Смекни!
smekni.com

Аналіз фінансового стану підприємства (стр. 9 из 13)

· У якості базового можна використовувати коефіцієнт загальної ліквідності. Два інших коефіцієнти використовуються якщо буде потреба поглибленого аналізу для відбиття впливу окремих статей поточних активів. У нашім випадку коефіцієнт поточної (загальної) ліквідності перебуває в нижньої границі нормативного значення, але це вже говорить про те, що в підприємства досить оборотних коштів, які можуть бути використані їм для погашення своїх короткострокових зобов'язань.

У західній практиці для оцінки ліквідності підприємства використовується нормативний метод порівняння, при якому розрахункові значення порівнюють зі среднеотраслевыми. У Росії для визначення оптимальних значень показників ліквідності підприємств різних сфер діяльності не існує достовірної статистичної бази. Тому в Російській практиці варто звертати увагу насамперед на динаміку змін коефіцієнтів.

· Динаміка значень коефіцієнтів як загальної ліквідності, так і інших коефіцієнтів ліквідності, указує на поліпшення в забезпеченості оборотними коштами (див. Табл.15).Причиною цього з'явилося збільшення частки поточних активів у загальній сумі активів підприємства в порівнянні з 1997р. (темп росту-269%).Крім цього, спостерігається різкий ріст дебіторської заборгованості <12 мес.(темп росту-233%) і коштів -найбільш ліквідних активів(темп росту-3349%). Але, незважаючи на таке інтенсивне зростання перерахованих вище активів, ріст коефіцієнтів ліквідності не настільки значний. Тому що поряд з ростом поточних активів, цього року спостерігалося також інтенсивне зростання поточних пасивів (темп росту короткострокової кредиторської заборгованості-254%).

Таким чином, оцінка відносних показників ліквідності й платоспроможності ще раз підтверджує результати аналізу ліквідності балансу. Підприємство в перспективі платоспроможне й здатно відповідати за своїми обов'язками. Хоча для погашення поточних зобов'язань, підприємству знадобиться великий проміжок часу, достатній на обналичивание труднореали- зуемых активів.

3.5.3 Аналіз руху грошових коштів

Розглянемо й проаналізуємо звіт про рух грошових коштів (форма №4),що був уведений до складу російської звітності в 1996році. Даний аналітичний документ про зміну фінансового стану складений на основі методу дослідження потоку коштів. Необхідність аналізу цього документа фінансової звітності обумовлена тим, що в господарській діяльності часом складається досить парадоксальна ситуація, коли прибуткове підприємство не може зробити розрахунки зі своїми працівниками й контрагентами.

Головна мета аналізу грошових потоків - оцінити здатність підприємства генерувати кошти в розмірі й у строки, необхідні для здійснення планованих витрат. Платоспроможність і ліквідність підприємства найчастіше є залежним від реального грошового обігу підприємства у вигляді потоку грошових платежів, що проходять через рахунки господарюючого суб'єкта. Тому аналіз грошових потоків істотно доповнює методику оцінки ліквідності й платоспроможності й дає можливість більш об'єктивно оцінити фінансове благополуччя підприємства.

У цей час звіт про рух грошових коштів покликаний у світовій практиці основним джерелом даних для аналізу фінансового стану підприємства.

У складі звіту виділяють три основних роздягнула по характері руху (надходження й витрата) коштів:

·поточна діяльність;

·інвестиційна діяльність;

·фінансова діяльність.

Поточна (основна) діяльність - основна статутна діяльність підприємства: одержання виторгу від реалізації, сплата по рахунках постачальників, аванси, одержання короткострокових кредитів і позик, розрахунки з бюджетом, виплата заробітної плати, виплачені й отримані відсотки по кредитах і позикам.

Інвестиційна діяльність пов'язана із придбанням або реалізацією, створенням довгострокових активів, надходженням дивідендів, відсотків.

Фінансова діяльність пов'язана з надходженням коштів внаслідок одержання кредитів і позик, фінансових вкладень, погашенням заборгованості по отриманим раніше кредитах, виплатою дивідендів.

У світовий і російську обліково-аналітичну практику підприємства звітують про рух грошових коштів, використовуючи або прямій, або непрямий метод. Принцип складання звіту цими методами однаковий - необхідно виділити по можливості всі операції, що зачіпають рух грошових коштів. Але необхідно враховувати також і деякі розходження між зазначеними методами. (мал.9 ).

