– ризик зниження запланованого рівня ефективності діяльності та збільшення періоду окупності капіталу у зв’язку з державним регулюванням рівня цін, посиленням податкового регулювання.
За кожним із видів ризиків повинен визначатися їх рівень. Бажано також визначити загальний рівень ризику за інвестиційним проектом.
Відповідно до оцінки рівня окремого ризику викладають найбільш доцільні форми їх страхування:
– розробка відповідних профілактичних заходів для їх запобігання;
– розподіл негативних фінансових наслідків ризиків серед інвесторів та учасників, що залучені до реалізації проекту;
– створення відповідних резервних фондів;
– зовнішнє страхування найбільш суттєвих ризиків;
– отримання документальних гарантій захисту від окремих видів ризиків від місцевих органів самоуправління.
У цьому розділі розглядаються можливі форми виходу із інвестиційного проекту на будь-якому етапі його реалізації, якщо фактичний рівень ризику значно перевищить розрахунковий та суттєво вплине на ефективність інвестиційного проекту, що реалізується.
11. Фінансовий план. Це найбільш важливий розділ бізнес-плану, головний критерій прийняття інвестиційного проекту до реалізації. Складається із декількох етапів.
Для оцінки фінансової спроможності проекту необхідно спрогнозувати обсяг продаж, порівняти його з витратами за проектом та визначити джерела покриття можливих витрат.
Прогноз обсягів продажу є результатом комерційного аналізу і подається у вигляді таблиці (табл. 9.1).
Таблиця 9.1
Обсяг продажу (виручка від реалізації)
Найменування продукції
Фізичний обсяг реалізації, од.
Ціна продажу (грн. або USD)
Виручка від реалізації з ПДВ, акцизним збором
Обсяг ПДВ, акцизного збору
Чистий обсяг прода-жу
1
2
3
4=2*3
5
6=4-5
Кожна цифра таблиці повинна бути обґрунтована, виходячи з того, що товар справді буде вироблено і продано за вказаною ціною. Виручка від реалізації означає загальний дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) у грошовій формі.
Під час прогнозування обсягів реалізації враховується:
– час на збут – середній час між закінченням виробництва продукту і відвантаженням у днях;
– затримка платежів – середній час між відвантаженням та оплатою товару в днях.
Облік часу на збут і затримки платежів потрібні для більш точного планування грошових потоків і бухгалтерського балансу в часі, зокрема, для прогнозування нормальної дебіторської заборгованості;
– процент продажів за фактом – показує, який процент від суми реалізації продається з оплатою за фактом відвантаження;
– процент продажу у кредит – показує, який процент від суми реалізації продається з оплатою в кредит. При цьому планується строк кредиту в днях, надбавка до ціни при продажу в кредит у процентах, відстрочка першої виплати в днях, періодичність виплат;
– процент продажів з авансом – показує, який процент від суми реалізації продається з передоплатою. При цьому планується строк поставки після передоплати (за скільки днів до поставки товару виплачується аванс), знижка з ціни при продажу з авансом у процентах, частка авансу в ціні (який процент ціни виплачується за аванс).
Витримується співвідношення: RS=RF+RK+RA,
де RS – сума реалізації;
RF – реалізація за фактом;
RK – реалізація в кредит;
RA – реалізація авансом.
Відстрочка платежів і строки поставок після передоплати також необхідні для більш точного прогнозування грошових потоків і бухгалтерського балансу в часі. Для стимулювання продажу може використовуватися система знижок.
Ключовим питанням розрахунку потреб у фінансуванні є розрахунок капітальних витрат.
Під капітальними витратами розуміють усі витрати, які забезпечують підготовку і реалізацію проекту, включаючи формування або збільшення основних та оборотних коштів. Вони не мають на меті дати прибуток принаймні протягом року і є довгостроковими вкладеннями. Залежно від виду і форм капітальних витрат значення їх показників матиме різний економічний сенс. Якщо йдеться про створення нового підприємства, капітальні витрати розглядаються як вклад засновників у статутний фонд, якщо про проект у рамках діючого – як збільшення статутного фонду за рахунок залучених коштів акціонерів або як витрати, що погашаються за рахунок кредитів чи державних субсидій. Капітальні витрати не відносяться до валових витрат підприємства.
Типову структуру капітальних витрат наведено у таблиці 9.2.
Таблиця 9.2
Капітальні витрати проекту
№
Статті
Рік 1
Рік 2 і т.д.
0
Передінвестиційні дослідження і підготовчі роботи
1
Купівля землі, підготовка та освоєння земельної ділянки
2
Будівництво, будівлі і споруди
3
Машини і обладнання (автомобільний транспорт, меблі, побутові, електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти)
4
Захист навколишнього середовища
5
Технологія
6
Накладні витрати, у т. ч.
