Смекни!
smekni.com

Умови і порядок випуску, розміщення та обслуговування акцій (стр. 2 из 3)

3) подання заяви і всіх необхідних документів для реєстрації випуску цінних паперів та проспекту їх емісії;

4) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску цінних паперів та проспекту їх емісії;

5) прийняття у разі потреби рішення про залучення андеррайтера до розміщення цінних паперів;

6) присвоєння цінним паперам міжнародного ідентифікаційного номера;

7) укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії цінних паперів або з реєстратором - про ведення реєстру власників іменних цінних паперів, крім випадків, коли облік прав за цінними паперами веде емітент відповідно до законодавства або цінні папери розміщуються на пред'явника;

8) виготовлення сертифікатів цінних паперів у разі розміщення цінних паперів у документарній формі;

9) розкриття інформації, що міститься в проспекті емісії цінних паперів;

10) відкрите (публічне) розміщення цінних паперів;

11) затвердження результатів розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;

12) затвердження змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства з урахуванням результатів розміщення акцій;

13) реєстрація змін до статуту в органах державної реєстрації;

14) подання звіту про результати відкритого (публічного) розміщення цінних паперів;

15) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати відкритого (публічного) розміщення цінних паперів;

16) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів;

17) розкриття інформації, що міститься у звіті про результати відкритого (публічного) розміщення цінних паперів.

Приватне (закрите) розміщення акцій публічного акціонерного товариства – розміщення акцій шляхом їх безпосередньої пропозиції акціонерам такого товариства та заздалегідь визначеному колу осіб, кількість яких не перевищує 100. У разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів серед заздалегідь визначеного кола осіб емісія здійснюється за етапами, які є аналогічними для публічного розміщення, крім прийняття у разі потреби рішення про залучення андерайтера до розміщення цінних паперів, розкриття інформації, що міститься в проспекті емісії цінних паперів та розкриття інформації, що міститься у звіті про результати розміщення цінних паперів.

3. Порядок обслуговування акцій

Всі акції умовно поділяють на два типи: звичайні та привілейовані акції, від чого залежить їх обслуговування.

Звичайні (прості) акції – це акції, які безпосередньо купує інвестор на ринку цінних паперів і надає інвестору право одного голосу на зборах акціонерів, право на участь у розподілі прибутків і активів емітента у випадку його ліквідації після привілейованих акцій, а також право па отримання частини прибутку фірми у вигляді дивідендів, розміри яких та форма виплати ніколи не фіксується і залежать від величини чистого прибутку фірми та відповідного рішення загальних зборів акціонерів.

Дивіденди на прості акції здебільшого виплачують у випадку отримання емітентом значного прибутку. Якщо ж емітент за результатами економічної діяльності одержав незначний прибуток, або його діяльність була збитковою, дивіденди на прості акції не виплачуються. Однак у практиці зарубіжних країн іноді трапляються випадки, коли дивіденди на прості акції за останній рік виплачують і тоді, коли діяльність фірми була збитковою. Відповідні кошти для цього беруть з невикористаного фонду прибутку емітента за попередні роки. Зазначимо, що в Україні така форма сплати дивідендів сьогодні не практикується.

Розмір дивідендів на прості акції коливається в широкому діапазоні і залежно від прибутку емітента може досягати 90 % номінальної вартості акції, а в окремих випадках, коли фірма процвітає і має великі прибутки, дивідендні виплати на одну акцію можуть у кілька разів перевищувати її номінальну вартість. Звичайні акції користуються великою популярністю на ринках цінних паперів.

Звичайні акції поділяють на іменні акції та акції на пред’явника.

Іменні акції – це акції, дані про власника якої реєструють в книзі реєстрації емітента. Іменні акції повинні бути тільки паперовими, електронний носій іменних акцій сьогодні не практикується. Крім того, іменні акції не можна продавати на ринку цінних паперів.

Акції на пред’явника – це акції, купівлю-продаж яких проводять без реєстрації власника в книзі акціонерів емітента (фіксується лише кількість таких акцій). Такі акції продають на ринку цінних паперів, їхній номінал переважно вищий за номінал іменних акцій. Акції на пред’явника можуть випускати як у паперовій, так і в електронній формі. Однак варто зазначити, що акції на пред’явника не мають широкого розповсюдження. Хоча вони і ліквідніші, ніж іменні акції, проте можуть стати предметом різних махінацій і підробок. Акції на пред’явника випускають в невеликій кількості і малим номіналом. Такі акції переважно випускають нові малопотужні акціонерні товариства.

