Смекни!
smekni.com

Відкрите акціонерне товариство (стр. 7 из 7)


Інтервальні показники за місяць, квартал, рік можна розраховувати за наступними формулами:

3.3. Показники використання та розрахунок вивільнення або залучення оборотних коштів

У якості показників, що характеризують використання обігових засобів у базовому і звітному році визначаємо коефіцієнт обігу, коефіцієнт закріплення обігових засобів і тривалість одного обороту.

Коефіцієнт оборотності, який визначається відношенням об’єму реалізованої продукції, робіт, послуг до середнього остатку обігових засобів за аналізуємий період:

де Vпр – об’єм продукції

ОЗ – середній залишок обігових засобів

В базовому році:

В звітному році:

Цей показник характеризує кількість кругообертів, які здійснюють оборотні засоби підприємства за певний період, або цей показник можна трактувати як показник об’єму реалізованої продукції, що припадає на 1 грн. оборотних засобів. Виходячи з цього можна сказати, що чим вищий цей показник, тим краще використовуються оборотні засоби і тим менший їх об’єм необхідній для підтримки діяльності підприємства.

Коефіцієнт завантаження оборотних засобів, показник зворотній до попереднього, він характеризує вартість оборотних засобів, що приходяться на 1 грн продукції:

В базовому році:

В звітному році:

Тривалість одного обороту обігових засобів – визначається відношенням тривалості періоду, що аналізується, до коефіцієнту:

Причому тривалість періоду Тп в розрахунках приймаємо: за рік – 360 днів, за квартал – 90 днів, за місяць – 30 днів.

В базовому році:

В звітному році:

Визначення величини вивільнених або залучених обігових засобів:

Висновок: У звітному році коефіцієнт оборотності оборотних засобів збільшився в порівнянні з базовим; коефіцієнт закріплення оборотних засобів в звітному році зменшився в порівнянні з базовим; а тривалість одного обороту оборотних засобів за рік зменшився майже в два рази. Відповідно відбулося вивільнення оборотних засобів у розмірі 286831,30 грн.

4. Основні техніко економічні показники діяльності підприємства

Прибуток – це та частина виручки, що залишається після відшкодування усіх витрат на виробничу і комерційну діяльність підприємства. Характеризуючи надлишок надходжень над витратами ресурсів, прибуток є метою підприємницької діяльності та основними її економічним показником.

Рентабельність продукції характеризує ефективність витрат на її виробництво та збут.

Рентабельність виробництва характеризує ефективність діяльності виробництва з використанням у розрахунках об’єм спожитих ресурсів.

Розрахунок основних техніко-економічних показників діяльності підприємства проведемо в табличній формі.

Таблиця 11

Техніко-економічні показники діяльності підприємства

Узагальнюючі показники Показники ефективності використання
Основних виробничих фондів Оборотних коштів
1.Рентабельність продукції:
Фондовіддача Базовий – 2,54
Звітний –
2,57
Коефіцієнт оборотності оборотних коштів Базовий – 1,75
Звітний – 3,22
2.Рентабельність виробництва:
Фондоозброєність праці Базовий – 3897 грн/чол Звітний – 3601 грн/чол Коефіцієнт завантаження оборотніх засобів Базовий – 0,57
Звітний – 0,31
3. Рівень витрат на 1грн.= =Собіварт/Об.прод.баз.= =704615/1078100=0.65 грн Фондоємність одиниці продукції Базовий – 0,39
Звітний – 0,39
Тривалість обігу оборотних коштів Базовий – 205 днів Звітний – 111 днів
Рентабельність основних фондів складає 88% Відносне вивільнення оборотних коштів= 286831,30 грн.

Чистий прибуток=Прибуток-ПДВ-Акциз.-Інші витрати

Чистий прибуток=1024163-170690-963-1240=851270 (грн.)

Валовий прибуток=Чистий прибуток-Собівартість

Валовий прибуток=851270-704615=146655 (грн)

Проаналізуємо ТЕП діяльності підприємства. Виходячи з показника рентабельності продукції, можемо зробити висновок, що прибуток складає одну п’яту з собівартості; рентабельність виробництва показує, що 19,04 % з уже витрачених основних та оборотних коштів можна отримати у вигляді прибутку, рівень витрат на одну гривню складає 0,65 грн.

Висновки

В розділах курсової роботи була дана характеристика основних виробничих фондів і розраховані показники використання обігових засобів підприємства.

По результатах проведених розрахунків можна зробити висновки про те, що підприємство в звітному році ефективніше використовувало всі свої ресурси, ніж в базовому.

Мета створення підприємства – це отримання прибутку, який перш за все залежить від витрат підприємства.

Виходячи з показника рентабельності продукції, можемо зробити висновок, що прибуток складає одну п’яту з собівартості; рентабельність виробництва показує, що 19,04 % з уже витрачених основних та оборотних коштів можна отримати у вигляді прибутку.

Показник фондовіддачі показує, що на 1 грн. основних фондів припадає у базовому році 2,54 грн., в звітному – 2,57 грн. Показник фондоозброєності – що на 1 чоловіка припадає 3897 грн. основних фондів у базовому та в звітному 3601 грн.; а показник фондомісткості – що в базовому і у звітному році 0,39 грн. основних фондів припадає на 1 грн. продукції. Виходячи з показників ефективності використання основних фондів можемо зробити висновок, рентабельність основних фондів показує, що 88 % прибутку можемо отримати з вкладених основних фондів. Внаслідок зменшення тривалості обороту оборотних коштів на 94 дні, можемо вивільнити 286831,30 грн.. оборотних коштів.

Виконання курсового проекту допомогло закріпити та поглибити теоретичні знання, здобуті при вивченні курсу, освоїти методи виконання широкого кола типових планово-економічних розрахунків і обґрунтувань, сформувати практичні навички створення власного підприємства.

Використана література

1.Закон України “Про підприємництво” // Галицькі контракти-1996.-№42

2. Закон України “Про господарські товариства” // Галицькі контракти.-1996. - №42

3. Закон України “Про підприємства в Україні” // Галицькі контракти.-1996. - №42

4. Економіка підприємства / За ред. С.Ф. Покропивного.-Київ:Хвиля-прес, 1995

5. Про порядок ліцензування підприємницької діяльності. Постанова КМУ від 3 липня 1998р. №1020 // Урядовий курєр.-1998. - №134-135

6. Про порядок державної реєстрації субєктів підприємницької діяльності: Постанова КМ від 25.05.98р. №740

7. Економіка підприємства /Т.О. Примак. - Київ: ВІКТАР, 2001

8. Экономика предприятия / Под ред. Проф. В.Я. Горфинкеля, проф. Е.М. Куприянова.-М.Юнити, 1996

9. Национальные стандарты бухгалтерского учета в Украине, стандарт №7 «Основные средства»

10. Економіка підприємств / І.М. Бойчик, П.С. Харів, М.І. Хопчан. - Видавництво „СПОЛОМ”, Львів 1999.