Для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єкт малого підприємництва фізична особа - суб’єкт господарської діяльності не пізніше ніж за 15 днів до початку вибраного періоду ( кварталу) подає до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації письмову заяву, у якій зазначає чисельність та поіменний склад найманих працівників, вид діяльності, тощо. (Додаток № 1). За наявності такої заяви, а також платіжного документа про сплату єдиного податку,орган державної податкової служби протягом 10—ти робочих днів зобов’язаний безоплатно видати Свідоцтво або надати письмову мотивовану відмову. (Додаток № 2).
Свідоцтво про сплату єдиного податку новоствореному СГД видається із зазначеного ним у заяві місяця (той, у якому він починає працювати за спрощеною системою оподаткування) .
У випадку збільшення чисельності працівників протягом терміну дії отриманого Свідоцтва платник єдиного податку повинен здійснити доплату за кожного додатково найманого працівника не менше ніж за повний місяць з початку діяльності таких працівників і отримати Довідки для них.
Рішення про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності та перехід до загальної системи оподаткування платники єдиного податку можуть прийняти з початку наступного кварталу подавши при цьому заяву до органів державної податкової служби не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного кварталу.
Відповідно до Указу Президента України “Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” №746/99 від 28.06.99р. із змінами та доповненнями підприємець – платник єдиного податку не є платником:
- податку на додану вартість;
- податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності;
- плати (податку) за землю;
- збору на спеціальне використання природних ресурсів;
- збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг;
- плати за патенти згідно із Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
- підприємець не підпадає під дію Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 01.06.2000р. №1776-ІІІ зі змінами внесеними Законом України від 21.12.2000р. №2156-ІІІ із змінами та доповненнями.
1.2. Переваги і недоліки спрощеної системи оподаткування для суб’єктів малого підприємництва – фізичних осіб
Застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку суттєво зменшує податкові навантаження на суб’єктів господарської діяльності – фізичних осіб, сприяє створенню нових робочих місць. Спрощена система оподаткування шляхом заміни сплати встановлених законодавством податків і зборів ( обов’язкових платежів) сплатою єдиного податку і ведення спрощеної форми бухгалтерського обліку і звітності, істотно зменшила податкове навантаження на платників, що сприяло реєстрації значної кількості суб’єктів господарської діяльності – фізичних осіб та виведення з тіньового обороту значних доходів. В порівнянні з фіксованим патентом, ця система дозволяє здійснювати підприємцям не тільки торгову діяльність на території ринків, а і займатися виробництвом, наданням послуг і та ін., що значно поширює сферу застосування і охоплює значну кількість платників податків.
До основнихперевагспрощеноїсистемиоподаткуваннявідносяться:
- звільнення від сплати приватним підприємцем ряду обов'язкових податків і платежів (таких як прибутковий податок, ПДВ, плата за торговий патент, податок за землю, відрахування на державне та пенсійне страхування, збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі тощо), що в значній мірі спрощує порядок проведення розрахунків з бюджетом і державними цільовими фондами;;
- одержанівідпідприємницькоїдіяльності доходи не включаються до перерахункурічногосукупногооподатковуваного доходу;
- простота обчислення єдиного податку, спрощена форма звіту платника єдиного податку (Додаток 3);
- можливість незастосування реєстраторів розрахункових операцій при розрахунках із споживачами за готівкові кошти;
- можливість бути платником ПДВ за власним бажанням, що вигідно при роботі з підприємствами та здійсненні імпортних операцій;
- платники єдиного податку і особи, що знаходяться з ними у трудових відносинах, мають право здійснюватидекілька видів підприємницької діяльності.
Значно спрощена система ведення книги обліку доходів і витрат. Обов’язково необхідно заповнювати лише чотири графи “Період обліку”, “Витрати на виробництво”, “Сума виручки” та “Чистий дохід”. Для приватних підприємців, які не мають спеціальної економічної освіти, це значно полегшує облік.
