Смекни!
smekni.com

Аналіз фінансового стану підприємства (стр. 7 из 13)

Аналізуючи й оцінюючи фінансову стійкість підприємства (табл. 9), можна сказати, що воно перебуває в нестійкому фінансовому стані, причому це положення фіксується як на початок, так і на кінець періоду. Такий висновок зроблений на підставі наступних висновків:

· Запаси й витрати повністю покриваються тільки за допомогою суми власних оборотних коштів довгострокових і короткострокових позик, причому ця сума росте дуже інтенсивно (темп росту 215%).Це в який те мері говорить про можливість стабілізації ситуації.

· Але, з іншого боку, темп росту загальної величини основних джерел формування запасів і витрат відстає від темпів росту величини запасів і витрат (215,2< 284,9).

· Головною причиною нестійкого фінансового стану є недолік власних оборотних коштів. Це пояснюється занадто великою часткою внеоборотных активів у загальній сумі активів підприємства. Отже, незважаючи на дуже високий зміст власних засобів у сумі пасиву (91,9% в 97 р. И 82,7% в 78 р.), ці засоби майже повністю йдуть на формування внеоборотных активів. Тобто причина недоліку власних засобів для формування запасів і витрат криється в активі балансу.(актив на 78% складається із внеоборотных засобів)

· Позитивно можна оцінювати як ріст власних оборотних коштів на 58,2%(за рахунок зменшення внеоборотных активів, у результаті продажу частини невиробничих фондів), так і збільшення короткострокових позик і кредитів в основному за рахунок авансів отриманих. У такий спосіб підприємство намагається компенсувати недолік власних оборотних коштів за рахунок збільшення кредиторської заборгованості.

· Ще одним негативним моментом є занадто сильний ріст величини запасів і витрат: темп росту 284,9% необґрунтований збільшенням виробництва (виторг від реалізації продукції виросла тільки на 40%) Відволікання засобів у зайві запаси - одна з основних причин нестійкого фінансового становища. Причини їхнього утворення вивчаються при внутрішньому аналізі виробничих запасів, виробничих витрат і готової продукції. Основні причини зайвих виробничих запасів можна об'єднати в три основні групи: нереальність планових розрахунків; відхилення фактичного надходження від розрахункового; відхилення фактичної витрати від розрахункового. На мал.7 показані зміни відносних об'ємів власних оборотних коштів, запасів і витрат підприємства за звітний період.

3.4.2 Відносні показники фінансової стійкості

Фінансова стійкість підприємства характеризується станом власних і позикових засобів і аналізується за допомогою системи фінансових коефіцієнтів. Інформаційною базою для розрахунку таких коефіцієнтів є абсолютні показники активу й пасиву балансу , а також показники, розглянуті в розділі 3.4.1

Оцінка фінансової стійкості підприємства проводиться за допомогою досить великої кількості відносних фінансових показників (табл. 10).

Таблиця 10.

Фінансові коефіцієнти, застосовувані для оцінки фінансової стійкості підприємства

Коефіцієнт Що показує Як розраховувати Коментарі
1 2 3 4
1. Коефіцієнт автономії Характеризує незалежність від позикових засобів. Показує частку власних засобів у загальній сумі всіх засобів підприємства Ка = Ис/ В Відношення загальної суми всіх засобів підприємства до джерел власних засобів Мінімальне граничне значення на рівні 0,5. Перевищення вказує на збільшення фінансової незалежності, розширення можливості залучення засобів з боку
2. Коефіцієнт співвідношення позикових і власних засобів Скільки позикових засобів залучило підприємство на 1 руб. вкладених в активи власних засобів Кз/з = (Кт + Кt)/Иc Відношення всіх зобов'язань до власних засобів Кз/з < 0,7 Перевищення зазначеної границі означає залежність підприємства від зовнішніх джерел засобів, втрату фінансової стійкості (автономності)
3. Коефіцієнт забезпеченості власними засобами Наявність у підприємства власних оборотних коштів, необхідних для його фінансової стійкості. Критерій для визначення неплатоспроможності (банкрутства) підприємства До = Ес / Rа= (Ис –F)/Rа Відношення власних оборотних коштів до загальної величини оборотних коштів підприємства До≥0,1 Чим вище показник(0,5), тим краще фінансовий стан підприємства,тим більше в нього можливостей проведення незалежної фінансової політики
4. Коефіцієнт маневреності Здатність підприємства підтримувати рівень власного оборотного капіталу й поповнювати оборотні кошти за рахунок власних джерел Км = Ес /Ис Відношення власних оборотних коштів до загальної величини власних засобів (власного капіталу підприємства 0,2-0,5 Чим ближче значення показників до верхньої границі, тим більше можливість фінансового маневру в підприємства
5. Коефіцієнт співвідношення мобільних і іммобілізованих засобів Скільки внеоборотных засобів доводиться на 1 руб. оборотних активів Км/і = Rа/F Відношення оборотних коштів до внеоборотным активів Чим вище значення показників тим більше засобів підприємство вкладає в оборотні кошти
6. Коефіцієнт майна виробничого призначення Частку майна виробничого призначення в загальній вартості всіх засобів підприємства Кп.їм = (Z+F)/В Відношення суми внеоборотных активів і виробничих запасів до підсумку балансу Кп.їм≥0,5 При зниженні показника границі, що рекомендується нижче, доцільне залучення довгострокових позикових засобів для збільшення майна виробничого призначення
7. Коефіцієнт прогнозу банкрутства Частка чистих оборотних активів у вартості всіх засобів підприємства Кпб = (Rа – Кt)/В Відношення різниці оборотних коштів і короткострокових пасивів до підсумку балансу Зниження показників свідчить про те, що підприємство зазнає фінансових труднощів

