Смекни!
smekni.com

Принципи формування державних соціальних стандартів та нормативів (стр. 1 из 3)

Міністерство освіти і науки України

Творча робота

з дисципліни „Економіка праці та

соціально-трудові відносини” на тему:

„Соціальні стандарти”

Київ – 2007


Законодавче регулювання державних соціальних стандартів і державних соціальних гарантій в Україні

Одним із основних законів, що визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію основних соціальних гарантій в Україні, є Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», прийнятий 5 жовтня 2000 р. Закон прийнято з метою визначення пріоритетів державної соціальної політики щодо забезпечення потреб громадян у матеріальних і духовних благах, визначення механізму реалізації їхніх соціальних прав і державних соціальних гарантій, джерел фінансування соціального захисту населення.

Згідно закону наведено категорії та поняття, що застосовуються для визначення соціальних стандартів і нормативів. Основними з них є: державні соціальні стандарти, державні соціальні гарантії, прожитковий мінімум, соціальні норми і нормативи, нормативи витрат (фінансування).

Державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій. Під останніми розуміють установлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження її здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів і мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається на основі соціальних норм і нормативів — показників необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними і соціально-культурними послугами.

Фінансування реалізації державних соціальних стандартів і гарантій здійснюється на основі нормативів витрат (фінансування) - показників поточних і капітальних витрат із бюджетів усіх рівнів на забезпечення задоволення потреб на рівні, не нижчому від державних соціальних стандартів і нормативів.

Державні соціальні стандарти обов'язково враховуються при розробці програм економічного і соціального розвитку.

Основними принципами формування державних соціальних стандартів і нормативів в Україні є:

- забезпечення визначених Конституцією України соціальних прав і державних соціальних гарантій достатнього життєвого рівня для кожного;

- законодавче встановлення найважливіших державних соціальних стандартів і нормативів;

- диференційований за соціально-демографічними ознаками підхід до визначення нормативів;

- наукова обґрунтованість норм споживання та забезпечення;

- соціальне партнерство;

- гласність і громадський контроль у їх визначенні та застосуванні;

- урахування вимог норм міжнародних договорів України у сфері соціального захисту і трудових відносин.

До основних державних соціальних гарантій відносять:

- мінімальний розмір заробітної плати;

- мінімальний розмір пенсії за віком;

- неоподатковуваний мінімум доходів громадян;

- розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.

Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму. Інші державні соціальні гарантії забезпечують:

- рівень життя населення, що постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

- рівень оплати праці працівників різної кваліфікації в установах та організаціях, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів;

- стипендії учням професійно-технічних і студентам вищих державних навчальних закладів;

- індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян і купівельної спроможності їхніх грошових доходів в умовах зростання цін;

- надання гарантованих обсягів соціально-культурного, житлово-комунального, транспортного, побутового обслуговування та обслуговування у сфері освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, торгівлі й громадського харчування;

- забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах і послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Що стосується фінансування заходів соціальної підтримки населення, то, згідно з законом, надання державних соціальних гарантій повинно здійснюватися за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності й цільового використання. Причому державні соціальні гарантії та державні соціальні стандарти і нормативи повинні бути основою і пріоритетом для розрахунку видатків на соціальні цілі та формування на їх основі бюджетів усіх рівнів і соціальних фондів, міжбюджетних відносин, розроблення загальнодержавних і місцевих програм економічного і соціального розвитку.

Контроль за дотриманням законодавства про державні соціальні стандарти і нормативи та державні соціальні гарантії

Контроль за дотриманням законодавства про державні соціальні стандарти і нормативи та державні соціальні гарантії здійснюється органами державної влади та органами місцевого самоврядування із залученням громадських організацій та незалежних експертів на засадах гласності.

Об'єднання профспілок відповідно до їх повноважень можуть проводити перевірки дотримання державних соціальних стандартів і нормативів та державних соціальних гарантій, з результатами яких вони ознайомлюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Посадові особи, винні у порушенні законодавства про державні

соціальні стандарти та державні соціальні гарантії, несуть

відповідальність у порядку, передбаченому законодавством.

