Смекни!
smekni.com

Теорія промислової організації (стр. 1 из 2)

З М І С Т

Вступ

Теорія промислової організації

Висновок

Література

Вступ

В роботі розглядаються – теорія промислової організації, теорія регулювання, теорія ефективної конкуренції.

Наприкінці 40-х років XX ст. постала нагальна проблема промислової організації, оскільки уже вичерпався потенціал зростання, що виник у повоєнний період. Суспільство технологічно розвивалося. Для ефективного використання нових технологій необхідні були нетривіальні організації. Увага економістів була зосереджена на пошуку інтенсивних методів господарювання. Безперечно, економічні інституції капіталістичної системи різноманітні і характеризуються безліччю феноменів, вивчення яких стало можливим на основі єдиної теорії промислової організації, що водночас враховує фактори технологій, цін і механізмів управління.

Теорію промислової організації, починаючи з 50-х років XX ст., розробляв американський економіст Дж.-Дж. Стіглер.

Теорія промислової організації

Теорія промислової організації — теорія, яка пояснює функціонування ринкової економіки з погляду структури ринку, поведінки і результатів діяльності його суб'єктів.

Невід'ємними її елементами є «принцип виживання» та «мінімальний масштаб ефективності» малих фірм з аналізом їх поведінки у конкурентних і монопольних сферах промисловості та зумовленості розмірів підприємств у різних галузях.

Стіглер (Stigler) Джордж-Джозеф (1911—1991) — американський економіст, лауреат Нобелівської премії (1982). Народився в м. Рентой (штат Вашингтон, США) у сім'ї емігрантів із Німеччини та Австро-Угорщини. У Вашингтонському університеті здобув ступінь бакалавра економічних наук. У 1938 р. захистив докторську дисертацію.

Викладацьку діяльність розпочав у 1936 р. асистентом професора в університеті штату Айова. Протягом восьми років — професор Мічиганського університету. З 1947 р. працював у Колумбійському університеті. У 1958 р. був призначений на посаду професора кафедри американських інституцій при Чиказькому університеті, який став його постійним місцем праці.

Протягом 40—50-х років опублікував чимало проблемних статей і праць з питань прикладної мікроекономіки та промислових організацій. Серед них — підручник «Теорія ціни» (1947). У 1964 р. обраний президентом Американської економічної асоціації. У 1968 р. опублікував працю «Організація промисловості».

Дж.-Дж. Стіглеру належить перше формулювання теорії пошуку.

Важливою, хоч і малопомітною сферою роботи Дж.-Дж. Стіглера є історія економічної думки. Він визнаний у світі авторитет з інтерпретації ідей, праць та особистого життя економістів-теоретиків минулого. Президент Американської економічної асоціації Р. Гордон у 1975 р. на річному її зібранні назвав Стіглера «одним з... найвидатніших істориків економічної думки».

Вчений уникав використання математики у своїх працях, віддаючи перевагу простому літературному стилю. Він отримав загальне визнання за чіткість, елегантність викладу і ерудицію. Наукою визнаний видатним економістом вільного ринку, активним противником державного втручання у господарську діяльність. Державу він образно змальовував як «короткозорого Робін Гуда, який обкрадає майже кожного».

Дж.-Дж. Стіглер — почесний професор Чиказького університету. Йому присуджені почесні наукові ступені Рочестерським, Карнегі—Меллона, Браунським університетами, а також Гельсінською економічною школою.

У працях «Розподіл праці обмежується розмірами ринку» (1951) та «Економія на масштабах виробництва» (1958) Дж.-Дж. Стіглер визначив умови збереження малого підприємства в конкурентній галузі виробництва (мінімальний масштаб ефективності, що забезпечує виживаність малої фірми) такими мінімальними межами(що вимірюються в одиницях виробленої продукції чи зайнятій робочій силі), які б допомогли йому вижити після зміни технології і ринкової ситуації. Наприклад, впровадження нової технології робить прибутковішими великі підприємства і тим самим підвищує «мінімальний масштаб ефективності». Але зміни у ринковій кон'юнктурі можуть призвести до зворотного явища — банкрутства великих і збереження малих фірм. «Принцип виживання» Дж.-Дж. Стіглера увійшов у практику діяльності промислових підприємств США.

Важливим елементом теорії промислової організації Дж.-Дж. Стіглера є розроблення концепції вертикальної інтеграції(ситуація, за якої діяльність фірми охоплює кілька стадій процесу перетворення сировини на кінцеву продукцію). Вона може бути регресивною,коли діяльність фірм поширюється на попередні стадії виробничого процесу, і прогресивною,коли діяльність охоплює наступні стадії. Активна інтеграція необхідна на ранній та пізній стадіях розвитку галузі, а незначна — на проміжних стадіях її еволюції. На думку Стіглера, інтеграційні процеси у текстильній промисловості США підтверджують це.

