дебетом та кредитом) з розподілом їх за операціями з резидентами та нерезидентами України та розшифруванням за видами валют.
Для контролю і регулювання діяльності комерційних банків використовуються такі форми звітності:
1. Квартальна форма звітності про списання безнадійної заборго
ваності за рахунок резерву, створеного для відшкодування можли
вих втрат за кредитами комерційних банків, подається за кредитним
і лізинговим портфелями банку.
2. Звітність про резерви, яка характеризує залишки та зміни в ре
зервах банку на покриття можливих збитків за наданими кредитами
та фінансовим лізингом (подається за підсумками роботи банку за
звітний квартал).
3. Звіт про достатність капіталу (щомісячна), що дає можливість
визначити капітал банку за основним та додатковим капіталом, а та
кож активи банку з урахуванням ступеня їхніх ризиків. Зазначена
форма звіту дає змогу також визначити норматив платоспроможнос
ті банку.
4. Щоквартальна звітність про структуру кредитів банку, інфор
мація якої необхідна для розрахунку та обліку резерву на можливі
втрати за позичками.
5. Місячна форма звітності, що дає змогу контролювати дотри
мання комерційними банками економічних нормативів.
6. Три місячні та одна щоденна форми звітності, які характери
зують надані банком кредити під визначеним кутом зору: одна —
про кредити інсайдерам (за позичальниками), інші три форми —
про надані «великі» кредити.
Інформацію про організацію роботи з готівкового обігу дають такі форми звітності:
1. Щоденна та місячна форми звітності про касові обороти банку
за статтями доходів і видатків.
2. Форма звітності, яка складається комерційними банками за
кожні п'ять днів і характеризує стан заборгованості за заробітною
платою залежно від причин її виникнення.
3. Квартальні форми, які характеризують організацію роботи з
готівкового обігу, у тому числі прогнозні розрахунки касових обо
ротів за статтями приходу і видатків.
4. Місячна звітність про результати перевірок дотримання суб'єк
тами господарювання касової дисципліни.
Інформацію про виявлені банками порушення, що можуть свідчити про злочинну діяльність, містить відповідна форма звітності за півріччя та звітний рік.
Специфічною групою форм звітності є форми, які подаються комерційними банками і використовуються Національним банком України для складання платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції України:
1. Дві місячні форми звітності відповідно комерційного банку та
підприємства про фінансові операції з нерезидентами України.
2. Три квартальні форми звітності, що характеризують міждер
жавний рух капіталів відповідно у формі портфельних, прямих та
інших інвестицій.
12.6. ПОРЯДОК ПОДАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЗВІТНОСТІ
Звітність складається і подається за визначеними адресами установами Національного банку України, комерційними банками — юридичними особами, філіями всіх комерційних банків, що є резидентами і нерезидентами України, включаючи філії іноземних банків. Банки подають, залежно від видів, звітність: засновникам, учасникам — відповідно до установчих документів; Національному банку України; органам державної статистики; податковим органам; іншим користувачам у випадках, установлених чинним законодавством.
Типові форми фінансової та статистичної звітності, що подаються до Національного банку, та інструкції про порядок їх заповнення розробляються і затверджуються Правлінням Національного банку України за погодженням з Державним комітетом статистики України. Забороняється вимагати подання фінансової та статистичної звітності за формами, не затвердженими в установленому порядку, а також за невстановленими адресами.
Комерційні банки, що мають філії, складають зведену фінансову звітність у цілому по комерційному банку (юридичній особі) за областями і подають Національному банку України. Регіональні управління Національного банку України на основі отриманих від установ комерційних банків звітів складають зведену за регіоном звітність.
Порядок складання, періодичність, терміни та способи подання комерційними банками та підрозділами Національного банку України фінансової та статистичної звітності регламентуються правилами, затвердженими Правлінням Національного банку України.
Що стосується державної статистичної звітності, то інформація про її форми, періодичність та терміни подання міститься у табелі форм державної статистичної звітності, що подаються Державному комітету статистики України.
Звітність складається в грошовому виразі в одиницях, установлених для кожної форми окремо, з округленням сум до одиниць так, щоб були збережені правильність підсумків та повний збір даних звітів.
