Сережки з кріпленням на гвинтах. Ці сережки виготовляються простими, з одним художнім елементом, який штампується або виготовляється уручну за тією ж технологією, що і декоративні елементи в кільцях і сережках.
Стійка (гвинт) робиться з дроту діаметром 1- 1,5мм, яку припаюють до геометричного центру тильної сторони художнього елемента. Потім стійку і всю сережку рихтують, після чого на стійку відповідною плашкою наносять різьблення.
Гайка виготовляється з листової смужки дорогоцінного металу, по центру який просвердлюють отвір діаметром 0,8-0,9мм. Потім за допомогою плоскогубцев смужку згинають за формою бутона або баранчика. Причому форма гайки може бути різна. Після формування гайки в отворі мітчиком відповідного розміру наносять різьблення. Сережки обпилюють, шабрують і заздалегідь шліфують. В такому стані їх клеймлять, після чого знову рихтують, доводять і обробляють за загальноприйнятою технологією.
Сережки з каменями можуть виготовлятися з кріпленням у вухах за допомогою гачка, захоплюваного петелькою, замка типу "патент", а для непроколених вух можуть застосовуватися замки з наполегливими гвинтами або кліпси з клямками. Камені можуть кріпитися як в глухі, так і в крапанові оправи.
Технологія виготовлення основних художніх елементів сережок з каменями така ж, як і кілець. Особливістю є виготовлення і кріплення замка.
Сережки із замками типу "патент". Для виготовлення замка злиток (шматок) дорогоцінного металу вальцюють з періодичним відпалом і вибілюванням в квадратний пруток перетину, що вимагається. З частини цього прутка також методом протяжки виготовляють дріт діаметром 0,8-1мм для верхнього гачка. Потім від заготовленого прутка відрізують частину заготівки замка.
Жваву скобу, або так званий гачок, згинають у встановленому розміткою місці. Подовжений кінець розклепують методом кування, створюючи на кінці необхідний профіль у вигляді розширеної, але витонченої частини. На другому кінці гачка лобзиком прорізають паз на глибину 3-4мм під стійку кріплення. Нижню стійку, відрізану від загального прутка, додатково вальцюють до перетину діаметром 0,3-0,4мм, відрізують до потрібного розміру і при монтуванні припаюють до нижньої тильної сторони каста (оправи).
Потім до касту сережки вмонтовують дріт для верхньої стійки гачка і жваву скобу патенту. Верхню стійку гачка припаюють жорстко, а жваву скобу кріплять до стійки шарніра і заштифтовивають. Верхню стійку гачка згинають до потрібного розміру так, щоб вона упиралася в жваву скобу, і намічають місце для прорізу в жвавій скобі замка. Просвердлюють отвір, а потім прорізають його лобзиковою пилочкою.
Після виконання вказаних операцій обпилюють верхній гачок, і кінець його запилюють у вигляді зуба, який в підпружиненому стані тримає гачок замка. Верхня стійка гачка може бути зігнута у вигляді овалу або під кутом 900 . Потім вироби рихтують, шабруют і заздалегідь шліфують. У такому вигляді їх клеймлять. Доведення і обробка виробу здійснюється за загальноприйнятою технологією.
Сережки із замками у вигляді наполегливих гвинтів. Сережки з наполегливими гвинтами для непроколених вух відрізняються по конструкції і методу кріплення у вухах від сережок на гвинтах. Сережки з наполегливими гвинтами повинні щільно притискатися до мочки вуха і у зв'язку з цим тильна сторона оправи під камінь для художнього елемента, а так само упор гвинта повинні бути ретельно відполірований, щоб не дряпали її.
Для виготовлення замка злиток (шматок) дорогоцінного металу вальцюють з періодичним відпалом і вибілюванням в квадратний пруток перетину, що вимагається. З частини цього прутка протягують дріт діаметром 1-1,2мм для виготовлення скоби замка, відрізують частину її відповідно до необхідного розміром. Потім частина квадратного прутка методом обпилювання або вальцювання на профільних вальцах обробляють в пруток круглого перетину діаметром 2-2,2мм і відрізують від нього частину завдовжки 5-6мм, отримавши, таким чином стовпчик. До середини (по довжині) стовпчика припаюється раніше підготовлений дріт для скоби замка. В стовпчику просвердлюють отвір діаметром 0,8-0,9мм і мітчиком М1 наносять різьблення.
Від протягнутого раніше дроту відрізують шматок довгої 15-16мм, наносять на ньому різьблення М1, відповідну різьбленню в стовпчику. Далі від шматка (злитка) відпилюють, а потім вальцюванням і подальшим обпилюванням виготовляють круглу пластинку діаметром 5-6мм і завтовшки 1,8-2мм для рукоятки. Для поліпшення утримання рукоятки пальцями в період загвинчування при вивертанні наполегливого гвинта на торцевій частині пластинки по всьому периметру роблять дрібну насічку. До центру цієї пластини (рукоятки) перпендикулярно припаюють дріт із заздалегідь нанесеним різьбленням. Отриманий гвинт з рукояткою загвинчують в різьбовий отвір стовпчика і відрізують гвинт до потрібної довжини відповідно до вимог замовлення (як правило, 10-12мм).
