Смекни!
smekni.com

Ефективність господарсько-фінансової діяльності підприємства та шляхи її підвищення» (на прикладі ТОВ "Металоіндустрія Плюс") (стр. 4 из 10)

виготовлення металоконструкцій різного ступеня важкості;

розробка проектно-кошторисної документації (ліцензія № АБ105538);

спорудження фундаментів;

спорудження несучих та огороджуючих конструкцій;

монтаж металоконструкцій;

доставка металоконструкцій на строй-майданчик.

Обсяги виробництва металоконструкций:

двутаврова балка для каркасних будівель – 700 тон в місяць;.

нестандартні металоконструкції 200 тон в місяць.

У складі обладнання підприємства є наступні типи:

універсальний збірний стан для виробництва двутаврової балки,

машина термічного різання листового метала "Кристалл ТМ2,5М"

ленточнопильний станок,

ножиці гильотинні (3 шт.) до 25 х 3150мм,

стругальний станок,

радиально-сверлильний станок (2 шт.),

заточний станок,

відрізний станок,

вальци листогібочні (до 12 х 2000мм),

машина листоправильна,

напівавтомати газової різки «Смена»,

ручне газорізальне обладнання,

станкопости ручного електрозварювання,

станкопости напівавтоматичного зварювання в середовищі захисних газів,

обладнання для очистки та окраски металоконструкцій,

шість мостових кранів грузоподйомністю від 5 до 12 тон,

Рядом с цехом відкритий склад металопрокату с козловими кранами грузопідйомністю 25 и 32 тон, під’їзні авто та залізничні шляхи.

Підприємство ТОВ „Металоіндустрія Плюс” самостійно виконує весь цикл: проектування, виготовлення та монтажу (табл.2.1, 2.2).

Підприємством ТОВ „Металоіндустрія Плюс” побудовані наступні об’єкти:

Кондитерська фабрика «АВК» (виготовлення металоконструкцій);

Мережа супермаркетів «АТБ» (Виготовлення та монтаж металоконструкцій);

будинок по вул. Барикандой д.1 (Дніпропетровськ, Виготовлення металоконструкцій);

виробничий цех м’ясокомбіната «Алан» (Дніпропетровськ робіт);

виробничий цех “Procter & Gamble” (Бориспіль, Виготовлення металоконструкцій);

виготовлення та монтаж металоконструкцій мансардного поверху будівлі по вул. Миронова 5 (Дніпропетровськ);

магазин Будапешт (Донецьк, комплекс робіт);

виробничий цех Українського завода СКГШ (м. Дніпропетровськ, монтаж огорожуючих конструкцій);

стадіон «Металург» ФК «Днепр» (Дніпропетровськ, виготовлення та монтаж металоконструкцій).

Таблиця 2.1

Основна продукція, пропонуєма ТОВ „Металоіндустрія Плюс” [77]


Таблиця 2.2

Основні послуги, пропонуємі ТОВ „Металоіндустрія Плюс” [77]

РЕАЛІЗУЄМА ПРОДУКЦІЯ
Ангари з легких металоконструкцій
Будівлі з легких металоконструкцій
Металоконструкції
Металоконструкції будівельні
Балки стальні
Металопрокат
Профілі конструкційні для швидкомонтуємих будівель
Сендвіч Сендвіч-панелі
ПОСЛУГИ
Виготовлення металоконструкцій
Виготовлення металоконструкцій під замовлення
Монтаж металоконструкцій
Поставка та будівництво швидкомонтуємих будинків
Поставка металоконструкцій любого ступеня важкості
Поставка металоконструкцій на будівельну площадку

2.2 Діагностика ефективності та результативності господарювання ТОВ «Металоіндустрія Плюс»

2.2.1 Аналіз динаміки складу і структури активів та пасивів балансу

Для виконання аналітичних досліджень динаміки складу і структури активів та пасивів балансу підприємства проводять відповідне группування статей балансу та їх структурний аналіз. Мета структурного аналізу – вивчення структури й динаміки коштів підприємства та джерел їх формування для ознайомлення із загальною картиною фінансового стану [71].

Схеми порівняльного аналізу охоплюють велику кількість показників, які характеризують статику й динаміку фінансового стану. При проведенні горизонтального аналізу визначаються абсолютні й відносні зміни величин різних статей балансу за певний період. При вертикальному аналізі обчислюється питома вага кожної з окремих груп статей у валюті балансу.

Аналіз динаміки і структури майна (активів) підприємства дозволяє встановити розмір абсолютного і відносного приросту або зменшення всього майна підприємства або його видів. Стабільність фінансового стану підприємства залежить від правильності та доцільності вкладення фінансових ресурсів у активи, тому для його оцінки необхідно вивчити передусім склад, структуру майна та джерел його утворення, а також причини зміни складу майна та джерел його утворення.

