· долар США;
· євро
· фунт стерлінгів;
· швейцарський франк;
· японська ієна.
Міжнародні взаєморозрахунки, як правило, здійснюються в конвертованій і твердій валюті.
Існує три основних способи фіксації цін.
Тверда фіксація ціни. У цьому випадку в ході виконання контракту ціни не міняються.
Ціни з наступною фіксацією. У момент укладання контракту визначається тільки принцип установлення цін (тобто обумовлюється, що ціна на продані товари буде встановлена на рівні цін світового ринку на визначену дату, на дату постачання окремих партій товару і т.д.).
Змінні ціни. Застосовуються в контрактах із тривалими термінами поставок, протягом яких економічні умови виробництва товарів можуть суттєво мінятися.
Світові ціни повинні визначатися на основі наступних документів і зведень:
· біржові котирування;
· аукціонні ціни і ціни торгів;
· контракти і рахунки інофірм і зовнішньоторговельних організацій країн з фірмами на координуємі товари;
· пропозиції, каталоги і прейскуранти солідних (ведучих) інофірм з обліком наданих ними знижок чи націнок, розміри яких повинні бути обґрунтовані;
· довідкові ціни, що публікуються в періодичній пресі для окремих видів товарів;
· ціни по разових угодах, що публікуються в спеціальній комерційній інформації;
· контракти зовнішньоторговельних об'єднань, зовнішньоторговельних організацій України;
· ціни статистики зовнішньої торгівлі закордонних країн;
· порівнянні дані про ціни, отриманих від різних інофірм у виді ціни пропозицій з обов'язковою умовою, що ці фірми не представляють один концерн, асоціацію, страхові об'єднання, що працюють на демпінгових цінах українських зовнішньоторговельних організацій;
5. Розділ "Кількість"
Визначається одиниця виміру, установлюється порядок визначення кількості: або фіксованою цифрою, або у встановлених межах (біля, чи більше менше на ... %).
При постачаннях морським вантажем буває важко відвантажити точно зазначену в контракті кількість через відсутність судна потрібного тоннажу. У таких випадках необхідно обумовити, за якою ціною будете оплачувати зверхконтрактна кількість (за контрактною ціною, або за ціною на момент виконання угоди).
Якщо партнер діє в країні, де застосовується інша система мір і ваг, то щоб уникнути непорозумінь необхідно вказувати кількість в обох системах.
При відвантаженні масових вантажів, коли не має можливості визначити вагу товару, що фактично поставляється, з точністю до тонни чи ж вага товару може змінюватися через зміну вологості, ущільнення і т.д., то в контракті обов'язково вказується граничне відхилення чи робиться оговорка "біля".
6. Розділ "Базисні умови постачання"
Базисні умови постачання - це сукупність торговельних порядків при купівлі-продажу, що визначають обов'язки контрагентів по доставці товару й встановлюють момент переходу права власності на товар від продавця покупцю, а також момент переходу ризику випадкового псування чи втрати товару, якщо інше не обумовлено в контракті. Іншими словами, базисні умови визначають, які витрати несуть сторони по транспортуванню вантажу від експортера до імпортера.
Базисні умови постачань товарів здійснюється відповідно до правил "Інкотермс".
7. Розділ "Якість товару"
Існують різні способи визначення якості:
По стандарту. Товар повинний точно відповідати стандарту - документу, що містить характеристику товару.
По технічних умовах. У випадку, якщо відсутній стандарт. Використовується зазвичай у випадку постачання унікального і складного устаткування.
По специфікації, зазначеній в контракті.
За зразком.
Якість повинна відповідати зразку, погодженому сторонами і який є еталоном. Як правило, один зразок знаходиться в продавця, інший - у покупця, третій - у нейтральної організації.
По опису.
По попередньому огляду. У контракті позначається словами: "оглянуто-схвалено". Покупець вправі оглянути всю партію в установлені терміни, а продавець зобов'язується поставити товар таким, яким його схвалив покупець. За якість фактично поставленого товару продавець не відповідає, за винятком прихованих дефектів, що покупець знайти не мав можливості.
По вмісту окремих речовин у товарі, по виходу готового продукту.
По справедливій середній якості. Як правило, застосовується при торгівлі зерновими.
Спосіб "тель-кель" - дослівно "такий, який є". Покупець зобов’язаний прийняти товар незалежно від якості, якщо тільки він відповідає сорту, вказаному в контракті. Наприклад, при продажі ще не знятого врожаю.
Кожен контракт повинний містити гарантії продавців у відношенні физічних властивостей, технічних характеристик товарів і їхньої якості. Визначається також відповідальність продавців за дотримання гарантованих показників. Гарантії продавців діють протягом погодженого в контракті терміну при умові виконання покупцем інструкцій із транспортування, збереженню і використання товару.
