Суть нормативного методу обліку витрат і калькулювання собівартості продукції в тому, що бюджети (кошториси) центрів відповідальності формуються на основі норм і нормативів (вартісного виразу норм) витрат сировини, оплати праці, інших елементів. Тут попередньо вираховується собівартість одиниці продукції на основі нормативних калькуляцій. Видача матеріальних ресурсів на виробництво здійснюється за документами, в яких обґрунтована потреба за нормами і нормативами. Всі відхилення від норм відображаються на рахунках обліку як збільшення чи зменшення результату діяльності центру відповідальності. Взагалі нормативний і управлінський облік прийнято розглядати як систему планування й обліку витрат, що складається з таких елементів:
·нормування термінів виробництва продукції, її складу та якості;
·нормативне обґрунтування потреби, витрачання й використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, а також засобів виробництва;
·планування, облік і оцінка економічної ефективності на основі норм і нормативів.
У зарубіжній практиці відомі інші методи обліку витрат і калькулювання собівартості продукції. Зокрема, одним із них є метод “стандарт-кост”, що базується на стандартах витрат, визначених на основі норм до початку виробництва, та обліку відхилень фактичних даних від стандартних норм у процесі діяльності центрів відповідальності. За цим методом у стандартні витрати включають постійні витрати, що розподіляються між реалізованою продукцією та її залишками. Інша назва цього методу – абзорпшен-костинг – є точніша, оскільки це синонім методу повного розподілу чи повного поглинання затрат, чим, власне, характеризується “стандарт-кост”, але у вітчизняній літературі поки що не застосовується. На відміну від попереднього, за методом “директ-костинг” (інша назва “верибл-костинг”) постійні витрати не розподіляються, а списуються на рахунок реалізації. За цим методом у центрах відповідальності контролюються лише змінні витрати, оскільки постійні покриваються за рахунок маржинального доходу – різниці між виручкою від реалізації продукції та змінними виробничими витратами. Відмінність методів “стандарт-кост” та “директ-костинг” зовсім не означає, що за останнім ігнорується важливість чи релевантність постійних витрат. Однак при маржинальному підході, тобто за методом “директкостинг”, загальна сума постійних витрат відображається окремо, що дає змогу зосередити увагу менеджерів на їхній поведінці. Різниця ж у поведінці постійних і змінних витрат є основою при прийманні багатьох рішень. Тому прихильники методу “директ-костинг” наголошують, що відсутність маржинального доходу за методом “стандарт-кост” призводить до аналітичних труднощів при здійсненні аналізу співвідношення прибутку, затрат і обсягу продаж (СVР – аналізу). Інші ж економісти Заходу взагалі критикують обидва цих методи, зазнаючи, що їхнє поширення призвело до того, що практично жодна фірма з великим асортиментом продукції нині не знає собівартості своїх виробів.
Тому, на нашим погляд, не можна беззастережно надавати перевагу будь-якому навіть широко розрекламованому методу, оскільки виробництво настільки багатогранне, що стандартний підхід, тим більше в управлінському обліку, неприпустимий. Жоден із методів обліку витрат і калькуляції собівартості продукції не можна запроваджувати механічно, це має бути глибоко продуманий захід, обґрунтований урахуванням усіх специфічних умов підприємства. При цьому це не означає незмінності застосування одного із вибраних методів протягом будь-якого тривалого періоду діяльності підприємства. Залежно від конкретної належності підприємства до відповідної галузі промисловості відрізняються об’єкти (види продукції), собівартість котрих калькулюють в управлінському обліку. Так, у борошно-круп’яній промисловості калькулюють собівартість продукції за видами, культурами, сортами, рецептами тощо. Наприклад, борошно (пшеничне, житнє) вищого (першого) ґатунку; крупа (гречана, пшенична, кукурудзяна, ячмінна) першого (другого) ґатунку, висівки, комбікорм та ін. При цьому застосовують комбінований спосіб визначення собівартості одиниці продукції кожного виду. Зокрема, вартість сировини визначають прямим віднесенням її на готову продукцію. Витрати на переробку розподіляють пропорційно до умовної кількості переробленої сировини, що визначають за коефіцієнтами, розрахованими на основі співвідношень нормативної продуктивності млинів і крупорушок при виробництві конкретних видів продукції. Наприклад, сировину, витрачену на виробництво висівок, переводять в умовне зерно за коефіцієнтом 0,75, оскільки продуктивність млина при їх виробництві на 25% вища, ніж при розмелюванні зерна на борошно. Тому сировину, витрачену на його виробництво, переводять в умовне зерно за коефіцієнтом 1,0. Для визначення фактичної собівартості послуг із переробки давальницької сировини загальну суму витрат на переробку ділять на кількість переробленої сировини в умовному обчисленні.
