Смекни!
smekni.com

Методи аналізу зарплати (стр. 5 из 5)

розряд

Завдання 7

Відомі дані (табл. 6) про оплату праці в цеху:

Професії робітників Загальна сума коштів на оплату праці, тис. грн. Середньоспискова чисельність за період, чол.
Базисний період Звітний період Базисний період Звітний період
1 Слюсарі 3200 5460 30 42
2 Токарі 2900 3120 20 20
3 Штампувальники 3640 2750 15 10

Обчисліть:

1. Індекси середньої заробітної плати по кожній групі робітників.

2. Індекси середньої заробітної плати, фіксованого складу та структурних.

3. Загальні індекси фонду оплати праці і чисельності робітників (охарактеризуйте їхній взаємозв’язок з індексом середньої заробітної плати).

4. Сформулюйте висновки.

Побудуємо таблицю, в яку запишемо розраховані показники (табл. 6.1)

Таблиця 6.1.

Професії робітників Загальна сума коштів на оплату праці за період, тис. грн. Середньоспискова чисельність за період, чол. Середня місячна заробітна плата за період, тис. грн. Індекси заробітної плати, %
Базисний період, Ф0 Звітний період, Ф1 Базисний період, Т0 Звітний період, Т1 Базисний період, З0 Звітний період, З1
1. Слюсарі 3200 5460 30 42 106,7 130 121,8
2. Токарі 2900 3120 20 20 145 156 107,6
3. Штампуваль-ники 3640 2750 15 10 242,7 275 113,3
Разом: 9740 11330 65 72 494,4 561 342,7

1. Визначаємо індекси заробітної плати по кожній групі робітників. Для цього використаємо формулу для розрахунку індексу змінного складу:

Індивідуальні індекси

І (слюсарі)

.

Отже, заробітна плата зросла на 21,8%

І (токарів)

.

Заробітна плата токарів зросла на 7,6%.

І (штампувальників)

Отже, заробітна плата зросла на 13,3%.

Тепер визначимо загальний індекс заробітної плати змінного складу:

Ми можемо сказати, що середня місячна заробітна плата робітників зросла на 5%, тобто менше, ніж по кожній групі робітників. Це пояснюється тим, що на індекс змінного складу впливають зміни в складі робітників різних професій: у звітному періоді зменшилася чисельність штампувальників, у яких рівень середньої заробітної плати в базисному періоді був вищим.

Звідси індекс заробітної плати змінного складу характеризує зміну середньої заробітної плати в кожній професії робітників і зміни частки робітників, які мають різний рівень заробітної плати.

2. Індекс середньої заробітної плати фіксованого складу обчислимо видяхочи з того, що структура чисельності працівників (або фонду відпрацьованого часу) за періоди, що порівнюються, не змінилися. Обчислення здійснюється за формулою:

Де ЗО - середня заробітна плата базисного періоду при структурі чисельності (затрат робочого часу) звітного періоду;

ЗОТ1 - фонд оплати праці звітного періоду при заробітній платі базисного періоді.

Отже, без урахування змін в структурі робітників середня заробітна плата зросла на 15,5%.

3. Динаміку середньої заробітної плати під впливом зміни структури робітників визначаємо за допомогою індексу структурних зрушень:

або

Індекс показує, що середня заробітна плата робітників зменшилася на 9,1% за рахунок зменшення частки робітників-штампувальників з більш високим рівнем оплати праці.

4. Індекси середньої заробітної плати пов’язані з динамікою загальної суми фонду оплати праці й утворюють єдину індексну систему:

За обчисленими даними ця система має такий вигляд:

тобто в даному випадку зростання фонду оплати праці робітників було забезпечене не лише за рахунок зміни середньої плати, а й за рахунок зміни загальної чисельності робітників.


Висновки

Отже, провівши розрахунки, я прийшла до таких висновків:

- по 1-му цеху найбільше робітників І-ІІ розрядів зі стажем роботи 3-4років. Середня заробітна плата склала 158,11 грн. Половина робітників отримують зарплату нижче 137,70 грн., а половина - вищу. По 2-му рівна кількість працівників Ш-ІУ і V- VI розрядів, вона становить 13 чоловік. Загалом по заводу найбільше робітників III і IV розрядів;

- По 2-му цеху найбільше працівників ІП-IV і V-VI розрядів, яка складає по 13 чоловік.

- Середня заробітна плата становить 186,86 грн., половина отримує заробітну плату нижче 170,76 грн., а половина - вищу;

- Загалом по заводу найбільше робітників ІП-ІV розрядів, що нараховує 25 чоловік. 19 працівників отримують заробітну плату в розмірі від 158,11 до 186,86 грн. Половина працівників отримує заробітну плату нижче 155,52 грн., а половина – вищу.

- Дослідивши зв'язок між розрядом та заробітною платою бачимо, що між ними існує суттєвий зв’язок.

Дослідивши зміни у зміні ЗРП бачимо:

що ЗРП слюсарів зросла на 21,8% у звітному періоді порівняно з базисним;

- ЗРП токарів зросла на 7,6% у звітному періоді порівняно з базисним;

- ЗРП штампувальників у звітному періоді у порівнянні з базисним зросла на 13,3%;

- під впливом зростання індивідуальних ЗРП і структурних зрушень середня ЗРП зросла на 5%;

- за рахунок зростання індивідуальних ЗРП середня ЗРП зросла на 15,5%;

- внаслідок зміни структури виробництва заробітна плата зменшилася на 9,1%.

Дійсно заробітна плата - це економічна категорія , що відображає відносини між роботодавцем і найманим працівником з приводу розподілу новоствореної вартості. В умовах ринкової економіки заробітна плата - це елемент ринку праці, що складається в результаті взаємодії попиту на працю і її пропозиції, виражає ринкову вартість використання найманої праці. В цьому розумінні найчастіше вживаються усереднені показники ставок оплати одиниці (наприклад, людино-години) праці певної якості.

В курсові роботі мною було досліджено і визначено завдання статистики оплати праці. Як вияснилося в умовах ринкової економіки важливим завданням статистики оплати праці поряд з вивченням фонду споживання, динаміки оплати праці та поширення систем оплати праці важливе місце займає оцінка ефективності використання ресурсів. Зокрема, проглянуто фонд заробітної плати та його види, їх подібність і відмінність. Здійснено аналіз середньої заробітної плати за факторами, який визначають як частку від ділення місячного фонду оплати праці на середньоспискову чисельність робітників. Також проаналізовано аналіз виконання плану по фонду заробітної плати, зіставлення темпів зростання продуктивності праці і середнього рівня оплати праці працівників.

У практичній частині провела розрахунки заробітної плати підприємства по цехах та по заводах в цілому, проводила просте і комбіноване групування працівників в залежності від розряду, стажу, а також розміру заробітної плати. За результатами групування були розраховані середній тарифний розряд та заробітна плата, визначено моду та медіану тарифного розряду і заробітної плати.

Отже, на основі теоретичної частини і проведених розрахунків та обчислень, ще раз слід зазначити, що заробітна плата є важливим елементом у роботі будь-якого підприємства, тому їй необхідно приділяти більше уваги.


Список використаної літератури:

1. Економіка ринків праці: Навчальний посібник/Горілий А. Г. – Тернопіль: Видавництво Карпюка. – 1999.

2. Закон України “Про оплату праці” від 20.04.95.

3. Статистика підприємства: Підручник/за ред. Вашкева П. Г., Сторожука В. П. – К.: Слобожанщина, 1999.-600с.