Гарантії якості передбачають відповідність товарів міжнародним стандартам, стандартам національним, технічним вимогам (умовам), образцам і т.д. Відповідність поняттю такому, як "нормальна якість товару" приміняється в міжнародній практиці у відношенні до сировинних товарів, до товарів тваринного і рослинного походження.
Покупець, якому проданий товар неналежної якості може на вибір пред'явити наступні вимоги:
· заміни товару на той же чи аналогічний товар належної якості;
· відповідно до якості товару зменшити покупцю ціну;
· безоплатно усунути продавцем недоліки;
· усунути недоліки власними силами за свій рахунок, після чого вимагати із продавця відшкодування цих витрат;
· розірвати договір з відшкодуванням йому збитків
8. Розділ "Умови платежів"
При визначенні умов платежів керуються публікацією Міжнародної торговельної палати "Уніфіковані правила по інкасо", "Уніфіковані правила і звичаї для документарнх акредитивів".
Розрахунки по експорті
Найбільш вигідної для українського експортера формою розрахунків є безвідзивний документарний акредитив, що представляє собою тверде платіжне зобов'язання банку, що його відкрив (банка-емітента), на користь експортера, і відособлене від зовнішньоторговельного контракту, на якому він заснований.
Акредитив, при дотриманні всіх його умов, забезпечує (у порівнянні з іншими формами розрахунків) швидке одержання експортного виторгу.
Акредитив може застосовуватися як забезпечення платежів, як при розрахунках на умовах оплати готівкою, так і при розрахунках на умовах комерційного кредиту. При розрахунках по комерційному кредиту використовуються акредитиви, відкриті на акцепт тратт (акцептні акредитиви), також акредитиви з відстроченим платежем. Акредитиви можуть відкриватися для оплати постачань, наданих послуг (включаючи послуги фахівців), проектних, монтажних і будівельних робіт.
9. Розділ "Упакування і маркування"
Вид упакування визначається базисними умовами постачань. Так, при ФОБ, СІФ і інших умовах, що передбачають перевезення товарів морем, продавець зобов'язаний забезпечити морське упакування вантажу; при інших базисних умовах - сухопутну. Спеціальні вимоги до упакування викладаються в контрактах.
Маркування вантажів виконується відповідно до загальноприйнятих міжнародних норм і спеціальних вимог покупців. Нерідко упакування і маркування товарів, особливо споживчих, використовується як ефектний засіб реклами.
Маркування вантажів є найважливішим і обов'язковим елементом у технології зовнішньоторговельних операцій. Маркування повинне представляти, по - суті, товаросупроводжувальну інформацію, що містить наступні реквізити (якщо інше не обговорено у контракті):
· визначення імпортера;
· номер контракту;
· номер трансу;
· вага і габарити місць;
· номер листа і число місць у партії чи трансі;
· мовні позначки, що характеризують природні властивості товару.
Варто мати на увазі, що, у зв'язку зі сформованою практикою міжнародної торгівлі, продавець повинний відвантажити товар в упакуванні, що застосовується для експорту товарів у нього в країні, якщо в контракті окремо не обговорено особливих вказівок щодо упакування.
Продавець зобов'язаний забезпечити таку тару й упакування (у випадку, коли їх необхідність викликається особливостями товару), що повинні відповідати умовам перевезення й охороняти вантаж від ушкоджень у шляху. Покупець може пред’явити які-небудь додаткові вимоги до тари й упакування винятково у випадках, якщо ці додаткові вимоги обговорені в контракті.
Зміст маркування визначається або за згодою з покупцем, або вимогами правил перевезення, або властивостями самого товару.
10. Розділ "Здавання-прийняття"
Здавання-прийняття. У контракті в обов'язковому порядку повинний обмовлятися цілий ряд умов здавання-прийняття:
· вид здавання-прийняття. Вона може бути попередньою чи остаточною. Ціль попередньої - лише оглянути товар на підприємстві продавця для визначення якості, кількості, правильності упакування і маркірування. Покупець може при якому-небудь відхиленні від цих умов забракувати товар. Остаточне здавання-прийняття установлює фактичне виконання постачання в визначеному місці й у визначений термін. Результати такого приймання для сторін обов’язкові і кладуться в основу для розрахунку по угоді;
· місце здавання-прийняття. Зазвичай точно визначається в контракті (підприємство, склад, порт, станція);
· термін здавання-прийняття. Терміни приймання по якості і кількості звичайно не збігаються. Перевірку кількості покупець повинний зробити негайно по отриманню товару, якість перевіряється протягом більш тривалого терміну;