Смекни!
smekni.com

Методика оцінки ефективності інвестицій за рахунок лізингових компаній (стр. 2 из 7)

- Використання лізингу як форми залучення позикових коштів;

- Використання позик (кредитів банку).

Розглянемо наступну ситуацію:

Підприємство бажає придбати верстат вартістю 100 000 грн. Лізингодавець пропонує передати цей верстат в лізинг з щорічною платою

34 000 грн. за договором, укладеним на 5 років.

Знаючи орендну плату (суму щорічного лізингового платежу), можна уточнити в банку питання про те, скільки потрібно щорічно платити банку, щоб погасити кредит за п'ять років у розмірі 100 000 грн. під 15% річних.

1. Розрахунок розміру щорічного платежу банку, що включає суму кредиту та відсотків по ньому, а також загальної суми цих платежів за 5 років.

ПКр = К х Кан, (1)

ПКр= 100 000 х 0,29832 = 29832 грн.,

де ПКр - розмір щорічних платежів банку, що включають частину і відсотки за кредит;

К - позика банку, що дорівнює 100 000 грн.;

Кан - коефіцієнт ануїтету, рівний 0,29832 при 15% річних терміном на 5 років.

За п'ять років загальна сума платежів банку становитиме 149 160 грн., з них 100 000 грн. - позика і 49 160 грн. - відсотки за кредит.

Розмір щорічних платежів лізингодавцю складе 34 000 грн. за п'ять років - 170 000 грн.

Якщо оцінювати тільки дані цифри, то цілком зрозуміло, що економічно ефективніше використовувати кредитні ресурси банку для придбання верстату, ніж користуватися послугами лізингодавця, так як сума щорічного платежу банку, що включає погашення позики і відсотків по ній, менше, ніж сума щорічного платежу лізингодавцю. Однак джерелом погашення кредиту є чистий прибуток підприємства, амортизація і податкові пільги, у той час як лізингові платежі повністю включаються до собівартості продукції.

Крім того відмінності в оцінці ефективного використання кредитних ресурсів банку в порівнянні з лізингом цим не вичерпуються. Адже якщо підприємство використовує кредитні ресурси для фінансування інвестиційного проекту, то воно користується пільгою з податку на прибуток. Оподатковуваний прибуток в цьому випадку зменшується на суму наданої позики для фінансування інвестиційного проекту і відсотків, сплачених по ній. Відсотки за позикою підлягають пільгуванню з податку на прибуток до моменту введення в експлуатацію основних засобів.

При використанні лізингового майна лізингоотримувач не має права на пільги з податку на прибуток. Поряд з цим при використанні кредитних ресурсів банку для фінансування інвестиційного проекту основні засоби, придбані за рахунок позики, стають власністю підприємства. При використанні майна на умовах лізингу основні засоби залишаються власністю лізингодавця, якщо інше не передбачене умовами договору.

2. Розрахунок додаткового ефекту.

Додатковий ефект у розрахунку на рік від реалізації інвестиційного проекту (Едод) у випадку використання для його фінансування лізингових платежів замість кредитних ресурсів банку можна розрахувати як різницю між сумою щорічної плати, що йде на погашення кредиту і відсотків по ньому, зменшеної на суму амортизації і податкових пільг, з одного боку, і скоригованих лізинговими платежами, з іншого боку.

Едод = К*Кан –А– (К–Н) + (К+Взал)-Км -(ЛП-А):(100-Н), (2)

Т1*100 2*100 100

де Едод - додатковий економічний ефект у розрахунку на рік від використання лізингу в порівнянні з використанням банківського кредиту, грн.;

К - позика, надана банком для купівлі обладнання, грн.;

Кан - коефіцієнт ануїтету, що показує розмір щорічних відрахувань банку з урахуванням відсотків за позикою;

Кх Кан - розмір щорічних платежів банку на погашення позики і відсотків по ній, грн.;

ЛП - щорічна сума лізингового платежу, грн.;

А - щорічна сума амортизації, грн.;

Н - ставка оподаткування прибутку;

T1 - термін погашення позики банку, років;

Взал - залишкова вартість обладнання, грн.;

Км - ставка податку на майно,%.

Економічну ефективність від реалізації інвестиційного проекту в розрахунку на рік при використанні лізингових платежів в якості джерела інвестицій слід розраховувати за однією з наступних формул:

Епр1 = ВП1 – С1 – ЛП, (3)

Епр2 = (ВП1 – С1 - ЛП) - (ВПо - Со + Ао), (4)

Епр3 = (Со + Ао) - (С1+ ЛП), (5)

де Епр1 - економічний ефект у розрахунку на рік від реалізації інвестиційного проекту, спрямованого на забезпечення випуску нової продукції, коли джерелом інвестицій служать лізингові платежі, грн.;

Епр2 - економічний ефект у розрахунку на рік від реалізації інвестиційного проекту, спрямованого на збільшення випуску продукції і зниження собівартості, коли джерелом інвестицій служать лізингові платежі, грн.;

Епр3 - економічний ефект у розрахунку на рік від реалізації інвестиційного проекту, спрямованого на зниження собівартості, коли джерелом інвестицій є лізингові платежі, грн.;

ВП0, ВП1 - випуск продукції до і після реалізації інвестиційного проекту в розрахунку на рік, грн.;

С0, С1 - собівартість продукції без обліку лізингових платежів відповідно до і після реалізації інвестиційного проекту в розрахунку на рік, грн.;

ЛП - сума лізингових платежів в розрахунку на рік, грн.;

А0 - річна сума амортизаційних відрахувань, що входить у собівартість продукції, до реалізації інвестиційного проекту, грн.

