Смекни!
smekni.com

Аналіз фінансового стану підприємства (стр. 11 из 13)

Структура товарної продукції може робити як позитивне, так і негативний вплив на суму прибутку. Якщо збільшується частка більше рентабельних видів продукції в загальному об'ємі реалізації, то сума прибутку росте й, навпаки, при збільшенні питомої ваги низькорентабельної або збиткової продукції загальна сума прибутку зменшиться.

Собівартість продукції й прибуток перебувають в обернено пропорційній залежності: зниження собівартості приводить до відповідного росту суми прибутку, і навпаки.

Зміна рівня середньо реалізаційних цін і величина прибутку перебувають у прямо пропорціональній залежності: при збільшенні рівня цін сума прибутку зростає, і навпаки.

По-друге, при значному збільшенні прибутки від фінансово-господарської діяльності -на79% (у результаті різкого зростання операційних доходів на 1173896 руб. При продажі основних фондів(табл.6) , прибуток звітного періоду росте всього на 1,7%. Це походить із за великого росту позареалізаційних витрат на311%.

Позареалізаційні збитки значною мірою є результатом порушення договірної дисципліни й свідчать про те, що на підприємстві погано забезпечується схоронність власності. Позареалізаційні доходи й витрати від штрафів, пені, неустойок у деяких випадках є результатом поганої постановки обліку (наприклад, прибуток минулих років, виявлена у звітному році). Позареалізаційні доходи й витрати вивчаються в динаміку за ряд звітних періодів. Ретельно з'ясовуються причини їх (особливо по штрафах), намечаются заходу щодо скорочення й недопущенню позареалізаційних збитків, штрафних санкцій, більшу частину яких становлять штрафи за порушення договорів поставок.

3. Ріст продуктивності праці можна оцінювати позитивно завжди, тим більше що незважаючи на ріст чисельності працівників на (502-423=79 чоловік), отже, збільшення собівартості продукції на41% за рахунок збільшення витрат на оплату праці на 43%, виторг від реалізації теж росте на 40,6%, а прибуток від реалізації росте на 22,5 %.

4. Темп росту фондовіддачі -238%, указує на те, що у звітному році внеоборотные активи стали використовуватися в 2,4 рази більш ефективно, ніж у попередньому році. Це відбувається через неефективне використання основних фондів в 97 році. Отже, при продажу частини основних(невиробничих) фондів, які були в надлишку, що залишилися основні фонди стали використовуватися більш ефективно, а виторг збільшився.

5. Позитивно оцінюється також високий ріст коефіцієнта загальної оборотності капіталу (238%). Це відбувається через зміну структури активу. Збільшення частки оборотних активів у загальній сумі активів майже в 2,5 рази дозволило, збільшити виторг від реалізації продукції на 40,6%.

6. Збільшення оборотних активів і величини запасів і витрат більш ніж в 2 рази при росту виторгу всього на 40%, привело до зменшення коефіцієнтів оборотності оборотних коштів і матеріальних оборотних коштів. Отже середній строк обороту матеріальних засобів збільшився з 68 днів до 78 днів. Звичайне зменшення коефіцієнтів оборотності оборотних активів говорить про зниження ділової активності підприємства й розцінюється негативно. Але тому що на нашім підприємстві строки обороту матеріальних активів занадто (неправдоподібно) низки, їхнє збільшення говорить лише про збільшення суми оборотних активів і запасів, дефіцит яких потрібно заповнити й уповільнення оборотності в цьому випадку не можна оцінювати негативно.

7. Ріст коефіцієнта оборотності власного капіталу на 131% трохи вище, ніж ріст коефіцієнта загальної оборотності капіталу (темп росту - 212%) показує дуже гарний результат вкладення засобів, якими ризикують власники підприємства. Це говорить про те, що власний капітал використовується набагато більш ефективно, ніж раніше.

8. Якщо розглядати тривалість операційного циклу окремо, його незначний ріст (на 28%) можна розглядати негативно, тому що він указує на вповільнення оборотності дебіторської заборгованості й матеріальних засобів і, як наслідок, спостерігається вповільнення оборотності всього оборотного капіталу. Але, якщо розглядати цей показник у сукупності з показником тривалості фінансового циклу, що протягом усього розглянутого періоду має негативне значення, те його ріст можна розглядати вже позитивно, тому що ця тенденція надалі дозволить перебороти тривалості фінансового циклу нульову оцінку.

Оцінка рентабельності підприємства

Рентабельність - один з основних вартісних якісних показників ефективності виробництва на підприємстві, що характеризує рівень віддачі витрат і ступінь використання засобів у процесі виробництва й реалізації продукції (робіт, послуг). Якщо ділова активність підприємства у фінансовій сфері проявляється насамперед у швидкості обороту ресурсів, то рентабельність підприємства показує ступінь прибутковості його діяльності.

