Традиційні основи порядку ЄС було змінено. Необхідно знайти новий фундамент, який захищав би традиційні цінності, а також був би адекватним сучасним викликам цивілізації. У глобалізованому світі, де капітал і влада зосереджені на наднаціональному рівні, невеликі й середні держави мають небагато шансів, якщо вони не використовуватимуть формули, створені новими і, гадаю, неперевершеними батьками - творцями Європейського співтовариства.
Саме в ЄС малі й середні держави бачать інститут, спроможний реально брати участь у глобальній грі сучасного світу як повноправний гравець. Для них це означатиме, що їх інтереси будуть представлені. Ллє це також зробить можливим виникнення інституту, здатного обмежити свободу глобального ринку або глобально контролювати його за умов, близьких до європейських традицій.
Європейський Союз також здатен діяти за правилами глобальної гри, щоб захищати політичну, культурну й етнічну індивідуальність малих і середніх держав та суспільств; вести гру за значущість та дійовість у світі. Зрозуміло, те, що так не хочуть втратити громадяни нових держав - членів Європейського союзу — суверенітет, індивідуальність, силу й культурні традиції, на мій погляд, в глобалізованому світі можливо зберегти тільки завдяки членству в ЄС. Мабуть, це буде набагато ціннішим за субсидії, хоча найчастіше здається інше. Розширений ЄС буде мати велику могутність, щоб провести глобальну політику й захистити інтереси й традиції усіх членів ЄС, навіть тих, які сьогодні є "старими".
Політична криза і труднощі, які виникають перед ЄС в глобалізованому світі. Користь від існування ЄС та його діяльності в глобальному грі залежить від того, чи вирішуються в його межах основні проблеми й труднощі, пов'язані з постіндустріальною кризою. По-перше, вони повинні буди виявленими та чітко визначеними, так само як і цивілізаційиий контекст. Необхідно спробувати також визначити можливі сценарії здійснення цивілізаційної трансформації та скласти більш-менш оптимістичне уявлення. Точка зору, яку тут прийнято, сформульована як "відкрита перспектива": вона полягає в усвідомленні того, що може трапитися будь-що, але майбутнє залежить від мудрості людей та їх здатності залучити до справи загальні зусилля. Тому процеси європейської інтеграції дають надію на створення співтовариства цих зусиль у формі соціальних, суспільств, які є фундаментальними, навіть вкрай необхідними, щоб став реальністю оптимістичний погляд на майбутнє.
На жаль, наука й політика також знаходяться в стані кризи. І хоча є соціологи, які намагаються зазирнути крізь туман часу й дізнатися, чого чекати від майбутнього, сьогодні більш поширене "годування" людей штампами, що виправдовують безсилля й відчуття неповноцінності дослідників.
З тим щоб нейтпартій, і навіть до ліберально-демократичної системи з капіталістичними принципами, що, в свою чергу, призводить до підвищеної популярності партій, які зовсім не підходять демократичній політичній системі.
Мові технології зробили глобалізацію в політиці й культурі (мається на увазі розвиток нових "пухлиноподібних" масових культур) набагато складнішою й драматичнішою.
Серед головних небезпек глобалізації можна виділити такі:
• розповсюдження масової й атрофія власної культури;
• зріст економічних і політичних суперечностей у світі, що, в свою чергу, призводить до збільшення кількості конфліктів і глобального тероризму;
" сильне та різке культурне потрясіння (а значить, також: ментальне потрясіння) для багатьох держав у світі ніби стрибок через кілька століть і цивілізацій: різка конфронтація з новими технологіями і звичним способом життя, цінностями, ідеалами і т.п., носіями яких вони виступають, повинна призвести до порушення єдності основ персональної й соціальної індивідуальності і збільшення глобальної боротьби, навіть до крайніх форм міжнародного тероризму. Усе супроводжують беззаконня і дезорієнтація обріїв і меж діяльності;
• вивільнення глобального ринку і, як наслідок, збільшення напруги в середині суспільств, атрофія держави, перехід конфліктів на глобальний рівень і, таким чином, світова загроза глобальних революцій, війн, економічних криз, тероризму і т.д.
Хаос, який обов'язково супроводжуватиме такі радикальні й динамічні зміни цивілізацій, змушує людей втратити мету й дезорієнтує політичних діячів та вчених. Проте існують країни, окремі регіони, локальні товариства або групи індивідів, які здатні без зайвих намагань знайти особистий шлях у цьому новому світі, ті, що розуміють його краще за інших і виявляються більш успішними. (Звісно, випадки безпорадності й контрпродуктивності також численні.) Такий досвід вартий дослідження. Можливо, саме в ньому ми зможемо знайти якщо не майбутній устрій суспільства, то хоча б заходи, яких слід вжити протягом теперішньої кризи.
В Європі приклади першого типу можна знайти в Скандинавії та певною мірою у Великій Британії; приклад контрпродуктивності - у Франції, особливо - Німеччині.