Датою подання банківської звітності вважається день фактичного передавання її за належністю, якщо подання здійснюється елект-
ронною поштою, а у разі надсилання її поштою з повідомленням про вручення адресату — дата його одержання, зазначена на штемпелі підприємства зв'язку, що обслуговує адресата. Якщо дата подання звітності припадає на неробочий день, то термін подання звітності переноситься на перший після вихідного робочий день.
Для відправлення звітності переважно використовується електронна пошта Національного банку України. З метою зменшення обсягів та прискорення передачі звітної інформації через електронну пошту, підвищення рівнів достовірності та автоматизації її формування Національним банком України впроваджена технологія оброблення банківської звітності, яка грунтується на принципі економічних показників. Згідно з цим принципом передавання інформації від банків здійснюється у вигляді набору конкретних економічних показників, за якими відповідні форми звітності формуються безпосередньо в Національному банку України. Ці економічні показники автоматично беруться з операційного дня банку і у вигляді стандартних форматів файлів передаються через електронну пошту до Національного банку України безпосередньо або через Центральну розрахункову палату, де здійснюється автоматизоване оброблення отриманої інформації.
Форми звітності підписуються керівником і головним бухгалтером банку або їхніми заступниками. Зазначені посадові особи несуть повну відповідальність за достовірність, повноту і своєчасність подання звітності. Крім того, звітність має містити інформацію про виконавців, які склали ту чи іншу форму звітності (прізвище, номер телефону). Файли мають електронний підпис.
Зміни до даних фінансової та статистичної звітності, що належать як до поточного, так і до минулого року (після затвердження цієї звітності), у разі їх перекручення, вносяться у тому звітному періоді, в якому були виявлені перекручення. Виправлення помилок у звітності підтверджуються підписом посадових осіб банку із зазначенням дати виправлення. Якщо помилки у звіті виявлено після його відправлення, то банк надсилає повторно до НБУ виправлені файли чи форми.
Для забезпечення доступності, гласності та відкритості для заінтересованих користувачів річна фінансова звітність банків про наслідки фінансово-господарської діяльності, майновий і фінансовий стан є відкритою для опублікування, крім випадків, передбачених законодавством. Достовірність та повнота звітності, що публікується, підтверджується аудиторською організацією у випадках, установлених чинним законодавством.
Крім зазначеного вище, Україна як член Міжнародного валютного фонду відповідно до його Статуту зобов'язана подавати йому інформацію, яка використовується Фондом для ефективнішого виконання своїх функцій, зокрема для здійснення наглядових функцій,
виявлення загальноекономічних та фінансових проблем, полегшує підготовку даних, призначених для надання допомоги.
Інформація, що подається МВФ, є узагальненою, тобто в ній не приводяться дані за окремими юридичними особами (корпораціями, банками тощо), але вона має достатню деталізацію, необхідну для виконання МВФ наглядових функцій.
Національний банк України, беручи до уваги зобов'язання держави щодо виконання угод з МВФ, подає Фонду таку інформацію про:
— баланс Національного банку України;
— зведений баланс комерційних банків;
— процентні ставки за кредитами Національного банку України
та комерційних банків;
— обмінний курс гривні до іноземних валют;
— структуру валютних резервів;
— звіт про рух коштів на рахунках МВФ;
— окремі депозити й активи Ощадного банку України.
Звітність подається на паперових та магнітних носіях.
Міжнародному банку реконструкцій та розвитку (Світовому бан
ку) подаються дані про:
— зовнішній державний борг та про приватний борг, гарантова
ний державою;
— графік розподілення кредиту та амортизаційних і процентних
платежів за зовнішнім державним боргом і приватним боргом, га
рантованим державою;
— окремі зовнішні державні борги та приватні борги, гаранто
вані державою;
— уточнення умов угод за кредитами, отриманими державою та
гарантованими державою (подається у разі необхідності виправлен
ня даних, поданих раніше);
— зовнішній приватний негарантований борг.
Національний банк України щорічно подає Верховній Раді України звіт про свою роботу, баланс своєї діяльності і зведений баланс банківської системи республіки. Крім того, Верховна Рада України щорічно за поданням Національного банку затверджує розподіл його прибутку.
Річний баланс Національного банку України і зведений баланс банківської системи України публікуються в засобах масової інформації.