Смекни!
smekni.com

Основи оподаткування (стр. 1 из 32)

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

МІНИСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ УМАНЬСКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

П. К. Бечко, О. А. Захарчук

ОСНОВИ ОПОДАТКУВАННЯ

Навчальний посібник

Рекомендовано

Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів

Київ «Центр учбової літератури» 2009

ББК65.261.4я73 УДК 336.2 (075.8) Б 67 Гриф надано Міністерством освіти і науки України (Лист

№ 1.4/18-Г-1263 від 04.06.2008)

Рецензенти:

Опарін В. М. доктор економічних наук, професор кафедри фінансів Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана;

Опря А. Т. доктор економічних наук, професор кафедри фінансово-економічного аналізу та статистики Полтавської державної аграрної академії;

Музиченко А. С. доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економіки підприємств Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини.

Бечко П. К., Захарчук О. А. Основи оподаткування: навч. посів, [для стпуд. Б 67 вищ. навч. закл.] / П. К. Бечко, О. А. Захарчук — К.: Центр учбової літератури, 2009. - 168 с - ISBN 978-966-364-829-3. У посібнику систематизовані теоретичні та методологічні основи оподаткування. Посібник підготовлено відповідно програми курсу «Основи оподаткування».

Розрахований на студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, аспірантів, викладачів економічних дисциплін.

ББК65.261.4я73 УДК 336.2 (075.8)

ISBN 978-966-364-829-3 © Бечко П. К., Захарчук О. А., 2009

© Центр учбової літератури, 2009

ЗМІСТ

Вступ ................................................................................................ 5

Розділ 1 ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ПОДАТКІВ

І ОПОДАТКУВАННЯ ................................................................... 7

1.1 Економічний зміст податків ............................................... 7

1.2 Економічна сутність системи оподаткування..................... 6

1.3 Методологія оподаткування .............................................. 13

1.4 Напрями розвитку податкової бази ................................... 14

Розділ 2 ІСТОРІЯ ОПОДАТКУВАННЯ .................................... 16

2.1 Податкова політика Римської імперії ............................... 16

2.2 Податкова система Європи ................................................ 22

2.3 Становлення фінансової системи Русі .............................. 25 2.4 Податкова реформа в Росії ................................................ 31

2.5 Основні податки радянського періоду .............................. 33

Розділ З ПОДАТКИ В ЕКОНОМІЧНІЙ ТЕОРІЇ..................... 45

3.1 Перші дослідження з питань оподаткування .................... 45

3.2 Розвиток податкової системи України .............................. 49

3.3 Державна податкова служба України ............................... 50 Розділ 4 ФУНКЦІЇ ПОДАТКІВ .................................................. 57

Розділ 5 ЕЛЕМЕНТИ ПОДАТКУ ЯК

ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ .................................................... 61

Розділ 6 КЛАСИФІКАЦІЯ ПОДАТКІВ ТА її

ЗАВДАННЯ ................................................................................... 65

Розділ 7 ПЕРЕКЛАДАННЯ ПОДАТКІВ ................................... 76

Розділ 8 ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПОБУДОВИ

ПОДАТКОВИХ СИСТЕМ .......................................................... 82

8.1 Методологія оподаткування .............................................. 82

8.2 Класифікація принципів системи оподаткування ............ 88

8.3 Принципи побудови системи оподаткування

в Україні .................................................................................. 91

Розділ 9 ПОДАТКОВА ПОЛІТИКА ......................................... 95

Розділ 10 ОПОДАТКУВАННЯ В ЗАРУБІЖНИХ

КРАЇНАХ ..................................................................................... ПО

Розділ 11 ПОДАТКИ І ОПОДАТКУВАННЯ В УМОВАХ

ФОРМУВАННЯ РИНКОВИХ ВІДНОСИН .......................... 125

11.1 Сутність та економічні засади формування податкової системи 125

11.2 Законодавча податкова база ..........................................130

11.3 Закономірності еволюції податкової системи ............. 132

Тести з курсу «Основи оподаткування» .................................. 139

Глосарій ....................................................................................... 147

Список рекомендованої літератури .......................................... 163

ВСТУП

Податок є одним з найстародавніших фінансових інструментів світу. Ще при існуванні первіснообщинної системи господарювання члени общини віддавали частину свого врожаю або виробленого продукту своєму вождю за виконання ним своїх обов'язків, пов'язаних з керівництвом общиною, вирішенням проблем підтримання добрих стосунків із сусідами та всередині общини, захист її від ворогів тощо.

