Для визначення норми амортизації для будь-якого t-го року (На t) служби устаткування за цим методом можна скористатися формулою:
На t = Напілв * (
)t-1, %де Напідв. – підвищена (подвоєна) норма амортизації, %;
І – рік служби устаткування, за який нараховується амортизація.
Кумулятивний метод характеризується більш високими нормами амортизації в першій половині амортизаційного періоду і поступовим їх зниженням у другій половині. Визначення річних сум амортизації цим методом здійснюється в декілька етапів:
1. Додаються числові значення років служби об'єкта основних фондів; наприклад, при шестирічному терміні служби:
1+2 + 3+4 + 5 + 6 = 21 – кумулятивне число.
і розміщуються у зворотному порядку:
– кумулятивні коефіцієнти3. Обчислюються річні суми амортизації як добуток вартості, яка амортизується, і кумулятивного коефіцієнта.
При використанні цього методу за першу половину терміну експлуатації основних фондів замортизовується більш як 65% їх вартості.
Виробничий метод амортизації передбачає, що річна сума амортизації визначається як добуток фактичного річного обсягу продукції (робіт, послуг) (Qфакт) та виробничої ставки амортизації (СА):
А = Qфакт * СА, грн.,
СА =
де Qплан – загальний обсяг продукції (робіт, послуг), який підприємство очікує виробити із використанням об'єкта основних засобів, грн.
Підприємства в Україні можуть застосовувати норми і методи нарахування амортизації основних фондів, передбачені податковим законодавством. Згідно з чинним законодавством амортизаційні відрахування обчислюються окремо за кожною із трьох згаданих груп основних фондів. Суми амортизації звітного періоду визначаються множенням балансової вартості групи основних фондів на початок звітного періоду (Ба) на відповідну норму амортизації:
А =
Б(а) = Б(а-1) + П(а-1) – В(а-1) – А(а-1)
де Б(а) – балансова вартість групи основних фондів на початок періоду, що передував звітному, грн.;
П(а-1) – сума витрат на придбання основних фондів, їх капітальний ремонт, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшень протягом періоду, що передував звітному, грн.;
В(а-1) – сума виведених з експлуатації основних фондів протягом періоду, що передував звітному, грн.;
А(а-1) – сума амортизаційних відрахувань, нарахованих у періоді, що передував звітному, грн.
Річні і відповідно квартальні норми амортизації законодавством установлені такі:
група 1 -10%; 2%
група 2 – 40%; 10%
група 3 – 24%; 6%
група 4 – 60%; 15%
Метод амортизації обирається підприємством самостійно із врахуванням очікуваного способу отримання економічних вигід від його використання, він може переглядатись у разі зміни очікувань від використання основних фондів.
Нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації. Нарахування амортизації проводиться щомісячно. Підприємства із сезонним характером виробництва річну суму амортизації нараховують протягом періоду роботи підприємства у звітному році.
Місячна сума амортизації (крім виробничого методу) визначається діленням річної суми амортизації на 12.
Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, в якому об'єкт основних фондів став придатним для корисного використання.
У процесі експлуатації основні фонди піддаються фізичному зношуванню. Це зношування відбувається нерівномірно, оскільки основні фонди складаються зі значної кількості елементів, виготовлених з різних за якістю матеріалів.
9. Ремонт основних фондів, види ремонтів та їх фінансування
Ремонт основних фондів – це відновлення фізичного зношування окремих конструктивних елементів (вузлів, деталей) і підтримання основних фондів у працездатному стані протягом всього терміну їх служби.
За економічним змістом ремонти поділяються на:
•поточний;
•капітальний;
•відновний.
Поточний ремонт породжується випадковими поломками, що принципово не впливають на нормальне використання основних фондів. Він має характер дрібних налагоджувальних робіт, не відновлює основних фондів, а лише підтримує в робочому стані, тому не є формою їх відтворення.
Капітальний ремонт породжується закономірним зношуванням основних фондів і направлений на відновлення їх початкових експлуатаційних характеристик. Він є однією із форм відтворення основних фондів. Під час капітального ремонту основні фонди демонтують, замінюють або відновлюють вузли, конструктивні елементи. Цей вид ремонту доволі складний, потребує значних коштів і трудових затрат; здійснюється через порівняно великі проміжки часу.
