Смекни!
smekni.com

Особливості відтворення в аграрній сфері економіки (стр. 2 из 3)

В умовах формування багатоукладної економіки в аграрному секторі і переходу до ринкової економіки з'являються нові механізми вилучення диференціальної ренти I: це рентні платежі, платня за грунт, величина яких диференціюється залежно від якості грунта. Встановлення їх здійснюється на підставі даних земельного кадастру.

Диференціальна рента II, яка є результатом додаткових матеріальних, фінансових і трудових витрат, інтенсифікації виробництва, залишається в господарствах і використовується для розвитку виробництва і частково для додаткового стимулювання працівників сільськогосподарських підприємств. [4, з 172]

Причиною утворення диференціальної ренти є монополія на землю як на об'єкт господарства.

Монополія на землю як на об'єкт господарства полягає в обмеженості землі, повної її зайнятості окремими господарствами.

В промисловості можна необмежено будувати промислові підприємства. В сільському господарстві кількість кращих і середніх земель обмежена і довільно не може бути збільшений. Земля відрізняється від інших засобів виробництва тим, що вона не є продуктом людської праці. Через це фермери, які користуються середніми і кращими земельними ділянками, мають на них свого роду монополії як на об'єкт господарства. Це означає, що кожна земельна ділянка як об'єкт господарства до «перебігу терміну орендувати знаходиться в неподільному користуванні певного капіталіста, який не допустить додатку до цієї землі іншого капіталу.

Монополія господарства на землю і відмінності в родючості окремих земельних ділянок при капіталістичному землеробстві ведуть до того, що ціни на продукти сільського господарства на відміну від цін на продукти промисловості визначаються не середніми умовами виробництва, а суспільно необхідними умовами виробництва на гірших земельних ділянках. Це є передумовою утворення диференціальної ренти.

В наслідок цього на середніх і кращих землях виходить, окрім середнього прибутку, ще додатковий прибуток, який представляє різницю між суспільною і індивідуальною ціною виробництва сільськогосподарських продуктів. Цей додатковий прибуток, що виник на середніх і кращих землях, передається фермерами-орендарями землевласникам у вигляді диференціальної земельної ренти.

Приватна власність на землю ніякого відношення до створення диференціальної ренти не має. Вона дає лише право землевласнику перекласти створену в сільському господарстві додатковий прибуток з кишені орендаря в свою власну кишеню. Джерела диференціальної ренти є додаткова вартість, створена на кращих і середніх землях в порівнянні з гіршими. Природним базисом, необхідною умовою більш високої продуктивної праці в сільському господарстві є відмінності в родючості земельних ділянок і місцеположенні, тобто кращі умови сільськогосподарського виробництва.

Відмінності в родючості і місцеположенні можуть бути природними, дарованими природою і штучними, отриманими в результаті додаткових вкладень капіталів з метою підвищення врожайності на цих землях або поліпшення їх місцеположення. Це у вирішальній мірі пов'язано з інтенсифікацією сільського господарства. [3, с. 234-236]

Серед величезного різновиду земель виділяються такі, які розміщені в найсприятливіших грунтово-кліматичних зонах. Ці обставини дають можливість господарствам, розміщуваним в цих регіонах, одержувати цитрусові, сорти винограду, овочі. Підвищений попит населення на цю продукцію над пропозицією дає можливість реалізовувати проекцію підвищеного попиту за монопольно високими цінами, які перевищують вартість товару. В результаті різниці монопольної ціни і вартості рідкісного землеробського продукту утворюється надприбуток, який є монопольною рентою і привласнюється власником землі.

Джерело її виникнення - доходи тієї частини населення, яка купує на ринку ці дефіцитні землеробські продукти; природно, що платня, рентні платежі за користування такими ділянками землі повинні бути більш високими, ніж з інших.Життєвий досвід показує, що власник землі одержує дохід не тільки з кращих і середніх ділянок землі, але і з гірших. Як пояснити походження цього доходу, який отримав назву абсолютної ренти?

Абсолютна рента утворюється як надлишок суспільної вартості сільськогосподарської продукції над ціною виробництва (витрати виробництва + середній прибуток). Інакше кажучи, абсолютна рента - це різниця між ринковою вартістю продукції і ціною виробництва. Вона виникає тоді, коли в умовах обмеженості землі як головного засобу виробництва існує і монополія приватної власності на землю. Остання обмежує перелив капіталу в сільське господарство.