3. Розрахунок додаткового ефекту від лізингу в порівнянні з використанням кредитних ресурсів для фінансування проекту.

Нагадаємо, що перед підприємством стоїть завдання: взяти верстат в оренду на умовах лізингу або купити верстат в кредит. Вартість верстата на ринку становить 100 000 грн. Строк корисного використання обладнанні 5 років. Щорічна норма амортизації становить 20%. Процентна ставка за кредитні ресурси - 15% як для лізингодавця, так і для лізингоотримувача. Комісійна винагорода лізингодавцю складає щорічно 5% від вартості верстата. Договір лізингу укладений на 5 років.

Розрахунок ефективності лізингу здійснимо в такій послідовності.

I етап. Розрахунок вартості лізингового платежу в розрахунковий рік.

Розрахунок розміру щорічного лізингового платежу (без розподілу платежу по кварталах року) розрахуємо за формулою:

ЛП = (А + ПК + КВ)/ Т2, (6)

ЛП = (100000+45000+25000)/5 = 34000,

де ЛП - розмір щорічного лізингового платежу, грн.;

А - сума амортизації за весь період використання верстата (рівна вартості верстата, тобто 100 000 грн.);

ПК - плата за кредитні ресурси у разі їх рівномірного погашення за весь термін використання верстата під 15% річних, грн.;

КВ - комісійна винагорода, рівна 5% від вартості верстата, або 5000 грн.;

Т2 - строк корисного використання верстата, який дорівнює 5 рокам.

II етап. Розрахунок розміру щорічного платежу за кредитом банку на покупку верстата і відсотків за кредитом за умови, що він надається на 5 років під 15% річних.

ПКр= К * Кан (7)

ПКр = 100 000 * 0,29832 = 29 832 грн.

З цієї суми 20 000 грн. вираховується на щорічне погашення позики , а також 9832 грн. - на погашення відсотків за кредит.

Попередній аналіз показує, що щорічний розмір лізингового платежу складає 34 000 грн., а щорічний розмір платежу за кредитом банку - 29 832 грн., що на 4168 грн. менше. У цьому випадку укладання кредитного договору вигідніше, ніж лізинг. Крім того, такий висновок не враховує й інші вигоди, пов'язані з використанням кредитних ресурсів як джерела фінансування інвестиційного проекту.

III етап. Розрахунок можливого приросту прибутку.

Платежі по лізингу повністю включаються до собівартості щорічно в сумі 34 000 грн., у той час як при використанні кредиту банку в собівартість включається тільки сума амортизації, що дорівнює 20 000 грн. У результаті щорічний приріст прибутку за рахунок цього фактора складе 14 000 грн. (34 000 - 20 000). Враховуючи, що дана сума прибутку підлягає оподаткуванню за ставкою 35%, додатковий прибуток (Пд) від використання лізингу, що залишається у розпорядженні підприємства, розраховується за формулою:

Пд = (ЛП-А)*(100-35), (8)

Пд = (34000-20000)*0,65 = 9100р.

На цю величину додатково збільшується дохід від використання кредиту банку в порівнянні з лізингом.

IV етап. Розрахунок податкового ефекту, що виникає на підприємстві у зв'язку з тим, що воно використовує пільгу з податку на прибуток в частині, що йде на погашення кредиту банку.

Якщо використовувати кредит для купівлі верстату, то на цю суму зменшується оподатковуваний прибуток. Вона становить 100 000 грн. , амортизаційні відрахування в розрахунку на рік - 20 000 грн. Податковий ефект від цієї пільги складе 7000 грн. в розрахунку на рік. Таким чином в результаті використання кредиту у підприємства додатково опиниться в обороті коштів на суму:

36 100 грн. = (20 000 + 9100 + 7000),

де 20 000 грн. - Сума щорічної амортизації ;

7000 грн. - податковий ефект від використання кредиту банку для капітальних вкладень ;

9100 грн. - приріст чистого прибутку в розрахунку на рік унаслідок того, що в собівартість продукції при використанні кредиту включається менше витрат, ніж при використанні лізингу.

Враховуючи, що розмір щорічного платежу на погашення кредиту і відсотків по ньому становлять суму, рівну 29 832 грн., а додатковий щорічний дохід дорівнює 36 100 грн., підприємство зможе повністю розрахуватися з банком за кредитним договором, не відчуваючи фінансових утруднень.

Слід взяти до уваги залишкову вартість верстату, якщо кредитний договір укладається на термін, менший, ніж строк корисного використання верстату (у наведеному випадку вона дорівнює нулю). Це також зменшує грошовий дохід від використання кредитів банку в порівнянні з лізингом. Однак при використанні кредитних ресурсів вартість верстата приймається на баланс підприємства, і на неї (за вирахуванням зносу) нараховується податок на майно за ставкою 2% річних. Враховуючи, що податок на майно вноситься до бюджету від залишкової вартості, середній розмір щорічного платежу за період використання майна можна розрахувати за наступною формулою: