Смекни!
smekni.com

Методика і організація процесу використання чистого прибутку та аналіз результатів господарської (стр. 2 из 6)

Державні підприємства поділяються на два види: державне комунальне, засноване на власності адміністративно-територіальних одиниць, і республіканське, засноване на державній власності, а також інших типів підприємств, включаючи орендне, що не суперечить законодавчим актам України.

Майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на правах повного господарського ведення. Здійснюючи це право, підприємство користується і розпоряджається зазначеним майном і на свій розсуд може здійснювати стосовно нього будь-які дії що не суперечать Закону.

Воно має право продавати, передавати, надавати в позику, обмінювати, здавати в оренду тощо засоби виробництва і матеріальні цінності іншим підприємствам, організаціям, громадянам (іноземним також), випускати і реалізовувати цінні папери: акції, облігації та ін.

Керівні функції держава здійснює через встановлення підприємствам контрольних цифр, економічних нормативів і лімітів, замовлень на продукцію, укладання контрактів тощо.

Державне підприємство несе повну відповідальність за свої зобов’язання перед державою та іншими підприємствами, організаціями, установами за дотримання кредитних договорів і розрахункової дисципліни. Підприємство, яку не виконує свої зобов’язання за розрахунками, може бути оголошене банком, що його обслуговує, неплатоспроможним (банкрутом).

Орендне підприємство - це господарська одиниця, яка самостійно здійснює підприємницьку та іншу діяльність на основі строкового платного володіння і користування майном, переданим в оренду орендареві за договором.

Об'єктами оренди є:

· цілісні майнові комплекси державних підприємств, організацій або їхні структурні підрозділи;

· окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, організацій.

Орендарями можуть бути:

1. організації орендарів, створені членами трудових колективів державних підприємств, організацій, їхніх структурних підрозділів;

2. громадяни та юридичні особи України;

3. громадяни іноземних держав;

4. міжнародні організації;

5. особи без громадянства.

Орендає заснованим на договорі строковим платним володінням і користуванням майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Отже, оренда як економічна категорія є формою відносин між власником, котрий безпосередньо не веде господарство на даному державному підприємстві, в організації, та юридичне вільним і економічно самостійним суб'єктом - підприємцем, якому власник (орендодавець) передає за орендну плату майно на основі договорові в строкове платне володіння і користування.

Існують два типи орендних відносин:

1. оренда як форма приватизації об'єктів державної власності;

2. оренда як форма економічних відносин у недержавному секторі економіки.

Інший тип оренди сьогодні ще не дуже поширений, хоч підприємства, які базуються на недержавних формах власності, і почали активно розвивати орендні відносини.

Головною умовою розвитку й ефективного функціонування оренди є перетворення відносин власності і системи соціально-економічних відносин у цілому, ліквідація адміністративно-командної системи управління. Оренда може стати тією перехідною формою, яка допоможе перейти від державно-монополістичної власності до різноманітних форм власності вільного підприємництва.


Розділ ІІ. Основні напрямки економічної політики підприємства.

При написанні курсової роботи мною були використані звітні дані ВАТ” Новоград-Волинського РМЗ”. Що є юридичною особою і діє на підставі Статуту і законодавства України.

Місцезнаходження підприємства: м. Новоград-Волинський, вул.Пушкіна,48

Метою РМЗ являється звичайно ремонт тракторних двигунів, що є необхідною умовою для виживання агропромислового комплексу України.

ВАТ” Новоград-Волинського РМЗ” являється юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий і валютний рахунки, фірмову назву, круглу печатку. ВАТ” Новоград-Волинського РМЗ” набуло права юридичної особи з моменту державної реєстрації. Для досягнення мети своєї діяльності має право від свого імені укладати угоди, придбавати майно і нести зобов’язання, бути позивачем і відповідачем у суді.

ВАТ” Новоград-Волинського РМЗ”

-Здійснює будівництво, реконструкцію, а також капітальний ремонт основних фондів;

-Забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з законодавством;

-Здійснює оперативну діяльність по матеріально-технічному забезпеченню основних напрямків роботи;

-Забезпечує дотримання екологічних вимог відповідно до законодавства;

-Здійснює бухгалтерський, оперативний облік та веде статистичну податкову звітність відповідно до законодавства.

Директор орендованого підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірності обліку та статистичної звітності.

Аудит фінансової діяльності орендованого підприємства здійснюється згідно з законом України.


Розділ ІІІ. Характеристика ресурсів підприємства та джерел їх формування.

На АТ використовуються різні ресурси: природні ресурси, трудові, майнові.

З природних ресурсів використовується такий ресурс як метал, вода, земля.

Майнові ресурси це наявні на підприємстві оборотні та необоротні активи, що використовуються в процесі його господарської діяльності. АТ для господарської діяльності використовує сировину і напівфабрикати власного виробництва, а також постачаються з інших підприємств. Основна сировина яку використовує АТ – метал високої якості (запчастини).

Також, підприємство у великій кількості є споживачем електроенергії та людських ресурсів, що пов’язано зі значною трудомісткістю процесу, а саме з процесом ремонту тракторних двигунів.

Трудові ресурси представлені працівниками підприємства.

