МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Східноукраїнський національний університет
імені Володимира Даля
Кафедра політичної економії
КУРСОВА РОБОТА
з політичної економії
на тему:
« ПРЕДМЕТ ПОЛІТЕКОНОМІЇ»
(варіант № 1)
Виконав
студентка групи ЕКз 202у
Кисильова О.Ю.
Перевірив
Луганськ 2010
ЗМІСТ
Стор.
ВСТУП............................................................................................................... 3
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Предмет політекономії......................................................................6
1. Зародження та розвиток політичної економії............................................. 6
2. Розвиток політекономії в Україні................................................................ 11
3. Трактування політекономії різними школами............................................26
4. Основні течії в економічній теоретичній науці..........................................29
5. Економічні категорії та закони.....................................................................34
6. Методи і функції політичної економії.........................................................38
III Висновки ...............................................................................................48
IV Список використаної літератури........................................50
Політична економія поряд із правоведенням, історією, соціологією та іншими науками належить до системи суспільних наук, кожна з яких виділяє з багатогранної сукупності суспільних відносин їх відповідні вид чи групу, котрим властиві певні закономірності.
Назва “економіка” виникла з поєднання двох слів грецького походження “ойкос” — будинок, господарство і “номос” — закон. Уперше цей термін застосував Арістотель (ІІІ ст. до н. е.).
Багатоаспектність змісту економіки зумовлює різноманітність напрямів і сфер вивчення економічного життя суспільства: домогосподарство, підприємство, галузь, економіка країни в цілому, світове господарство, економічні відносини, економічні відносини у взаємозв’язку з продуктивними силами і т. д. Сьогодні економіку суспільства вивчають понад 50 окремих економічних наук, у тому числі політична економія, економікс, макроекономіка, мікроекономіка, історія економічних учень.
Політична економія вивчає такі суспільні відносини і закони, які належать до базових у житті суспільства, оскільки вони є складовою суспільного виробництва (економіки).
До 90-х років XX ст. в нашій країні у формуванні економічного мислення виключне місце займала марксистська політична економія. Тому предмет дослідження економіки як науки трактувався однобічно, інші теорії не вивчалися або оголошувалися ненауковими, що було суттєвим недоліком у викладанні суспільних дисциплін і формуванні світогляду.
Як свідчить історичний досвід, такий догматичний підхід зробив погану послугу цьому великому вченню при спробі побудувати соціалістичне суспільство. Відомо, що будь-яка догма заперечує розвиток, гальмує рух пізнання і тим самим заважає поступу теоретичного мислення та практичної діяльності людини і суспільства.
Тому ознайомлення з багатим розмаїттям різних ідей, концепцій і теорій, які мали місце в історичному розвитку економічної думки, мають незаперечне значення у формуванні світоглядної позиції особистості і сприяють здійсненню соціально-економічних змін та трансформаційних процесів у суспільстві.
На мою думку визначення предмету політичної економії необхідне для ґрунтовного та осмисленого вивчення усієї економічної науки, тому ця тема заслуговує бути розглянута у курсовій роботі.
Метою курсової роботи є визначення предмету політичної економії та його еволюції.
Для досягнення встановленої мети у курсовій роботі було вирішено наступні задачі:
- проаналізовано зародження і розвиток політичної економії від перших до сучасних економічних теорій;
- вивчено розвиток політекономії в Україні;
- проведено аналіз відмінностей трактування політекономії різними школами;
- визначено економічні категорії та закони;
- проаналізовано основні напрямки сучасної політекономії;
- розглянуто методи економічних досліджень;
- з’ясовані функції політичної економії.
У роботі використано загальні положення та висновки, що містяться в публікаціях вітчизняних і зарубіжних науковців, які стосуються дослідження предмету політичної економії.
Для вирішення конкретних задач дослідження застосовано такі загальнонаукові підходи:
-єдності історичного і логічного – для теоретико-методологічного аналізу наукової літератури з питань еволюції політичної економії від перших до сучасних економічних теорій та вивчення розвитку політекономії в Україні;
-аналізу і синтезу – для обстеження складових елементів відмінностей трактування політекономії різними школами та їх взаємозв’язків, та встановлення зв’язку між політекономією і обгрунтуванням економічної політики;
-порівняльного аналізу – для вивчення основних напрямків сучасної політекономії, її методів та функцій.
