Смекни!
smekni.com

Предмет і метод державного фінансового контролю (стр. 2 из 5)

7) при передачі комплектів і їх структурних підрозділів (на дату передачі). Інвентаризація може не проводитись у разі передачі в межах одного органу, до сфери яких вони входять.

8) при ліквідації підприємства.

Субєкти фінансового контролю – юридична та фізична особи, які відповідно до законодавства виконують функції фінансового контролю.

Суб’єкти державного фінансового контролю – міністерства, інші центральні органи виконавської влади, які наділені повноваженнями на здійснення фінансового контролю та їхні самостійні контрольно-ревізійні підрозділи або інші підрозділи (особи, які наділені такими повноваженнями).

1) Рахункова Палата України. Закон України “Про Рахункову Палату” від 14.12.1998 р. це самостійний контрольний орган, який діє незалежно від інших органів держави, утворений, підпорядкований і підзвітний Верховній Раді України. Основне завдання:

1. Організація та здійснення контролю за своєчасним виконанням видаткової частини державного бюджету, витрачанням бюджетних коштів;

2. Здійснення контролю за утворенням та погашеннями внутрішнього і зовнішнього боргу України;

3. Контроль за фінансуванням загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку;

4. Контроль за дотриманням законності щодо надання державою позик та допомоги;

5. Контроль за законністю та своєчасністю руху коштів держбюджету в установах НБУ та уповноважених банках.

2) Міністерство Фінансів України. Положення “Про Міністерство фінансів України” від 27.12.2006 р.

Основні завдання у сфері контролю:

1. Забезпечення реальної єдиної державної фінансової, бюджетної, податкової, митної політики, політики у сфері державного внутрішньо фінансового контролю та здійснення контролю за її проведенням ДПА, Державною митною службою, головою КРУ, державних казначействах;

2. Здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства;

3. Здійснення державного регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

2.1. Контрольні функції Мінфіну на рівні регіонів здійснюється головним фінансовим управління області, Київське міське та фінансове управління Севастопольської міської державної адміністрації

Основні завдання фінансових управлінь щодо здійснення контролю:

а) перевірка дотримання законодавства щодо використання підприємствами, організаціями, установами бюджетних коштів;

б) загальна організація та управління виконанням місцевого бюджету на відповідній території. Контрольні функції Мінфіну на рівні місцевих адміністративних районів здійснює фінансове управління районів, районів у м. Київ і фінансовий відділ у м. Севастополь.

2.2. Державна податкова адміністрація та її органи контролюють додержання законодавства про податки, правильність обчислення та своєчасність внесення до бюджету податків та інших платежів, а також вживають заходи щодо запобігання ухилення від сплати податків, Закон України “Про Державну податкову службу України” від 04.12.1990 р.

Органи ДПС мають право проводити планові виїзні перевірки та понадпланові виїзні перевірки. Податкова перевірка проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: 1) за наслідками перевірки інших платників, виявлені порушення, якщо платник не надасть пояснення протягом 10 робочих днів з дня отримання письмового запиту в ДПС;

2) платник податків не подав в установлені терміни податкову звітність;

3) виявлена недостовірність показників податкової звітності, якщо платник не надав пояснення на письмовий запит ДПС протягом 10 днів;

4) платник податків подав скаргу до органів ДПС;

5) проводиться ліквідація підприємства;

6) у разі виникнення потреби в перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником;

7) стосовно платника заведено оперативно-розшукову справу податковою міліцією;

8) платником подано декларацію з від’ємним значенням, яке становить більше 100 000 грн.;

9) коли вищестоящі органи ДПС здійснюють контроль за достовірністю висновків вищестоящого органу ДПС і виявив порушення.

Відповідальність за порушення податкового законодавства

Вид порушення

Вид санкції

Не надання податкової декларації у встановлені терміни

Штраф у розмірі 10-и м. д. г. за кожне ненадання або затримку. Якщо податковий орган самостійно визначає податкове зобов’язання, то додатково до цього штрафу застосовується санкція у розмірі 10% від податкового зобов’язання за кожний місяць затримки декларації (не більше 50% податкового зобов’язання і не менше 10- м. д. г. (ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та загальними цільовим фондами” № 2 від 21.12.01 р.)