Головним джерелом для аналізу господарської діяльності підприємства є його фінансова звітність.

Основними показниками господарської діяльності будь-якого підприємства є, насамперед, фінансові показники, серед яких найголовнішими є валовий дохід від надання послуг, собівартість, чистий дохід (виручка) від реалізації, валовий прибуток, чистий прибуток та інші. Детально ці та інші показники розглянуто у таблиці 3.1.

Для характеристики активів та зобов’язань підприємства використаємо звітні дані підприємства Форма 1 (Додатки).

Баланс (форма № 1) – звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал.

Таблиця 3.1. Характеристика активів та зобов’язань підприємства за балансом.

Показники 31.12.2002 31.12.2004 Відхилення
тис. грн. тис. грн. +, –
1 2 4 6
Активи:
1. Основні засоби 10083.8 10102,8 19
2. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги 816.5 662,7 -153,8
2. Виробничі запаси 495.1 488,4 -6,7
3. Готова продукція 52,0 109,9 57,9
5. Інша поточна дебіторська заборгованість 11,9 7,8 -4,1
Разом 11407,352 11371,6 -35,752
Зобовязання:
1. Статутний капітал 571,0 571,0 0
1 2 4 6
2. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги 130,7 92,3 -38,4
3. Поточні зобовязання за розрахунками 453,8 643,4 189,6
4. Інші поточні зобовязання 44,0 80,2 36,2
Разом 628,5 815,9 187,5

Як видно з вище поданої таблиці 3.1 основні засоби підприємства за 2004 рік зменшились у порівнянні з 2002 на 19 тис. грн.,. Також і збільшився обсяг готової продукції у 2004 році на 57,9. . Поточні зобовязання за розрахунками збільщилмсь у 2004р. на 189,6 Інші поточні зобов`язання на 36,2 збільшились


Розділ IVЕкономічна політика підприємства щодо використання чистого прибутку та форми його реалізації.

4.1 Економічний зміст чистого прибутку.

Господарська діяльність суб’єкта підприємництва будується на взаємодії і використанні окремих видів ресурсів: необоротних активів, оборотних активів, природних і трудових ресурсів. Мета кожного підприємства – якомога більш ефективно використати ці ресурси. В результаті господарської діяльності підприємство може мати прибуток або збиток (фінансовий результат), який є основним узагальнюючим показником його роботи і визначається за Звітом про фінансові результати.

Прибуток – сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати.

Чистий прибуток (збиток) розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку та податків з надзвичайного прибутку. Графічне зображення чистого прибутку зображене на рис. 4.1.1.


Рис. 4.1.1. Розрахунок чистого прибутку (збитку).[20]

Звіт забезпечує послідовне зіставлення доходів і витрат для визначення чистого прибутку (збитку) підприємства (табл. 4.1).

Таблиця 4.1 Характеристика доходів, які формують фінансовий результат від господарської діяльності підприємства

Статті доходів Статті витрат
1 2
Доход (виручка) від реалізації:- готової продукції- товарів- робіт і послугІнший операційний доход- реалізація іноземної валюти- реалізація інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій)- операційна оренда активів- операційна курсова різниця (позитивна)- одержані пені, штрафи, неустойки- відшкодування раніше списаних активів- списання кредиторської заборгованості- одержані гранти та субсидії- інші операціїДоход від участі в капіталі:- інвестицій в асоційовані підприємства- від спільної діяльності- інвестицій в дочірні підприємстваІнші фінансові доходи:- дивіденди одержані- відсотки одержані- інші доходи від фінансових операційІнші доходи:- реалізація необоротних активів- реалізація фінансових інвестицій- реалізація майнових комплексів- неопераційна курсова різниця- безкоштовно отримані активи- інші доходи від звичайної діяльностіНадзвичайні:- відшкодування збитків від надзвичайних подій- інші надзвичайні доходи Собівартість реалізації (витрати для створення доходу)- готової продукції- товарів- робіт і послугАдміністративні (загальногосподарські) витратиВитрати на збутІнші операційні витрати- витрати на дослідження та розробки для здійснення господарської діяльності - собівартість реалізованої іноземної валюти- собівартість реалізованих виробничих запасів- операційна оренда активів- втрати від операційної курсової різниці- визнані пені, штрафи, неустойки - втрати від знецінення запасів- нестачі і втрати від псування цінностей- сумнівні та безнадійні борги- інші витрати операційної діяльностіВитрати від участі в капіталі:- втрати від інвестицій в асоційовані підприємства- витрати від спільної діяльності- витрати від інвестицій в дочірні підприємстваФінансові витрати:- відсотки за кредит- інші фінансові витратиІнші витрати:- собівартість реалізованих необоротних активів- собівартість реалізованих фінансових інвестицій- собівартість реалізованих майнових комплексів- втрати від неопераційних курсових різниць- уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій- списання необоротних активів- інші витрати операційної діяльностіПодатки з прибутку:- від звичайної діяльності- від надзвичайної діяльностіНадзвичайні:- втрати від стихійного лиха- втрати від техногенних аварій- інші надзвичайні втрати

Значну питому вагу у складі чистого прибутку підприємства займає чистий прибуток від основної (статутної) діяльності (рис. 4.4.2).