1991-2003р. – питома вага в виробництві збільшилась з 23% до 59% (металургія, хімічна, нафтова), а машинобудування, металообробна, харчова, легка зменшились з 77% до 41%
Загострення проблем економічної безпеки країни. Стан економічної безпеки країни – означає сталість основних пропорцій, які зберігаються на при порушенні зовнішньоекономічних зв’язків.
Параметри безпеки:
1. Імпортна продукція в продовольстві не повинна бути більше 30%
2. Експорт готової продукції повинен бути не менше 40% (в України менше 20%)
3. Доцільне співвідношення доходів не повинно бути більше 1/10 ( в України 1/50)
4. За межею бідності не може бути більше 10% відсотків населення ( в Україні 40%)
8. Сучасні тенденції розвитку міжнародних економічних відносин.
В економіці іде безперервний інноваційний процес в якому зливаються зміни в технологічній і соц. сфері. Визначною виробничою силою стала інформація. Головною сферою зайнятості стає сфера послуг; на базі чого формується новий сектор інформаційної та інтелектуальної власності. Система підприємництва набуває рис соц. орієнтації (розвинуті країни). Посилюється взаємозалежність країн, цілісність світової економіки.
9. Глобалізація, її сутність і прояви.
Глобалізація світової економіки – процес посилення взаємозалежності економік різних країн до такого ступеня, що зміни в одній зачіпають інтереси інших, тобто процес поглиблення інтернаціоналізації економік.
На її основі формується відносно цілісна економічна система, яка охоплює територію всієї планети і диктує загальні правила поведінки національним економікам. Поступово глобалізація виходить за економічні рамки і впливає на всі сфери суспільного життя: політику, ідеологію, культуру. Це об’єктивний процес, який не залежить від волі окремої людини.
10. Сутність, причини і форми міжнародної економічної інтеграції.
Інтеграція – такий ступінь інтернаціоналізації, при якому здійснюється взаємопроникнення економік країн.
Види інтеграції:
- стихійна
- організована – оформлена договорами, угодами
Причини інтеграції:
1. Причини – передумови
- близькість рівнів економічного розвитку і ступенів економічної зрілості;
- географічна близькість, історичні зв’язки економік;
- спільність економік і інших проблем розвитку країн
2. Причини – стимули
- поглиблення МПП
- ріст масштабів МЕВ
- конкуренція
- протиріччя
- політика
Цілі інтеграції:
- подолання конкуренції
- зростання економіки
- збільшення ринків
- вирішення спільних проблем
Форми інтеграційних об’єднань
- Зона вільної торгівлі – це об’єднання в якому між країнами полегшується митні обмеження або взагалі відміняються, хоча зберігається митний контроль і торгову політику до третіх країн здійснюють самостійно.
- Митний союз (блок) – це єдина система зовнішньоторговельних бар’єрів, а між собою їх зовсім немає
- Спільний ринок – це свобода переміщення не тільки товарів, а й всіх факторів виробництва (капітал, робоча сила, фінанси – валюта)
- Повний економічний союз – уніфікація економічної політики країн
11. Масштаби, значення і проблеми європейської інтеграції.
Інтеграція почалася давно, перші кроки до неї:
1921р. – створення БЛЕС ( Бельгія + Люксембург економічний союз)
1944р.(48) – виникло об’єднання Бенілюкс.
1951р. – виникає Європейське об’єднання вугілля і сталі ЄОВС (Франція, ФРГ, Італія, Бенілюкс)
1953р – ті ж країни створили об’єднання ЄвроАтом ( сполучення урядових і неурядових установ)
1957р. – Європейська економічна союз(1958-початок дії). (6 країн: ФРН, Франція, Італія, БеНіЛюкс)
1973р. – Великобританія, Данія, Ірландія
1981р. – Греція
1989р. – Іспанія, Португалія
1995р. – Швеція Фінляндія Австрія Норвегія (заморозила)
2004р. – Польща, Угорщина, Чехія, Словакія, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Мальта, Кіпр(грецька частина).
2007р.(січень) – Болгарія і Румунія.
Зараз 27 країн!
Рада Європи (1949) – це суспільно-політична організація в яку входять біля 40 країн.
1959р. – Європейська асоціація вільної торгівлі (11) на чолі з Великобританією, сьогодні в це об’єднання входять: Норвегія, Ісландія, Швейцарія, Ліхтенштейн.
ЦЕФТА – 1992р. – центрально європейська асоціація вільної торгівлі: Польща, Угорщина, Чехія, Словакія, Словенія, Болгарія, Румунія.
Ціль – підготовка до вступу в ЄС.
1992р. – Рада країн Баренцового моря – Фінляндія, Швеція, Норвегія, Росія
Ціль – регіональне співробітництво. Основні напрямки:
- спрощення пересування через кордони товарів, послуг, людей
- співробітництво в сферах транспорту, культури, енергетики
- зближення прикордонних областей
1993р. – рада країн Балтійського моря – Данія, Німеччина, Швеція, Латвія, Естонія, Росія, Литва
Співробітництво в різних сферах, поступове створення так званого „Євро регіону – Балтика” з спрощеним режимом в сферах транспорту і енергетики.
Планується створення енергетичного кола і газового кола.
1993р. – Балтійська зона вільної торгівлі – Естонія, Литва, Латвія
1978р. – Центральноєвропейська ініціатива (16) в тому числі: Австрія, Італія, Боснія, Молдова, Румунія, Україна, Білорусія. Ціль: регіональне співробітництво: транспорт, екологія, туризм . ..
1992р. – Організація Чорноморського Економічного співробітництва (ОЧЕС). Створена за ініціативою Туреччини (11): Азербайджан, Арсенія і т.д
Ціль: створення транспортних коридорів, зони вільної торгівлі.
12. Організаційна структура і механізм функціонування ЄС.
ЄС включає 25 країн та пройшла всі етапи інтеграційного зближення. Велика кількість національних установ.
Основні органи ЄС в Брюсселі і Страсбурзі:
1. Рада міністрів: зібрання міністрів аз напрямками (раз в місяць). Форми їх рішень: постанови – обов’язкові для виконання країнами, директиви – обов’язкові як ідея, а форми виконання у всіх свої. Рішення приймаються або одноголосно, або кваліфікованою більшістю. Кожна країна має різну кількість голосів – залежить від кількості населення.
2. Європейська рада – неструктурований орган періодичні збори голів урядів і держав. Збирається 2 рази на рік. Визначає основні шляхи розвитку ЄС
3. Європейська комісія – виконавчий орган в який входять представники всіх країн, призначається на 5 років. Готують пропозиції для ЄР і РМ, управляє бюджетом, фондами, слідкує за діями всіх законодавчих актів в країнах
4. Європейський парламент – 5 років. Функції: прийняття законодавчих рішень, ратифікація угод, контроль за виконанням законів в країнах, контроль за діяльністю європейської комісії
5. Європейський суд – вирішення суперечок конфліктів між країнами ЄС і ЄС - не ЄС, ЄС – юр. Особи, юридична оцінка угод ЄС і інших країн.
6. Європейський інвестиційний банк – займається кредитування інвестицій.
7. Європейський інвестиційний фонд – надає гарантії щодо інвестування.
8. Європейський центральний банк.
Основні програми:
1. Зелена Європа (аграрна)
2. Валютна програма – існує з 70-х рр. 1967р. – валютна криза – створення своєї валюти на протидію $ „ЕКЮ”, 1979р. – створення європейської валютної системи починає діяти ЕКЮ – умовна грошова одиниця. 1992р. – в ЄС створюється Європейський валютний союз (Маастріг): рішення про поступовий перехід до євро. Умови вступу до ЄВС:
- - цінова стабільність, інфляція не перевищує середнього по трьом країнам з найбільшою інфляцією.
- - Дефіцит бюджету не більше 3% ВВП
- - Держ. борг не більше 60% ВВП
- - Стабільність курсу валюти на протязі двох років коливання не більше ніж 2,25%. Одразу не ввійшли Греція, Великобританія Данія Швеція. 2001р. ввійшли Греція і Норвегія
3. Програма переміщення населення – 1985р. – Шенгенська угода про поступове спрощення митного контролю відміна візового режиму між собою і пом’якшення з іншими країнами ( не ввійшли Великобританія, Ірландія; входять Ісландія, Норвегія).
4. Бюджет ЄС. Загальний бюджет ЄС 120 млрд. €. Відрахування 1,27% національного ВВП. Цілеспрямовано відраховується 1% від ПДВ. Мито, компенсаційні збори, які збираються при імпорті товарів з-за кордону. 1/3 на СГ, 1/3 на депресивні регіони.
- - ЄС і Європа. Основна тенденція до створення єдиного економічного простору
- - ЄС і країни СНД (Україна, Молдова, Росія, Білорусь). 1994р. угода про партнерство і співробітництво України, Росії, Молдови з ЄС)
- - ЄС і країни, що розвиваються. 1975р. Ломейська конвенція 71 країна, що розвивається і ЄС домовились про безмитну торгівлю, але тільки власними товарами і допомога в виробництві багатьох видів с/г продукції.
- - ЄС і Мексика. 2000р. угода про зону вільної торгівлі.
13. Інтеграційні об'єднання країн світу.
В основі інтеграційних процесів лежить формування регіональних торгових угод. Зараз зареєстровано 330 таких угод. Одна Монголія не входить не в одне об’єднання.
Америка:
НАФТА ( Північноамериканська асоціація вільної торгівлі) 1994р – США, Канада, Мексика. Дуже масштабне об’єднання. Це приклад дуже інтенсивної стихійної інтеграції: (спільні програми з виробництва зброї і т.д.) у цьому об’єднанні не має наднаціональних органів. Інтеграція тут вище ніж у зонах вільної торгівлі, за 15 років планують повну відміну бар’єрів між собою.
Латинська Америка. Найбільш активне об’єднання МЕРКОСУР (Спільний ринок країн південного конусу). 1991р. Входять: Аргентина, Бразилія, Уругвай, Парагвай, з 1994р. – асоційований член Чилі (бере участь у окремих програмах), 45% населення латинської Америки, 50% ВВП, 60% Товарообігу, 33% об’єм зовнішньої торгівлі континенту, іде поступова відміна мита.