Відповідно до моделі Портера залежність між часткою на ринку і прибутковістю носить U - образний характер, як показано на рис.1.3. Фірма з невеликою часткою ринку може процвітати за допомогою розробки чітко сконцентрованої стратегії. Компанія, що має велику частку ринку, може процвітати в результаті переваги по загальних витратах чи диференційованій стратегії. Однак компанія може "зав'язнути в середині", якщо вона не має у своєму розпорядженні ефективної й унікальної продукції чи переваг по загальних витратах. На відміну від матриці "Бостон консалтинг груп" і програми PIMS відповідно до моделі Портера невелика фірма може мати прибуток, концентруючи на якій-небудь одній конкурентній "ніші", навіть якщо її загальна частка на ринку буде незначною. Фірмі не обов'язково бути великою, щоб мати гарні показники.
Рис. 2.3 Зв’язок долі на ринку та доходу фірми в загальній стратегічній моделі Портера [17]
На рис.2.4 наведені результати статистичної обробки даних маркетингових спостережень ринку реалізації пресервів виробників України (Додаток В). Як показують результати, наведені на рис.2.4, – максимальна оптова конкурентна ціна реалізації баночок пресервів для ЗАТ “Бахмацька рибна база” для ваги нетто 180 г. становить 6,0 грн. за 1 банку (без ПДВ та торгової націнки рознічного продавця 10%).
Рис.2.4. - Статистична обробка маркетингових спостережень ринку пресервів на Україні (за ціновими пропозиція Супермаркетів –2007 рік)
2.3 Діагностика конкурентних позицій підприємств- суперників та аналіз найближчих конкурентів
Найближчими основними конкурентами на ринку пресервів з оселедця у Київській області для ЗАТ “Бахмацька рибна база” є :
А) ТОВ «Плеяди» , м. Боярка , провулок Сосновий 2, Тел. (04498) 42-800,
46-801, 46-820 ,pleyady@mail.ru
Випускає номенклатурний ряд - 55 видів пресервів з оселедця в коробках від 170г до відер 5-10 кг
Компанія «Плеяди» успішно працює на ринку рибних і морепродуктов з 1998 року і займає лідируючі позиції в цій галузі. З кожним роком компанія «Плеяди» удосконалює технології виробництва і якість продукції, орієнтуючись на бажання споживачів. У 2000 році ТМ «Плеяди» стала лауреатом всеукраїнського конкурсу «Бренд року», у 2004р. - усеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України”, у 2005 р. одержала диплом «За кращий стенд» на виставці «ПродЭкспо-Украина» .
ТОВ «Плеяди» випускає готові рибні делікатеси з максимумом збережених корисних речовин.
Асортимент продукції, що випускається, понад 300 найменувань: риба холодного і гарячого копчення, солона, вялена, пресерви з оселедця, скумбрії, лососевих, салати з морської капусти, різні делікатеси у вакуумному упакуванні. Серед клієнтів нашого підприємства більш 1000 організацій оптової і роздрібної торгівлі.
Особливістю копчених морських делікатесів ТМ «Плеяди» є класична технологія гарячого димового копчення – їх обробляють димом, використовуючи деревину вільхи. Такий підхід додає дарункам моря незвичайний смак і дозволяє зберегти весь комплекс необхідних організму речовин, що містяться в морепродуктах: легко засвоюваний білок , незамінні амінокислоти, вітаміни, мікроелементи.
Крім класичних видів пресерв ТОВ «Плеяди» пропонує: ніжні шматочки скумбрії, горбуші й оселедці в сполученні з підібраними спеціями, солодким перцем, кукурудзою, горошком, грибами й ананасами. А щоб не втратитися в такому достатку асортименту, компанія «Плеяди» постійно проводить дегустації своєї продукції в супермаркетах. Ви маєте можливість познайомитися з новими видами продукції й оцінити її якість. У 2004 році компанія «Плеяди» випустила нову асортиментну лінію пресерв оселедця торгової марки «Арком», а в квітні 2005 року торгову марку «Рибний день».
Оселедець філе "Матьє" в олії з духмяними травами 330г (Плеяди) | |
Склад: філе оселедця, сіль, дозрівач, спеції, олія рослинна, консервант Е-211 | |
ТУУ 15.225729541.002-2002 | |
Штрихкод: 4820024530453 | |
Умови зберігання: | Від -2 до -8*С не більше 90 діб |
Фасовка: | полімерна баночка/лодка 330г |
Оселедець філе "Матьє" в олії зі спеціями 330г (Плеяди) | |
Склад: філе оселедця, сіль, дозрівач, спеції, олія рослинна, консервант Е-211 | |
ТУУ 15.225729541.002-2002 | |
Штрихкод: 4820024530477 | |
Умови зберігання: | Від -2 до -8*С не більше 90 діб |
Фасовка: | полімерна баночка/лодка 330г |
Рис. 2.5. -Загальний вид продукції основних конкурентів на ринку пресервів
б) ТОВ "С.О.В. Гавань", Адрес: 03151 Украина, г.Киев,
ул. Молодогвардейская 32 , Тел./факс: (+38044)246-26-86, 241-12-87
E-mail: marketing@sovgavan.com
Випускає номенклатурний ряд - 23 видів пресервів з оселедця в упаковці від 150 г до 300 г
2.4 Визначення провідних факторів успіху та перспективи розвитку в галузі виробництва пресервів
Попит на пресерви в останній час зростає, та як споживач купує товар, готовий до споживання, на відміну від рибних продуктів, які потребують додаткових затрат часу на переробку та приготування.
