Смекни!
smekni.com

Методи функціонування валютного ринку (стр. 1 из 7)

НІКОПОЛЬСКИЙ ІНСТИТУТ

ДЕРЖАВНОГО ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

«ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАВЧАННЯ УКРАЇНИ

Кафедра економіки

КУРСОВА РОБОТА

З дисципліни: “Макроекономіка”

На тему:“Методи функціонування валютного ринку”

Студентки 5267 групи 2 курсу

Клепикової Оксани Валеріївни

Науковий керівник:

Чернявська А.І.

Реєстраційний номер__________

Дата________________________

Підпис______________________

2009

РЕФЕРАТ

Курсова робота: 41 с., 3 рис., 18 джерел.

Об'єкт дослідження – світовий валютний ринок. Мета роботи – дослідження особливостей функціонування світового валютного ринку.

Успішний розвиток валютних відносин можливий за умови існування особливого ринку, на якому можна вільно продати та купити валюту. Без такої можливості економічні контрагенти просто не змогли б реалізувати свої валютні відносини - не мали б іноземної валюти для здійснення своїх зовнішніх зобов'язань, не могли б перетворити одержану інвалютну виручку в національні гроші для виконання своїх внутрішніх зобов'язань. Такий ринок заведено називати валютним. Валютний ринок - це система стійких економічних та організаційних відносин, пов’язаних з операціями купівлі-продажу іноземних та платіжних документів в іноземних валютах. Головною причиною появи і розвитку таких валютних ринків була необхідність обслуговування міжнародних економічних відносин. Без валютних ринків міжнародна економічна діяльність на сьогоднішній день не можлива, про що свідчать обсяги цього ринку, що робить його найбільшим ринком світу.

ВАЛЮТНИЙ РИНОК, ВАЛЮТНІ ОБМЕЖЕННЯ, ВАЛЮТНА ОПЕРАЦІЯ, ВАЛЮТНИЙ СВОП, ВАЛЮТНИЙ АРБІТРАЖ, ВАЛЮТНИЙ КУРС, КОНВЕРТОВАНІСТЬ.


ЗМІСТ

Реферат

Вступ…………………………………………………………………………….…4

1. Валютний ринок……………………………………………………………….6

1.1. Поняття валютного ринку………………………………………………6

1.2. Суб'єкти та об’єкти валютного ринку. Попит і пропозиція на

валютному ринку………………………….…………………………..…8

1.3. Класифікація валютних ринків………………………………………..10

1.4. Функції валютного ринку………………………………………….…..16

1.5. Чинники що визначають кон'юнктуру валютного ринку……..……..17

2. Операції на валютному ринку………………………………………….……20

2.1. Поняття та види………………………………………………………...20

2.2. Класифікація валютних операцій……………………………………..22

3. Валютний курс………………………………………………………………..30

4. Валютний ринок України…………………………………………………....34

Висновки…………………………………………………………………………38

Перелік посилань………………………………………………………………...40


ВСТУП

Успішний розвиток валютних відносин можливий за умови існування особливого ринку, на якому можна вільно продати та купити валюту. Без такої можливості економічні контрагенти просто не змогли б реалізувати свої валютні відносини − не мали б іноземної валюти для здійснення своїх зовнішніх зобов'язань, не могли б перетворити одержану інвалютну виручку в національні гроші для виконання своїх внутрішніх зобов'язань. Такий ринок заведено називати валютним.

Останні десятиліття розвитку світової економіки позначились колосальним зростанням міжнародного переміщення капіталів та посиленням ролі валютно-фінансових відносин як на макроекономічному рівні окремо взятих країн так і на рівні міждержавних стосунків. При цьому, валютні відносини як на міжнародному, так і національному рівнях організовуються у межах валютних ринків, значення яких, з точки зору їх необхідності та впливу на інші економічні процеси, важко переоцінити. Багаточисельні господарюючі суб’єкти, керуючись певними економічними мотивами, постійно або епізодично виступають у ролі учасників валютних ринків, тим самим сприяючи формуванню попиту та пропозиції і встановленню ринкової рівноваги.

Проте, не всі суб’єкти даного ринку відіграють однаково важливу роль та спричиняють однаково відчутний вплив на процеси його функціонування. На сучасному етапі розвитку економічних відносин на валютному ринку існує низка учасників, діяльність яких є домінуючою і значною мірою завдяки яким стає можливим ефективне функціонування цього ринку.

У процесі свого функціонування валютний ринок породжує систему відносин, в результаті реалізації яких будується складний механізм взаємодії між його учасниками та забезпечується можливість ефективного проведення валютних операцій залежно від ринкової кон’юнктури в певний момент часу.