Робота написана з використанням сучасної навчальної літератури, в якій розглядається проблема дослідження.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Предмет політекономії
1. Зародження і розвиток політичної економії.
Джерела економічної думки мають глибоке коріння і спрямовані в давнину. Уже перші люди володіли початковими економічними знаннями. З виникненням перших класових суспільств на древньому Сході в центрі економічної думки стали проблеми організації та управління державним господарством.
Економічна теорія вперше виникла в античному суспільстві як “економія” – наука про домогосподарство. Термін “економія” вперше запропонував Ксенофонт. Найбільш глибоким дослідником економічних проблем був Аристотель.
В більш пізній період виникли проблеми, пов’язані з економікою, яких не знав античний світ і які вимагали свого осмислення. Їх намагались вирішити такі вчені як Томас Мор, Томазо Кампанелла та ін.
Становлення капіталізму сприяло виникненню економіки як самостійної науки, яка дістала назву політичної економії.
Політична економія як самостійна наука виникла в період зародження капіталізму, формування національного ринку. Вона виражала інтереси буржуазії як класу, що народжувався в ту пору.
Термін “політична економія” ввів до наукового лексикону французький економіст Антуан де Монкретьєн (1575—1621), який у 1615 р. опублікував працю “Закони суспільного господарства (Трактат політичної економії)”, де йшлося про закони розвитку суспільного господарства.
Відтоді до початку XIX ст. (майже 200 років) дослідники економічної науки розвивали її як науку про багатство і в назвах їх наукових праць термін "політична економія" не зустрічався. Але це були лише зовнішні спостереження, які не стосуються предмета і змісту науки політичної економії.
Капіталістичні відносини в пору їх зародження одержали найбільший розвиток у торгівлі. Відповідно, і перший напрям політичної економії — меркантилізм (від італійського слова “мерканте” — торговець, купець) — виходив з того, що торгівля є джерелом багатства. З усіх видів діяльності пріоритет надавався праці, зайнятій у торгівлі, перш за все в міжнародній, оскільки вона сприяла нагромадженню багатства, яке ототожнювалось тоді з грошима, золотом.
У міру проникнення капіталу у сферу виробництва формувалася класична політична економія. Перші її представники — фізіократи на чолі з Франсуа Кене (1694—1774) — перенесли питання про походження суспільного багатства зі сфери обігу у сферу виробництва. Щоправда, останню вони обмежили тільки сільськім господарством, уважаючи, що багатство створюється лише в цій галузі.
Найвищого розвитку класична політекономія досягла в працях видатних англійських економістів Адама Сміта (1723—1790) і Давида Рікардо (1772—1823). Основним об’єктом дослідження цих економістів було виробництво як таке, незалежно від галузевих особливостей, а також розподіл благ. Вони висунули й обґрунтували систему понять і категорій, що являють собою наукове відображення багатьох економічних процесів.
З часом економічна наука поглибила дослідження стосунків між людьми, охоплюючи як зовнішню сферу обігу й ототожнення багатства лише з грошима, так і глибинні відносини виробництва і причини антагоністичних протиріч учасників (суб'єктів) виробничого процесу.
Зародження і подальший розвиток буржуазних суспільно-економічних відносин об'єктивно сприяли розвитку політичної економії як науки. Серед опублікованих наукових праць представників економічної науки XIX ст., які досліджували категорії політичної економії, велике значення мали праці, що закріпили в науковому обігу назву науки "політична економія" і поглибили суть і зміст цієї науки.
У середині ХІХ ст. сформувався пролетарський напрям у політичній економії, який розробив її основоположник Карл Маркс (1818—1883). Марксизм висунув положення, що предметом політекономії є виробничі відносини людей у їх взаємозв’язку з продуктивними силами. У рамках марксистської політекономії було розроблено вчення про суспільно-економічні формації, закономірності їх розвитку та зміни. Марксистська політекономія поглибила вчення про трудову теорію вартості, а також розробила теорію додаткової вартості.