Закон встановлює нерівні можливості для кандидатів у одномандатних і багатомандатному загальнонаціональному виборчих округах у часі проведення передвиборної агітації. Якщо в одномандатних виборчих округах висування кандидатів починається за 90 днів до виборів і закінчується за 60 днів до дня виборів (Стаття 22 Закону), а реєстрація кандидатів закінчується за 45 днів до дня виборів (Стаття 24 Закону), то в багатомандатному - відповідно за 170, 120 і 100 днів до дня виборів (Статті 21 і 23 закону). Відповідно до цих термінів починається передвиборна агітація. Тобто, кандидати в багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі мають можливості проводити передвиборну агітацію в 2-3 рази більше часу, ніж кандидати в одномандатному виборчому окрузі. Враховуючи, що, відповідно до п.3 Статті 20 Закону, одна особа може балотуватися одночасно в одному одномандатному і багатомандатному округах, різні кандидати, які балотуються в одному одномандатному виборчому окрузі мають завідомо і суттєво нерівні можливості у часі (тривалості) проведення передвиборної агітації в залежності від того, чи є вони одночасно кандидатами у багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі. Це є очевидним порушенням конституційного принципу рівного виборчого права (Статті 71, 76 Конституції України).
ІІ. Закон не відповідає Конституції України (Статті 71, 76) в частині проведення виборів народних депутатів на основі "прямого виборчого права".
п.10 Статті 41 закону визначає, що голосування в багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі здійснюється шляхом позначки у виборчому бюлетені, "яка засвідчує наміри виборця, у квадраті проти назви політичної партії, виборчого блоку, за який він голосує". Тобто, Закон встановлює, що в багатомандатному виборчому окрузі голосування здійснюється не за конкретних кандидатів, а - за політичну партію, виборчий блок партій. Прямим результатом голосування є не обрання того чи іншого кандидата депутатом, а - лише визначення мандатів, що підлягають розподілу між списками партій і блоків. Враховуючи, що:
- законом встановлений порядок отримання мандата депутата кандидатом у багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі не внаслідок отримання ним певної кількості голосів виборців, а в результати складної системи перерахунків і розподілу мандатів (Стаття 43 Закону), в якій визначальними є не тільки і не стільки кількість голосів виборців, а подолання 4%-ного бар'єру голосів і, найголовніше, - місце в списку кандидатів (п.11 Стаття 43 Закону).
- законом встановлено (Стаття 22 Закону), що "порядок розташування кандидатів у списку визначає політична партія, виборчий блок партій", тобто вирішальний вибір, який визначає отримання мандатів депутатів конкретними кандидатами з списку, здійснюють не виборці під час голосування, а - партія під час формування списку кандидатів,
- законом практично не передбачається інформування виборців про конкретних кандидатів у депутати в багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі (Статті 24, 33, 40 Закону), - очевидним є те, що виборці у багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі не обирають безпосередньо народного депутата України. Їх вибір опосередковується. Посередником між виборцями і конкретними кандидатами є політичні партії і виборчі блоки, які через різні виборчі механізми і процедури трансформують волевиявлення виборців у наділення мандатами депутата конкретних кандидатів. Тобто, вибори у багатонаціональному виборчому окрузі не є прямими, безпосередніми, що прямо і очевидно порушує фундаментальний конституційний принцип прямого виборчого права (Статті 71, 76 Конституції України).
Відповідно до Статті 40 Закону до бюлетеня для голосування по багатомандатному виборчому округу вносяться назви політичних партій з зазначенням прізвища та інших даних лише 5 (п'яти) кандидатів із внесеного списку. В той же час, відповідно до методики розподілу мандатів депутатів (Стаття 43 Закону) політична партія, виборчих блок можуть одержати не 5, а 50, 100, навіть 150 і більше мандатів. Тобто, голоси виборців, які орієнтувалися лише на 5 кандидатів від партії, блоку партій, використовуються для наділення мандатами десятків і, навіть, сотні інших кандидатів, які не зазначалися у виборчому бюлетені, про яких не знали виборці і за яких, зрештою, вони не віддавали своїх голосів.
Більше того, відповідно до п.13 Статті 43, при розподілі мандатів депутатів у багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі "пропускаються кандидати, обрані в одномандатних виборчих округах", і дуже ймовірним при цьому є одержання депутатських мандатів у одномандатних виборчих округах саме тими 5-ма кандидатами, які зазначаються в бюлетені для голосування від списку політичної партії, виборчого блоку партій. Тобто, "вибори" у багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі виглядатимуть так: голови виборців подані за одних кандидатів, зазначених у бюлетені, а мандати розподілені серед зовсім інших кандидатів, жодного з яких виборці не знали і за жодного з яких не голосували, що очевидно порушує фундаментальний конституційний принцип прямого виборчого права (Статті 71, 76 Конституції України).
В Законі відсутні процедури голосування виборців за конкретних кандидатів у депутати в багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі (як це, наприклад має місце у виборах за пропорційною системою в інших країнах). Виборець не має жодної можливості відати свою перевагу жодному з конкретних кандидатів, йому надана можливість висловлюватися голосуванням лише щодо списків кандидатів політичних партій, виборчих блоків партій. А, оскільки вибори є виборами народних депутатів України, а не вибором тих партій, блоків партій, які мають ділити мандати депутатів, то такі вибори, безперечно, не є прямими, що очевидно порушує фундаментальний принцип прямого виборчого права (Статті 71, 76 Конституції України).
Відповідно до п.6 Статті 43 закону голоси виборців, подані за той чи інший список кандидатів у депутати в багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі, які не перевищують 4% від загальної кількості поданих голосів, не дають права на одержання депутатських мандатів кандидатам відповідного списку. А через механізм перерозподілу депутатських мандатів (п.п.10-12 Статті Закону) депутатські мандати, що припадають на ці голоси, фактично передаються зовсім іншим спискам кандидатів, за які ці голоси не подавалися, що очевидно порушує фундаментальний конституційний принцип прямого виборчого права (Статті 71, 76 Конституції України).
ІІІ. Закон не відповідає Конституції України (Статті 71, 76) в частині проведення виборів народних депутатів України "шляхом таємного голосування".
Відповідно до Закону, підсумки виборів у багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі визначаються:
формуванням списків кандидатів у депутати від політичної партії і розміщенням кандидатів у списку в ієрархічному порядку (Стаття 21);
кількістю, голосів, поданих за той чи інший список кандидатів в депутати від політичної партії, виборчого блоку партій (п.4 Стаття 43);
кількістю мандатів, що припадають тому чи іншому списку кандидатів у депутати від політичної партії, виборчого блоку партій (п.п.7-12 Стаття 43);
розподілом мандатів, що припадають тому чи іншому списку кандидатів у депутати від політичної партії, виборчого блоку партій між кандидатами відповідно до порядку їх розміщення в списку (п.13 Статті 43).