Як показує аналіз структурних даних табл.2.3 – 2.4 :
а) Оскільки власний капітал ПП “Монолит Пласт” не імобілізований в необоротних коштах (використовується система орендованих складів чи тор-гівля «з колес»), джерелами оборотних коштів підприємства є як оборотний власний капітал так і короткострокові банківські кредити та кредиторська заборгованість , тобто комерційні кредити;
в) Оборотні кошти підприємства представлені в матеріальній формі у ви-гляді запасів товарів на складі (45-50%) та у грошовій формі у вигляді дебітор-ської заборгованості за реалізовані товари (45-50%) та суми готівкових грошей в касі та на розрахунковому рахунку в банку (5,0 –6,0%);
Структура оборотних коштів та джерел їх ресурсів є характерною для оп-тових торгових підприємств без значних основних фондів, джерела оборотних коштів дуже нестійкі і банкрутозагрозливі, що потребує дуже чіткого управ-ління строками управління погашенням дебіторської заборгованості та стро-ками зобов’язань по погашенню кредиторської заборгованості.
Економічний аналіз впливу нормування оборотних коштів на фінан-сову стійкість підприємства проводиться оперативним розрахунком абсолют-них показників фінансової стійкості (коефіцієнту покриття запасів оборотними коштами) вартість запасів (З) порівнюється з послідовно поширюваним перелі-ком таких джерел фінансування [18]:
власні оборотні кошти (НВОК);
власні оборотні кошти і довгострокові кредити та позики (НВОК + Дп);
власні оборотні кошти, довго- та короткострокові кредити і позики (НВОК + Дп + ДФЗ).
Відповідно до забезпеченості запасів згаданими варіантами фінансування можливі чотири типи фінансової стійкості [18].
1. Абсолютна стійкість - для забезпечення запасів (З) достатньо власних оборотних коштів; платоспроможність підприємства гарантована: З < НВОК
2. Нормальна стійкість – для забезпечення запасів крім власних оборотних коштів залучаються довгострокові кредити та позики; платоспроможність гарантована:З < НВОК+Дп
3. Нестійкий фінансовий стан – для забезпечення запасів крім власних оборотних коштів та довгострокових кредитів і позик залучаються коротко-строкові кредити та позики; платоспроможність порушена, але є можливість її відновити: З < НВОК + Дп + ДФЗ
4. Кризовий фінансовий стан – для забезпечення запасів не вистачає “нормальних” джерел фінансування; підприємству загрожує банкрутство: З > НВОК + Дп + ДФЗ
Забезпеченість запасів джерелами формування є сутністю фінансової стійкості, її зовнішнім проявом, а наслідком є платоспроможність (ліквідність).
Таблиця 2.5
Агреговані статті балансу ПП “Монолит Пласт”
В табл.2.5 – 2.6 наведені результати оперативного розрахунку ступені покриття нормованих запасів в оборотних активах джерелами ресурсів.
Як показують результати розрахунків в табл.2.6 в ПП “Монолит Пласт” відсутнє фінансове управління нормуванням оборотних активів, що приводить до постійно-кризового стану покриття нормованих оборотних коштів (запасів) при повній відсутності власного оборотного капіталу.
Таблиця 2.6
Результати розрахунку стійкості ПП “Монолит Пласт” по покриттю запасів
В табл. Д.1- Д.4 Додатку Д наведені алгоритми розрахунків показників фінансової діяльності підприємства [21] з використанням форм фінансової звітності – Форма 1 “Баланс” та Форма 2 “Звіт про результати фінансової діяльності”.
В табл.Е.1 - Е.5 Додатку Е наведені результати розрахунків коефіцієнтів діяльності підприємства за алгоритмами , наведеними в табл.Д.1 – Д.4 Додатку Д.
Аналіз результатів вторинної (коефіцієнтної) статистичної обробки ба-лансових звітів та звітів про фінансові результати діяльності ПП “Монолит Пласт” за 2003 – 2005 роки, наведений в табл. Е.1 – Е.5 Додатку Е та на рис.2.4 – 2.7.
Рис.2.4. Динаміка показників ліквідності балансу ПП „Монолит Пласт”
Аналіз графіків, наведених на рис.2.4 показує, що у ПП “Монолит Пласт”:
- у 2005-2007 роках рівень загальної ліквідності наближався до нижньої межі нормативного діапазону, але так її і не досягає, тобто загальна ліквідність в підприємстві знаходиться на межі стійкого діапазону;
- у 2005 –2007 роках рівень швидкої (строкової) ліквідності знаходився на 50% нижче нормативного діапазону, що свідчить про проблеми строкової платоспроможності у підприємства;
- у 2005 –2007 роках рівень абсолютної ліквідності знаходилися значно нижче нормативного діапазону, що свідчить про катастрофічні проблеми забезпечення моментальної платоспроможності у підприємства;
- у 2005 – 2007 роках показник відношення короткострокової дебіторської та кредиторської заборгованостей був суттєво нижче значення стійкого діапа-зону (більше 1,0), тому для розрахунків з кредиторами необхідно було не тільки отримати кошти дебіторської заборгованості за відпущені товари, але і реалізу-вати частину продукції, яка знаходилась в товарних запасах та ще не була продана;
Таким чином, у 2005 – 2007 роках підприємство ПП “Монолит Пласт” почало і продовжує свою діяльність в в кризовій полосі неліквідності балансу в короткострокових та довгострокових періодах, що зафіксовано у раніше вказ-аному факті використання у 2005 - 2007 році грошової маси на закупівлю то-варних запасів.
