3.tabula. Nodarbinātie pēc dzimuma un profesiju grupām, procentos no nodabinātajiem 18 gadu vecumā un vairāk
Profesiju grupa | Ipatsvars kopējā nodarbināto skaitā | Sieviešu īpatsvars | Vīriešu īpatsvars |
Vadītāji Speciālisti Tehniskie darbinieki Kantora darbinieki Pakalpojumu sfēras darbinieki Lauksaimn-bā strādājošie Amatnieki Mašīnu operatori Vienkāršo profesiju pārstāvji Kopā(vidēji) | 9 13 13 7 11 6 16 12 14 100 | 39 70 72 86 80 46 16 22 55 52 | 61 30 28 14 20 55 84 78 45 48 |
Viens no galvenajiem darbaspēka kvalitātes rādītājiem ir izglītības līmenis. Visaugstākais izglītības ir vērojams speciālistu vidū, kam parasti ir augstāks izglītības nekā personām atbildīgos amatos. Latvijā vairāk nekā divām trešdaļām speciālstu ir augstākā izglītība. Vairākumā profesiju grupu pārsvarā ir zemākā vidējā un specializētā vidusskolas izglītība. Taču ievērojamai daļai ( 36 – 38%) no tiem, kas nodarbināti lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zvejniecībā, kā arī vienkāršo profesiju pārstāvjiem, ir tikai pamatskolas izglītība. Tomēr samērā augstais izglītības līmenis neapšaubāmi ir liels ieguvums Latvijas iedzīvotājiem, ko viņi var izmantot pārejas periodā.
2.5.Darba stundas un darba grafiks. Pēc pašreizējiem likimiem Latvijā ir noteikta 40 stundu darba nedēļa. Taču ekonomiskie apstākļi daudzus cilvēkus spiež strādāt garākas stundas par likumā noteiktajām, lai iegūtu papildu ienākumus. Tai pašā laikā ir uzņēmumi, kas bieži vien nevar atļauties saviem nodarbinātajiem samaksāt par pilnu darba dienu, radot nevēlamas sekas: darbinieki spiesti strādāt nepilnu darba dienu vai ņemt bezmaksas brīvdienas.
11.attēls rāda darba stundu sadalījumu nodarbinātajiem respondentiem. Jāatzīmē, ka attēlā ir ņemts vērā arī laiks, kas nostrādāts papildu darbā ( 7% no nodarbināto skaita ir papildu darbs). Liela daļa (41%) nodarbināto strādā oficiālo 40 stundu darba nedēļu. Varbūt mazliet pārsteidzoši ir tas, ka tikai 20% strādā mazāk par 40 stundām nedēļā, bet 40% - vairāk par oficiālo darba nedēļu. Tas liecina, ka daudzi cenšas strādāt vairāk, lai iegūtu papildu ienākumus.
11.attēls. Nodarbināto sadalījumspēc parasti nedēļā nostrādāto stundu skaita, procentos
Latvijā vairums sieviešu papildus mājas darbiem un bērnu audzināšanai vēl arī strādā. Tāpēc nav brīnums, ka visās vecuma grupās sievietes parasti strādā īsākas darba stundas nekā vīrieši, izņemot visjaunāko grupu. Algotu darbu strādājošo vidējais darba stundu skaits ir līdzīgs visās vecuma grupās līdz pensijas vecumama, kad tas ievērojami samazinās. Vīriešiem, kas turpina strādāt pēc pensijas vecuma iestāšanās, šīs samazinājums nav tik izteikts kā sievietēm. Lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zvejniecībā nodarbinātie strādā vairāk stundu, nekā vidēji valstī, un tas arī droši vien ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēkiem lauku apvidos ir garākas darba stundas nekā pilsētniekiem. Vadītāji ir profesiju grupa, kas ieņem otro vietu pēc nedēļā nostrādāto stundu skaita. Tas liecina, ka, atrodoties augstā profesionālajā stāvoklī, cilvēkam ir maz brīvā laika.
Darba stundu skaits nedēļā ir tikai viena medaļas puse. Otrs svarīgs aspekts ir darba grafiks, kas ietekmā dzīves kvalitāti ārpus darba stundām. Piemēram, ja personas darba stundas ir citā laikā nekā pārējiem, tad nav iespējams piedalīties sabiedriskajās aktivitātēs. Pārmaiņas darba grfikā, it īpaši, ja tajā tiek iekļautas nakts maiņas, var negatīvi ietekmēt cilvēka psihisko un garīgo labsajūtu.