Дані документальних перевірок свідчать про заниження суми податкових зобов’язань, заявлених платником у податкових деклараціях

Штраф у розмірі 10% від суми недоплати за кожний податковий період, починаючи з податкового періоду, на який припадає отримання платником податкового повідомлення (не більше 50% такої суми і не менше 10- м. д. г.).

За ухилення від сплати податків, зборів обов’язкових платежів Кримінальним кодексом України встановлена відповідальність (ст. 212).

2.3. Державна КРС та її органи контролюють використання коштів бюджетів усіх рівні та державних цільових фондів. Закон України “Про державну КРС” від 26.01.1993 р.

Головні завдання:

- здійснення держаного фінансового контролю за використаннями і збереженнями державних фінансових ресурсів, інших активів, за правильністю визначення потреби в бюджетних коштах, ефективному використанні коштів і майна станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах, органах виконавчої влади, в державних органах, бюджетних установах, у суб’єктах господарського держсектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримали кошти з бюджетів та державних фондів; виконанням місцевих бюджетів;

- органи КРУ мають право проводити планові і непланові виїзні ревізії. Тривалість планової – не більше 30 робочих днів, позапланової – не більше 15 робочих днів.

- відповідальність за порушення законодавства з фінансових питань - (ст. 164 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення”):

- приховування в обліку доходів непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням, недостовірність або неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризації, порушення правил ведення касових операцій, перешкоджання працівникам КС при проведенні ревізії, не вжиття заходів по відношенню до винних осіб, збитків, штраф у розмірі 5 – 15-и м. д. г.

Порушення законодавства “Про бюджетну систему” (нецільове використання бюджетних коштів) штраф від 30 –70-и м. д. г.

2.4. Державне казначейство та його органи контролю – витрачання коштів держаного бюджету установами і організаціями відповідно до їх кошторисів оперативно в момент їх витрачання. Положення “Про Державне Казначейство” затверджене Постановою Кабміну від 21.12.2005 р.

3. Фонд державного майна здійснює державну політику щодо приватизації державного майна, підпорядкована і підзвітна Верховній Раді.

Основні функції:

1) реалізація прав на розпорядження майном держаних підприємств в процесі приватизації, створення спільних проектів, укладання договору з посередниками щодо організації підготовки до приватизації та продає об’єктів приватизації, видача ліцензій посередникам, інше.

Положення “Про регіональні відділення та представництво фонду державного майна” від 15.06.1994 р.;

1. Міністерство Економіки України. Контролює виконання планів економічного і соціально розвитку держави, виявлення відхилень від заданих параметрів розвитку окремих галузей економіки. Здійснює контроль економіки на макрорівні.

Указ Президента “Про Міністерство Економіки України” від 23.102000 р.

2. Міністерство праці та соціальної політики України. Контролює додержання законодавства з питань праці, тарифних угод з оплати праці, механізму регулювання фонду оплати праці.

Положення “Про Міністерство праці і соціальної політики” від 02.11.2006 р.

3. Державний комітет статистики України. Здійснює контроль за поданням звітності, її достовірності, виконання програм економічного і соціального розвитку держави.

Указ Президента України “Про державний комітет статистики України”.

4. Антимонопольний комітет України. Запобігає створенюю монопольного становища на ринку підприємств, які обслуговують конкуренцію певного товару.

Закон України “Про антимонопольний комітет України” від 26.11.1993 р.

5. Національний Банк України. Контролює наявність грошей в обігу, використання кредитів за цільовими призначеннями, правильністю розрахунків, регулює грошові відносини в державі, контролює діяльність комерційних банків.

Закон України “Про Національний Банк України” від 20.05.1999 р.

6. Державна Митна служба України. Контролює дотримання митного законодавства, сплату мита на експорт та імпорт товарів через кордон України.

Указ Президента України “Про державну митну службу”.

7. Державний комітет з питань технічного регулювання та споживчої політики. Вживає заходи щодо стандартизації, зберігання єдності та достовірності вимірювання і сертифікації продукції, нагляд за впровадженням вимог стандартів технічних умов і зразків на продукцію, роботу, послуги.

Положення “Про держаний комітет з питань технічного регулювання і споживчої політики” від 17.03.2003 р.

8. Державний комітет у справах захисту прав споживачів. Здійснює держаний контроль за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, інших нормативних актів з питань торгівлі та надання послуг населенню.