Наполегливу пластинку виготовляють вальцюванням шматка (злитка) дорогоцінного металу до товщини 0,8-1мм з подальшим штампуванням або випилюванням круглої пластинки діаметром 5-6мм, яку за допомогою пуансона формують до утворення невеликої сфери (опуклості). З увігнутої сторони до центру наполегливої пластинки припаюють вільний кінець гвинта. Після паяння наполегливу пластинку і рукоятку рихтують по відношенню до гвинта і стовпчика.
Проволікатиму (скобу) із змонтованим на одному кінці наполегливим гвинтом вільним кінцем припаюють до касту або художньому елементу сережок. Потім відповідно до товщини мочки і висоти проколу дріт згинається в скобу, після чого проводиться рихтування, шабровка і попередня шліфовка сережок з подальшим тавруванням. Доведення і обробка сережок здійснюється за загальноприйнятою технологією.
Сережки типу кліпс. В сережках для непроколених вух типу кліпс застосовуються замки, що защипуються. Як і в сережках із замками у вигляді наполегливих гвинтів, тильна сторона каста або художнього елемента, а також пластина (клямка) повинні бути добре відполірований, щоб у момент притиску до мочки вуха не дряпали її.
Замок складається з кронштейна і пластинчатої клямки. Обидва елементи, як правило, штампуються і формуються механічним шляхом із заздалегідь отвальцованній із злитка (шматка) дорогоцінного металу пластини завтовшки 0,5-0,6мм. Кронштейн і клямку можна виготовити також уручну. Для цього заздалегідь роблять розмітку на пластині, потім заготівки випилюють і формують за допомогою пристосувань. Після формування в бічних перегородках кронштейна просвердлюють симетричні отвори. Потім кронштейн припаюють до касту або художньому елементу. Бічні перегородки кронштейна за допомогою плоскогубцев дещо розсовують і в отвори вводять вусики (шарніри) клямки, після чого бічні перегородки знову стягують так, щоб клямка могла вільно рухатися в кронштейні. Язичок клямки повинен бути нагартован і є вигнутий так, щоб у відкритому стані він подпружинивався, а при закритті защипувався.
Можуть застосуються клямки різних конфігурацій, а також і інші методи збірки клямок з кронштейнами, проте принцип роботи замка в сережках типу кліпс однаковий.
Після збірки (монтажу) сережок проводиться їх рихтування, шабровка і попередня шліфовка з подальшим тавруванням. Доведення і обробка сережок – відповідно до загальноприйнятої технології.
2.4 Якість ювелірних товарів
Основні вимоги до якості ювелірних товарів вказані в Гості "Виробу ювелірні. Загальні технічні умови" і в доповненнях до нього №№ 1 і 2 (1982г.).
До технічної документації відносять технічні описи окремих видів і підвидів ювелірних виробів, які є доповненням до вищезгаданого Госту.
В технічних описах деталізують вимоги до якості кожного вигляду і підвиду виробів, тобто указують їх форму і розмір, вживані для виготовлення матеріали, пробу дорогоцінних металів, масу (вага) і кількість ювелірних вставок (каменів), тип ограновування каменя і вид закріпки, товщину захисних і захисно-декоративних покриттів, що наносяться на поверхню ювелірних виробів, характер обробки.
Якість матеріалів для виготовлення ювелірних товарів повинна відповідати вимогам діючих стандартів, технічних умов (ТУ), а також номенклатурі матеріалів.
Модель і конструкція виробів повинна відповідати затвердженому зразку, ТУ або технічним описам (ТО), кресленням і технічній документації по малюнку, формі і призначенню.
Вставки з напівкоштовних каменів повинні мати рівномірно прополированну і блискучу поверхню. Вставки з штучно вирощеного повинні бути гладкими і не мати на поверхні подряпин.
Вироби з дорогоцінного метолу не повинні мати раковин, тріщин, вм'ятин, заусенцев, шерховатостей, гострих кромок, слідів роботи інструменту, облоя і царпапин на лицьовій поверхні. На поверхні виробів із золота 958-й проби допускаються незначні ризики і сліди роботи інструменти на кромках, не погіршуючі зовнішнього вигляду виробу.
У виробах з дорогоцінних металів, виготовлених методом литва по моделях, що виплавляються, не допускаються на лицьовій поверхні більше 5 пір діаметром більш 0,4мм і глибиною більш 0,2мм; при цьому відстань між порами повинно не менше 5мм. Вироби з дорогоцінних металів не повинні мати відхилень маси більш ніж на +15% номінальної маси виробу.
Емалеві покриття на виробах з дорогоцінних металів повинні бути рівномірними, надійними, без помітних неозброєним оком пропусків, просвітів, подряпин і плям.
Художня обробка і форма виробів повинна відповідати їх призначенню, забезпечувати зручність користування і відповідати сучасним естетичним вимогам.
Форма кілець повинна бути правильною, краї гладко заправлені, касти припаяні без перекосів і строго відповідати розміру каменя (вставки), крапани гладко є заправлений і не повинні дряпати руку.
Замки у сережок повинні бути однакового розміру, щільно припасує, вільно відмикатися і закриватися із защипуванням, отвір для замка у складного замка – строго в центрі деталі, вільний кінець гачка – добре заправленим, не мати гострих кромок, вушки в сережках з підвісками – міцними, різьблення замка повинне бути повним, без пропусків і зривів, камені (вставки) повинні бути парними за розміром, квітну ограновуванню.