2.6.Darba apstākļi. Tā kā cilvēki lielu daļu savas dzīves pavada darbā, tad darba videi ir liela ietekme uz viņa labklājību. Sliktos apstākļos ir ne tikai nepatīkami strādāt, bet tas var atstāt negatīvas sekas arī uz indivīda veselību un sabiedrisko dzīvi. Darbavietas apstākļus parasti iedala divās lielās grupās – fiziskā un organizatoriskā darba vide. Pirmā attiecas uz cilvēka fizisko piepūli, kaitīgiem apstākļiem un vidi darbavietā u. c. Otrā grupa attiecas uz tādiem aspektiem, kā iespēja izvēlēties savus darba pienākumus, garīgā sprieguma pakāpe un sajūta, ka darbs ir drošs.
2.6.1.Fiziskā darba vide. 12. un 13. attēlos var redzēt, ka puse nodarbināto regulāri strādā temperatūrā, kas ir vai nu pārāk zema (10°C), vai arī pārāk augsta (virs 30°C). Nodarbināto īpatsvars, kas strādā šādās temperat’’urās, ir attiecīgi 32% un 20%. Gandrīz puse strādājošo darba vietās cieš no caurvēja. Ievērojams skaits nodarbināto strādā arī mitrās telpās (30%) vai piesārņotā gaisā (20%).
1 – Caurvējš 4 – Piesārņots gaiss 7 – Metināšanas dūmi
2 – Zema temp. 5 – Augsta temp. 8 – Ķimikāliju izgarojumi
3 – Mitrums, ūdens 6 – Stipra vibrācija 9 – Iežu/ metāla putekļi
13. attēls. Nodarbinātie pēc dažāda veida kaitīgiem un bīstamiem apstākļiem darba vietās, procentos
2 – Bīstami mehānismi 6 – Citas ķīmski bīst. vielas
3 – Nepiet. apgaismoj. 7 – Liels augstums
4 – Ugunsnedroрas vielas
Latvijā darba vietās nopietna problēma ir fiziskā piepūle. Trīs cetertdaļas strādājošo informēja par to, ka viņiem ir tads darbs, ka viņi daienas beigās jūtas fiziski noguruši – 14. attēls.
14.attēls. Nodarbinātie pēc dažādu veida fiziskās piepūles darba vietās, procentos
1 – Spēku izsīkums 4 – Darbs neērtā pozā
2 – Atkārtošanās, vienmuļība 5 – Darbā ļoti nosmēķējas
3 – Jācilā smagumi
Fiziskās darba vides indekss. Lai novērtstu sakarību starp fizisko darba vidi un citiem fona mainīgajiem lielumiem, tika konstruēts indekss, summējot to darba apstākļu problēmu skaitu, ar kurām nācies saskarties katram respondentam. Tādējādi iegūtais punktu skaits varēja būt robežās no 0 (nav novērota neviena no iepriekšminētajām problēmām) līdz 21 (novērotas visas uzskaitītās problēmas). Tika konstatēts, ka vidējais problēmu skaits bija 5,5. Taču 9% respondentu atbildēja, ka viņiem savā darba vietā nav nācies saskarties ne ar vienu no minētajiem nelabvēlīgajiem faktoriem.
4.tabula atspoguļo problēmu vidējo skaitu, kas attiecas uz fizisko darba vidi dažādās iedzīvotāju grupās.Vissmagākā situācija ir celtniecībā, bet arī laukssaimniecībā, zvejniecībā un mežsaimniecībā, ieguves un smagajā rūpniecībā cilvēki ir pakļauti daudziem nelabvēļigiem un kaitīgiem faktoriem. Fiziskās darba vides stāvoklis ir īpaši svarīgs cilveķiem, kuri strādā roku darbu. Pakalpojumu sektora personāls ir daudz labvēlīgākā situācijā. Finansu, apdrošināšanas un starpnieku operāciju sfeŗā strādājošos skar tikai divas no minētajām problēmām.
