ДОСЛІДЖЕННЯ РУХУ ОСНОВНИХ ФОНДІВ ТОРГІВЕЛЬНОГО
ПІДПРИЄМСТВА ТОВ “БАРС”
2.1 Аналіз наявності, складу та стану основних фондів торгівельного підприємства
Торгівельне підприємство «БАРС» було засновано 15 квітня 1991 року і працює на ринку запасних частин України більш 15 років, займається досить специфічним торгівельним бізнесом, основним напрямком діяльності якого є реалізація запасних частин для вантажних і легкових автомобілів, а також с/г техніки через мережу власних філій і представників.
Відмінною рисою підприємства в порівнянні з іншими подібними бізнесами є максимальна широта асортименту пропонованої продукції. Підприємством позначається у своїй пропозиції порядку 40 000 позицій запасних частин.
За наявними оцінками, ТОВ «БАРС» є одним із самих великих серед усіх підприємств працюючих, на ринку запасних частин в Україні. Навіть у 2002 році філії підприємства продовжували виділятися на ринку своїми високими стандартами організації процесу роботи з клієнтами і рівнем сервісу, що були впроваджені ще в середині 90х років.
Підприємство співробітничає з більш ніж з 800 постачальниками, а число споживачів складає більш 100 тисяч.
Усі споживачі товарів і послуг підприємства «БАРС» умовно розділені на наступні групи (рис.2.1):
1. Сільськогосподарські підприємства;
2. Промислові підприємства;
3. Автотранспортні і ремонтно-технічні підприємства;
4. Бюджетні організації;
5. Фірми і приватні підприємства;
6. Приватні особи.
Перші чотири групи складають 70,5% від числа всіх споживачів і дають 70,2% від обсягу реалізації, що, загалом, дозволяє у визначених межах вважати дану класифікацію сегментацією по виробничо-технічних ознаках і здійснювати усвідомлені маркетингові зусилля, аналізувати ринкову ситуацію.
Якісний склад споживачів обумовлений характером товарного асортименту ТОВ «БАРС» і протягом останнього років залишається практично незмінним. Це порозумівається двома причинами:
1. Стабільністю якісного складу товарного асортименту;
2. Відсутністю, яких або зусиль, що починаються, для освоєння нових сегментів ринку.
Рис. 2.1. Частка різних груп споживачів у загальній кількості споживачів торгівельного бізнесу ТОВ “БАРС”
Найбільший обсяг реалізації дають споживачі з першої групи (сільськогосподарські підприємства) – 40,4% від обсягу реалізації (при долі в загальній кількості споживачів 33,2%). Далі йдуть промислові підприємства 21,5% обсягу реалізації при 29,1% від кількості споживачів (рис.2.2).
Рис. 2.2. Частка різних груп в обсязі реалізації й у загальній кількості споживачів ТОВ “БАРС”
Самий поверхневий аналіз показує, що в підприємства є значні перспективи освоєння ринку запасних частин до автомобільної техніки.
Головну стратегічну мету підприємства на найближчі 3 роки можна сформулювати так:
до 2009 року збільшення до 60% частки торгівельних операцій на ринку запасних частин України;
зміцнення стабільних лідируючих позицій на ринку України по обсягу продажів, охопленню і рівневі обслуговування клієнтів ринку запасних частин для вантажних і легкових автомобілів, с/г техніки і с/г устаткування.
Для досягнення поставлених цілей керівництвом підприємства було прийняте рішення про реструктуризацію підприємства, зокрема організація бізнесу оптової торгівлі й інтеграції його в існуючу збутову мережу. Передбачається відкриття оптових відділів, що дозволять максимально задовольняти потреби клієнтів шляхом постачання необхідних товарів у великих обсягах і максимально короткі терміни. Це також дозволить надавати своїм покупцям не тільки товари, але і широкий спектр супутніх послуг: доставку продукції, передпродажну підготовку, організацію заходів щодо стимулювання продажів.
Перспективи розвитку ринку запасних частин в Україні на 20062009 року наступні:
1. Загальні тенденції:
Зростання місткості ринку (за рахунок росту автопарку);
Збереження випереджальних темпів росту продажів запчастин для автомобілів іноземного виробництва в порівнянні з ростом продажів запчастин для автомобілів вітчизняного виробництва;
Незначне збільшення продажів запчастин для сільгосптехніки;
Збільшення основними операторами займаних часток ринку.
2. Тенденції розвитку споживачів:
Структура споживачів у цілому залишиться незмінної;
Середній обсяг споживання на один суб'єкта буде рости по всіх групах споживачів;
3. Тенденції розвитку конкурентного середовища:
Активізується процес розширення філіальних мереж;
Розширення товарного асортименту основних операторів;
Активізується дрібнооптова торгівля.