Фінансування

При затвердженні тимчасового розпису держбюджету на І квартал 2007 року Мінфін розподілив його ресурси для стовідсоткового фінансування нових соціальних стандартів.

Наразі видатки державного бюджету здійснюються відповідно до тимчасового розпису державного бюджету на І квартал 2007 року, складеного Міністерством фінансів та затвердженого 27 грудня 2006 року.

При формуванні тимчасового розпису бюджету його ресурси розподілялися, в першу чергу, для фінансового забезпечення нових соціальних стандартів, які вводяться в дію з 1 січня 2007 року, а саме нових:

- прожиткового мінімуму;

- допомоги сім’ям з дітьми;

- мінімальної заробітної плати;

- пільг і субсидій.

Вказані видатки заплановано у необхідному об’ємі, а не у розмірі 1/12 показників 2006 року. При цьому, загальна сума помісячних видатків не перевищує 1/12 річної суми 2006 року.

Тимчасовим розписом передбачено доходи загального фонду бюджету у сумі 24,4 млрд. грн., що на 4,4 млрд. грн. більше затвердженого тимчасовим розписом на І квартал 2006 року; видатки передбачено у сумі 26,4 млрд. грн., що на 4,2 млрд. грн. більше відповідного показника 2006 року.

Із загальної суми видатків загального фонду бюджету половину становлять видатки соціального спрямування, а саме: заробітна плата з нарахуваннями - 8,5 млрд. грн., пенсії, стипендії, інші соціальні виплати населенню - 4,8 млрд. грн. При цьому, соціальні виплати включають також погашення заборгованості минулих періодів по чорнобильських виплатах у сумі 94,9 млн. грн.

У І кварталі передбачено також здійснити перерахування трансферту Пенсійному фонду України у сумі 4,3 млрд. грн. Вказані кошти будуть спрямовані:

- на компенсацію Пенсійному фонду втрат від застосування платниками фіксованого сільськогосподарського податку спеціальної ставки по сплаті збору на обов'язкове пенсійне страхування;

- на виплату пенсій;

- на виплату надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами;

- на пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу;

- на пенсійне забезпечення суддів у відставці.

Це забезпечить стовідсоткову виплату пенсій і допомог у І кварталі 2007 року. Мінфіном передбачено також ресурс на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду.

На оплату комунальних послуг та енергоносіїв із загального фонду держбюджету у І кварталі передбачається перерахувати 0,5 млрд. грн. або 26,8 % річної суми, що передбачена законом про бюджет.

Також тимчасовим розписом передбачено перерахування трансфертів з державного бюджету місцевим у сумі 8,5 млрд. грн. При цьому, виконання вимог нової тарифної сітки з оплати праці стане можливим завдяки перерахуванню дотації вирівнювання у сумі 4,5 млрд. грн. або 25,2% річної суми.

Прожитковий мінімум як базовий державний соціальний стандарт в Україні

Існування розвинутої системи соціальних стандартів, гарантій та нормативів є ознакою соціально спрямованої держави. Завданням такої держави є не лише закріплення їх у своїх нормативно-правових актах, а й виконання та реалізація їх на практиці.

Особливо актуальним це питання є в Україні, оскільки держава, перебуваючи в стадії переходу від командно-адміністративної до ринкової, а інакше кажучи трансформаційної економіки, не здатна в силу реальних економічних можливостей виконувати свої зобов’язання перед суспільством. Незважаючи на те, що мінімальний споживчий бюджет – державний соціальний стандарт існував з 1991 року, активізація процесу формування соціальних стандартів та створення цілісної та взаємоузгодженої системи соціальних стандартів, гарантій та нормативів розпочався лише у 1999 році із прийняттям Закону України “Про прожитковий мінімум”, а остаточною ланкою повинен би був стати Закон України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000р.