(2.2)
де S - виробнича площа цеху, що виділяється для організації виробничих потоків, кв. м.;
Sн – виробнича нормативна площа (з урахуванням проходів) на одне робоче місце, кв. м.;
Т - режимний час роботи, година.;
t - затрати часу на виготовлення одного виробу, година.
У короткостроковому періоді виробнича потужність є постійною величиною. У довгостроковому періоді вона може бути зменшена за рахунок виводу з виробництва фізичних та морально застарілих, зайвих машин, обладнання і площ, або збільшена шляхом технічного перезброєння
виробництва, реконструкції і розширения підприємства. У зв'язку з цим при обгрунтуванні виробничої програми виробничими потужностями розраховуються вхідна, вихідна та середньорічна виробнича потужність.
Вхідна виробнича потужність – це потужність на початок звітного або планованого періоду.
Вихідна виробнича потужність - це потужність підприємства на кінець звітного або планованого періоду. При цьому вихідна потужність попереднього періоду є вхідною потужністю наступного періоду.
Виходна потужність розраховується по формулі:
ПМвых = ПМвх + ПМт + ПМр + ПМнс – ПМвыб (2.3)
де ПМвых - вихідна виробнича потужність;
ПМвх- вхідна виробнича потужність;
ПМт- приріст виробничої потужності за рахунок технічного перезброєння виробництва;
ПМр- приріст виробничої потужності за рахунок реконструкції підприємства;
ПМнс - приріст виробничої потужності за рахунок розширення (нового будівництва) підприємства;
ПМвыб- вибуваюча виробнича потужність.
(2.4)
де ПМс- середньорічна виробнича потужність;
ПМiввод. - вводима i-та виробнича потужність;
tiд - кількість місяців у році, в течію яких буде діяти i-та потужність;
ПМjвыв- виводима j-та виробнича потужність;
tjб- кількість місяців у році, в течію яких не буде діяти j-та виводима потужність;
12 - кількість місяців у році.
Наведена методика визначення середньорічної потужності застосовується у випадках, коли в плані розвитку підприємства передбачений конкретний місяць введення нових виробничих потужностей. Якщо поточним планом капітального будівництва або організаційно техничних заходів передбачаються терміни введення потужностей не по місяцям, а по кварталам, то при розрахунку середньорічної потужності вважається, що вони будуть вводитися у середині планованих кварталів.
При розробці середньо - та довгострокових планів неможливо передбачити не тільки місяць, але і квартал, в якому будуть введені додаткові потужності. У цьому випадку при розрахунку їхніх середньорічних величин період дії потужностей, які вводяться приймається в розмірі 0.35 року.[6,47].
Обгрунтування виробничої програми виробничою потужністю здійснюється в 4 етапа.
На 1 етапі аналізується коефіцієнт використання середньорічної виробничої потужності у звітному періоді. Він розраховується як відношення фактичного випуску продукції до середньорічної потужності.
(2.5)
де Кио- коефіцієнт використання виробничої потужності в звітному періоді, ед.;
ОПо- фактичний випуск продукції в звітному періоді, ед.;
ПМсо - середньорічна виробнича потужність підприємства в звітному періоді, ед.;
Оскільки виробнича потужність подає собою максимально можливий обсяг випуску продукції при кращих умовах виробництва, то коефіцієнт її використання не може бути більше одиниці. Недодержання цієї умови означає, що розрахункова виробнича потужність підприємства занижена і вимагається уточнювати розрахунки.
На другому етапі здійснюється планування зросту коефіцієнту використання виробничої потужності у наступному періоді. Воно грунтується на виявленні внутрішньовиробничих резервів збільшення випуску продукції без додаткового введення постійних факторів виробництва. Внутрішньовиробничі резерви поліпшення використання діючих виробничих потужностей поділяються на екстенсивні та інтенсивні.
До екстенсивних відносяться резерви збільшення корисного часу роботи обладнання в межах режимного фонду. Вони включають усунення внутрізмінних та цілоденних простоїв обладнання, а також скорочення тривалості планових ремонтів. Група інтенсивних резервів включає до себе заходи по більш повному завантаженню обладнання в одиницю часу, підвищення кваліфікації працівників та на цій основі більш повне використання продуктивності машин, збільшення випуску придатної продукції і т. д.
