Смекни!
smekni.com

Хлібопекарська галузь. ВАТ Донецький хлібокомбінат (стр. 4 из 14)

Напрямки державного фінансування включатимуть:

· формування державного продовольчого резерву зерна;

· здешевлення короткострокових, середньострокових та довгострокових кредитів для виробників зерна;

· здешевлення вартості страхових внесків для виробників зерна;

· селекційна робота та формування запасів високоякісного насіння;

· заходи по боротьбі з шкідниками та хворобами зернових культур;

· стимулювання високотехнологічного виробництва зерна, розвиток ресурсозберігаючих технологій при його виробництві;

· підтримка виробництва зерна на зрошуваних землях у регіонах з несприятливими кліматичними умовами, відновлення та розвиток централізованих систем зрошення;

· створення та фінансування системи прогнозування врожаю зернових, зокрема із використанням космічних технологій, створення служби моніторингу, аналізу та прогнозування кон'юнктури ринку зерна, поширення інформації серед учасників ринку;

· розвиток інфраструктури ринку зерна, переоснащення та сертифікація державних лабораторій якості зерна, створення єдиної системи якості зерна;

· приведення у відповідність до вимог світового ринку та європейських інтеграційних намірів стандартів на зерно, розробка нових стандартів;

· здійснення цільових наукових досліджень.

Стимулювання залучення в цей сектор України національних та іноземних інвестицій забезпечується шляхом створення стабільних і прозорих умов господарювання відповідно до принципів державної цільової програми "Зерно України - 2008-2015", що наведені нижче.

1. Удосконалення та приведення у відповідність до вимог Світової організації торгівлі та потреб ринку законодавства України, зокрема Законів України "Про державну підтримку сільського господарства України", "Про зерно та ринок зерна в Україні".

2. Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення та розвиток ринку землі.

3. Створення виключно сприятливих умов для ввезення на територію України високоефективної сільськогосподарської техніки, якісного насіння, засобів захисту рослин та інших ресурсів, необхідних для підвищення ефективності виробництва зерна (скасування імпортних мит та пільговий податковий режим).

4. Розвиток стимулюючої функції тарифної політики.

5. Забезпечення вільного ціноутворення на ринку зерна, соціальний захист вразливих верств населення при необхідності здійснюється шляхом адресної підтримки чи інших визначених заходів.

6. Гарантування прав власників зерна вільно розпоряджатися зерном, не застосування адміністративних, кількісних або якісних обмежень на вільне переміщення зерна по всій території України та на експорт.

Напрямки та обсяги фінансування державної цільової програми "Зерно України - 2008-2015" будуть уточнені при розробці програми з урахуванням вступу України до Світової організації торгівлі.

1.5. Оцінка забезпеченості галузі трудовими ресурсами

Єдиним чинником, що забезпечує створення додаткового продукту і розширене відтворення, є живий людський труд, який представляє собою доцільну діяльність, Спрямовану на видозміну і пристосування предметів природи для задоволення людиною своїх потреб.

До складу трудових ресурсів включається робоча сила - сукупність фізичних і духовних здібностей, якими володіє людина, і які можуть бути використані їм у виробничому процесі. До робочій силі також відноситься та частина населення, яка не бере участі в процесі виробництва, але за певних умов може бути залучена для участі у виробництві.

Можливість підвищення економічної ефективності виробництва продукції в значній мірі залежить від забезпеченості підприємства трудовими ресурсами, рівня продуктивності та оплати праці. Раціональне використання трудових ресурсів дає змогу отримати максимум валової продукції, сприяє зростанню продуктивності праці та рентабельності виробництва.

Ефективність використання трудових ресурсів виявляється в продуктивності праці: Чим більше виробляється товарної продукції на один людино-годин або одного середньорічного працівника, тим вища ефективність виробництва.

Однією з найважливіших умов забезпечують високі темпи розвитку виробництва є стимулювання праці. Оплата праці, матеріальне заохочення та матеріально-побутове обслуговування працівників підприємства проводиться за рахунок коштів фонду оплати праці.

У ринкових умовах вироблена продукція повинна бути конкурентоспроможною за якістю та ціною. Для виконання даних умов необхідно виробляти матеріальне заохочення колективу, кожного працівника у відповідності з його трудовим внеском і якістю праці. При цьому рівень зарплати не повинен обмежуватися максимальним розміром заробітку. Всі повинні заробляти стільки, скільки можуть, але за умови виконання певних вимог.

Розглядаючи економіку окремої галузі, неможливо обійти стороною питання забезпечення підприємств галузі трудовими ресурсами. «Всі господарські операції зводяться до трьох слів: люди, продукт, прибуток. На першому місці стоять люди», - сказав відомий у всьому світі менеджер Лі Якокка. Проаналізуємо забезпеченість підприємств галузі трудовими ресурсами.

