МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЖИТОМИРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра геотехнологій
ім. проф. М.Т. Бакки
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни:
«Екологія гірничого виробництва»
на тему:
«Вплив гірничодобувного комплексу на параметри навколишнього середовища на прикладі Бондарівського родовища кристалічних порід Житомирської області с. Бондарівка»
Виконала: студентка ІІ курсу, ГЕФ
групи ЗЕО-07-1
Перевірила:Распутна Т.А.
Житомир
2010
Зміст
Вступ
Розділ 1Характеристика об’єкта дослідження
1.1 Характеристика сировини та готової продукції
1.2 Характеристика гірничого виробництва - Бондарівське родовище кристалічних порі
Розділ 2Вплив підприємств гірничодобувного комплексу на природне навколишнє середовище
2.1 Вплив геологорозвідувальних робіт на природне навколишнє середовище
2.2 Вплив гірничих розробок на повітряний басейн
2.2.1 Склад та функції атмосфери
2.2.2 Джерела забруднення атмосфери
2.2.3 Охорона повітряного простору
2.2.4 Методи і засоби контролю якості атмосферного повітря
2.3 Вплив гірничих розробок на водний басейн
2.3.1 Гідросфера, її склад та функції
2.3.2 Забруднення водного басейну
2.3.3 Склад стічних вод гірських підприємств
2.3.4 Охорона водних ресурсів
2.4 Вплив гірничих розробок наземну поверхню і ландшафт
2.4.1 Склад та функції літосфери
2.4.2 Порушення земної поверхні при розробці родовищ корисних копалин..
2.4.3 Ефективність використання земель
2.4.4 Охорона і підвищення ефективності використання земель при видобутку корисних копалин
2.5 Раціональне і комплексне використання корисних копалин, розкривних і вміщуючих порід. Охорона та раціональне використання надр
2.5.1 Вплив відкритих гірничих робіт на надра
2.5.2 Забруднення надр їх раціональне та комплексне використання
2.6 Радіаційний вплив гірських порід на природне навколишнє середовище
2.6.1 Загальні відомості по радіоактивності будівельних гірських і вміщуючих порід
2.6.2 Акцесорні мінерали і їх вплив на радіоактивність порід
2.6.3 Класифікація родовищ будівельних гірських порід по природній радіоактивності корисної копалини
2.7 Електромагнітний, шумовий і вібраційний вплив технологічного, транспортного та енергетичного обладнання на природне середовище
2.7.1 Шум: поняття і характеристики
2.7.2 Джерела шуму
2.7.3 Заходи по зменшенню рівня шуму
2.7.4 Вібрація. Джерела вібрації
2.7.5 Методи та засоби захисту від вібрації
2.7.6 Природа виникнення електромагнітних полів
2.7.7 Вплив електромагнітних полів на стан здоров’я людини та об’єкти довкілля
2.8 Вплив гірничих розробок на рослинний та тваринний світ
Розділ 3. Розрахункова частина
3.1 Розрахунки основних викидів в атмосферу при ведені відкритих гірничих розробок
3.2 Визначення розмірів зон негативного впливу гірничого підприємства на природне навколишнє середовище
Висновки
Література
Вступ
Проблема охорони і раціонального використання земель у наш час надзвичайно актуальна, як у нашій країні, так і в усьому світі. При видобуванні корисних копалин, особливо відкритим способом, неминуче руйнується поверхня землі. Природний ґрунтовий покрив змінюється або навіть знищується, а едафічний фактор – ґрунт – замінюється на мінеральний субстрат. В наслідок цього зникає природна і культурна рослинність, безплідні ділянки змінюють ліси і поля. Знижується дебіт наземних та підземних вод і, в цілому, погіршується водний режим територій. Незакріплені рослинністю і висушені площі, складені глибинними, розпушеними в процесі розкривних робіт породами, стають вогнищами водної та вітрової ерозії. Зміна екологічних умов на нові, техногенні, зумовлюється також міграцією хімічних елементів розкривних порід, що містять велику кількість водорозчинних солей і сірковмісних мінералів. Дослідження промислового порушення земель показало, що їх географічне положення і фактори, які викликають ці порушення, надзвичайно різноманітні. В результаті порушень поверхні утворюються відвали, кар’єри відкритих розробок родовищ, шламонагромаджувачі і хвостосховища тощо. До відвальних комплексів належать також терикони, що виникають при добуванні корисних копалин підземним способом.
Гірничопромисловий комплекс, як один із видів економічної діяльності, виступає серйозним забруднювачем навколишнього природного середовища, що проявляється в трьох основних напрямках; порушення земної поверхні, викиди в атмосферне повітря газових та пилових шкідливих речовин, забруднення водних ресурсів рідкими відходами гірничих підприємств.