1. Що підтверджує набуття підприємством прав юридичної особи:
а) відкриття рахунків в установах банків;
б) свідоцтво про державну реєстрацію;
в) статут та установчий договір;
г) всі відповіді вірні.
2. Ознаками основних фондів підприємства як економічної категорії є:
а) функціонують у сфері матеріального виробництва;
б) використовуються у виробничому процесі більше одного року;
в) переносять свою вартість на готову продукцію за один виробничий цикл;
г) піддаються амортизації;
д) втрачають свою вартість.
3. Які елементи слід включати до складу оборотних фондів підприємства:
а) залишки тари та запасних частин;
б) витрати майбутніх періодів;
в) залишки готової продукції;
г) незавершене виробництво;
д) запаси сировини, матеріалів, палива;
е) грошові засоби на розрахунковому рахунку.
4. Додаткова заробітна плата визначається у відсотках від:
а) основної заробітної плати;
б) премій;
в) суми основної заробітної плати і премій;
г) цільових витрат.
5. Чистий прибуток:
а) це загальна сума прибутку підприємства за всіма видами виробничої і невиробничої діяльності;
б) за величиною завжди відповідає валовому прибутку підприємства;
в) це валовий (балансовий) прибуток за мінусом першочергових платежів до бюджету.
1) Змінні витрати на одиницю продукції становлять 220 грн., постійні витрати за рік – 180 000 грн., річний обсяг виробництва і реалізації продукції – 2500 одиниць. Сума отриманого річного прибутку 240 000 грн. У наступному році підприємство планує отримати на 50 000 грн. прибутку більше. Обсяг виробництва і реалізації продукції (одиниць) не зміниться. На скільки має збільшитись ціна одиниці продукції:
Дано:
СЗВі=220 грн.
СПВ=180 000 грн.
Пр1=240 000 грн.
1.Знаходимо повні витрати продукції підприємства:
Пр2=290 000 грн.Ц1=(СПОВНІ+Пр1)N=970 000/2500=388 грн.
2.Шукаємо повні витрати для одиниці продукції:
СПОВНІ=СЗВі*N+СПВ=220*2500+180 000=730 00 грн.
N=OP=2500СПОВНІі=СЗВі+СПВ/N=220+180/2500=294 грн.
3.Ціна одиниці продукції при різних прибутках
Ц2=(СПОВНІ+Пр2)N=1 020 000/2500=408 грн.
4.Різниця цін при різних прибутках:
Ц=Ц2-Ц1=408-388=20 грн.
Відповідь: ціна одиниці продукції збільшилася на 20 грн.
2) Річна потреба підприємства у сировині становить 980 000 грн., ціна 1 т сировини – 560 грн., середні річні витрати на зберігання одиниці матеріальних ресурсів 25 грн., середня вартість розміщення одного замовлення сировини 39 грн. Визначити: 1) оптимальний обсяг замовлення сировини; 2) оптимальну кількість замовлень протягом року; 3) проміжок часу між черговими поставками; 4) середній розмір поточного запасу.
Дано:
=980 000 грн. =560 грн. =25 грн. =39 грн.1. Знаходимо оптимальний обсяг замовлення сировини (
):2. Шукаємо оптимальну кількість поставок протягом року (
):3. Знаходимо проміжок часу між двома поставками (
):4. Знаходимо середній розмір поточного запасу (Зпот):
Зпот=Дпот * МРІЧ, де Дпот - період мід двома поточними поставками
Зпот=1750*16=28000
Відповідь: визначені величини
=74 =16 днів =23 Зпот=280001. Економіка підприємства: Підручник/ За ред. С.Ф. Покропивного. — К.: КНЕУ, — 1999. —с. 528
2. Ясінська А.І. Економіка підприємства:конспект лекцій для студентів базового напряму підготовки 0927 «Видавничо-поліграфічна справа». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2010. – 150 с.
3. Економіка підприємства: Навчально-методичний посібник для виконання практичних занять та самостійної роботи / Л.М. Гаєвська, О.Л. Фурманюк, С.Я. Цимбалюк, Г.А. Булгакова. – Ірпінь, 2001. – 145 с.
4. Мочерний С.В. «Економічна теорія», Альма Матер,- Київ – 2005
7. http://buklib.net/component/option,com_jbook/Itemid,99999999/catid,93/
8. http://www.refine.org.ua/pageid-1057-1.html