Звіт про рух грошових коштів у бухгалтерській звітності складається по прямому методі, що використовується як приклад при аналізі платоспроможності й ліквідності. Для більше детальної оцінки взаємозв'язку фінансового результату (прибутку або збитку) і зміни величини коштів на рахунках підприємства можна використовувати непрямий метод. Але з - за трудомісткості проведення й складності він не розглядається в даній роботі.



Рис. 9 Характеристика методів зіставлення звіту про рух грошових коштів

Для проведення аналізу руху грошових коштів будемо застосовувати моделі, застосовувані в таблиці 16 . Аналіз дані таблиці показує, що:

· Основним джерелом припливу коштів був виторг від реалізації товарів, продукції, робіт і послуг. Її питома вага склала 88% від суми всіх надходжень. Реалізація основних засобів, аванси й кредити становлять у сумі всього 12% від суми всіх надходжень. Таким чином, у підприємства спостерігається дуже слабка залежність від позикових засобів, що позитивно впливає на платоспроможність підприємства. Приплив коштів відбувається тільки по поточній діяльності.

· Серед напрямків по витраті отриманих засобів значну вагу мають оплата зроблених товарів і послуг - 53%, оплата праці - 19% і відрахування на соціальні потреби - 7%. Таким чином, використання коштів відбувається, також як і надходження, тільки по поточній діяльності. Тобто, рух грошових коштів заводу не зачіпає інвестиційної й фінансової сфери діяльності.


Розділ 3 Оцінка ефективності господарської діяльності

Завершальним етапом аналізу фінансово - економічного стану підприємства є оцінка ефективності господарської діяльності.

У даній роботі аналіз ефективності проводиться за даними бухгалтерської звітності і є загальною оцінкою сформованої ситуації на досліджуваному об'єкті. Для поглибленого аналізу минулого притягнуті дані внутрішньої звітності господарюючого суб'єкта. Ціль аналізу для зовнішнього користувача інформації - одержати невелике число ключових параметрів, що дозволяють дати точну оцінку як поточного стану об'єкта, так і перспектив, що очікують, розвитку. Ефективність господарської діяльності підприємства характеризується двома показниками:

·діловою активністю, що відбиває результативність роботи підприємства щодо величини авансованих ресурсів або величини їхнього споживання в процесі виробництва;

·рентабельністю (прибутком або прибутковістю), що відбиває отриманий ефект щодо ресурсів або витрат, використаних для досягнення даного ефекту.

Оцінка ділової активності підприємства

Ділову активність підприємства можна представити як систему якісних і кількісних критеріїв.

Якісні критерії - це широта ринків збуту (внутрішня й зовнішніх), репутація підприємства конкурентоспроможність, наявність стабільних постачальників і споживачів і т.п. Такі неформалізовані критерії необхідно зіставляти із критеріями інших організацій, аналогічних по сфері додатка капіталу.

Кількісні критерії ділової активності визначаються абсолютними й відносними показниками. Серед абсолютних показників варто виділити об'єм реалізації зробленої продукції (робіт, послуг), прибуток, величину авансованого капіталу (активи підприємства). Доцільно враховувати порівняльну динаміку цих показників. Оптимальне співвідношення

Тп > Тв > Так > 100%,

Де Тп - темп зміни прибутку;

Тв – темп зміни виторгу від реалізації продукції (робіт, послуг);

Так – темп зміни активів (майна) підприємства.

Наведене співвідношення одержало назву “золотого правила економіки підприємства ”: прибуток повинна зростати більше високими темпами, чим обери реалізації й майна підприємства. Це означає наступне: витрати виробництва й обігу повинні знижуватися, а ресурси підприємства використовуватися більш ефективно. Однак на практиці навіть у стабільного підприємства в деяких випадках можливе відхилення від цього співвідношення. Причини можуть бути різні: великі інвестиції, освоєння нових технологій, реорганізація структури керування й виробництва (стратегічні зміни, організаційний розвиток), модернізація й реконструкція й ін. Ці заходи найчастіше викликані впливом зовнішнього середовища (зовнішнього оточення) і вимагають значних фінансових вкладень, які окупляться й принесуть вигоду в майбутньому.

