У лівій частині рівності маємо різницю оборотних коштів підприємства і його короткострокової заборгованості, у правої - розмір показника ЕT. Таким чином, ці перетворення дозволяють встановити обгрунтовані взаємозв'язки між показниками фінансового стану підприємств і фірм.
ЕΣ= ЕΣ +D
Наближеність, оцінний характер показника загального розміру основних джерел формування запасів і витрат неминучі при обмеженості інформації, використовуваної в ході зовнішнього аналізу фінансового стану. Незважаючи на ці хиби показник Едає істотний орієнтир для визначення ступеня фінансової стійкості.
Трьом показникам наявності джерел формування запасів і витрат відповідають три показники заможності запасів і витрат джерелами їхній формування:
надлишок (+) або нестача (-) власних оборотних
коштів: ±ЕC=ЕC- Z
надлишок (+) або нестача (-) власних і довгострокових
позикових джерела формування запасів і витрат:
±Е=ЕT—Z=(EC+KT)-Z
надлишок (+) або нестача (-) загального розміру основних
джерел для формування запасів і витрат:
± ЕΣ=ЕΣ- Z=(ЕC+КT+К t)-Z.
Обчислення трьох показників заможності запасів і витрат джерелами їхні формування дозволяє класифікувати фінансові ситуації по ступені їхньої стійкості.
Можливо виділення чотирьох типів фінансової стійкості:
1) абсолютна стійкість фінансового стану, що зустрічається рідко і являє собою крайній тип фінансової стійкості. Вона задається умовами
ЕЗ<ЕС+ СКК
2) нормальна стійкість фінансового стану підприємства, що гарантує його платоспроможність,
ЕЗ=ЕС+ СКК
3) нестійкий фінансовий стан, сполучений із порушенням платоспроможності, при котрому проте зберігається можливість відновлення рівноваги за рахунок поповнення джерел власних засобів і збільшення власних оборотних коштів,
ЕЗ=ЕС+ СКК+ С°,
де СО - джерела, що послабляють фінансову напруженість;
Фінансова нестійкість вважається нормальною (припустимою), якщо розмір що залучаються для формування запасів і витрат короткострокових кредитів і позикових засобів не перевищує сумарної вартості виробничих запасів і готової продукції (найбільше ліквідної частини запасів і витрат), якщо виконуються умови:
де : Z1- виробничі запаси;
Z2- незавершене виробництво;
Z3- витрати майбутніх періодів;
Z4- готова продукція;
KT- [ ±EΣ] - частина короткострокових кредитів і позикових засобів, що бере участь у формуванні запасів і витрат.
Якщо умови не виконуються, те фінансова нестійкість є ненормальну і відбиває тенденцію до істотного погіршення фінансового стану. Частка покриття короткостроковими кредитами вартості виробничих запасів і готової продукції, обумовлена розміром • 100
фіксується в кредитному договорі з банком і тим самим задає більш точний критерій розмежування нормальної і ненормальної нестійкості.
4) кризовий фінансовий стан, при якому підприємство знаходиться на грані банкрутства, оскільки в даній ситуації кошти, короткострокові цінні папери і дебіторська заборгованість підприємства не покривають навіть його кредиторської заборгованості і прострочених позичок,
ЕЗ>ЕС+СКК
Поряд з оптимізацією структури пасивів у ситуаціях, що задаються останніми двома умовами, стійкість може бути відновлена шляхом обгрунтованого зниження рівня запасів і витрат.
Кожний із 4-х типів фінансової стійкості характеризується набором однотипних показників, що дають повну картину фінансового стану підприємства (див. табл. 2.7). До цих показників ставляться: коефіцієнт заможності запасів і витрат джерелами засобів; надлишок (або нестача) засобів для формування запасів і витрат; запас стійкості фінансового стану (у днях); надлишок (або нестача) засобів на 1 грн. запасів.
Щоб зняти фінансову напругу підприємству необхідно з'ясувати причини різкого збільшення на кінець року таких статей матеріальних оборотних коштів: виробничих запасів, незавершеного виробництва, готової продукції і товарів. Це вже задача внутрішнього фінансового аналізу.
У рамках внутрішнього аналізу здійснюється поглиблене дослідження фінансової стійкості підприємства на основі побудови балансу неплатоспроможності, що включає такі взаємозалежні групи показників:
1. Загальний розмір неплатежів:
прострочена заборгованість за позикою банку;
прострочена заборгованість по розрахункових документах постачальників;
недоїмки в бюджети;
інші неплатежі, у тому числі по оплаті праці;
2. Причини неплатежів:
нестача власних оборотних коштів;
надпланові запаси товарно-матеріальних цінностей;
товари відвантажені, не оплачені в термін покупцями;
товари на відповідальному збереженні в покупців через відмову від
акцепту;
іммобілізація оборотних коштів у капітальне будівництво, у
заборгованість робітників по отриманим ними позичкам, à також у
витрати, не перекриті засобами спеціальних фондів і цільового
фінансування.
3. Джерела, що послабляють фінансову напруженість: тимчасово вільні власні засоби (фонди економічного стимулювання, фінансові резерви й ін.); притягнуті засоби (перевищення нормальної кредиторської заборгованості над дебіторською); кредити банку на тимчасове поповнення оборотних коштів та інші позикові засоби.
При повному урахуванні загального розміру неплатежів і джерела, що послабляють фінансову напруженість, результат по групі 2 повинний рівнятися сумі результатів по групах 1 і 3. Для аналізу фінансового стану, платіжної дисципліни і кредитних відносин рекомендується розглядати дані показники в динаміку (наприклад, поквартально).
Поряд із джерелами формування запасів і витрат важливе значення для фінансового стану має оборотність як всього оборотного капіталу (активів), так і особливо оборотних товарно-матеріальних цінностей, що виражається у відносному (проти обороту) зниженні запасів і витрат.
Поглиблений аналіз стану запасів і витрат виступає в якості складової частини внутрішнього аналізу фінансового стану, оскільки припускає використання інформації про запаси і витрати, що не утримується в бухгалтерській звітності й у відомій мірі стосовної до області комерційної таємниці.
Повернемося до основної балансової моделі, що має такий вид:
F+Z+RA=ИС+KT+K t+ KO+ RP
де умовні позначення відповідають прийнятим раніше.
Спираючись на зовнішні ознаки фінансового добробуту, ми визначили необхідні критерії і типи фінансової стійкості підприємства. Сутність фінансової стійкості визначалася як заможність запасів і витрат джерелами формування засобів, тобто
з умови:
Z<= (ИС+КТ)—F
Проте цілком очевидно, що з умови платоспроможності підприємства в дійсності випливає не одне, а два напрямки оцінки фінансової стійкості підприємства, як-от:
1. Оцінка фінансової стійкості підприємства виходячи зі ступеня покриття запасів і витрат джерелами засобів, тобто з умови
Z<= (ИС+КТ)—F
2. Оцінка фінансової стійкості підприємства виходячи зі ступеня покриття основних засобів і інших позаоборотних активів джерелами засобів, тобто з умови
F<= (ИС+КТ)—Z
де (ИС+КТ) являє собою розмір перманентного, тобто постійного капіталу підприємства. Власний капітал і довгострокові кредити і позики є стабільними джерелами фінансування діяльності підприємства.