Для того щоб забезпечити осучаснення, в рамка сітки під егідою CENCEP і у співробітництві з ДЗК прийшлося створити ряд спеціальних організацій, які пропонують різноманітні фінансові послуги.
Нарешті, ятір ощадних кас, як і конкуруючі банки, але зі значним відставанням від їх, прийняла ряд зусиль по зближенню зі своїми іноземними колегами. Так в 1988 році представництва системи “Ecureuil” підписала догоду з Caixa de Barselona з метою забезпечення своїм клієнтам “безперервної” ланцюг послуг; також догода балу в наступному підписана з “cajas” Мадрида і Сарагоси, а потім Більбао; і нарешті нещодавно аналогічна догода була підписана з Асоціацією ощадних кас Італії - ACRI.
Фінансові компанії і ділові банки Франції.
У відповідності з прийнятим в теперішній роботі загальним визначенням “ділові банки” розрізняють два типу таких установ у Франції:
· фінансові компанії;
· власно ділові банки.
Хоча ділення і не є обов’язковим, спеціалізація установ першого типу у вищеописаній гамі видів діяльності складається майже виключно в участі в промисловому і фінансовому капіталі; у числі їх філіалів мається тому який-небудь діловий банк у власному смислі цього слова.
У період між 1942 та 1967 рр так звані ділові банки юридично відрізнялися від депозитних банків тим, що сморід не могли ні приймати вклади, ні надавати кредити на рядків менше двох років; з іншого боку, ця межа була прийнята і для комерційних банків (крім випадку державних цінних паперів) і тим паче сморід не могли приймати доля у капіталі. Межа в була відмінена в1967 р., ця відміна була підтверджена банківським законом 1984р.
Цією відміною в більшій мірі скористалися дві категорії банків: комерційні банки збільшили рядка своїх операцій, а ділові банки безпосередньо або через свої філії створили ятір відділень в сподіванні вилучити вигоду з менших виплат по внесках і, як наслідок, знизити середню вартість своїх ресурсів. Сморід швидко відчули у своїх підрахунках, що до вартості виплат після внесків добавляється зростаюча вартість утримання відділень. Тому останніми роками сморід рухалися скоріше в іншому напрямку, скороченню числах відділень і повертаючись до своєї традиційної клієнтурі. Однак сморід зберегли наявну кількість філій.
Що стосується їх статусу, то він пройшов три стадії розвитку. У 1944 р., при націоналізації чотирьох крупних депозитних банків, ділові банках, навіть самі крупні, були залишені в приватному секторі. Але над ними поставили Урядового комісара, посаду в якого проіснувала до1982 р. Опасаючись націоналізації тільки банків з приходом до влади лівих сил, правління деяких ділових банків на протязі 70-х рр поділила свої активи на дві половини: на фінансову компанію по промисловим активах, часто також по нерухомості і на діловий банк, позбавлений промислових активів.
У 1982 р чин націоналізував як материнські фінансові компанії, якщо сморід мали банки, так і самі банки, якщо розмір їх активів перевищував 1 млрд фр. У період 1982 та 1987 рр було проведено ряд реорганізацій і деякі ділові банки, що відчували труднощі, були введені до складу інших банківських груп.
Ділові банки спеціалізувалися на участі в капіталах і управлінні підприємствами, засновницькій діяльності і довгостроковому кредитуванні і фінансуванні. Банківські реформи 1966-1967 і184 рр закріпили їх поворот до універсалізації операцій. Кількість ділових банків скоротилася з 43 в 1965 р до 39 в 1984 р. На їх частку приходилося приблизно 10% загального числа і балансу всіх французьких банків.
Законом від 13 лютого 1982 р націоналізовані п’ять ділових банків, в тому числі Банк де л’Ендошин е де Сюєц, Банк Вормс, Компані фінансьєр де Паріба. Розпочата в 1986 році денаціоналізація охопила насамперед ці банки.
2. Банківська система інших розвинених держав.
У 1857 – утворився Німецький Федеральній банк – Бундесбанк. Керівні органи – Рада Центрального банку. Директорат приводити в дію рішення ради, підтримує зв’язки з державними установами, виконує операції на відкритому ринку (операції пов’язані з цінними паперами).
Крім цього в Німеччині існують Центральні банки земель, що виконують всі банківські операції.
Банківська система Німеччини представлена:
· Центральнім банком;
· Комерційним банками;
· Іпотечними банками;
· Ощадбанками.
Найбільші комерційні – Дойче банк; Дрезден банк; Комерційний банк, де розміщують більше 50% вкладів.