Провідними факторами успіху[3] в галузі виробництва та реалізації пресервів є наступні :
а) Сертифікація виробництва та отримання індивідуального номера виробника, який свідчить на наклейці про якість технологічного процесу, наявність лабораторії контролю за якістю вхідної сировини та вихідної продукції.
б) Асортиментна стратегія
Асортиментна стратегія основується на випуску 4-х типів пресервів в невеликих прозрачних пластикових упаковках – 180 г. та 320 г., що дозволяє споживачу роздивитися зовнішній вид шматочків оселедця, а яскрава наклейка є одночасно ї інформацією для споживача і рекламою ( як, наприклад, “по-мексіканські”, що збуджує у споживача вкусові мрії про остру заливку з неопробованим вкусом). Наявність однакового товару, розфасованого у різні за вагою банки, дозволить споживачу зробити “ пробну покупку” банки вагою 180 г. (за 5,90 грн.), я якщо пресерви стануть до смаку, то споживач буде покупати більш “економну” банку вагою 330 г.(за 10,90 грн.).
в) Цінова політика
Цінова політика буде формуватися на основі :
невеликих знижок відносно цін конкурентів на початковому етапі планомірного захвату частки ринку споживача;
збереження встановленої норми виробничої доходності бізнесу в 25%, що дозволить оперувати витратами реалізації для досягнення загальної рентабельності підприємства не нижче 10 –15%;
г) Стратегія просунення продукції
В якості стратегії просунення продукції на ринку доцільною є стратегія “проштовхування”[4], яка передбачає об’єднання всіх зусиль на просунення товарів по каналах розподілу :
розробка бренд-марки пресервів ЗАТ “Бахмацька рибна база” на основі сертифікації виробництва;
проведення рекламної компанії “Наша якість – це офіційний державний номер сертифікації № ___” та розробки фірмової наклейки і фірмової розфасовки;
оптимізація поставок продукції у мережу власних магазинів та особливо на ринок м.Києва на основі наявності складів на холодокомбінаті № 3;
заключення прямих договорів з мережами універсамів м.Києва про пряму поставку продукції на постійній основі та впровадження “полок продукції ЗАТ “Бахмацька рибна база””;
В даний момент розвиток виробництва пресервів йде в наступних напрямках :
1) Розширення асортиментного ряду традиційних пресервів з оселедця з різноманітними заливками та добавками;
2) Освоєння технології пресервів з більш дорогих сортів риби (скумбрія, ставрида, лососеві);
3) Освоєння технологій герметизації пресервів в алюмінієві банки з ключом відкриття з підвищенням строку використання з 3-х місяців до 8-ми місяців;
Основними проблема розвитку виробництва є:
100% залежність виробників від імпорту рибної сировини, оскільки в Україні відсутній риболовний флот при наявності морських портів і виходів в Атлантику та інші світові океани.
практично 90% ручний труд при обработці риби, що стримує підвищення обсягів виробництва.
2.5 Економічна діагностика діяльності підприємства ЗАТ “Бахмацька рибна база” та умов для виробництва пресервів
Бахмацька оптово-розрахункова рибна база заснована в 1977 році та підпорядковувалась обласному об’єднанню “Чернігівриба”. Загальна чисельність працюючих на підприємстві сягала 82 працівників. За радянських часів рибна база обслуговувала шість районів Чернігівської області з середнім річним обсягом реалізації рибних продуктів 5-6 тис.тон.
У 1994 році підприємство перетворене у закрите акціонерне товариство ЗАТ “Бахмацька рибна база” з статутним фондом 83 тис.грн. і почало працювати самостійно. На сьогоднішній день в структуру підприємства входять:
рибопереробний цех з ділянками виробництва копченої, в’яленої, солоної риби, презервів та морської капусти;
оптові склади та холодильні камери ємністю 80 тонн продукції;
вантажний автотранспорт для доставки продукції :
а) КАМАЗ (ізотермо);
б) ГАЗ-33 (ізотермо);
в) ГАЗ-52 – автолавка;
г) IVECO 5312 (ізотермо);
магазин “Нептун” в м.Бахмач;
магазин “Десна” в м.Конотоп;
орендні склади на хладокомбінаті №3 в м.Києві для збільшення реалізації продукції в столичному регіоні.