Безробіття є макроекономічною проблемою, що надає найпрямішу і сильну дію на кожну людину. Втрата роботи для більшості людей означає зниження життєвого рівня і завдає серйозної психологічної травми. Тому недивно, що проблема безробіття є предметом політичних дискусій. Багато політиків використовують так званий «індекс нещастя». "Індекс нещастя" був винайдений в 1970-х в США Артуром Оканом для оцінки економічної ситуації під час «нафтових шоків». З тих пір дещо змінилося...
Традиционно індекс був арифметичною сумою рівнів інфляції і безробіття. Але з десяток з гаком років тому ця формула дещо змінилася. Модернізований індекс окрім безробіття і інфляції включає також процентні ставки, дефіцити бюджету і поточного рахунку платіжного балансу і темпи зростання ВВП.
Безробіття приносить великі проблеми як самій людині, що залишилася без роботи і прагнучому її одержати, так і суспільству, економіці в цілому. Витрати безробіття - це те, в що вона обходиться, що є платнею за неї. Платня може бути економічною, соціальною.
1) Соціальні витрати. По-перше, знижується або навіть стає нульовим рівень їх грошових доходів. По-друге, проблеми з грошовими надходженнями породжують проблеми з об'ємом і якістю споживання. Безробіття негативно позначається на рівні економічного добробуту людини, сім'ї. По-третє, безробіття нерідко приводить до втрати кваліфікації. Підтримка якогось рівня професійної кваліфікації у ряді випадків можлива тільки за умови систематичної практики. По-четверте, нерідко нова робота, яку вдається одержати, виявляється менш вигідною, ніж попередня, однієї з причин чого може бути і зниження рівня кваліфікації в період безробіття. По-п'яте, безробіття приносить значні психологічні проблеми. Міняється психологічний стан людини - з'являється пригніченість, відчуття неповноцінності, життєва незадоволеність, нервозність. Можуть виникати стреси, розлади здоров'я. Бурхливо росте число самогубств: 32 % смертельних випадків - добровільний відхід з життя.
2) Економічні витрати. Це, по-перше, недовироблення ВВП. Реальний об'єм національного виробництва виявляється меншим потенційного, тобто того, який могло б мати суспільство при повному використовуванні ресурсів праці, які має свій в розпорядженні.
По-друге, безробіття викликає певну соціальну напругу в суспільстві. І чим вище її рівень, тим значніше ступінь цієї напруги. Безробіття чревате проявами масових протестів в суспільстві, політичними конфліктами, вона, в цілому, несе загрозу стабільності суспільства. Безробіття, безумовно, негативно позначається і на сімейних відносинах.
По-третє, підвищення рівня безробіття може ускладнити криміногенну ситуацію в країні, сприяти зростанню злочинності і. тим самим, зниженню ступеня безпеки громадян. Економічні і психологічні проблеми, які виникають у безробітних, можуть підштовхнути їх до протиправних дій. З другого боку, підвищення ступеня безпеки зажадає від платників податків або збільшення податкових внесків, або їх перерозподіл на користь правоохоронних органів із збитком, як правило, для інших сфер бюджетного фінансування.
Таким чином, можна бачити, що безробіття складає серйозну особисту і суспільну проблему. За її рішення відповідальність несуть самі працівники, підприємці, держава. Ринок праці - основний регулятор зайнятості. Разом з тим, рішення проблеми досягнення повної зайнятості вимагає активної участі держави.
Рівень безробіття (Unemployment Rate, UNR) розраховується у вигляді відношення
UNR=(LF-EF)/LF
де LF - робоча сила (Labor Force), а EF - чисельність зайнятих (Employed Force).
Графік показника Labor Force Participation Rate, США (№20)
Графік №1
1987 1988 1989 2000 2005 2004 2005 2004 2005 2006 2007 2008 2008
Графік № 2
З вище приведених даних видно, що хоча і мовиться про економічне зростання в США в довгостроковому періоді, рівень безробіття не був однозначним. На ринку праці спостерігалися протягом 90-х рр. як спади, так і збільшення попиту на працю.
Підводячи підсумки глави, необхідно відзначити, що показником, вказуючим на оптимальне використання трудових ресурсів, є природний рівень безробіття. Проте, в деякі періоди часу ринок праці США показував відмітки нижче даного рівня. Аналізу наслідків цього явища присвячений другий розділ.
2. Аналіз ситуації на ринку праці США
Різні країни прагнуть економічного зростання, повної зайнятості і стійкого рівня цін і вважають ці цілі основним напрямом свого макроекономічного розвитку. Протягом більшої частини історії промислово розвинені країни, включаючи США, демонстрували значне зростання. Технічний прогрес, швидке нарощування виробничих потужностей, зростання і вдосконалення виробничих навиків робітників і інші чинники сприяли зростанню не тільки абсолютних значень реального ВВП, але і реального ВВП на душу населення США.
Проте в довгостроковому плані навряд чи можна говорити про постійне стійке зростання економіки США. Періоди зростання уривалися періодами економічної нестабільності. Це означає, що тенденція стійкого довгострокового зростання уривалася і ускладнювалася періодами як безробіття, так і інфляції. Ці ускладнення часто пов'язують з діловими циклами.