Реалізувати наслідки кризи демократично-ліберального устрою й капіталістичної економіки, які ми простежуємо сьогодні, необхідно її зрозуміти: з позицій історичного процесу серед тисяч проявів і симптомів повинні бути виявлені й зрозумілі фундаментальні тенденції.
Саме розвиток сучасних інформаційних технологій став причиною постійно зростаючої ерозії ліберально-демократичного устрою й основ ринкової економіки, призводячи до таких явищ, як зростаюче безробіття, радикальні зміни в соціальній структурі (зникнення деяких прошарків та класів і поява нових; зміна основ влади); економічна, культурна, соціальна й політична маргіналізація великої кількості індивідуумів і окремих суспільств; втрата рівноваги між соціальними силами, яка підтримувалася завдяки історично складеному компромісу держави загального добробуту, що стало причиною розвитку інших, ще неінституціоналізованих і несталих суспільств, постійних конфліктів інтересів і соціальної напруги; лібералізація ринка, зникнення національних ринків і створення глобального ринку; виникнення значної диспропорції на рівні добробуту (як результат несиметричного розподілу нових технологій у світі), що призвело до міграції, порушення культурної, політичної й національної рівноваги в середині держав і може мати наслідком зростання нетерплячості, расизму і нових форм націоналізму. Внаслідок вище згаданих процесів в ліберально-демократичних державах із капіталістичною економікою може відбуватись розчарування у політичних партіях і державних інститутах, оскільки вважається, що еони не здатні вирішити проблеми, що поширюються. З'явилась байдужість до всього політичного устрою з традиційним набором
Зіставлення цих підходів дозволяє зробити висновок: у сучасному світі, який тільки зароджується, існує декілька шляхів досягнення успіху. Жоден з них не передбачає регресу, повернення до вже відомих ідеалів, економічних, політичних маневрів попередніх епох.
Зіткнувшись з економічними труднощами, Німеччина посилила свою політику в різних сферах, призупинила програми з соціальної допомоги, сконцентрувалася на вирішенні власних проблем. Це призвело до використання соціально-демократичним урядом усе більш агресивної неоправоцентристської тактики, наслідки якої були жахливими. Ця стратегія зовсім не допомагає економіці, збільшується кількість внутрішніх конфліктів. Підвищився також рівень недовіри держав до Німеччини, повернення якої до націоналізму, посилений егоцентризм., навіть ревізіонистська спрямованість, не змогли підкупити жодного серця. Союз із Францією може виявитися тимчасовим, а жахи минулого, які дуже важко було приспати хоча б на декілька десятиліть, здатні знов прокинутися.
Негативним для ЄС і майбутньої долі Європи в цілому є те, що одна з найбільш важливих країн-членів не може зрозуміти необхідності розширення меж для здійснення відкритої торгівлі та ведення вільного бізнесу. Варто зрозуміти важливість для нашого континенту інвестицій, а також те, що порятунок від справжніх проблем можна знайти в майбутньому й у суспільній солідарності. Там, де люди розуміють це, як, наприклад, у Скандинавії,, ситуація набагато краща.
Сьогодні очевидно, що глобалізація - це одночасно й ризик, і можливості. Вона спричинить численні локальні й глобальні проблеми, які вимагають нетрадиційних рішень, перш за все зміни традиційних категорій мислення. Необхідно створити, але за абсолютно нових умов, цінності післявоєнного ліберально-демократичного устрою. Потрібно дещо більше за місцеву соціальну політику - потрібна глобальна соціальна політика; компроміс має бути знайденим в масштабах "держави загального добробуту", необхідно посилити культурну різнорідність для виконання завдань у великому й різноманітному світі.
Однією з найважливіших проблем виступає запобігання глобальної катастрофи, яка може викликатися глобальним вільним ринком. Довгі роки революцій, війн, економічних криз, націоналістичного й комуністичного божевілля було припинено компромісом - підпорядкуванням ринку державі, яка мала виконувати посередницькі функції (згідно економічного вчення Джона М. Кейнса). Для створення такого ж компромісу в нових умовах і в глобальному масштабі необхідні нові засоби. Нам потрібен новий Кейнс, нова держава загального добробуту, але глобального рівня.
Нам необхідно турбуватись також про неповторність націй, які різняться ментально, економічно й культурно. Таким чином, не можна обійтися не тільки без економічного компромісу - як національного, так і глобального рівня, але й без компромісу культурного. Необхідна абсолютно нова політика. Безробіття зараз постає проблемою, яку не вирішити так званою анімацією зайнятості або курсами масового самопредставлення. Так само проблеми цього світу потребують утворення глобальних інститутів, які мають знайти новий історичний компроміс інформаційної ери, здатний ефективно виконувати захисно-посередницьку функцію і відтворювати компроміс в умовах, які змінюються. Але перш за все необхідні сучасні - науково-політичне мислення і освіта. Ось чому відкриті можливості потребують наявності неупередженого розуму, здатного до пошуків у дусі солідарності й дискурсу Хабермаса про основи світу, який піддається істотним змінам на наших очах.