Смекни!
smekni.com

Перша допомога при термічних та електричних ушкодженнях опік, електротравма, відмороження, утопл (стр. 2 из 2)

Коли потерпілий отямиться, йому потрібно вдягти сухий, по можливості нагрітий біля вогнища або грілками одяг, тепло вкрити, напоїти гарячим чаєм або кавою та відправити в лікувальний заклад.

Запаморочення - це втрата свідомості, викликана недокрів'ям мозку. Прикмети запаморочення: бліда шкіра, рідке дихання, слабкий пульс. Іноді перед запамороченням може виникнути головокружіння, слабкість, потемніння в очах, задуха, нудота. Часто запаморочення виникає раптово, наприклад, при сильному болі. Якщо запаморочення у дитини трапилося в приміщенні, то треба відчинити всі кватирки, фрамуги, а в теплу пору року -вікна, щоб забезпечити надходження чистого свіжого повітря. У хворого розстібають комірець, пасок і укладають його на спину так, щоб голова була нижче, а ноги на 30-40 см вище тулуба. При такому положенні посилюється приплив крові до голови.

Для того, щоб дитину повернути до свідомості, можна її обличчя і груди обприскати холодною водою або розтерти рушником, змоченим одеколоном, руки, груди, спину і ноги. Якщо це не допоможе, до носа дитини підносять вату, змочену нашатирним спиртом, котрий сприяє подразненню судин головного мозку. Довготривале вдихання нашатирного спирту може викликати тимчасовий параліч судиннорухового центру, тому, потримавши вату зі спиртом біля носа 20-30 секунд, її потрібно прибрати, а через 1-2 хвилини знову піднести до носа, роблячи це до тих пір, поки дитина не повернеться до свідомості. При глибокому запамороченні хворому, крім цього, роблять штучне дихання. Коли хворий прийде до тями, йому дають міцний гарячий чай.

Перша допомога при попаданні чужорідних предметів в організм. Попадання чужорідних тіл (кістки, ґудзики, кнопки та ін. ) в глотку або стравохід викликає болі, що посилюються при ковтанні, утруднення чи неможливість ковтання, виділення кров'янистої слини. При цих симптомах потерпілого потрібно терміново відправити до лікарні.

Іноді трапляється, що чужорідне тіло потрапляє в шлунок чи кишечник. Не слід у цей час дитину обмежувати в їжі чи давати їй проносні засоби. В цих випадках дитині слід давати м'який хліб, каші, "слизовий" суп, кисіль, тобто таку їжу, котра, обволікаючи чужорідне тіло, захищала б стінки шлунка від пошкодження. Якщо предмет, що проковтнула дитина, був гострим (голка, цвях, кнопка та ін. ), дитину терміново направляють у лікарню.

При попаданні чужорідних тіл у гортань, трахею або бронхи у дитини настає асфіксія (приступ задухи), котра супроводжується посинінням обличчя та губ, судомним кашлем. Дитину слід терміново направити в лікарню.

Якщо чужорідне тіло потравило в око і знаходиться під нижньою повікою, для кращого огляду слизової потерпілого просять дивитися вгору і відтягують нижню повіку донизу, видаляють чужорідне тіло за допомогою шматочка тонкої тканини, марлі, накрученої на сірник і змоченої 1% розчином борної кислоти. Коли чужорідне тіло знаходиться під верхньою повікою, око необхідно промити з піпетки тим же розчином борної кислоти. Після цього дитину слід направити до спеціаліста, оскільки перебування чужорідного тіла в оці викликає не тільки біль і незручність, але й запалення кон'юнктиви.

Для видалення невеликих чужорідних тіл з вуха (у тому числі й комах) у нього заливають 1/2 чайної ложки підігрітої олії, гліцерину, спирту або горілки, а потім на 5-10 хвилин дитину кладуть на бік, де хворе вухо. Чужорідне тіло чи мертва комаха при цьому витікає разом з рідиною.

Видалити чужорідне тіло з носа дитини можна так: затиснути здорову ніздрю і запропонувати їй висікатися або, подразнюючи слизові носа пером чи папірцем, викликати чхальний рефлекс. Якщо ці заходи не допоможуть, дитину слід направити до лікаря.

Перша допомога при укусах отруйних змій та павукоподібних. Укуси отруйних павукоподібних - скорпіона, павуків тарантула, каракурта та ін., а також змій викликають у людини як місцеві (біль, почервоніння в місці укусу й навколо нього), так і загальні симптоми (слабкість, головний біль, прискорене дихання, судоми і навіть паралічі).

У випадку укусу перелічених отруйних комах та змій потерпілому потрібно створити спокій і терміново доставити його на ношах у найближчий медичний пункт, де йому введуть необхідну протиотруту або зроблять переливання донорської крові.

Якщо дитину укусила собака чи інша тварина, крім обробки рани, що залишилась від укусу, потрібно з'ясувати, ' чи здоровий собака і кому він належить. Дитину слід направити в медичний заклад. За собакою слід установити нагляд в пастерівському пункті, де визначать, чи не хворіє собака на сказ, і чи треба потерпілому робити щеплення проти сказу.