Відносні показники ділової активності характеризують рівень ефективності використання ресурсів (матеріальних, трудових і фінансових). Пропонована система показників ділової активності (табл.17) базується на даних фінансової звітності підприємства. Ця обставина дозволяє по даним розрахунку показників контролювати зміни у фінансовому стані підприємства.


Таблиця 17.

Система показників діловий активності підприємства

Показник Формула розрахунку Коментарі
1 2 3
Виторг від реалізації (V) - -
Чистий прибуток (Рr ) Прибуток звітного року мінус податок на прибуток (ф.№2, 140-150) Чистий прибуток – це прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства після розрахунків з бюджетом по податку на прибуток
Продуктивність праці (Пт) Пт = V / Чр Ріст показника свідчить про підвищення эфективности використання трудових ресурсів. Чисельність працівників – ф. №5, разд. 8 (стр850)
Фондовіддача виробничих фондів (Ф) Ф = V / Fср Відбиває эфективность використання основних засобів і інших внеоборотных активів. Показує, скільки на 1 руб. Вартості внеоборотных активів реалізовано продукції
Коефіцієнт загальної оборотності капіталу (Ок) Ок = V/ R аср Показує швидкість обороту всіх засобів підприємства
Коефіцієнт оборотності оборотних коштів (Ооб) Ооб = V / Zср Відбиває швидкість обороту матеріальних і грошових ресурсів підприємства за аналізований період, або скільки рублів обороту (виторгу) доводиться на кожний рубль даного виду активів
Коэфициент оборотності матеріальних оборотних коштів (Ом.ср) Омср =V / Z порівн Швидкість обороту запасів і витрат, тобто число оборотів за звітний період, за який матеріальні оборотні кошти перетворюються в грошову фогму
Середній строк обороту дебіторської заборгованості (Сд/з) З д/з = 365 / од/з Показник характеризує тривалість одного обороту дебіторської заборгованості в днях. Зниження показника – благополучна тенденція
Коэфициент оборотності дебіторської заборгованості (Од/з) ПРО д/з = V/ rа.ср Показує число оборотів за період комерційного кредиту, надаваного підприємством. При прискоренні оборотності відбувається зниження значення показника, що свідчить про поліпшення розрахунків з дебіторами
Середній строк обороту матеріальних засобів (Див.порівн) Див.порівн = 365 / Ом.ср Тривалість обороту матеріальних засобів за звітний період
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості (Ок/з) ПРО к/з = V / rр.ср Показує швидкість обороту заборгованості підприємства. Прискорення несприятливо позначається на ліквідності підприємства; якщо Ок/з < Од/з Можлива остача коштів у підприємства
Тривалість обороту кредиторської заборгованості (Ск/з) ПРО к/з = 365 / О к/з Показує період, за який підприємство покриває термінову заборгованість. Уповільнення оборотності, тобто збільшення періоду, характеризується як сприятлива тенденція
Коефіцієнт оборотності власного капіталу (Оск) Про ск = V / И с. Порівн Відбиває активність власних засобів або активність коштів, якими ризикують акціонери або власники підприємства. Ріст у динаміку означає підвищення ефективності використовуваного власного капіталу
Тривалість операційного циклу (Цо) Цо = Сд/з + Див.порівн Характеризує загальний час, протягом якого фінансові ресурси перебувають у матеріальних засобах і дебіторській заборгованості. Необхідно прагне до зниження значення даного показника
Тривалість фінансового циклу (Цф) Цф = Цо – Ск/з Час, протягом якого фінансові ресурси відвернені з обороту. Ціль керування оборотними коштами – скорочення фінансового циклу, тобто скорочення операційного циклу й уповільнення строку обороту кредиторської заборгованості до прийнятного рівня
Коефіцієнт стійкості економічного росту (Курей) Курей = ( Рс-Д)/Ис.порівн * 100% = Рр/Ис.порівн * 100% Характеризує стійкість і перспективу фінансового розвитку підприємства. Визначає можливості підприємства по розширенню основної діяльності за рахунок реінвестування власних засобів. Показує якими темпами в середньому збільшується економічний потенціал підприємства

Умовні позначки: