3. Ранжування категорій об'єктів, вантажів і транспортних засобів за ступенем важливості. Ранжуються також категорії осіб, що перетинають межі об'єктів, які потребують КПР. Додаткову чіткість дає класифікація об'єктів виходячи зі ступеня захищеності і умов доступу. Так, приміщення поділяються на загальнодоступні, об'єкти обмеженого доступу та відкриті об'єкти. Після цього необхідно прояснити питання, що виникають при організації КПР і розробці вихідних документів на обладнання об'єкта і саме розподіл категорій режиму на ці питання відповідає.
Приміщення закріплюється в конкретній категорії і це обгрунтовує ряд особливостей:
- необхідність фізичної охорони (і вигляд);
- технічні засоби, що використовуються для створення режиму безпеки;
- можливі варіанти порядку щодо пропуску осіб, ТЗ і матцінностей на об'єкт передаються адміністрації підприємства для вибору;
- умови доступу на об'єкт відвідувачів і співробітників.Для великих підприємств характерно створення кількох видів перепусток, серед яких можна виділити матеріальні пропуску, разові, постійні та тимчасові. Служба безпеки або адміністрація об'єкта розробляє зразки бланків, при цьому робиться це з обов'язковим виконанням умови відмінності за зовнішнім виглядом. До того ж, пропуску повинні мати кілька ступенів захисту. Пропуску оформлюються за письмовим заявка і видаються через бюро перепусток (крім матеріальних). Види пропусків розробляються виходячи з характеристик підприємства.
- Постійні перепустки призначені для постійних співробітників, яких приймають на постійну роботу. Також такі перепустки видаються працівникам інших підприємств, які з тих чи інших причин мають необхідність доступу до об'єкта, наприклад, для обслуговування. Цей вид перепусток найчастіше ділиться на кілька груп, а їх призначення, кількість та інші характеристики визначаються інструкцією про КПР. Можливо два варіанти зберігання постійних перепусток - в кабінах на КПП і на руках у співробітників об'єкта. У разі тривалої відсутності співробітника, він зобов'язаний здати свою перепустку на зберігання у відділ кадрів або бюро перепусток. Начальником служби безпеки забезпечується організація регламенту знищення перепусток у разі звільнення працівника.
- Тимчасові перепустки призначені для працюючих за контрактом, тимчасово, а також для прикомандированих до підприємства Тимчасові перепустки рекомендується зберігати на контрольно-пропускному пункті. Спеціально для тимчасових перепусток розробляється окрема інструкція, що регламентує їх термін дії та порядок оформлення. З обов'язковим пред'явленням документа, що посвідчує особу допускається використання тимчасових перепусток без фотографії.
- Використання разових перепусток обумовлено необхідністю підприємства взаємодіяти із зовнішнім світом. Ці перепуски видаються відвідувачам і клієнтам, на одну особу і винятково для одноразового проходу через КПП на конкретний об'єкт. Тут же необхідно відзначити деякі нюанси використання разових перепусток. Перш за все, разова перепустка, видана водію транспортного засобу може бути одночасно разовою перепусткою і для самого транспортного засобу - це найбільш логічно. Використовувати разову перепустку можна протягом певного часу для разового проходу на територію об'єкта. Необхідно організувати контроль за відвідувачами, їх переміщенням всередині об'єктів. Це здійснюється проставлянням часу і підпису особи, що прийняла відвідувача на зворотному боці перепустки. На зворотному шляху через КПП разова перепустка вилучається у відвідувача і його прізвище та ім'я записується в спеціальну книгу обліку разом з часом відвідування.Якщо відвідувач не вийшов з об'єкта після закінчення терміну дії перепустки, контролер повинен доповісти начальнику варти про це (або, залежно від інструкції, черговому по КПП). Останній вживає заходів щодо з'ясування причин затримки, визначає ймовірне місцезнаходження відвідувача.
- Матеріальні перепустки. Як зрозуміло з назви, такі перепустки видаються для того, щоб забезпечити контрольоване вивезення через КПП товарно-матеріальних цінностей. Ці перепустки видаються виключно адміністрацією підприємства і термін їх дії визначається не інакше як інструкціями про КПР, які розробляються службою безпеки. Такі перепустки в обов'язковому порядку вилучаються на КПП і здаються в бюро перепусток, при цьому на КПП обов'язково повинні бути зразки діючих перепусток, також кілька зразків виділяється для навчання співробітників охорони.
- Використання Контрольно-пропускних пунктів
- Пропускний режим на підприємстві організується обладнанням спеціальних контрольно-пропускних пунктів (КПП). Вони повинні забезпечувати потрібну пропускну спроможність, а також зручність при перевірці документів з достатнім увагою. Документи має бути можливо перевірити у всіх осіб, до того ж, деякі пропускні пункти повинні обладнуватися можливістю огляду будь-яких видів транспорту, матеріальних цінностей і вантажів.
- Контрольно-пропускні пункти повинні задовольняти ряду вимог, серед яких основним вважаються:
- Вимога виключення можливості проникнення на об'єкт через КПП без перевірки. Так само важливо виконання цієї вимоги як для транспортних засобів, так і для людей.
- Мінімізація часу, що йде на перевірку документів, матеріальних цінностей і огляд транспорту.
- Максимальна робота щодо забезпечення безпеки співробітників охорони при огляді транспортних засобів і людей.
- Наблизити до нуля можливість помилки при огляді та пропуску транспортних засобів і людей.
- На будь-яке КПП мають бути проведені всі види зв'язку, а також в обов'язковому порядку встановлено пристрій для виклику підкріплення охорони, також необхідний список телефонів адміністрації, щоб будь-які питання можна було вирішити не залишаючи КПП.
Практичне завдання
1. Проаналізувати ймовірність виникнення банкрутства підприємства за наступними моделями:
- дво та п’ятифакторна модель Альтмана;
- п'ятифакторна модель (індекс) Копана і Гольдера;
- чотирьохфакторні моделі Тішоу і Таффлера.
За двофакторною моделлю Альтмана ймовірність банкрутства (індекс Z) визначається за значеннями коефіцієнтів покриття (Кn) і коефіцієнтів автономії (Ка) на підставі рівняння:
Z = -0,3877 - 1,0736Kn + 0,0579Ka.
Z = -0,3877 - 1,0736·0,78 + 0,0579·0,26 = -1,21
Для підприємств, у яких значення Z = 0, ймовірність банкрутства становить 50%. Від'ємні значення Z(Z < 0) свідчать про зменшення ймовірності банкрутства, а додатні (Z > 0) — про підвищення зі зростанням значень (Z).
Отже для вивчаємого підприємства ймовірність банкрутства зменшуєтся.
П'ятифакторна модель Альтмана , за якою (індекс Z) розраховується:
Z = 1,2K1 + 1,4К2 + 3,3K3 + 0,6K4 + 0,999K5,
; ; ; ; ;Z = 1,2·(-0,16) + 1,4·0,134 + 3,3·0,015 + 0,6·0,353 + 0,999·0,264=0,52
Залежно від значень "індексу Z" визначають ступінь можливого банкрутства (табл. 1).
Таблиця 1Оцінка ймовірності банкрутства за значеннями "індексу"
Значення індексу Z | Ймовірність банкрутства |
1,8 і менше | Дуже висока |
Від 1,81 до 2,7 | Висока |
Від 2,71 до 2.9 | Існує ймовірність |
3,0 і вище | Дуже низька |
Отже за даною моделлю існує дуже висока ймовірність банкрутства.
Для українських підприємств коректнішим є застосування п'ятифакторної моделі, запропонованої у 1983р. з такими оцінками "індексу Z":
Zk = 0,717K1 - 0,847K2 + 3,107K3 + 0,42К4+ 0,995K5,
.Zk = 0,717·(-0,16) - 0,847·0,134 + 3,107·0,015 + 0,42·0,357 + 0,995·0,264 = 0,23
Граничне значення "індексу ZK" дорівнює 1,23. Якщо Z < 1,23, то підприємству в найближчі два-три роки загрожує банкрутство, коли ZK > 1,23, то фінансовий стан треба вважати стійким.
Тобто й за даною моделлю підприємству загрожує банкрутство.
Крім індексу Альтмана, в практиці аналітичних оцінок ймовірності банкрутства використовують індекс Конана і Гольдера.
Він характеризується як п'ятифакторна модель за рівнянням:
ZКГ = 0,16Х1 - 0,22Х2 + 0,87Х3 + 0,10Х4 ± 0,24Х5,
; ; ; .ZКГ = 0,16·0,461 - 0,22·0,131 + 0,87·0,011 + 0,10·0,075 ± 0,24·0,062=0,077
Ймовірність виникнення ознак банкрутства визначають за шкалою (табл. 2).
Таблиця 2Ймовірність затримки платежів при значеннях
Значення Zкг | Ймовірність затримки платежів,% |
+ 0,210 | 100 |
+0,002 | 80 |
+0,480 | 90 |
-0,026 | 70 |
-0,068 | 50 |
-0,087 | 40 |
-0,107 | 30 |
-0,131 | 20 |
-0,164 | 10 |
За чотирьохфакторними моделями розраховують індекс Z за тестами Тішоу (Z,) і Таффлера (ZT).