Сучасна система оподаткування є поєднанням податкової теорії, утворення податкової системи, різних форм податків, методів їх справляння, контролю за їх використанням та інше. Оподаткування має свою методологію, тобто теоретичне, науково-практичне та правове обґрунтування суті, поняття податку та одночасно дослідження податку як економічної категорії та конкретної форми взаємовідносин між суб'єктом та об'єктом оподаткування.

Головною метою оподаткування є розробка економічного змісту, складу, форм, а також відповідного механізму їх обчислення та сплати, встановлення відповідних прав і обов'язків платників і відповідальність за порушення цих обов'язків.

Податок як економічна категорія має різні форми, виступає в основному як примусове вилучення частини доходу суб'єкта господарювання до державної казни на підставі чинної законодавчої бази. Тому в основі податків містяться відображення всіх позитивних та негативних рис конкретної економічної політики держави та системи державного керівництва. Від оподаткування залежить розвиток держави чи по прогресивному чи регресивному шляху. При цьому велике значення мають взаємовідносини: між державою та платниками податків; податковою базою; ступеня відповідальності платників податків за дотримання чинного податкового законодавства.

Управління податковою сферою є складним процесом, який потребує висококваліфікованих спеціалістів, добре обізнаних як з теоретичними, так і з практичними аспектами адміністрування податків.

Мета і завдання предмету: набуття знань щодо сутності податків і оподаткування, іх місця і ролі в системі економічних важелів розвитку ринкової економіки, взаємозв'язку оподаткування з іншими аспектами економічної політики держав; вивчення сутності, принципів і функцій оподаткування, класифікації податків; побудови системи оподаткування; оподаткування в зарубіжних країнах; податкової політики; відносини, що виникають між платниками та державою в процесі оподаткування.

У процесі вивчення даної дисципліни студентам слід ознайомитися із тематикою курсу, опрацювати рекомендовану літературу і дати відповіді на контрольні запитання.

РОЗДІЛ 1

ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ПОДАТКІВ

І ОПОДАТКУВАННЯ

1.1. Економічний зміст податків

Податок є одним з найстародавніших фінансових інструментів світу. Ще за існування первіснообщинної системи господарювання її члени віддавали своєму вождю частину виробленого продукту, зокрема, врожаю своєму вождю за виконання ним своїх обов'язків, пов'язаних з керівництвом, підтриманням добрих стосунків із сусідами та всередині общини, вирішенням проблем захисту общини від ворогів тощо.

Податки мають філософський зміст, оскільки є частиною існування людини. Ще перші філософи Древньої Греції та Риму характеризували податки як суспільно необхідне та корисне явище. Форми податків протягом існування людства змінювались, але їх сутність залишалась постійною. Спочатку податок мав вигляд частини або шматка загальної здобичі члена общини, потім частини військової здобичі, використання праці та інтелекту рабів, жертвування, відпрацювання якогось часу на користь землевласника, і, в кінці кінців, набрав вигляду грошових платежів, які мають місце за сучасних умов розвитку суспільства. Але, незважаючи на різні форми податків, економічний зміст залишався єдиним — суспільне оподаткування частини особистого доходу платника на користь керівництва суспільством (чи то окремий вождь, чи апарат керівництва держави).

З філософської точки зору податок є життєвою необхідністю об'єднання частини майна, доходів, прибутків громадян країни для існування суспільства в цілому, виконання громадських робіт окремими працівниками, здійснення охорони держави, соціальної підтримки незахищених верств населення, протистояння зовнішнім ворогам та стихійним лихам тощо. Крім того, податок за своєю сутністю є необхідним елементом розширеного відтворення та важливим чинником зростання суспільної продуктивності праці, економічного потенціалу держави. Але фінансове значення податку має й конкретний вигляд у формі речових і вартісних відрахувань. Перехід від філософських значень до економічних здійснюється завдяки системі оподаткування.

1.2. Економічна сутність системи оподаткування

Система оподаткування це сукупність податків і платежів, а також принципів, методів та засобів справляння і контролю за їх надходженням до централізованих фондів.

Незважаючи на різноманітність податкових систем різних країн світу, існують принципи, які забезпечують загальнонаукові основи побудови податкової системи. Єдиними для всіх країн з різними формами власності є принципи:

• вигоди та адміністративної зручності; • платоспроможності; • визначальної бази.

Принцип вигоди та адміністративної зручності полягає в тому, що втрати внаслідок сплати податків мають бути сумірними з тими вигодами, які платники отримують за рахунок фінансованих та податкових надходжень потреб і суспільних благ.