В табл. Г.1 додатку Г наведені результати горизонтального та вертикального аналізу складу і структури майна підприємства ТОВ „Металоіндустрія Плюс” у 2005 –2008 роках (обробка даних фінансових звітів Додаток А). Як показує аналіз даних табл.Г.1 додатку Г та графіків рис.В.1 В.4 додатку В, склад та структура майна ТОВ „Металоіндустрія Плюс” у 2005 –2008 роках характеризується наступними показниками:

абсолютна валюта балансу підприємства зросла з рівня 223,9 тис.грн. у 2005 році до рівня 1 942,8 тис.грн. у 2 кварталі 2008 році, але динаміка її росту має тенденцію до зниження темпів нарощування:

а) значний ланцюговий приріст +214,0% у 2006 році;

б) значний позитивний ланцюговий приріст +113,7% у 2007 році;

в) невеликий ланцюговий приріст +14,8% у 1 кварталі 2008 року;

г) невеликий ланцюговий приріст +13,53% у 2 кварталі 2008 року;

Важливим етапом аналізу фінансового стану підприємства є зіставлення темпів приросту активів з темпами приросту фінансових результатів виторгу або прибутку від реалізації продукції (див.табл.Г.2 додатку Г).

Так система стійкого розвитку підприємства (у світовій практиці “золоте правило економіки підприємства”) оцінюється співвідношенням темпів росту абсолютних рівнів балансового прибутку (ТРБ), обсягу реалізації продукції (ТN) та суми активів балансу (ТВ) [14]:

ТРБ>TN>TB>100% (2.1)

На аналізованому підприємстві ТОВ „Металоіндустрія Плюс” у 2005 –2008 роках співвідношення “золотого правила” становлять (табл.Г.2 додатку Г):

а) 2006 рік

1458,0% > 199,9% > 214,0% > 100% незначно не виконується 1 умова

б) 2007 рік

419,8% > 372,7% > 113,5% > 100% виконуються всі умови

в) 2008 рік

202,8% > 30,7% > 29,5% > 100% виконуються всі умова

Тобто, умови “золотого правила економіки підприємства” на ТОВ „Металоіндустрія Плюс” у 2005 – 2008 роках практично виконуються.

У табл. Г.3 додатку Г наведений аналіз стану основних засобів в ТОВ „Металоіндустрія Плюс” у 2005 –2008 роках. Як показує аналіз результатів, наведених в табл.Г.3 додатку Г, на підприємстві ТОВ «Металоіндустрія Плюс» у 2005 –2008 роках підтримується коефіцієнт придатності основних засобів на рівні 96,0 – 99,0 % за рахунок своєчасного оновлення основних засобів.

2.2.2 Аналіз фінансової стійкості, ліквідності та платоспроможності підприємства

У першу чергу фінансовий стан підприємства оцінюється його фінансовою стійкістю та платоспроможністю. Платоспроможність відображає здатність підприємства платити за своїми боргами та зобов’язаннями за конкретний період часу. Умови достатності дотримуються тоді, коли підприємство платоспроможне у часі, тобто має стійку здатність відповідати за своїми боргами у будь-який момент часу [15]. Під фінансовою стійкістю слід розуміти його платоспроможність у часів дотриманням умови фінансової рівноваги між власними та позиковими коштами. Фінансова рівновага являє собою таке співвідношення власних і позикових коштів, коли за рахунок власних коштів повністю погашаються колишні і нові борги. Фінансова рівновага у часі забезпечується ліквідністю балансу, яка визначається як ступінь покриття зобов’язань підприємства його активами, строк перетворення яких на гроші відповідає строкові погашення зобов’язань.

Узагальнюючим показником фінансової стійкості є надлишок (нестача) джерел засобів для формування запасів. Як джерела для формування запасів розглядаються: власний капітал і резерви; довгострокові зобов'язання; короткострокові кредити [22].

Результати розрахунків показників платоспроможність та ліквідності підприємства ТОВ «Металоіндустрія Плюс» наведені в табл. Ж.1 – Ж.4 Додатку Ж та на графіках рис.В.5 В.9 додатку В. Як показує аналіз даних табл. Ж.1 –Ж.4 Додатку Ж, діяльність підприємства ТОВ “Металоіндустрія Плюс» у 2005 – 2008 роках характеризується наступним:

- підприємство є низько платоспроможним та неліквідним, маючи недостатній запас ліквідності та відсутність запасу стійкості по забезпеченню запасів та оборотного капіталу власними коштами;

- підприємство має недостатній рівень автономії (0,3 замість 0,5) за рахунок низького рівня власного капіталу та високого рівня використання позикових коштів комерційних кредитів та авансів.

2.2.3 Показники ділової активності та ефективності господарювання

Результативність та економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється як абсолютними, так і відносними показниками до яких відносяться показники ділової активності та рентабельності [13].

Як показує аналіз даних табл. К.1 – К.6 додатку К, в ТОВ «Металоіндустрія Плюс» у 2005 –2008 роках характерні наступні параметри процесів ділової активності:

фондовіддача основних фондів знаходиться практично на одному рівні, тобто нарощування обсягів основних фондів відповідає нарощуванню обсягів виконаних робіт;

забезпечується стабільність рівня зносу основних фондів на рівні не нижче 0,96 постійним оновленням та придбанням основних фондів;

ресурсовіддача активів у чисту виручку від реалізації з рівня 4,64 у 2005 році зросла до рівня 11,0 11,7 у 2008 році, тобто частка активів стала використовуватися з нарощуванням ефективності.