Загальний заробіток робітника по цій системі розраховується по формулі (Зпп):
Згп = ЗПг + ЗПг (П1 + П2 х Ппп) / 100.
де ЗПг – заробіток робітника по тарифній ставці за фактично відпрацьований час. грн.,
П1 – відсоток премії за виконання показника преміювання;
П2 – відсоток премії за кожен відсоток перевиконання показника преміювання;
Ппп – відсоток перевиконання показника преміювання.
Для робітників з погодинною оплати праці на підприємствах розробляється преміальне положення, у якому указуються показники й умови преміювання, конкретні розміри премій, а також установлюється коло робітників.
По мірі автоматизації виробництва і його технічного рівня підвищення вимог до якості продукції, що випускається, частка погодинної оплати праці росте.
Відрядною називається така форма оплати праці, при якій робітник одержує заробітну плату за кількість виготовленої продукції (виконаних робіт) відповідної якості згідно з встановленими нормою часу і складністю робіт.
Системи відрядної форми оплати праці є: пряма відрядна, відрядно-преміальна, відрядно-прогресивна, непряма-відрядна, акордна.
Пряма відрядна система оплати праці стимулює збільшення випуску продукції і не передбачає зацікавленість робітника в поліпшенні інших показників – економії сировини, палива, енергії, тобто працівник зацікавлений у збільшенні індивідуального виробітку.
Відрядний заробіток робітника при індивідуальній прямій відрядній системі оплати праці (ЗПв) нараховується шляхом підсумовування добутку відповідної відрядної розцінки на фактичний обсяг робіт виконаних робітником по кожному виду робіт на розрахунковий період:
n
ЗПв = Σ Рв х і х Qi,
і = 1
де j-кількість видів робіт
Рв – розцінка за одиницю кожного i-го виду робіт, грн.
Qi – фактичний обсяг вироблення по кожному i-му виду робіт.
При індивідуальній оплаті розцінка визначається по одній із двох нижче наведених формул:
Рв = Тс / Нвир, Рв = Тс х Нч,
де Рв – відрядна розцінка, грн.
Тс – тарифна ставка відповідного розряду, грн.
Нч – норма часу
Нвир – норма виробітку.
При відрядно-преміальній системі оплати праці заробіток робітника, розрахований по прямих відрядних розцінках, доповнюється преміями, які встановлюються у відсотках до прямої відрядної заробітної плати за виконання і перевиконання кількісних і якісних показників. Розрахунок заробітної плати по відрядно-преміальній системі (ЗПв-пр) розраховується по формулі:
ЗПв-пр = ЗПв + (ЗПв (П1+П2 х Ппп)/100),
де ЗПв – заробіток по прямих відрядних розцінках,
П1 – премія у відсотках за виконання планових показників,
П2 – премія у відсотках за кожен відсоток перевиконання планових показників,
Ппп – відсоток перевиконання плану.
Відрядно-прогресивна система оплати праці передбачає зростання розцінки понад установлену базу.
При відрядно-прогресивній системі оплати праці продукція, виготовлена в межах установленої норми виробітку (вихідної бази), оплачується по звичайних відрядних розцінках, а продукція, виготовлена поверх норми, оплачується за розцінками, що прогресивно зростають в залежності від ступеня перевиконання норми. Вихідна база – це та межа виконання норм виробітку, понад якою виконана робота оплачується вже за підвищеними розцінками. Розмір збільшення відрядних розцінок у залежності від ступеня перевиконання вихідної норми (бази) визначається в кожному конкретному випадку спеціальною шкалою.
Загальний заробіток робітника (ЗПв-прг) можна розрахувати по формулі:
ЗПв-прг = ЗПв + (Зв (Пн – Пб) х Ку / Пн),
де Пн – виконання норм виробітку, %
Ку – коефіцієнт збільшення основної розцінки, узятої по шкалі.
Відрядно-прогресивна система оплати праці в більшій мері, чим пряма відрядна, стимулює збільшення вироблення продукції в порівнянні з досягнутим рівнем і застосовується в основному на «вузьких» ділянках виробництва.
Непряма-відрядна система оплати праці застосовується для робітників технологічних процесів, що займаються обслуговуванням.
Непряма-відрядна система оплати праці найчастіше застосовується при організації оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням робітників-відрядників, що зайняті виготовленням продукції. При цій системі заробіток робітника знаходиться в прямої залежності від вироблення тих робітників, яких він безпосередньо обслуговує.
Оплата праці робітників при непрямій відрядній системі (ЗПнв) може розраховуватися по формулі:
ЗПнв = Рнв х Qф,
де Рнв – непряма відрядна розцінка, грн.,
Qф – фактичне виконання завдання по робочим об’єктам обслуговування.
По непрямій-відрядній системі доцільно оплачувати працю тільки тих робітників, що дійсно значно впливають на рівень вироблення продукції робітниками-відрядниками.
Сутність акордної системи оплати праці полягає в тому що оплата праці встановлюється не за кожну зроблену операцію окремо, а за весь обсяг майбутньої роботи. Суму акордного заробітку розраховують на основі діючих норм часу (виробітку) і розцінок, а у випадках їхньої відсутності – виходячи з норм на аналогічні роботи. Загальна сума оплати по акордному підряду встановлюється на основі складання калькуляцій, у якій вказується перелік усіх робіт (операцій), розцінка на кожну операцію і загальну вартість виконання всього обсягу акордного завдання, що визначається шляхом підсумовування вартості кожного виду робіт.
Преміювання при акордній системі оплати праці повинне здійснюватися за скорочення термінів виконання завдання при якісному виконанні робіт. Премія виплачується з фонду оплати праці в порядку, передбаченому в положенні про преміювання робітників конкретного підприємства. Акордна система оплати праці застосовується в основному в будівництві і сільському господарстві.
Відрядна форма оплати праці застосовується на тих роботах, де працю можна нормувати, з достатньою точністю визначити норми часу і виробітку.
Література
1. Генкин Б.М., Кондратьева З., Азарова Е. Экономика и социология труда. 6-е изд., доп. ИНФРА-М, 2006. – 447 с.
2. Горелов Н.А. Экономика труда. Краткий курс. СПб: Питер, СПбГУЭФ, 2007. – 208 с.
3. Корнейчук Б. Экономика труда. Учебное пособие. АКАДЕМИКА (ЮРИСТЪ-ГАРДАРИКА), 2007. – 206 с.
4. Мостова В.Д., Яковенко Е.Г., Христолюбова Н.Е., Мостова В.Г. Экономика труда. ЮНИТИ-ДАНА, 2004. – 320 с.
5. Рофе А.И., Лавров А.С., Галаева Е.В., Стрейко В.Т. ЭКОНОМИКА ТРУДА учебник для вузов, высш. Уч. Издательство: МИК, 2007. – 304c.
6. Яковлева Т. Эффективные системы оплаты труда: Как построить оплату труда, чтобы она стимулировала работников трудиться с максимальной отдачей. Издательство: АЛЬФА-ПРЕСС, 2006. – 162c.