Відновний ремонт – особливий вид ремонту основних фондів, що породжується їх зруйнуванням внаслідок стихійних лих, тривалої бездіяльності.
На практиці розмежувати ремонтні роботи за економічними ознаками досить важко, оскільки неможливо знайти чітку межу між самим ремонтом і відтворенням, затратами на збереження і затратами на відновлення. Тому в основу поділу ремонтів на види кладуть організаційно-технічні ознаки: складність, періодичність, обсяг робіт, місце проведення ремонту тощо.
За цими ознаками ремонти поділяються на:
•капітальний (повна розбірність агрегатів, заміна певних вузлів, проводиться у спеціалізованих цехах, часто супроводжується модернізацією);
•середній (проміжний між капітальним і малим, розбірність основних фондів сягає близько третини, проводиться частіше, ніж капітальний);
•малий (часткова розбірність, виконується на місці основними робітниками, або робітниками ремонтних служб, заміні підлягають не більше 15% деталей, найменший за обсягом і складністю).
Загальна вартість ремонтів (Врем) певного виду обладнання за рік обчислюється за формулою:
Врем = Взам елем +В зар плат, грн.,
де Взам елем – вартість замінюваних елементів на проведення ремонтів, грн./рік;
Взар плат – витрати на заробітню плату при проведенні ремонтів, грн./рік;
Взам.елем = В1елем * Крем * Y, грн./рік,
де В 1 елем – вартість одного замінюваного елемента (середньозважена величина), грн.;
Крем – кількість ремонтів протягом року;
Y – коефіцієнт одночасного виходу з ладу основних фондів.
Крем =
,де Ф'д – дійсний фонд часу роботи обладнання протягом року при однозмінній роботі, год.;
t напр – час напрацювання на відмову (час від однієї відмови до наступної), год.
t напр. =
, год.,де I – середня частота відмов у рік.
Взар плат = t рем * Сгод рем * Крем * (1+
), грн./рік,де t рем – витрати часу на один ремонт, год.;
Сгод рем – середньогодинна тарифна ставка робітника-ремонтника, грн./год.;
ПСЗ – процент відрахувань на соціальні заходи.
Витрати на проведення різних видів ремонтів по-різному відносяться на витрати виробництва.
Витрати на поточний ремонт є постійними і відносно рівномірними протягом всього періоду експлуатації основних фондів. їх відносять до поточних витрат і включають у собівартість продукції.
Витрати на капітальний ремонт є значно більшими і одноразовими. Вони визначаються заздалегідь і відносяться на собівартість продукції рівномірно протягом ремонтного циклу, тобто періоду між двома послідовними капітальними ремонтами. Витрати на капітальний ремонт, які забезпечують поліпшення стану основних фондів (продовжують термін служби, підвищують продуктивність), збільшують балансову вартість основних фондів.
Витрати на відновний ремонт фінансуються за рахунок державного резервного фонду і за характером та обсягом робіт його відносять до капітального будівництва.
Просте відтворення основних фондів забезпечується амортизаційними відрахуваннями, а розширене – шляхом здійснення технічного переоснащення, реконструкції та розширення діючого підприємства і нового будівництва.
Технічне переоснащення передбачає здійснення заходів щодо впровадження нової техніки і технології на окремих дільницях, механізації і автоматизації виробництва, заміни застарілого обладнання, які здійснюються згідно з планом технічного розвитку підприємства без розширення виробничих площ.
Реконструкція – це суттєве технічне вдосконалення і оновлення основних фондів, перевлаштування виробництва; здійснюється за єдиним проектом раз у 5–10 років.
Розширення підприємства – це спорудження других і наступних черг, додаткових виробничих комплексів, цехів, комунікацій, допоміжних і обслуговуючих виробництв на території підприємства.
10.Показники використання основних фондів
Нове будівництво – будівництво підприємства, цеху, корпусу на нових будівельних майданчиках за окремим затвердженим проектом; передбачає розширення виробничих площ, значне збільшення потужності.