Але в сучасних умовах підприємці легко проникають з своїм капіталом у всі сфери діяльності. Тому в нинішній період розвитку суспільства немає причин і умов для утворення абсолютної ренти. З рентними відносинами пов'язана така категорія, як ціна землі. Конкретною формою доходу, який одержує власник землі, є орендна плата, що включає ренту і інші платежі за користування розміщеними на ділянці спорудами, житлом і т.п.

Орендна плата = Рента + амортизація споруд + відсоток на капітал.

Але земля не тільки здається в оренду, але може бути і продана, тому повинна мати ціну.

На відміну від інших товарів, земля - особливий товар, на її створіння не затрачувала праця (не має вартості). Тому ціна землі грунтується не на вартості, а на доході, який вона приносить своєму власнику.

Власник погодиться продати свою земельну ділянку за таку суму, яка, будучи встановленою в банк, принесе йому дохід у вигляді відсотка не нижче від того, який він одержував би у формі ренти, орендної плати. Інакше кажучи, ціна землі - це капіталізована земельна рента. Вона прямо пропорційна розміру ренти і обернено пропорційна банківському відсотку. Формула її така:

Ціназемлі =

Ціна землі має тенденцію до збільшення. Особливо швидко ростуть ціни на земельні ділянки в містах.[4, с.177]

3. Агробізнес і агропромисловий комплекс, шляхи аграрних

перетворень на Україні

Сучасне сільськогосподарське виробництво базується на міжгалузевій виробничій кооперації, що зв'язує сільське господарство і зв'язані з ним галузі економіки, які:

♦з одного боку, дають сільському господарству засоби виробництва, всі необхідні технічні умови виробництва;

♦з другого боку, переробляють сільськогосподарську сировину і доводять продукти харчування, готові до споживання, до споживача.

АПК — це функціональна багатогалузева підсистема, яка виражає взаємозв'язок, взаємодія сільського господарства і зв'язаних з ним галузей економіки по виробництву сільськогосподарської техніки, сільськогосподарської продукції, її переробці і реалізації.

Формування АПК пов'язано з переходом сільського господарства до машинної стадії виробництва, яка значно поглибила і розширила технологічні і функціональні зв'язки сільського господарства з іншими галузями національної економіки.

Цю залежність сільського господарства від суміжних галузей економіки можна представити на рис 1.

Чим більше розвинута міжгалузева кооперація, тим менше частка сільського господарства у вартості кінцевого продукту АПК (ПК).

Агробізнес представляється сукупністю всіх операцій по виробництву операцій на фермах; по зберіганню, переробці і реалізації сільськогосподарської сировини і предметів споживання, створених з нього в цілях максимізації доходу в умовах якнайповнішого забезпечення попиту на дану продукцію. Комплексний характер виробництва і використовування сільськогосподарських продуктів і продовольства в умовах ринкової економіки є основою для формування агробізнесу поглибленням розподілу праці:

1)перерозподілом функцій між сферами АПК;

2)індустріальним розвитком сільського господарства.


Рис. 1 Залежність сільського господарства від суміжних галузей економіки

В умовах ринкової моделі економіки агробізнес — це специфічна форма координації забезпечення сільського господарства необхідними ресурсами і здійснення послідовних операцій виробництва, переробки і розподілу продовольства і технічної сировини. Мета агробізнесу — максимізація доходу через задоволення потреб. Властива країнам в розвинутій економіці тенденція переважання у виробничій системі АПК несільськогосподарських сфер зумовлює і провідне значення їх інститутів в агробізнесі.

Для несільськогосподарських підприємств, фірм, об'єднань сучасного агробізнесу закономірно поступове посилення концентрації і централізації господарської діяльності на все більш крупних фірмах (об'єктах).[5, с 267]

До заходів загальноекономічного впливу на розвиток агробізнесу можна віднести державні програми регулювання базових галузей економіки, які не входять до складу АПК, але здійснюють суттєвий вплив на його розвиток. Наприклад, будівництво і підтримання високого експлуатаційного рівня транспортної мережі, що веде до збільшення можливостей швидкої доставки великих партій сільськогосподарської продукції до споживачів і зниження вартості перевезень.