Моделі взаємозв’язку макроекономічних показників України і параметрів податкової системи використовуються також й іншими авторами. Так, В. Копич пропонує просту регресійну модель, яка відображає залежність між податковим навантаженням і економічним зростанням в Україні в контексті аналізу наслідків податкової реформ. Можливості оптимізації процесу проведення податкової реформи в економіці України на базі використання методів оптимізації досліджує Б. Букач, А. В. Скрипник аналізує розподіл податкового навантаження за регіонами України за допомогою регресійних моделей. Концепція «імовірнісно-автоматного моделювання», що є результатом розробок Інституту кібернетики НАН України, запропонована для аналізу взаємозв’язку доходів і ставок прибуткового податку громадян Н. І. Костіною та ін. Ними було досліджено вплив ефективної ставки ПДВ на економічні показники держави та оптимальне співвідношення ПДВ з іншими податками; теоретико-ігрові моделі оптимізації податкового навантаження на макрорівні. Серед зарубіжних авторів, роботи яких присвячено цій тематиці, слід виділити Є. В. Балацького, А. Сандмо.
Аналіз впливу податкової системи на показники функціонування фірм дозволяє виявити шляхи підвищення обсягів виробництва підприємств, за допомогою чого збільшити сукупні податкові надходження в бюджет. З цією метою в роботах В. П. Вишневського та Д. Липницького пропонується економіко-математична модель, яка дозволяє шляхом застосування обчислювальних машинних процедур отримати тривалість терміну компенсації втрат бюджету через зниження податкової ставки, за рахунок розширеного відтворення на підприємствах, обумовленого вивільненням коштів. Вони моделюють функціонування фірм в умовах оподаткування: проводять розрахунки стосовно впливу деяких аспектів оподаткування на виробництво, рівень податкових ставок та податкове навантаження фірм, аналізують оптимізаційні моделі діяльності підприємства. Саме Вишневський та Липницький підсумували результати моделювання зміни ставки податку на прибуток підприємств(сх.2). Оптимізацію податкових ставок в Україні з погляду їхнього впливу на детінізацію економіки розглянуто в роботі «Фінанси України.-2000»(В. Вишневський, Д.Липницький). Комплексний вплив ставки податку на прибуток і норми амортизації на оподаткування прибутку досліджено у праці «Оцінка можливостей зниження податкового тагаря»(Вишневський В.). Запропонована в останній роботі модель направлена на об’єднання нормативного та факторного підходу до розв’язання задач оптимізації ставок оподаткування прибутку підприємства. Серед зарубіжних авторів необхідно відзначити роботу«Про прогресивність системи оподаткування»(В.Р. Кігель), де запропоновано підхід до моделювання впливу оподаткування на діяльність фірми. Особливої уваги заслуговує фундаментальна праця Е. Б. Аткінсона, Дж. Е. Стігліца, в якій досліджується вплив оподаткування на діяльність фірми «Лекції по економічній теорії державного сектора»
У роботі побудовано імітаційну модель, що дозволяє оцінити поведінку підприємств в умовах зміни ставок податку і їх вплив на ріст галузі. Автори відзначають практичні складності пошуку оптимальної податкової ставки у відповідності до концепції А. Лаффера, а в якості конкуруючої методології пропонують імітаційний експеримент. У роботі порушено питання щодо необхідності представлення даних, що є невизначеними, своїми законами розподілу. Імітаційну модель податкової поведінки суб’єктів господарювання в роботі представлено тільки на концептуальному рівні, однак даний підхід є, на наш погляд, перспективним за умови, що користувачем імітаційної моделі може виступати ОПР(особа, щро приймає рішення) на підприємстві.