Проте на валютному ринку купують і продають валюту не тільки для здійснення платежів, а й для інших цілей: для спекулятивних операцій, операцій хеджування валютних ризиків тощо. Причому ці операції набувають все ширшого розмаху, що виводить валютний ринок за межі простого придатка до міжнародних розрахунково-платіжних відносин і надає йому статусу відносно самостійної економічної структури.

Установлення співвідношення грошових одиниць різних країн на валютних, як і на будь-яких інших, ринках відбувається під впливом двох основних чинників — попиту і пропозиції. Особливістю валютного ринку є те, що як товаром, так і платіжним засобом, є гроші. Тому зазначені чинники фактично подвоюються: попит і пропозиція відповідної іноземної валюти та національної валюти.

Валютний курс, що складається на валютному ринку, відображає врівноваженість попиту і пропозиції. Результат торгів − обсяг купівлі тієї чи іншої валюти порівняно з її обсягом, виставленим на продаж, характеризує задоволення попиту чи недостатність пропозиції. У разі задоволення попиту на іноземну валюту курс національної валюти залишається стабільним, при недостатності пропозиції − падає, за надмірної пропозиції – зростає.

Необхідність установлення реальних курсів валют врешті-решт привела до встановлення системи міжнародного валютного регулювання, для чого була створена спеціальна фінансова інституція — Міжнародний валютний фонд.

Нині створено досить надійні міжнародні та національні системи валютного регулювання. Вони дають змогу ефективно контролювати валютні курси. Перевага ринкового механізму полягає в тому, що він дає змогу встановити на певну дату курс валюти, максимально наближений до реального. Це, у свою чергу, ставить на міцну основу міжнародні фінансові відносини.

1 ВАЛЮТНИЙ РИНОК

1.1 Поняття валютного ринку

Валютний ринок представляє собою офіційний фінансовий центр, де зосереджена купівля-продаж валют та цінних паперів в іноземній валюті на підставі попиту та пропозиції на них. З функціональної точки зору валютні ринки забезпечують своєчасне здійснення міжнародних розрахунків, страхування від валютних ризиків, диверсифікацію валютних резервів, валютну інтервенцію, отримання прибутків їх учасниками у вигляді різниці курсів валют. З інституціональної точки зору валютні ринки представляють собою сукупність уповноважених банків, інвестиційних компаній, бірж, брокерських контор, іноземних банків, здійснюючих валютні операції. З організаційно-технічної точки зору валютний ринок представляє собою сукупність комунікаційних систем, зв’язуючи між собою банки різних країн, здійснюючих міжнародні розрахунки та інші валютні операції.

За своїм економічним змістом валютний ринок − це сектор грошового ринку, на якому урівноважуються попит і пропозиція на такий специфічний товар, як валюта.

За своїм призначенням і організаційною формою валютний ринок − це сукупність спеціальних інститутів та механізмів, які у взаємодії забезпечують можливість вільно продати-купити національну та іноземну валюту на основі попиту та пропозиції.

Першим валютним ринком був ринок золота як грошового товару, де золото продавалось на основі офіційної ціни, що була закріплена міжнародним договором.

Валютні ринки у сучасному розумінні склались в XIX ст. Цьому сприяли наступні передумови:

- розвиток міжнародних економічних зв’язків;

- створення світової валютної системи, що покладає на країни – учасниці визначені обов’язки у відношенні їх національних валютних систем;

- широке поширення кредитних засобів міжнародних розрахунків;

- посилення концентрації і централізації банківського капіталу;

- розвиток кореспондентських відносин між банками різних країн, поширення практики ведення поточних кореспондентських рахунків в іноземній валюті;

- вдосконалення засобів зв’язку – телеграфу, телефону, телексу, що спростили контакти між валютними ринками та знизили ступінь валютного і кредитного ризиків;

- розвиток інформаційних технологій, швидкісна передача повідомлень про курси валют, банки, стан їх кореспондентських рахунків, тенденції в економіці та політиці.

Розвиток новітніх засобів телекомунікацій та інформаційних технологій дає можливість поєднати окремі міжнародні ринки в єдиний світовий валютний ринок, який здатний функціонувати практично цілодобово. Це забезпечується географічним розміщенням окремих ринків: велика всесвітня торгівля починається вранці з відкриттям ринків Токіо та Сіднея, переміщується на захід в Гонконг та Сінгапур, проходить через Бахрейн, потім починають працювати європейські ринки у Франкфурті, Парижі, Цюріху та Лондоні, під кінець їх роботи відкриваються ринки американського континенту в Нью-Йорку, Сан-Франциско та Лос-Анджелесі. Завдяки цьому будь-який суб'єкт валютного ринку може в будь-який час доби купити-продати валюту, оперативно зв'язавшись з відповідним міжнародним центром валютної торгівлі. Щоденні обороти світового валютного ринку перевищують декілька трильйонів доларів США і швидко збільшуються, що свідчить про величезні розмахи валютних потоків на світовому ринку.