Іменні акції та акції на пред’явника випускають у випадках, коли акціонерне товариство закритого типу. Така форма випуску акцій обмежує їхній обіг на ринках цінних паперів і поряд із залученням додаткових коштів дає змогу обмежити зовнішній вплив на діяльність емітента.

За методом нарахування дивідендів розрізняють звичайні акції з сталими дивідендами, звичайні акції з сталим приростом дивідендів, звичайні акції з плаваючим приростом дивідендів.

Привілейовані акції – це акції, які не надають права голосу на загальних зборах акціонерів, якщо це не передбачено умовами випуску, але вони надають право власникові на отримання гарантованих дивідендів і беруть участь у розподілі прибутків та активів емітента при його ліквідації. Всі права власників привілейованих акцій задовольняються в першу чергу порівняно з правами власників звичайних акцій.

Дивідендні виплати за привілейованими акціями проводять завжди незалежно від прибутків емітента в поточному році. Іноді, якщо дохід на звичайні акції перевищує дохід на привілейовані акції, емітент може змінити розмір дивідендів на привілейовані акції.

Іноді власникам привілейованих акцій надається право голосу на загальних зборах акціонерів, зокрема можуть випускати привілейовані акції типу «одна акція — один голос», або «одна акція — кілька голосів».

Усі привілейовані акції умовно поділяють на декілька типів: комулятивні; такі, що беруть участь у прибутках акціонерного товариства; привілейовані акції з регульованим дивідендом; конвертовувані привілейовані акції; преміальні акції та інші.

Комулятивні привілейовані акції – це акції якими їхньому власнику гарантується нагромадження дивідендних виплат за правилом складних відсотків у випадку, коли емітент з тих чи інших причин не може виплатити їх у поточному році.

Зазначимо, що комулятивні привілейовані акції є найпоширеніші серед привілейованих акцій.

Привілейовані акції, які беруть участь у прибутках (використовують дуже рідко) — це акції, за якими передбачається, крім фіксованого дивідендного доходу, отримання додаткового доходу при розподілі прибутку емітента між акціонерами товариства. Крім того, власники таких акцій можуть мати окремі права голосу на загальних зборах акціонерів.

Привілейовані акції з регульованим дивідендом — це акції, дивіденди на які періодично (переважно щоквартально) регулюють залежно від рівня доходу емітента.

Конвертовувані привілейовані акції надають право інвестору замінити їх на певну кількість звичайних акцій того ж емітента за ринковими цінами.

Доходні акції — це акції різних комунальних підприємств (водо-, газо-, електропостачання). Ці підприємства працюють постійно, мають прогнозовані прибутки, рівень яких переважно більший від середнього по країні. Рівень дивідендів на акції таких підприємств також більший за середній по країні, тому на акції таких підприємств завжди є попит на ринку цінних паперів.

Акції зростання — це акції інших могутніх корпорацій, які мають стабільний дохід, вищий від середнього по країні. Хоча дивіденди за такими акціями не перевищують 35%, вони стабільні і завжди сплачуються вчасно.

Циклічні акції — акції корпорацій, середній дохід яких циклічно змінюється залежно від ситуації в економіці. В основному це акції корпорацій базових галузей економіки: важкої, машинобудівної, целюлозно-паперової промисловості та інших галузей економіки. Зрозуміло, що ці галузі економіки розвиваються циклічно залежно від зміни та впровадження нових технологій. Тому під час економічного зростання акції таких підприємств максимально розкуповують і ринкові ціни на них зростають, а в період економічного спаду навпаки.

Антициклічні акції — це акції корпорацій, ціна на які стабільна і в періоди спаду в економіці. Це досягається за рахунок створення корпораціями додаткових резервних фондів прибутку для захисту антициклічних акцій на період спаду в економіці.

Спекулятивні акції — акції молодих новостворених підприємств, які не можуть у конкретний момент оголосити більш-менш стабільний курс своїх акцій на ринку цінних паперів. Такі акції продають на спекулятивному позабіржовому ринку, вони дешеві і вкладання грошей у такі акції є надзвичайно ризиковою справою.

Висновки

Емісія акцій представляє собою встановлену послідовність щодо випуску і розміщення акцій.

Рішення про випуск акцій приймається засновниками акціонерного товариства або загальними зборами акціонерів акціонерного товариства та оформляється протоколом.

Випуск акцій акціонерним товариством здійснюється у розмірі його статутного фонду або на всю вартість майна державного підприємства (у разі перетворення його в акціонерне товариство). Додатковий випуск акцій можливий у тому разі, коли попередні випуски акцій були зареєстровані і всі раніше випущені акції повністю оплачені за вартістю не нижче номінальної.