Основні напрямки розвитку ТОВ «БАРС» на 2006 2009 роки:
1. В області розвитку бізнесу:
Організація бізнесу оптової торгівлі
2. В області товарної політики:
Підвищення наповнюваності асортименту;
Оптимізація товарних залишків на складах філій відповідно до рівня попиту.
3. В області цінової політики:
Розробка ефективного механізму ціноутворення;
Розробка ефективної системи знижок і інших спеціальних цінових умов для різних цільових сегментів.
4. В області просування:
Підвищення лояльності клієнтів;
Проведення сегментації споживачів ринку запасних частин і вироблення ефективних пропозицій для кожного цільового сегмента;
Проведення комплексної рекламної компанії, спрямованої на підвищення информированности клієнтів про продукцію, пропонованої підприємством, а також на підвищення іміджу компанії в споживача.
5. В області регіональної політики:
Зміна основного напрямку з розширення мережі філій на її оптимізацію;
Детальний аналіз ефективності кожної філії і визначення основних напрямків його розвитку;
Упровадження більш ефективних схем торгівлі;
Проведення товарної і цінової політики з урахуванням регіональних особливостей;
Аналіз переваг конкурентів у регіонах і вироблення індивідуальної політики для кожної філії.
Товарна стратегія
Для реалізації стратегічних планів, зв'язаних із продажем товару оптовими партіями пропонується високоліквідний асортимент товарів вітчизняного виробництва і країн ближнього зарубіжжя (група КАМАЗ, ГАЗ, ЯМЗ, ЗМЗ), а також імпортної продукції, асортимент якої включає такі товари, як мастильні матеріали NESTE, фільтри HENGST, ремені OPTIBELT, амортизатори і сайлентблоки SACHS (BOGE), водяні насоси BUGATTI, манжети CORTECO, прокладки двигунів GLASER, присадки RESTORE, акумулятори, свічі запалювання, щітки склоочисника, розпилювачі BOSCH, приводи стартерів MONARK, лампи OSRAM, підшипники, ШРУСы, натяжні ролики RUVILLE.
На сьогоднішній день підприємство «БАРС» представляє на ринку України як продукцію вітчизняних виробників, так і асортимент запасних частин виробників країн ближнього і далекого зарубіжжя.
Пропонований асортимент включає:
Автозапчасти для легкових автомобілів;
Автозапчасти для вантажних автомобілів;
Запчастини для сільгосптехніки;
Супутні товари.
Структура товарного портфеля компанії представлена на рис. 2.3.
Рис 2.3. Структура товарного портфеля підприємства ТОВ «БАРС»Як бачимо, найбільшу частку в загальному обсязі продажів займають продажу запчастин для вантажних автомобілів і сільгосптехніки. Це викликано тим, що протягом тривалого періоду керівництво підприємства приділяло основну увагу саме цим групам товару, і на даний момент підприємство має стійкі налагоджені зв'язки, як з постачальниками даного виду продукції, так і з підприємствами-споживачами.
Але, з огляду на динамікові розвитку ринку легкових автомобілів, у 2000 році керівництвом компанії було прийняте рішення розширити асортиментний ряд пропонованої продукції асортиментом запасних частин до легкових автомобілів вітчизняного й іноземного виробництва. На сьогоднішній день продажу даної групи товарів складають 15% у загальному обсязі продажів компанії при стійкій тенденції до збільшення.
Цінова політика
Система ціноутворення в оптовій торгівлі повинна сприяти планомірному захопленню частки ринку, забезпечуючи встановлену норму прибутковості бізнесу. Середня торговельна націнка компанії складає 33%.
При бажанні, клієнти можуть одержувати продукцію на умовах самовивозу, у цьому випадку для них передбачена знижка в розмірі 1% від суми закупівлі. Оплата продукції клієнтами здійснюється на умовах відстрочки платежу на 7 днів з моменту постачання. При закупівлях на умові передоплати надається знижка в розмірі 2% від вартості замовлення.
Виробничий план
Планові показники продажів на 2006 рік складають 78,25 млн. грн. Рівень резервного запасу продукції на складі складає 20% від місячного обсягу продажів.
Оптовий і роздрібний бізнес філій «БАРС» користується єдиними складськими і службовими приміщеннями.
Доставка продукції на склад філій здійснюється автомобільним транспортом. Загальна сума витрат на транспортні і вантажно-розвантажувальні роботи складає 1 518 600 грн. у рік.