Найбільшим фактором негативного впливу на довкілля є порушення земної поверхні при розробці родовищ корисних копалин, що призводить до зміни структури i погіршення якості, або взагалі зникнення родючого шару, до зміни форм рельєфу, ландшафтних порушень. Це викликає, в свою чергу, загибель або деградацію рослинного та тваринного світу
Значні порушення земної поверхні відбуваються при проведенні відкритих гірничих та розкривних робіт i видобуванні корисних копалин в кар’єрах.
Випереджуючим процесом при цьому є селективне (роздільне, розмежоване) зняття ґрунтового шару, перед яким проводяться підготовчі роботи: вирубка лісу, корчування пнів, збирання i видалення валунів, вирізання чагарників тощо. Вiдкритi розробки родовищ корисних копалин характеризуються значними ландшафтними порушеннями, форми яких мають декілька класифiкацiй.
Окрім перерахованих порушень земної поверхні, зумовлених відкритими гірничими роботами, значні земельні ділянки займаються відвалами i сухих хвостів збагачення i хвостосховищами. Результатом таких розробок є появи западин та виїмок на земній поверхні, що призводить до зміни водного режиму i, як наслідок, заболочування мiсцевостi, а залишенi без рослинного покриву порушені відслонення породи - до iнтенсивної водної та вітрової ерозії. Досить відзначити, що на Житомирщині відходи підприємств гiрничовидобувної промисловості — породи розкривні та супутні - займають 1066 га, де їх заскладовано майже 100 млн. тонн Значні площі земельних вiдводiв під розробку родовищ порушуються в’їзними та розрізними траншеями, характеристика яких визначається геометричними параметрами виробок. Крім того, кожна ділянка землі, порушена при вiдкритiй розробці родовищ, спричиняє шкідливий вплив на ділянку приблизно такої ж площі прилеглої території.
Відводи земель під гірниче виробництво пов’язані з вилученням більшої чи меншої земельної ділянки у землекористувачів на певний період часу, i, вiдповiдно, скороченням земельних ресурсів країни. Характерно те, що вилучені у інших землекористувачів i порушені землі стають малопридатними для продуктивного використання в сільському i лісовому господарстві, та для інших цілей. При цьому процеси природного відновлення рослинних покривів, ґрунтів i рельєфів порушених земель протікають повільно або взагалі не відбуваються. Самі ж порушення земної поверхні, як правило, не зникають i стають сталими техногенними формуваннями, тому такі землі підлягають штучному відновленню. Для вирішення проблеми техногенних порушень ландшафтів використовують різні способи і методи рекультивації земель. Головна мета рекультивації – повернути до активного народногосподарського використання землі, порушені внаслідок гірничих і деяких інших специфічних робіт, створити на них сільськогосподарські, лісові та інші угіддя, поліпшити умови навколишнього середовища.
Вітчизняний і зарубіжний досвід показав, що успішна рекультивація з гармонічним поєднанням господарської діяльності і природних закономірностей можлива тільки при комплексному підході до її проведення рекультивація земель як галузь діяльності людини в нашій країні належить до порівняно молодих. На сучасному етапі існують усі можливості й передумови всебічного розширення і поглиблення рекультиваційних робіт.
Метою даного курсового проекту є оцінка екологічного стану кар’єрів Житомирської області і обґрунтування рекомендацій щодо підвищення їх ефективності з екологічної та економічної точки зору.
В даній роботі міститься малюнків – 2, схем – 3, таблиць – 16. Всього сторін
Розділ 1
Характеристика об’єкта дослідження
1.1 Характеристика сировини та готової продукції
Природне каміння складає важливу частину мінерально-сировинної бази сучасної будівельної індустрії. У якості будівельного матеріалу використовується велика кількість різноманітних магматичних, метаморфічних, ефузивних і осадових гірських порід.
Будівельний камінь масового виробництва має неправильну форму і включає в себе рваний камінь чи бут і дроблений камінь (щебінь, крошка, пісок).
Найбільш вживаний для будівельних потреб є щебінь, який отримують шляхом подрібнення добутої гірської породи з послідуючим розділенням на фракції більшість у межах від 3 до 70 мм. Щебінь широко використовується у якості природного заповнювача у звичайний і гідротехнічний бітони, для облаштування баластного слою залізничних доріг, будівництва і ремонту автомобільних доріг і т.п.
Бутове каміння отримують у результаті підривання гірських порід, яке у послідуючому не обробляється (розпилці, обтесуванні, шліфуванні), добувають із порід переважно тих, які не піддавалися вивітрюванню, з об’ємною насипною масою не нижче 1800 кг/м3.
Вимоги промисловості до якості сировини і готової продукції. Сировиною для виробництва із природного каміння для будівельних і дорожньо–шляхових робіт є скеляні породи з об’ємною масою 1.8 – 2.8 г/см3. Допускається використання порід з об’ємною масою вище 2.8 г/см3 при відповідному техніко – економічному обґрунтуванні.