Смекни!
smekni.com

Стратегічне управління в умовах стратегічних змін (стр. 8 из 10)

“Собаки”: плоди та свині. Виведемо дані продукти з ринку, т. я. вони є для ПСП “Роса” низько рентабельними. А за рахунок тих коштів, що підприємство витрачало на їх утримання підвищимо виробництво ВРХ.

3.2 ОБГРУНТУВАННЯ ЗОВНІШНЬОГО ТА ВНУТРІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ПСП „РОСА” МЕТОДОМ SWOT-АНАЛІЗУ

SWOT-аналіз - це аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища організації. Аналізу підлягають сильні сторони, слабкі сторони внутрішнього середовища, а також можливості і загрози зовнішнього середовища організації. Методологія SWOT-аналізу передбачає спочатку виявлення сильних і слабких сторін, можливостей і загроз, після цього встановлення зв'язків між ними, які в подальшому можуть бути використані для формулювання стратегії організації.

В основі даної методології аналізу покладена теорія М . Портера про конкурентоспроможність організації у власній галузі. Розглянемо процес SWOT-аналізу на основі аналізу діяльності конкретної організації за допомогою нижче приведених блоків питань:

Загальна характеристика об'єкта дослідження ;

Фактори зовнішнього середовища організації ;

Визначення місії, цілей та базової стратегії організації ;

Фінанси ;

Маркетинг ;

Виробництво ;

Управління персоналом ;

Інноваційна діяльність ;

Система управління організацією ;

Аналіз результативності та ефективності ;

Першим етапом SWOT- аналізу була оцінка сильних та слаб­ких сторін діяльності фірми, зроблена, виходячи з аналізу конкурентоспроможного становища останньої.

Станом на початок 2003 року ПСП „РОСА” мало наступні сильні та слабкі сторони та невикористані можливості, та ймовірні загрози , перелік яких представлено у наступній таблиці .

Таблиця 3.3

Оцінка зовнішнього та внутрішнього середовища ПСП „РОСА” методом SWOT-аналізу

Сильні сторони Слабкі сторони Можливості Загрози

Вигідне розташування підприємства; безпосередня близькість до залізниці, автомагістралі

Слабка конкурентна позиція через різке скорочення обсягів виробництва та реалізації

Вихід на посередників ,що перепродують продукцію на зовнішній ринок

Подальший спад виробництва, пов’язаний зі скороченням посівних площ і зниження урожайності

Досвід роботи на внутрішньому ринку

Збитковість

Поновлення технічної бази

Несприятливі погодні умови

Налагоджені зв’язки з постачальниками сировини

Нестача обігових коштів

Впровадження у виробництво нових видів с/г. продукції

Зростання темпів інфляції

Стабільна група партнерів

Помітний спад виробництва

Зростання попиту на продукцію тваринництва

Зростання соціально-політичної нестабільності

Кваліфікований кадровий склад

Відсутність досліджень в області передових технологій

Залучення інвестора

Наявність конкурентів

Значна зайнятість працівників у рослинництві

Нерозвинена маркетингова служба

Вихід на новий сегмент ринку

Повна зупинка діяльності внаслідок відсутності обігових коштів

Висока ціна с/г. продукції

Ринок с/г. продукції знаходиться на стадії зрілості

Сильний сортовий склад

Наступним етапом SWOT- аналізу було визначення та оцін­ка ринкових можливостей та загроз за допомогою матриці сприятливих можливостей та загроз. У першу чергу всі факто­ри впливу, що не підлягають контролю фірми, було поділено на позитивні та негативні. Після цього було проведено ком­плексний аналіз сприятливих можливостей та загроз за допо­могою поєднання ймовірності реалізації фактора протягом 2003 року з важливістю впливу цього фактора на організацію. Оці­нка цих двох параметрів проводилася за 10-бальною шкалою, де 10 означало найвищу оцінку (таблиця 3.4). Таким чином, кожен із факторів отримав дві координати, які було відкладено по осях матриці сприятливих можливостей та загроз (рис.3.2 ).

Таблиця 3.4

Аналіз сприятливих можливостей та загроз для ПСП „РОСА”

Фактор

Ймовірність здійснення

Важливість впливу

Вис.7-10 Серед.4-6 Низ.1-3 Вис.7-10 Серед.4-6 Низ.1-3

Сприятливі можливості

1☺Поновлення технічної бази

+

+

2☺Вихід на посередників,що перепродують продукцію на зовнішній ринок

+

+

3☺ Вихід на новий сегмент ринку

+

+

4☺ Впровадження у виробництво нових видів с/г. продукції

+

+

5☺ Зростання попиту на продукцію тваринництва

+

+

6☺ Залучення інвестора

+

+

Загрози

1◘ Несприятливі погодні умови

+

+

2◘ Подальший спад виробництва, пов’язаний зі скороченням посівних площ і зниження урожайності

+

+

3◘ Повна зупинка діяльності внаслідок відсутності обігових коштів

+

+

4◘ Зростання темпів інфляції

+

+

5◘ Зростання соціально-політичної нестабільності

+

+

6◘ Наявність конкурентів

+

+

Розташувавши вище перераховані фактори залежно від їх координат на матриці, ми одержали деяку сукупність то­чок на площині. Вибравши ті події, що потрапили у верх­ній лівий квадрат матриці, ми отримали перелік тих фак­торів, які повинні бути розглянуті як можливі цілі страте­гії підприємства (сприятливі можливості) та найбільші зо­внішні ризики (загрози). До сприятливих можливостей від­носяться : вихід на посередників, що перепродують продукцію на зовнішній ринок та зростання попиту на продукцію тваринництва .До найсуттєвіших загроз відносяться : несприятливі погодні умови , наявність конкурентів , зростання темпів інфляції , зростання соціально-політичної нестабільності.