1. Створення компанії та організаційна діяльність
2. Управління проектом
3. Придбання і передача технології
4. Детальне проектування
5. Маркетинг і постачання
6. Здача підприємства в експлуатацію
7. Витрати на випуск цінних паперів
8. Інші накладні витрати
7
Непередбачені обставини
Разом капітальні витрати
Розрахунок потреби в оборотних коштах проекту. Щоб перейти до розрахунку залучення капіталу, необхідно розрахувати потребу в оборотних коштах проекту (ПСК) і мінімально необхідну суму коштів в обороті (МСД). Розрахунок ПСК потрібний для визначення мінімально необхідних оборотних коштів у грошовій та матеріальній формі, а розрахунок МСД – для забезпечення постійної платоспроможності для закупівлі всіх видів поточних активів, насамперед, товарно-матеріальних цінностей.
МСД розраховується за формулою:
МСД = Поточні грошові витрати * Цикл обороту коштів (кількість днів між датою закупівлі сировини, матеріалів комплектуючих та датою надходження виручки від продажу готової продукції) / 360
Цикл обороту коштів визначається експертним шляхом при планування виробництва та збуту.
ПСК розраховується за формулою:
ПСК = МСД + Норматив запасів товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) + Нормальна дебіторська заборгованість (НДЗ).
ТМЦ = Прямі матеріальні витрати * Цикл виробництва (кількість днів між датою закупівлі сировини, матеріалів, комплектуючих та датою відвантаження готової продукції)/360.
НДЗ = Чистий обсяг продажів * Строк погашення дебіторської заборгованості/360.
Фінансовий план включає наступні відносно самостійні розділи (модулі):
– план прибутку;
– податковий план;
– баланс грошових потоків;
– прогноз бухгалтерського балансу;
– розрахунок показників ліквідності і рентабельності;
– розрахунок показників ефективності проекту.
План прибутку. План прибутку розробляється з метою розрахунку суми податку на прибуток підприємств. Необхідний для розрахунку валового, оподатковуваного та чистого прибутку – показників, які згодом використовуються для розрахунків рентабельності проекту.
План прибутку розраховується у чіткій відповідності до діючого законодавства, зокрема Закону «Про оподаткування прибутку підприємств».
Розрахунок податку на прибуток
№
Показники
Рік 1
Рік 2 і т. д.
1
Доходи від реалізації товарів (робіт, послуг)
2
Доходи від реалізації цінних паперів
3
Доходи від спільної діяльності у вигляді дивідендів
4
Доходи з інших джерел і від позареалізаційних операцій
А
Валовий дохід (1+2+3+4)
З валового доходу вираховуються:
5
Податок на додану вартість
6
Акцизний збір
7
Податок з доходів фізичних осіб
8
Прямі інвестиції
9
Реінвестиції
10
Додаткові пенсійні внески
11
Емісійний доход
12
Доходи від спільної діяльності та дивіденди, дохід за якими нарахований
13
Інші від’ємні надходження
Б
Скоригований валовий дохід (А-5, 6…13)
В
Валові витрати
Г
Амортизація
Д
Оподатковуваний прибуток (Б-В-Г)
Е
Податок на прибуток, %
Ж
Податок на прибуток (Д*Е: 100)
Стаття «Доходи від реалізації товарів (робіт, послуг)» включає доходи всіх видів виробництв, які планується запустити в результаті реалізації проекту. Якщо проект передбачає надання банківських, страхових, фінансових послуг, торгівлю валютними цінностями, борговими зобов’язаннями та вимогами, то дана стаття включає доходи від цих операцій.
Стаття «Доходи від реалізації цінних паперів» включає всі доходи від операцій із цінними паперами, крім операцій з їх первинного випуску (розміщення) та остаточного погашення (ліквідації).
Стаття «Доходи від спільної діяльності та у вигляді дивідендів» включає планові доходи у вигляді дивідендів, одержаних від нерезидентів, а також у вигляді процентів, роялті, володіння борговими зобов’язаннями, від лізингових операцій.
Стаття «Доходи з інших джерел і від позареалізаційних операцій» включає планові доходи, які не включено до попередніх статей, наприклад, доходи від торгівлі деривативами, до яких відносяться форвардні та ф’ючерсні контракти, а також опціони. До доходів від позареалізаційних операцій належать:
– безоплатна фінансова допомога;
– повернення страхового резерву;
– відшкодування безнадійної дебіторської заборгованості;
– інші доходи, передбачені законодавством.
Валовий дохід включає загальну суму доходу від усіх видів діяльності, одержаного в грошовій, матеріальній та нематеріальній формі.
З валового доходу виключається податок на додану вартість, акцизний збір і податок із фізичних осіб. Їх заробітна плата в розрахунку прямих трудових витрат включає суму цього податку. З валового доходу виключаються також прямі інвестиції та реінвестиції.
Додаткові пенсійні внески означають спеціальні відрахування на пенсійні рахунки працівників підприємств.