Оскільки на підприємстві ПП ”Монолит Пласт” відсутній фінансовий відділ, а всією діяльністю підприємства управляв в 2005 – 2007 роках директор, він же головний бухгалтер за сумісництвом, увага була сконцентрована на менеджменті, характерному для приватних підприємств – хаотичний пошук кредиторів та покупців без детального аналізу фінансового стану підприємства.
Аналіз рентабельності активів та власного капіталу ПП „Монолит Пласт” показує, що діяльність може бути охарактеризована наступними тенденціями :
1. Обороти виручки від реалізації на рівні 0,5 млн.грн. за рік при статут-ному капіталі ПП “Монолит Пласт” в 500 – 2000 грн. дають ефект надзви-чайної дії операційного та фінансового важелів :
якщо рентабельність активів по валовому реалізаційному прибутку становить 2 –3 %, що відповідає різниці цін між покупкою та продажем товарів; то рентабельність власного капітала по валовому реалізаційному прибутку досягає 180 –200 %
2. Рентабельність власного капітала по чистому прибутку після оподат-кування знизилась з рівня 133% (у 2005 році) до 32 % у 2006 році та підвищи-лась знов до рівня 135% у 2007 році, тобто значно перевищує рівень альтер-нативної доходності – депозитної ставки комерційних банків в 12 – 16 % річних.
Таким чином, високоризикова діяльність ПП “Монолит Пласт” з точки зору неліквідності балансу дає високі рівні прибутків, що відповідає ринковій моделі “ризик – доходність бізнесу”.
На рис.2.6 наведені характеристики ділової активності (швидкості оборо-ту окремих характерних агрегатів активів та пасивів балансу) ПП „Монолит Пласт”.
Рис. 2.6 Характеристики динаміки показників ділової активності ПП „Монолит Пласт” у 2005 -2007 роках
Як показано графіками рис.2.6 у 2006 році відносно 2005 року з нарощен-ням обсягів операцій період обороту оборотних агрегатів зріс в 1,4 – 2,5 рази, що підняло відповідно строк фінансового та операційногоциклу та свідчить про зниження темпів ділової активності підприємства при нарощенні обсягів діяль-ності. У 2007 році відносно 2006 року з подальшим нарощенням обсягів опера-цій період обороту оборотних агрегатів знизився знов 1,4 – 2,5 рази до рівня оборотності 2005 року, тобто підприємство знайшло стійкий ринок збуту та різко відновило темпи ділової активності при нарощенні обсягів діяльності.
В той же час, слід відмітити, що строк обороту дебіторської за боргова-ності практично в 2 рази менший, ніж строк обороту кредиторської за боргова-ності, що компенсує невиконання нормативу відношення дебіторської до кре-диторської заборгованостей .
На рис.2.7 наведені результати аналізу джерел покриття запасів в ПП “Монолит Пласт”.
Рис.2.7. Динаміка показників покриття запасів джерелами ресурсів в ПП “Монолит Пласт” у 2005 -2007 роках
Як видно з графіків рис. 2.7 в 2005 –2007 роках по покриттю запасів в ПП “Монолит Пласт" фіксується кризовий стан з покриттям запасів, оскільки в не-оборотних коштах імобілізовані не тільки власний капітал,але і залучені кошти банківського кредиту, тому без підняння рівню власного капіталу підприємству загрожує неліквідність за рахунок можливої неліквідності накоплених запасів.
2.2 Загальна постановка задачі управління запасами підприємства ПП «Монолит Пласт» (АВС+XYZ – методологія)
Аналіз ABC - це спосіб ресурсного дослідження, що полягає в поділі продукції на категорії A, B і C, що складають у структурі продажів 80, 15 і 5% відповідно, і пропонуванні різних підходів до керування цими товарними групами.
Метод АВС заснований на широко розповсюдженим у практиці способі аналізу, відомим, як «правило 80/20», що вперше обґрунтував В.Парето (1897р.) [14].
Суть методу АВС полягає в тому, що відповідно до мети аналізу вибира-ється класифікаційна ознака. Далі здійснюється ранжирування в порядку убу-вання цієї класифікаційної ознаки. До групи А відносяться найменування в списку, починаючи з першого, сума накопичених вартостей яких складає 70-80% від сумарної вартості всіх реалізованих за цей період товарів. Досвід показує, що звичайно в цю групу попадає 10-20% усього асортименту товарів.
У групу В попадають приблизно третина найменувань товарів, сума вартостей яких складає 15-20%.
До групи С відносяться всі позиції асортимента товарів, що залишилися, сумарна вартість яких складає лише 5-10%. При цьому варто не забувати про «якірні позиції», відсутність яких може привести до втрати продажів у групі А або В. На практиці, такі позиції штучно переносять у відповідні групи масової частки «зв'язаних» позицій. (Якщо більшість зв'язаних позицій в А, то перено-сять в А)