4.tabula. Nodarbināto fiziskās darba vides pašnovērtējums, indekss (diapozons: 0 – 21); vidējais rezultāts: 5,5
Dzimums | Vecums | ||
Vīrieši Sievietes | 6.7 4.3 | 18-30 31-40 41-50 51-60 61-70 | 5.6 5.3 5.7 5.7 3.6 |
Ekonomiskās darbības veids | Dzīvesvietas tips: | ||
Lauksaimniecība, mežsaimniecība, zvejniecība Ieguves, smagā rūpniecība Vieglā un pārtikas rūpn. Enerģētika, gāzes unūdens apgāde Celtniecība Tirdzniecība un pakalp. Transports un sakari Finanses, apdrošināšana starpnieku operācijas Valsts pārvalde, pašvaldības Veselības aizsardzība, izglītība Kultūra un māksla Bruņotie spēki, policija | 7.5 7.4 6.3 5.7 8.7 5.0 5.8 2.1 4.1 3.5 3.5 3.9 | Pilsēta Lauki Izglītība: Pamatskolas vai zemākaVidējā Vidējā speciālā Augstskola Tautība: Latvieрi Krievi Citas | 5.3 6.0 6.9 5.9 5.7 3.4 5.4 5.8 5.3 |
Profesionālais stāvoklis: | Veselības stāvokļa pašnovērtējums | ||
Ierindas darbinieks Zemākā līmeņa vadītājs Vidējā līmeņa vadītājs Augstākā līmena vadītājs | 5.9 5.3 3.5 2.7 | Ļoti labs Labs Vidējs Slikts Ļoti slikts | 4.1 5.0 5.8 6.1 4.4 |
Nodarbināto profesionālais stāvoklis ir saistīts ar fizisko darba vidi. Jo augstāk nodarbinātais ir uzkāpis pa vadītāju hierarhijas kāpnēm, jo mazāk viņš sastopas ar nelabvēlīgiem darba apstākļiem un piepūli darbā. Izglītība ir noteicošais faktors darba izvēlē. Tabulā ir skaidri redzams, ka cilvēki ar augstāko izglītību daudz retāk sastopas ar grūtībām darba vidē. Lai gan privātuzņēmumi ir apgādāti ar modernāmkām iekārtām nekā lielie valsts uzņēmumi, redzams, ka darba vide nav galvenā prioritāte ne vienos, ne otros, un fiziskās darba vides indekss ir ļoti līdzīgs.
Lai gan Latvijā pastāv uzskatu dažādība attiecība uz sieviešu stāvokli sabiedrībā, mūsu pētījumi rāda, ka sievietes ir daudz labvēlīgākā situācijā nekā vīrieši, ja runa ir pa fiziskajiem darba apstākļiem. Sievietes min vidēji 4.3 problēmas, bet vīrieši – 6.7. Šis fakts lielā meŗā izskaidrojamsar sieviešu pārsvaru tajos tautsaimniecības sektoros, kuros ir labāki darba apstākļi. No otras puses, sieviešu zemais profesionālais stāvoklis rada ietekmi pretējā virzienā.
2.6.2.Organizatoriskā darba vide. Līdz šim es esmu vispārīgā veidā apskatījusi problēmas, kas attiecas uz fizisko darba vidi, bet ir arī citi darbavietas aspekti, kas ir svarīgi indivīda labklājībai. Pirmkārt, daži cilvēki darbā izjūt garīgu sasprindzinājumu. Tikai viena trešdaļa respondentu nekad nebija sastapusies ar šo parādību. 36% to izjuta tikai dažreiz, bet 30% teica, ka tas notiek bieži.
Tomēr cilvēki, kas sūdzas par garīgo saspringtību darbavietā, ne vienmēr ir tie paši, kas nosauc visvairāk fiziskās darba vides problēmu. Garīgā spriedze un intelektuālais darbs ir cieši saistīti savā starpā. Šajā gadījumā riska grupa ietver cilvēkus vadošos amatos – 62% no augstākā līmeņa vadītājiem teic, ka viņi darbā jūtas garīgi saspringti, bet, runājot par pašnodarbinātajiem un vienkāršo profesiju pārstāvjiem, tikai vairāk nekā viena ceturtdaļa atzīst to pašu.
Daudz runāts par valsts ierēdņu zemajām algām. Taču viņi var būt laimīgi vismaz par savu darba vidi, jo fiziskās darba vides indekss viņiem ir diezgan zems un arī garīgo problēmu ir maz (22%). Taču abi šie rādītāji vairumā tautsaimniecības sektoru atklāj negatīvu ainu. Bez valsts pārvaldes garīgā saspringstība vismazāk novērojama tādās nozarēs kā enerģeētika, gāzes un ūdens apgāde, lauksaimniecība, mežsaimniecība un zvejniecība, ieguves jeb smagā rūpniecība: attiecīgi tikai 18%, 23% un 25% katrā nozarē strādājošo sūdzas par biežu garīgo sasprindzinājumu. Finansu un apdrošināsānas nozare izceļas ar vislielāko garīgo spriedzi, jo gandrīz puse (45%) tajā strādājošo respondentu sūdzas par biežu garīgo saspringtību.
Sievietes ir labvelīgākā situācijā attiecībā uz fizisko darba vidi, bet viņas nedaudz biežāk izjūt garīgo sasprindzinājumu (skat. tabulu). Taču atšķirība ir ļoti neliela. Tajā pašā laikā nenozīmīga ietekme ir arī etniskajai izcelsmei, urbanizācijas līmenim un reģionālajai piederībai. Cilvēki, kuri stra’dā maiņās vai kuriem ir neregulārs darba režīms, biežāk sūdzas par garīgo sasprindzinājumu darbā, veidojot 38%, bet strādājošie dienas maiņās – 27%.