Одним з напрямів актуальних досліджень у сфері оподаткування виступає прогнозування податкових надходжень. Існуючі розробки в області методології прогнозування податкових надходжень включають: моделі багатофакторного аналізу з використанням експертних оцінок факторів, моделі довгострокового й короткострокового прогнозування на базі нейромережевого підходу, реалізованого з залученням алгоритму зворотного розповсюдження; економетричні адаптивні моделі зі змінними структурними коефіцієнтами, імовірнісні автомати, нарешті, сучасний інструмент нейронних мереж та нечіткої логіки. Узагальнений аналіз методів прогнозування податкових платежів представлено в роботі «Оптимізація податкових платежів підприємства»(Півняк Ю.В.), в якій також підкреслено значення комп’ютерного моделювання для побудови адекватних прогнозів. Особливу увагу слід приділити економіко-математичним моделям прогнозування податкових надходжень, що ґрунтуються на економетрічному інструментарії, нейронних мережах та нечіткій логіці, розробленим А. В. Матвійчуком. Автор аналізує існуючі підходи до прогнозування та виділяє їх недоліки. Заслуговують на увагу також динамічна модель оцінки податкових надходжень та системно-динамічні імітаційні моделі побудови прогнозів податкових надходжень С. Г. Мищенка «Стимулювання економічного розвитку: аспекти оподаткування». Для реалізації прогнозування автором був використаний пакет програмного забезпечення PowerSim, що дозволяє будувати моделі системної динаміки Дж. Форрестера.
Практична частина
Графік 1: Крива Лаффера
Графік 2: Інша інтерпритація Кривої Лаффера
Графік 3: Податковий тягар 2005-2007 рр.
Графік 4:Питома вага надходжень податків у Зведеному бюджеті України, що контролюється органами ДПС
Схема 1:Прибуткове оподаткування фізичних осіб в Україні
Схема 2: Структурно-логічна схема розподілу й використання прибутку підприємства, відповідно до національних положень
Схема 3: Структурно-логічна схема розподілу й використання прибутку підприємства, відповідно до міжнародних положень
Частка податків у ВВП та співвідношення обсягів тіньового та офіційного ВВП(tg
)Таблиця 1
Класифікація основних підходів до моделювання процесів оподаткування
Таблиця 2
Напрям | Аналіз взаємозв’язку між рівнем оподаткування й основними макропоказниками, пошук оптимальних параметрів податкової системи | Прогнозування податкових надходжень та інших параметрів податкової системи | Аналіз взаємозв’язку між параметрами податкової системи і показниками діяльності фірм, пошук оптимальних податкових ставок | Моделювання податкової поведінки |
Персоналії | Лаффер A.,Балацький Є.,Лондар С.,Костіна Н., Скрипник А., Букач Б., Копич В., Сандмо А. | Тищенко А., Молоканов В., Долганов А., Секєрін А., Костіна Н., Матвійчук А.,Мищенко С. | Вишневський В., Липницкий Д., Скрипник А., Меркулова Т., Костіна Н.,Скіндел Ж., Аткінсон Е.,Стігліц Дж.,Сєріков А. | Еллінгам М., Сандмо A., Чандер П., Скіндел С., Мовшович С., Соколовський Л., Вишневський В., Вєткін А., Меркулова Т., Матвеєнко В., Вострокнутова Є. |
Основні методи | Методи оптимізації, економетричні методи, методи диференційного та інтегрального обчислення, імовірнісні автомати | Нейронні мережі, імовірнісні автомати, експертні процедури, нечітка логіка, імітаційне моделювання | Методи оптимі-зації, методи ди-ференційного об-числення, чисель-ні методи розв’яз-ання рівнянь, імітаційне моделювання | Методи оптимізації, методи теорії ігор, моделі економічної динаміки, нейронні мережі |
Висновки
У 90-ті рр. минулого століття Україна була вимушена практично з нуля будувати власну систему оподаткування. Така система мала одночасно як відповідати вимогам ринкової системи економічного регулювання, так і виходити зі специфічних рис трансформаційних процесів, які здійснювалися в українській економіці. Безперечно, складність виконання такого завдання важко переоцінити. Недосконалість нормативних актів у сфері оподаткування, часто — некритичне копіювання досвіду розвинених країн, невпинне загострення трансформаційної кризи призвели до формування в Україні складної, заплутаної, суперечливої та неефективної податкової системи.
Внаслідок цього ідея проведення суттєвої (чи навіть радикальної) податкової реформи вже досить давно опанувала думками політиків, економістів, бізнесменів та науковців. Необхідність суттєвих змін у податковій системі очевидна. Проте відсутність реальних зрушень у цій сфері засвідчує надзвичайну складність та комплексність цієї проблеми, труднощі узгодження податкової реформи з поточними завданнями економічної політики, які потребують щоденного вирішення.