Аналізуючи вертикальну інтеграцію, Дж.-Дж. Стіглер усвідомлював складність природи цього процесу. Як і більшість складних форм організації, вертикальна інтеграція служить різним економічним цілям:

а) досягнення економії від масштабів при передаванні продукту по суміжних виробничих стадіях шляхом технологічних міжорганізаційних взаємодій;

б) уникнення з її допомогою значних викривлень у розподілі факторів виробництва на монополізованих ринках;

в) уникнення невизначеності в пропозиції комплектуючих товарів, що необхідно для отримання відповідної інформації фірмами, котрі діють на наступних виробничих стадіях;

г) перерозподіл ризиків з одного сектору економіки в інший;

ґ) використання вертикальної інтеграції як організаційного заходу з метою ухилення від сплати податків на напівфабрикати або як механізму одержання через розумне використання трансферних цін переваг у податкових ставках.

Правові та економічні аспекти вертикальної інтеграції упродовж тривалого часу перебували у центрі наукових дискусій. На ранній стадії полеміки, тобто в період панування уявлень про домінуючу роль факторів монополії, основними були такі питання: вертикальна інтеграція є інструментом цінової дискримінації чи стримування послідовної маржиналізації господарської діяльності; чи має вона на меті створення вхідних бар'єрів(перешкод новим учасникам ринку в певній галузі). Надалі одні вчені стали прихильниками «монополістичних»трактувань вертикальної інтеграції (ситуація, за якої діяльність фірми охоплює більш ніж одну стадію процесу перетворення сировини на кінцеву продукцію з метою монополізації її ринку), а інші — ефективнісних (ситуація, за якої діяльність фірми охоплює більш ніж одну стадію процесу перетворення сировини на кінцеву продукцію з метою оптимізації оборотного капіталу).

Поступово завоювала популярність концепція вертикальної інтеграції, що виходила з критеріїв ефективності.

За відсутності «фізичного чи технологічного аспекту», внаслідок чого технологічні фактори економії витрат асоціювалися з вертикальною інтеграцією, обмеження конкуренції вважалося доцільним. Звідси висновок Дж.-Дж. Стіглера: втручання держави потрібне завжди, коли вертикальна інтеграція передбачає відчутний рівень контролю над ринком хоча б на одній стадії виробничого процесу. Зокрема, вчений наголошував, що коли фірма контролює не менше 20% загальногалузевого виробництва, придбання нею понад 5% виробничого потенціалу фірм, яким вона постачає свою продукцію або у яких купує компоненти, може розцінюватися як порушення антимонопольного законодавства.

Під впливом цих поглядів «Правила вертикальних злиттів» (1968) у США встановили гранично допустимі частки ринку для фірм, що підлягають купівлі чи продажу, відповідно в 10% і 6%. «Правила» відображали традиції цієї наукової школи. За трактування фірми як виробничої функції раціональність вертикальної інтеграції, що не мала достатніх технологічних причин, не визнавалася. Оскільки вважалося, що вертикальна інтеграція не пов'язана з економією трансакційних витрат, навіть незначний ступінь монопольної влади розцінювався як наслідок рішення про інтеграцію. Граничний рівень ринкової частки для тверджень про те, що фірма, яка купує інші компанії, прагне до встановлення чи посилення монопольної влади, становив, за Стіглером, 20%, а у «Правилах» — до 10% .

Дж.-Дж. Стіглер розробив і теорію регулювання («теорія захоплення»).

Теорія регулювання — теорія, згідно з якою регульована галузь промисловості може мати вигоди від регулювання шляхом «захоплення» регулюючого органу.

Цьому може сприяти політичний вплив; спеціальні технічні знання, що ставлять регулюючий орган у залежність від галузі; залучення у цей орган працівників з регульованої галузі або можливість для представників регулюючого органу в майбутньому обійняти керівну посаду в галузі тощо.

У 50—60-ті роки в США, а згодом і в інших західних країнах набула поширення теорія ефективної конкуренції, представниками якої були Дж.-Дж. Стіглер, Дж.-М. Кларк, Е. Мейзон, К. Едвардс та ін.

Теорія ефективної конкуренції — теорія, яка передбачає створення такого економічного механізму, який був би оптимальним з погляду реалізації динамічних економічних функцій, насамперед технічного прогресу, і має на меті віднайдення оптимального господарського механізму.

На думку її авторів, цей механізм перебуває у площині панування монополій, а не досконалої конкуренції.

Найважливішими функціями економічного механізму вчені вважають розподіл ресурсів, тобто забезпечення максимуму виробництва за певного обсягу ресурсів і незмінної техніки; регулювання структури пропозиції; розподіл доходу; пристосування виробничих потужностей до зміни зовнішніх факторів; регулювання технічного прогресу.

Створення теорії ефективної конкуренції зумовило переоцінку цінностей західних економістів. Ідеалам вільної конкуренції було завдано удару.

Згідно з цією концепцією економічна система ринкового господарства є не ідеалом досконалої конкуренції, а набула реальної ринкової форми олігополії (група великих компаній, які здійснюють продаж основної частини продукції певної галузі, що дає їм право впливати на рівень цін). Дж.-Дж. Стіглер є одним з теоретиків олігополії, яка характеризується незначною кількістю компаній-олігопо-лістів; великими масштабами виробництва (стосовно всього обсягу ринку); наявністю перешкод для вторгнення на ринок потенційних нових конкурентів.