Розрахунок і аналіз відносних коефіцієнтів істотно доповнює оцінку абсолютних показників фінансової стійкості.

· На підставі дані таблиці 11. можна зробити висновок, що фінансова незалежність підприємства висока. Це підтверджується високими значеннями коефіцієнта автономії (Ка=0,83) і співвідношення позикових і власних засобів (Кз/з=0,21). Незначне зменшення показника автономії (на 10%) і ріст Кз/з на 139% практично не впливають на стан фінансової стійкості з - за занадто високого відношення власних засобів до позикового. Але це показники не відбивають повністю стан фінансової стійкості підприємства, тому що в нашім випадку власні засоби підприємства іммобилизировані у необоротне активи.

· З огляду на, що на стійкість фінансового становища впливає в основному показник забезпеченості власними засобами (До) він указує на можливість підприємства проводити незалежну фінансову політику. Деяке зниження цього коефіцієнта відбувається не через зменшення власних оборотних коштів підприємства а за рахунок різкого росту оборотних активів(а саме - запасів і витрат), але коефіцієнт не виходить за межі припустимого.

· Спостерігається ріст коефіцієнта маневреності на 58%, що дає надію на здатність підприємства надалі збільшити власний оборотний капітал, тому що зараз воно не може покривати оборотні кошти за рахунок власних джерел. Це пов'язане з тим, що більша частина засобів вкладенні у внеоборотные активи, що підтверджується низьким значенням коефіцієнта співвідношення мобільних і іммобілізованих засобів (Км/і=0,24 темп росту - 275%)

· Коефіцієнт майна виробничого призначення занадто високий >> 0,5, тому, у цьому випадку, його незначне зниження можна розцінювати позитивно.

У результаті аналізу фінансової стійкості підприємства на основі абсолютних і відносних показників можна зробити висновок:

Підприємство перебуває на грані нормального й нестійкого стану (при розгляді абсолютних показників). Але все-таки фінансова незалежність підприємства висока (коефіцієнт автономії й Кз/с) причому спостерігається ріст фінансової стійкості підприємства(при розгляді динаміки відносних показників фінансової стійкості).

3.5 Аналіз ліквідності й платоспроможності підприємства

В умовах масової неплатоспроможності й застосування до багатьом підприємствам процедур банкрутства (визнання неспроможності) об'єктивна й точна оцінка фінансово-економічного стану здобуває першорядне значення. Головним критерієм такої оцінки є показники платоспроможності й ступінь ліквідності підприємства.

Платоспроможність підприємства визначається його можливістю й здатністю вчасно й повністю виконувати платіжні зобов'язання, що випливають із торговельних, кредитних і інших операцій грошового характеру. Платоспроможність впливає на форми й умови комерційних справ, у тому числі на можливість одержання кредиту.

Ліквідність підприємства визначається наявністю в нього ліквідних засобів, до яких ставляться готівка, кошти на рахунках у банках і легкореалізовані елементи оборотних ресурсів. Ліквідність відбиває здатність підприємства в будь-який момент робити необхідні витрати.

Ліквідність і платоспроможність як економічні категорії не тотожні, але на практиці вони тісно зв'язані між собою.

Ліквідність підприємства відбиває платоспроможність по боргових зобов'язаннях. Нездатність підприємства погасити свої боргові зобов'язання перед кредиторами й бюджетом приводить його до банкрутства. Підставами для визнання підприємства банкрутом є не тільки невиконання їм протягом декількох місяців своїх зобов'язань перед бюджетом, але й невиконання вимог юридичних і фізичних осіб, що мають до нього фінансові або майнові претензії.