Смекни!
smekni.com

Безробіття та зайнятість (стр. 2 из 2)

Різниця між фрикційним і структурним безробіттям дуже невизначена. Істотна відмінність полягає в тому, що у «фрикційних" безробітних є навички, які вони можуть продати, а «структурні» безробітні не можуть відразу одержати роботу без перепідготовки, додаткового навчання, а то й зміни місця проживання; фрикційне безробіття носить більш короткостроковий характер, а структурне безробіття більш довгострокова і тому вважається більш серйозною.

Циклічне безробіття. Під циклічним безробіттям ми розуміємо безробіття, викликану спадом, тобто тієї фазою економічного циклу, яка характеризується недостатністю загальних, чи сукупних, витрат. Коли сукупний попит на товари і послуги зменшується, зайнятість скорочується, а безробіття росте. З цієї причини циклічне безробіття іноді називають безробіттям, зв'язаної з дефіцитом попиту.

Визначення «повної зайнятості». Для подальшого розгляду безробіття необхідно зупинитися на понятті так званої повної зайнятості.

Повна зайнятість не означає стовідсоткової зайнятості всієї робочої сили і абсолютної відсутності безробіття. Точніше кажучи, рівень безробіття при повній зайнятості дорівнює сумі рівнів фрикційного і структурного безробіття (тому що фрикційна та структурне безробіття вважаються в економічній теорії неминучими). Рівень безробіття при повній зайнятості називається також природним рівнем безробіття.

Повний, або природний рівень безробіття виникає при збалансованості ринків робочої сили, тобто коли кількість шукаючих роботу дорівнює кількості вільних робочих місць. В даний час економісти вважають, що природний рівень безробіття дорівнює приблизно 5-6%.

Динамічні потоки на ринку праці. Рівень безробіття є одним з ключових макроекономічних показників, і правильне його визначення необхідно для осмислення і прогнозування результатів соціально-економічної політики. Разом з тим сучасний ринок праці характеризується постійними динамічними змінами, переливами робочої сили з одного стану зайнятості в інше.

Оцінка динамічних потоків на ринку праці дозволяє виявити фактори, що найбільшою мірою детермінують зміни в структурі безробіття. Так, найвищий її рівень в будь-якій соціально-економічній групі населення може бути пов'язаний не тільки з великою ймовірністю втрати роботи, але і з частою зміною місця роботи, низькою соціально-економічної мобільністю і недостатньою активністю в пошуку роботи, тривалим періодом безробіття, малої ймовірністю збереження робочого місця і т.д. Для цілей макроекономічної політики важливо не тільки правильно оцінити рівень безробіття в тій чи іншій групі населення, але й встановити, які з потоків робочої сили на ринку праці призводять до такого рівня безробіття.

Основні переміщення населення між станами зайнятості (E), безробіття (U) і економічної неактивності (N) можуть бути представлені у вигляді такої схеми (див. рис. № ...)

4. Основні потоки на ринку праці

Pij показує ймовірність переходу, тобто ймовірність, з якою представники певної групи населення перейдуть з i-го стану в j-е за якийсь проміжок часу. Імовірність переходу визначається як частка осіб, що перейшли з i-го стану в j-е за період часу {t; t +1}, в загальній чисельності населення, що знаходиться в момент часу t в початковому стані i. Наприклад, Pue відображає частку безробітних, получівшїх роботу за певний період часу.

Т.ч., рівень безробіття (UR) представляє собою деяку функцію від ймовірностей переходу населення з одного альтернативного стану в інший (зайнятості, безробіття та економічної неактивності):

+ - - + + - UR = f (Pen, Pne, Pun, Pnu, Peu, Pue) (1)

Знак «плюс» над змінною означає, що її зростання викликає підвищення рівня безробіття, знак «мінус» - що зростання даної змінної сприяє зниженню рівня безробіття. Т.ч., рівень безробіття буде тим вище, чим нижче ймовірність відтоку з категорії безробітних (Pue і Pun) та отримання роботи особами, які раніше не входили до складу робочої сили (Pne), а також чим вище ймовірність добровільного або вимушеного відходу з роботи (Pen і Peu).

З рівняння (1) випливає, що при оцінці впливу заходів державного регулювання на рівень безробіття необхідно враховувати зміни всіх шести ймовірностей переходу в силу їх взаємозв'язків. Наприклад, програма скорочення пенсій працюючим пенсіонерам може, з одного боку, підвищити ймовірність переходу пенсіонерів з категорії зайнятих в категорію економічно неактивного населення (Pen), а з іншого - стимулювати їх на пошуки додаткових заробітків, тим самим підвищуючи ймовірність переходу пенсіонерів в категорію безробітних, що шукають роботу (Pnu), або у категорію самостійно забезпечують себе роботою (Pne).

Висновок

Виходячи з вищевикладеного, очевидно, що проблема безробіття є ключовим питанням у ринковій економіці, і, не вирішивши його неможливо налагодити ефективну діяльність економіки.

Шлях виходу із кризи визначається, перш за все, стратегією розвитку держави і межею соціальної терпимості суспільства. Найбільш складним у перехідний період є підтримка довіри населення до проведеним реформам.

Для кардинального вирішення проблем безробіття потрібно докорінно змінювати політику зайнятості. І особливо федеральний закон. Не можна сьогодні пасивно стримувати безробіття. Тільки цілеспрямоване активну підвищення рівня зайнятості населення на діючих і на знову створюваних високоефективних наукомістких робочих місцях допоможе вивести українську економіку з глухого кута, дати простір розвитку ринкових і соціальних перспектив не на папері, а на ділі.