Одночасно з перевагами застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, вона має і недоліки:
- сплата єдиного податку не залежить від результатів діяльності (податок повинен бути внесений до бюджету незалежно від одержання прибутку, а також незалежно від того, здійснювалась діяльність чи ні);
- наявність обмежень у кількості найманих працівників і обсязі виручки за рік;
- заборона торгівлі лікеро - горілчаними та тютюновими виробами, а також паливно - мастильними матеріалами;
- необхідність сплати єдиного податку авансом (не пізніше 20 числа місяця, що передує місяцю, за який сплачується податок);
- надто короткий термін для подання звітності ( у 5-ти денний термін по закінченнюзвітного кварталу).
2.1. Роль єдиного податку в розвитку підприємництва в м. Суми
На податкові інспекції покладається дуже багато функцій та завдань щодо забезпечення правильності обчислення і своєчасності надходження податків і платежів від СГД - фізичних осіб
Застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності в значній мірі зменшує податковий прес на суб’єктів малого підприємництва, тим самим сприяє виходу з “тіньової” економіки.
Розглянемо розвиток підприємництва після введення в дію спрощеної системи оподаткування в м. Суми на прикладі Державної податкової інспекції в м. Суми.
Місто Суми – обласний центр, що розташований в Північно-Східній частині України. Це економічно розвинуте місто. Чисельність населення – близько 300 тисяч. В місті працюють підприємства легкої, харчової та хімічної промисловостей, машинобудівельні заводи та інші. Широких обертів набирає розвиток малого та середнього підприємництва. За останні роки значно збільшилась кількість торгівельних точок, об’єктів громадського харчування – кафе, бари, ресторани. Розширилась сфера обслуговування населення з приводу надання послуг. Відкриваються нові медичні, стоматологічні кабінети, перукарні, солярії, інтернет-клуби. Зростають потреби населення в будівельних, дизайнерських послугах, відновились такі забуті послуги, як хімічна чистка одягу і килимів, пральня, прийоми склопосуду та макулатури, і саме в цих сферах діють приватні підприємці, які обирають спрощену систему оподаткування.
За останні два роки значно збільшилась кількість платників єдиного податку, які здійснюють діяльність в галузі сільського господарства.
Зріс ринок юридичних, інформаційних, консультаційних послуг. Майже 95 відсотків приватних підприємців здійснюють діяльність в сфері транспортних пасажирських перевезень, як в місті - таксі, або маршрутні таксі, так і за його межами. Значна роль приватних підприємців і в галузі вантажних перевезень.
Зростання кількості приватних підприємців у вище зазначених сферах діяльності сприяє розвитку здорової конкуренції, яка в свою чергу спонукає надавати послуги високої якості за досить доступними широкому колу споживачів цінами.
З метою підвищення ефективності та якості надання соціальних послуг незайнятому населенню, зареєстрованому у державній службі зайнятості, запроваджено Єдину технологію обслуговування незайнятого населення та створено Єдину інформаційно-аналітичну систему, завдяки чому відбувається створення єдиного інформаційного простору, поповнення та оновлення єдиного по всій Україні банку вакансій, забезпечується вільний доступ до нього, створюються інформаційні зали (сектори) в кожному центрі зайнятості, ліквідовано черги безробітних на прийом, підвищено якість обслуговування клієнтів.
Як в державі, в цілому, так і в нашому місті формується мережа установ, які працюють у сфері зайнятості молоді та підтримки молодіжного підприємництва, утворюються молодіжні центри праці при вищих навчальних закладах, бізнес-центри.
Пріоритетним напрямом діяльності Центрів зайнятості є проведення підготовчих курсів по приватному підприємництву, де громадяни розробляють власні бізнес-плани з обраного виду діяльності. В разі реєстрації як приватного підприємця – платника податків, такі особи отримують грошові компенсації на розвиток власної справи. Цей захід заохочує безробітних громадян починати власну справу, а застосування спрощеної системи оподаткування є найбільш вигідним для таких громадян.
Значна кількість приватних підприємців - люди, які не мають економічної освіти, або взагалі не мають вищої освіти, але вони вміють працювати в конкретній галузі економіки, мають хист до праці і бажають створити свій «бізнес». Сплачувати за послуги бухгалтера мають можливість не всі, тому єдиний податок – це найбільш вигідна система оподаткування для домінуючої категорії платників податків в нашій державі, хоч би до того часу, поки не буде у людей вихована свідомість щодо сплати податків.