У 1882 р. створено центральний банк Японії, 55% належить державі. Очолює банк Політична рада, куди входять керівники державних фінансових відомств. Штаб-квартира банку знаходиться в Токіо. Філіали і відділення – в Нью-Йорку, Лондон, Парижі, Франкфурті–на- Майні, Гонконгу.
Другий рівень банківської системи представляють комерційні банки:
· міські – 60% вкладів;
· регіональні – 39% вкладів;
· банк трасту;
· іноземні;
· довготермінові.
Міських банків -13. Сморід виконують всі операції, обслуговують промисловість. Регіональних –60, транс банків –7.
У Італії в з 1843 р. для зовнішньоекономічних зав’язків існують кремі банки. Банківська система представлена банком Італії і Комерційними банками, що поділяться на:
1) банки короткострокового кредитування.
2) Банки середньо і довгострокового кредитування.
За формою власності смороду бувають:
· державні;
· банки національних інтересів (представники для зовнішньоторговельних зв’язків);
· недержавні;
· ощадні каси;
· ремісниці і приватні фінансові інститути;
· спеціалізовані.
Практика банківської діяльності розвинених країн представляє значну зацікавленість для нової господарської системи, яка розвивається сьогодні в Україні. Створення нового банківського механізму можливе лише шляхом відтворення принципу функціонування кредитних установ, прийнятих в цивілізованому світі і зпирающихся на багатостолітній досвід ринкових економічних структур. Тому досить важливим є вивчення іноземної практики організації банківських систем, які вже продемонстрували свою досить високу ефективність.
З початку 90-х років Україна фактично з чистого аркуша почала будівництво своєї банківської системи. Неминучими були всі зроблені помилки, тому що досвід банківської діяльності в ринковій економіці був відсутнім. Проте, не варто забувати, що не ми одні йдемо цим шляхом. У світі вже достатньо прикладів, аби придивитися до них та запобігти хоча б частини помилок.
Сьогодні, в умовах розвитку товарного і становленні фінансового ринку, різко міняється структура банківської системи. З'являються нові види фінансових установ, нові кредитні інструменти і методи обслуговування клієнтів. Йде пошук оптимальних форм пристрою кредитної системи, ефективно працюючого механізму на ринку капіталів, нових методів обслуговування комерційних структур. Створення стійкої, гнучкої й ефективної банківської інфраструктури - одна з найважливіших задач економічної реформи в країні. Задача ускладнюється тим, що крім чисто економічних труднощів додаються соціальні: постійно міняється законодавча база; розгул злочинності в країні - як наслідок - бажання мафіозних структур прибрати до рук таку високоприбуткову в умовах інфляції справу, як банківська; прагнення більшості банкірів одержати негайний прибуток - як наслідок - розвиток тільки одного напрямку діяльності, що веде до загрози банкрутства окремих банків і кризам банківської системи в цілому.
Зрозуміло, що недостатньо просто оголосити про створення нових кредитних інститутів. Докорінно повинна змінитися вся система відносин усередині банківського сектора, принципи взаємин банків і їхніх клієнтів, необхідно змінити психологію банкіра, виховати нового банківського працівника – високо освітчиного, думаючого, ініціативного і готового йти на обміркований і зважений ризик. На це потрібен час. Необхідно, шляхом вдумливого вивчення закордонної практики, відновити втрачені раціональні принципи функціонування кредитних установ, прийняті в цивілізованому світі, що опираються на багатовіковий досвід ринкових фінансових структур.
1. Банки и банковская деятельность: Англия // Банковские услуги. – 1997- №1. - с.26
2. Брайолт К. Денежно-кредитная политика Великобритании//Деньги и кредит.-1994.-№11-12.-с.37-54
3. Депозитные формы организации сбережений населения в Великобритании: International: Популярные сберегательные счета Европейских кредитных институтов. // Банковские услуги – 1995 - №3. – с. 26.
4. Крупнов Ю. С. Резервная политика центральных банков за рубежом // Банковское дело – 1997 - №3. - с. 28; №4. - с. 34
5. Лаврушин И.О. Деньги. Кредит. Банки. – М: Финансы и статистика, 1998.
6. Манько А. Европейские банки: генераторы мировой торговли // Банковское дело – 1996 - №5. – с. 30
7. Смирнов В. П. Банковская система Великобритании // Банковское дело – 1995 - №9. - с. 24
8. Федоренко В. М. Федоренко А. В.Денежное обращение и кредит капиталистических стран:Учебник.- 2-е изд., перераб. и доп.-К.:выща шк. ,1989.-288 с.