Существленно впливають на аналіз фінансового стану підприємства й формулювання висновків наступні особливості показників рентабельність:

Історичний аспект. Показники рентабельність відбивають результативність роботи підприємства за звітний період. Як ми вже відзначали, у господарській діяльності підприємства можуть відбуватися зміни, що вимагають великих інвестицій і витрат (див. Розділ 3.3.5). Але планований довгостроковий ефект показники рентабельність не відбивають. Тому зниження рівня рентабельність в розглянутому періоді не завжди варто розцінювати як негативну тенденцію.

Розрахунок показників . Чисельник і знаменник показника виражені в грошовій формі, але в різній купівельній спроможності й ліквідності. Чисельник показника - прибуток. Вона динамічна, у ній відбивається рівень цін, кількість зробленої продукції, результати діяльності за минулий період. Знаменником показника в або власний капітал (Ис), або необоротне активи (F). Хоча вони мають вартісну оцінку, але це облікова вартість (зафіксована в обліковій документації), що може істотно відрізнятися від поточної (ринкової) оцінки.

Сфера діяльності підприємства. Основний критерій - ризик у бізнесі. Виробництво може супроводжуватися одержанням високого прибутку, але ціною більшого ризику й нестійкості на ринку

Основні показники рентабельності можна об'єднати в наступні групи:

1. Показники прибутковості продукції. Розраховуються на основі виторгу від реалізації продукції (робіт, послуг) і витрати на виробництво (рентабельність продажів, рентабельність основної діяльності).

2. Показники прибутковості майна підприємства. Формується на основі розрахунку рівня рентабельності, залежно від зміни розміру майна (рентабельність усього капіталу, рентабельність основних засобів і інших необоротних активів).

3. Показники прибутковості використовуваного капіталу. Розраховується на базі інвестіруємого капіталу (рентабельність власного капіталу, рентабельність перманентного капіталу).

Розрахунок показників, що характеризують рентабельність підприємства (табл. 22) заснований на визначенні середньорічних величин, що необхідно для приведення чисельника й знаменника дробу в порівнянний вид. Це обумовлено тим, що прибуток ураховується наростаючим підсумком з початку року й за весь звітний період. Величина в чисельнику, наприклад розміри власного капіталу, може істотно мінятися.


Таблиця 22.

Розрахунок показників рентабильности підприємства

Показник Формула для розрахунку Коментарі
Рентабельність продажів (Rп) Rп = Рр / V Показує прибутковість реалізації, т.е на скільки рублів потрібно реалізувати продукції, щоб одержати 1 руб. Прибутку. Прямо пов'язаний з динамікою ціни реалізації продукції, рівнем витрат на виробництво
Рентабельність основної діяльності (Rод) Rод = Рр / З Показує прибуток від понесених витрат на виробництво продукції. Доповнює показник рентабельності продажів. Динаміка коэфициента може свідчити про необхідність перегляду цін або посилення контролю за собівартістю реалізованої продукції
Рентабельність усього капіталу підприємства (Rк) Rк = Рч / Вср Визначає ефективність усього майна підприємства При порівнянні рентабельності капіталу з рентабельністю продукції й величиною ставки по банківському кредиті можна зробити висновок або про невиправдане завищення кредитної ставки, або про незадовільне використання капіталу підприємства
Рентабельність внеоборотных активів(Rf) Rf = Рч / Fср Вимірює величину чистого прибутку, що доводиться на одиницю вартості внеоборотных активів
Рентабельність власного капіталу (Rск) Rск = Рч / Ис.порівн Отражаер ефективність використання засобів, що належать власникам підприємства Основний критерій при оцінці рівня котирування акцій на біржі

Умовні позначки:

Рр - прибуток від реалізації продукції (ф. № 2, стор.050)

З - собівартість реалізації продукції (ф. № 2, стор. 020)

Рч - чистий прибуток, після сплати податку на прибуток (ф. № 2, стр 160 = стр 140 - стор. 150)

За підсумками таблиці 23 можна сказати, що ступінь прибутковості діяльності підприємства невисока, тому що всі показники рентабельності дуже низькі. .розглянемо динаміку показників рентабельності:

Таблиця23


Розрахунок показників рентабельності підприємства

· Погіршення показників рентабельності продажів і рентабельності основної діяльності вказує про велику частку витрат у ціні продукції. Але тому що стан будівельного ринку не дозволяє збільшувати ціну на продукцію, тому що через перевищення пропозиції над попитом, підприємство ризикує втратити своїх покупців і замовників, отже динаміка коефіцієнтів свідчить про необхідність посилення контролю за собівартістю реалізованої продукції.

· Розглядаючи показники рентабельності всього капіталу підприємства, можна сказати, що майно підприємства використовується дуже неефективно. Рентабельність капіталу набагато нижче рентабельності продукції (0,71<<2,7). І, навіть такий значний ріст показника (на 0,26%), не дає надії на те, що в найближчому майбутньому показник рентабельності всього капіталу підприємства не тільки наблизиться до величини ставки по банківському кредиті, але хоча б перевищить показник рентабельності продажів.