Коефіцієнт використання середньорічної потужності у плановому періоді може бути визначений по формулі:
Кип = Кио× J (2.6)
де Кип– коефіцієнт використання виробничої потужності в плановому періоді, ед.;
J - індекс зросту коефіцієнту використання виробничої потужності в плановому періоді.
На третьому етапі виявляється можливість виконання виробничої програми в короткостроковому періоді. Для цього спочатку визначається можливий випуск продукції із діючих виробничих потужностей шляхом
множення їхньої величини на плановий коефіцієнт використання середньорічної потужності:
ОПд = ПМвх× Кип (2.7)
де ОПд - можливий випуск продукції із діючих виробничих потужностей, ед.
Після цього цей випуск зіставляється з плановим завданням. Виробнича програма буде виконана в короткостроковому періоді у тому випадку, якщо можливий обсяг випуску продукції із діючих виробничих потужностей буде більше або дорівнює плановому обсягу.
ОПд > ОПп (2.8)
де ОПп- планований обсяг випуску продукції, ед.
Якщо ця умова не додержується, то необхідно введення додаткових виробничих потужностей.
На четвертому етапі здійснюється розрахунок необхідного введення в дію нових потужностей у довгостроковому планованому періоді.
При обгрунтуванні потреби у нових виробничих потужностях велике значення мають терміни їхнього освоєння. Чим вони короче, тим більше продукції випустить підприємство у плановому періоді, тим більше буде його валовий доход та прибуток і швидше окупится інвестиції у розвиток виробництва.
По знов введеним потужностям державних підприємств застосовуються галузеві норми тривалості освоєння проектних потужностей. Вони диференціюються в залежності від величини потужності, що освоюється та ступеню новизни продукції (вперше що освоюється або аналогічна що раніше випускалася). Підприємства недержавного сектора промисловості терміни (норми) освоєння проектних потужностей планують самостійно.
Нормы освоєння проектних потужностей використовуються при визначенні потреби про введення нових виробничих потужностей для забезпечення планового випуску продукції. Розрахунок виконується по формулі:
(2.9)
де ПМн- потрібне введення в дію нових виробничих потужностей, ед.;
Ко– коефіцієнт освоєння нових виробничих потужностей;
Кс– коефіцієнт середньорічної потужності.
Заключним етапом обгрунтування виробничої програми виробничими потужностями є розробка балансу виробничої потужності.Він грунтується на забезпеченні рівності між плановим завданням та можливим сумарним випуском продукції із діючих та нових виробничих потужностей з урахуванням запланованих термінів їхнього введення і освоєння. Формула балансу виробничої потужності підприємства має наступний вигляд:
ОПд + ПМн× Ко× Кс = ОПп (2.10)
-Реконструкції;
-Технічного перезброєння виробництва;
-Організаційно-технічних заходів, з них:
-Збільшення годин роботи обладнання;
-Зміна номенклатури продукції або зменшення трудомісткості;
-Використання технологічного обладнання на умовах лізінгу з поверненням у терміни, встановлені лізінговою угодою.
2.2 Вдосконалення методики розрахунку виробничої потужності.
1. По якій номенклатурі рахувати виробничу потужність - по плановій або оптимальної.
2. В яких вимірниках оцінювати виробничу потужність- натуральних,
вартісних або трудових.
3. Який фонд часу враховувати - календарний, режимний або плановий.
Різноманітний методичний підхід до визначення виробничої потужності дає як переваги, так і містить потенційну можливість появи небажаних економічних явищ. Суть дискусії по перерахованим питанням зводиться до наступного.
Якщо розрахунок вести по плановій номенклатурі, то в умовах ринкової економіки не подається можливим сформувати виробничу програму на рік. Якщо розрахунок вести по оптимальній номенклатурі, то ці розрахуноки будуть значно відрізнятися від реальних умов, бо відірвани від потреби покупців у конкретних виробах. При розрахунку потужності по плановій номенклатурі одержується, що основою для визначення виробничої потужності є виробнича програма, а не навпаки. Адже виробнича потужність - основа формування плану виробництва.[5,75].
Невирішені питання методології планування наводять до того, що на практиці розраховують не виробничу потужність, а пропускну спроможність. В якості ведучої ланки приймає та ділянка (цех, обладнання), що є найбільш важливим для підприємства. Вдосконалення методики внутрифірменого планування виробничої потужності має саме безпосереднє відношення до зміцнення фінансової дисципліни та поліпшення якості продукції.