Термін діловий економічний цикл означає наступне: один за іншим протягом декількох років підйоми і спади ділової активності. Окремі цикли відрізняються один від одного за тривалістю і інтенсивністю. Проте всі вони проходять одні і ті ж фази:
1. Пік. В цій крапці економіку відрізняє повне використовування ресурсів, а виробництво працює на повну або майже повну потужність. Ділова активність досягає тимчасового максимуму.
2. Спад - період скорочення загального об'єму виробництва, доходів, зайнятості і торгівлі, який продовжується шість і більше місяців. Такий спад характеризується масовим зниженням ділової активності в багатьох секторах економіки.
3. Низька точка спаду (депресія) характеризується тим, що виробництво і зайнятість досягають найнижчого рівня.
4. Підйом або пожвавлення - виробництво росте, а ступінь використовування ресурсів збільшується, наближаючись до рівня повного використовування.
Початок зрілої фази економічного підйому США на рубежі 2004-2005рг. супроводжувалося характерним для цієї частини циклу уповільненням економічного зростання.
Реальний приріст ВВП, що підвищився в IV кварталі 2004р. до 5,1% в річному численні, в I кварталі 2005р. впав до 2,7%, а в II - до 0,5%. В подальші два квартали економічне зростання частково відновилося - приблизно до 3% і в середньому за 2005р. склав теж біля 3% проти 4,1% в 2004р., виявившись навіть дещо вищий рівня (2 - 2,5%), який Федеральна резервна система (ФРС) вважає оптимальним неінфляційним темпом приросту.
Заминка в економічному підйомі в середині 2005р. погіршила показники безробіття, підвищивши її рівень з 5,4% робочої сили на початку року до 5,7% в II кварталі. В той же час положення на ринку праці як і раніше визначалося циклічним зростанням попиту на робочу силу. За 2004р. чисельність зайнятих в економіці збільшилася більш ніж на 2 млн. людина, забезпечивши річний приріст реальних грошових доходів населення (за вирахуванням податків), як і в попередні 2 роки на 3,5%.
На ринку праці продовжувалися тенденції, що діяли протягом останні 15 років і пов'язані із структурною перебудовою виробництва на базі сучасної НТР і розвитком зовнішньоекономічних зв'язків США. Зайнятість розширялася переважно у сфері послуг і торгівлі. За 1983-2005рр. ця сфера забезпечувала 80% всього приросту зайнятості в економіці, і в 2005р. на неї доводилося близько половини загальної чисельності зайнятих, яка за цей період збільшилася на 19,7 млн. людини.
Майже третина приросту припала всього на 10 професій - це вчителі (приріст зайнятості склав 30%), інженери і вчені-комп’ютерщики (130%), конторські службовці (29%), касири (45%), молодший медичний персонал (47%), прибиральники (27%), офіціанти (24%), продавці в роздрібній торгівлі (16%), працівники громадського харчування (50%), водії грузовиків (22%). Попит таким чином концентрувався з одного боку на висококваліфікованих і високооплачуваних фахівцях, а з іншою - на дешевій малокваліфікованій робочій силі. Це привело до посилення відмінностей в оплаті праці і рівні життя населення.
Економічний підйом США, що загальмувався в 2005р., в 2006 знов набрав темп. В цілому за 2006р. приріст ВВП в цінах 2004р. склав 2,4% проти 2% в 2005р.
При тому, що в 2006р. зниження темпів зростання зайнятості при збереженні колишніх темпів зростання зайнятості економічно активного населення (0,7%) розширило масштаби безробіття в 28 країнах ОЕСР, США вдалося дещо скоротити питому вагу осіб, що не мають роботи (з 6 до 5,9%).
В 2006г. в США було створено 2,5 млн. робочих місць, в 2007р. - ще 2 млн., а всього за ці роки - більше 14 млн. Вперше з початку 90-х років зайнятість дещо збільшилася в оброблювальній промисловості, але як і раніше менше ніж у сфері послуг. Частка зайнятих в галузях матеріального виробництва скоротилася до 23,9% проти 29,3% в 2004р. (30,5% в 1980г.), тоді як в галузях нематеріального виробництва підвищилася відповідно до 73,3% проти 72,5% (65,9%).
Високий попит дав надію знайти роботу особам, що вже зневірилися в її пошуку, а так само жінкам-домохазяйкам. В результаті підвищився показник участі населення в трудовій діяльності, особливо жінок. Так, число працюючих жінок збільшилося до 63,2% їх чисельності проти 61,7% в 2004р. Загальний показник участі населення на ринку праці підвищився відповідно з 66,4% до 66,8%.
Разом з можливостями працевлаштування, що розширилися, стимулююче вплив надавала реформа державної системи соціального забезпечення, відповідно до якої з 2006р. істотно обмежувалися соціальні виплати працездатним непрацюючим дорослим. Разом з тим було збільшено фінансування державних програм змісту дошкільних установ - на 4 млрд. доларів за 2004 - 2006рр.