Смекни!
smekni.com

Пагін особливості його будови та функції (стр. 2 из 2)

Формування крони залежить не тільки від способу галуження, але й від впливу зовнішніх чинників. Наприклад крона густіша завжди з того боку де кращі умови освітлення. Людина може штучно формувати крони дерев та кущів для естетичних потреб.

Стебло – вісь пагона. Функції стебла.

За наявністю деревини, стебла поділяють на трав’янисті і дерев’янисті. Трав’янисті у всіх трав і молодих пагонів дерев; дерев’янисті – у дерев і кущів.

За формою стебла бувають: циліндричні (злаки), чотиригранні (кропива), тригранні (осока), багатогранні (кріп), сплющеними (кактус).

За розташуванням у просторі прямостоячі (кукурудза), повзучі (суниця), виткі (берізка), чіпкі (огірок).

Функції стебла:

1.Здійснює зв’язок всіх частин рослини.

2.Збільшує поверхню рослини за рахунок галуження.

3.Утворює і несе на собі бруньки, листки.

4.Забезпечує транспорт води, мінеральних органічних речовин.

5.Служить для фотосинтезу.

6.Служить для вегетативного розмноження.

7.Запас поживних речовин.

Внутрішня будова стебла деревної рослини.

На поперечному розрізі стебла деревної рослини можна побачити: кору, камбій, деревину, серцевину.

1.Кора – зовнішній шар стебла до складу якого входить: епідерміс, корок, луб.

Епідерміс – недовговічний, складається з клітин, які швидко відмирають, та замінюється корком. Корок – мертві клітини.

Шкірочка і корок захищають стебло від несприятливих умов, не пропускають вони і повітря. У корковому шарі є спеціальні отвори, крізь які проходить повітря, необхідне для дихання рослин – сочевички – у вигляді маленьких горошків на поверхні стебла. Сочевички утворені великими клітинами основної тканини з великими міжклітинниками.

Внутрішня частина кори – луб. Луб – сукупність різних типів тканин: провідної (ситоподібної трубки), механічної (луб’яні волокна) та основної. Ситовидні трубки – живі провідні клітини флоеми з’єднані за допомогою поперечних перетинок з великою кількістю пор і нагадують сито, повздовжні стінки потовщені, але не дерев’яніють, цитоплазма зберігається, але ядро руйнується. Луб’яні волокна надають стеблу міцності.

2. Камбій – розташована під корою твірна тканина. На поперечному зрізі він має вигляд вузького кільця. Клітини камбію поділяються, утворюючи назовні клітини кори, а всередину – клітини деревини, таким чином стебло росте в товщину, клітини камбію постійно діють у період вегетації рослин і можуть функціонувати протягом кількох років. Особливо інтенсивно розмножуються клітини камбію весною. Клітин деревини утворюється значно більше, ніж клітин кори, тому деревина займає значну частину на поперечному розрізі стебла.

3. Деревина складається з провідної тканини (судин), основної та механічної (деревні волокна) клітини серцевинних променів.

У основній тканині (паренхімі) на зиму нагромаджуються поживні запаси речовини. Механічна тканина служить опорою для рослини. Судини – провідна тканина (ксилема) – довгі трубки, утворені з багатьох клітин, розміщених одна над одною, поперечні стінки яких руйнуються. Повздовжні стінки потовщені, цитоплазма відмирає.

4.Серцевина – центральна частина стебла. Вона складається з великих тонкостінних, пухко розташованих клітин, який починається від серцевини і проходить у вигляді променя через деревину до кори, називають серцевинним променем.

.