Важливість впливу

☺ сприятливі можливості

◘ загрози

Рис.3.2. Матриця сприятливих можливостей та загроз

Після завершення попередніх етапів аналізу було складено матрицю SWOT- аналізу (таб.3.5) ,в якій розглянуто можливі напрями реалізації стратегій з метою розвитку сильних сторін, реалізації шансів, пом’якшення загроз та подолання слабкостей підприємства.

Таблиця 3.5

Матриця SWOT- аналізу

Сильні сторони

Можливості

Загрози

1.Поновлення технічної бази 2.Вихід на посередників ,що перепродують продукцію на зовнішній ринок 3.Зростання попиту на продукцію тваринництва 4.Вихід на новий сегмент ринку 5. Впровадження у виробництво нових видів с/г. продукції 6. Залучення інвестора 1.Подальший спад виробництва, пов’язаний зі скороченням посівних площ і зниження урожайності 2.Несприятливі погодні умови 3.Зростання темпів інфляції 4.Зростання соціально-політичної нестабільності 5.Наявність конкурентів 6.Повна зупинка діяльності внаслідок відсутності обігових коштів

Поле СіМ

Поле СіЗ

· Вигідне розташування підприємства; безпосередня близькість до залізниці, автомагістралі · Досвід роботи на внутрішньому ринку · Налагоджені зв’язки з постачальниками сировини · Стабільна група партнерів · Кваліфікований кадровий склад 1.Нагальної потреби в поновленні тех..бази не виникає т.як підприємство має достатньо великий парк техніки,але службам потрібно слідкувати за новими надходженнями техніки на ринок; 2Ддосвід роботи на внутрішньому ринку може допомогти виходу на посередників.Цьому сприяє 1.Впровадження якісних сортів і більш жорсткий контроль за вирощуванням рослин,може підняти виробництво с/г. продукції.Акцентувати більшу увагу на виробництво продукції тваринництва; 2.Уникнути цієї загрози практично не можливо,але можливо покращити догляд за рослинами.На підприємстві є
· Значна зайнятість працівників у рослинництві · Висока ціна с/г. продукції · Сильний сортовий склад висока ціна продукції рослинництва; 3.На ринках спостерігається підвищення попиту на продукцію тваринництва,задоволення якого можливе завдяки достатньому виробничому потенціалу підприємства; 4.Це досить складне питання(з малою ймовірністю здійснення) може бути вирішено шляхом впровадження нової маркетингової стратегії,завдяки сильному кадровому складу та впровадженню служби маркетинга; 5.Визначити потреби споживачів в нових видах с/г. продукції допоможе рішення кваліфікованої групи спеціалістів; 6.Завдяки сильному становищу на ринку с/г. продукції,налагодженим зв’язкам з постачальниками та міцному виробничому потенціалу,можливе залучення інвестора зі сторони в наявності високоякісні сорти,більш стійкі до несприятливих умов.За допомогою вчасного впровадження технологічних операцій,можливе покращення умов вирощування рослин; 3.Посилення позицій на ринку,завдяки іміджу надійного парнера допоможе встояти,в цій ситуації; 4.Такі коливання в країні призводять до невизначеності партнерів.покупців,тому потрібно посилювати позиції на внутрішньому ринку; 5. Досвід роботи на внутрішньому ринку, стабільна група партнерів допоможуть протистояти впливу конкурентів; 6.Зміна деяких каналів реалізації та підвищення попиту на продукцію тваринництва можуть принести додаткові кошти для обігу;

Слабкі сторони

Поле СліМ

Поле СліЗ

1.Слабка конкурентна позиція через різке скорочення обсягів виробництва та реалізації 2.Збитковість 3.Нестача обігових коштів 4.Відсутність досліджень в області передових технологій 5.Нерозвинена маркетингова служба 6.Ринок с/г. продукції знаходиться на стадії зрілості 1.Цьому може зашкодити впровадження нових ексклюзивних видів с/г. продукції,та підвищення виробництва і реалізації продукції тваринництва; 2.Комплексне рішення,пов’язане з пошуками нових каналів реалізації, підвищення виробництва і реалізації продукції.може вивести підприємство зі стану збитковості; 3.Може вирішитись шляхом залучення інвестора та підвищення виробництва і реалізації продукції 4.Якісне поновленя технічної бази не можливе без вивчення передових технологій,тоу технічна служба повинна приділяти увагу до цього питання; 5.Можлива організація курсів маркетингу для найуспішніших спеціалістів; 6.Вихід на новий сегмент ринку, впровадження у виробництво нових видів продукції призведе до ринкової переорієнтації на більш „молоді” ринки; „Кризове поле” —з метою , як подолання загроз,так і усунення слабких сторін підприємства потрібно розробити та реалізувати комплекс стратегій,за напрямки яких взявши структуру заходів , розроблену в полях СіМ , СіЗ та СліМ Якщо й надалі буде відбуватися спад виробництва, спостерігатися збитковість та не надійдуть обігові кошти, то підприємство може бути повністю витіснено з ринку конкурентами чи зовсім припинити діяльність, як підприємство – банкрут.

3.3 ВПРОВАДЖЕННЯ НОВОЇ МАРКЕТИНГОВОЇ СТРАТЕГІЇ НА ПІДПРИЄМСТВІ