Спочатку розглянемо зайнятість у неформальному секторі економіки за видами економічної діяльності, наведеної у таблиці 1.3.

Таблиця 1.3

Зайнятість у неформальному секторі економіки за видами економічної діяльності
Вид економічної діяльності Минулий рік Звітній рік Відхилення, +,- Темп зміни,%
Усього, тис.осіб 4563,8 4469,9 -93,9 97,9
у % до загальної кількості зайнятого населення 21,8 22,1 0,3 101,4
у тому числі за видами економічної діяльності:
Сільське господарство, мисливство, лісове господарство; рибальство, рибництво 65,7 66,0 0,3 100,5
Будівництво 12,1 11,9 -0,2 98,3
Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку; діяльність готелів та ресторанів 12,8 12,8 0 100,0
Діяльність транспорту та звязку 1,5 1,8 0,3 120,0
Інші види економічної діяльності 7,9 7,5 -0,4 94,9

Виходячи з даних таблиці можна зробити висновок, що кількість людей, зайнятих у неформальному секторі економіки мало тенденцію зниження и знизилась на 3,1 %. Якщо розглядувати у % до загальної кількості зайнятого населення, то порівнюючи з минулим роком звітній рік перевищив показники на 1,4%. Зайнятість у такій сфері як сільське господарство, мисливство, лісове господарство, рибальство та рибництво підвищилась на 5% порівнюючи з 2008 роком, це може бути обумовлено підвищенням попиту на трудові ресурси в цих галузях. У сфері будівництва ми також спостерігаємо зниження на 1,7%, у такій галузі як торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів, показники не змінюються, це обумовлено стабільністю у цих галузях, зайнятість у такий сфері як діяльність транспорту та зв’язку підвисилась на 20% з порівнянням до минулого року, але ж зайнятість у інших видах економічної діяльності також знизилась на 5,1%.

На основі статистичної інформації проведемо аналіз плинності кадрів та їх динаміки (табл.1.4).

Таблиця 1.4

Попит та пропозиція робочої сили в Україні по галузі
Показник Минулий рік Звітній рік Відхилення, +,- Темп зміни,%
Кількість громадян, не зайнятих трудовою діяльністю, які перебували на обліку в державній службі зайнятості, тис.осіб 537,5 752,0 214,5 139,9
Потреба підприємств у працівниках на заміщення вільних робочих місць, тис. осіб 175,2 75,4 -99,8 43,0
Навантаження на одне віьне робоче місце, вакансію, осіб 4,0 8,0 4,0 200,0

Проаналізувавши дані попиту та пропозиції робочої сили в Україні в галузі хлібовиробництва можна сказати, що кількість громадян, не зайнятих трудовою діяльністю, які перебували на обліку в державній службі зайнятості порівнюючи з 2008 роком зросла на 39,9%, потреба підприємств у працівниках на заміщення вільних робочих місць знизилась на 57%, а навантаження на одне робоче місце склало 200;, усі ці показники можна обумовити фінансово - економічною кризою, яка призвела до спаду економіки, кризи на підприємствах, що спричинило за собою масове звільнення людей.

Наступним етапом аналізу ринку праці виступає аналіз темпів росту заробітної плати за останні три роки та порівняння її з темпами росту у Донецький області (табл.1.5).

Таблиця 1.5

Оцінка динаміки показників по праці в Україні (Донецької області)

РРік

Середньооблікова кількість штатних працівників,тис.осіб Коефіцієнт обороту робочої сили Середньомісячна заробітна плата Прожитковий мінімум за роками
по прийому по звільненню номінальна реальна
у % до середньооблікової кількості штатних працівників гривень у % до прожиткового мінімуму для працездатних осіб у % до попереднього року
22007 117 29,7 30,7 1351 253,9 112,5 532,0
22008 112 28,3 32,8 1806 288,5 106,3 626,0
22009 113 22,5 28,7 1906 271,9 90,8 701,0

Розглянемо динаміку показників праці у Донецький області. У 2007 році середньооблікова кількість штатних працівників у сфері хлібовиробництва зіставляла 117 тис. осіб, середньо заробітна плата – 1351грн., якщо цей показник порівнювати з 2006 роком то вона підвищила на 12,5 %, у 2008 року ми вже спостерігаємо невеликий спад, який склав 5тис. осіб, заробітна плата та прожитковий мінімум зросли на 455 та 94 грн. тощо, але ж і рівень інфляції також зростав. У 2009 році кількість працівників зросла на 1тис., номінальна заробітна плата та прожитковий мінімум також зростали; коефіцієнт обороту робочої сили по звільненню перевищував показники порівнюючи з по коефіцієнтом по прийому.