Ekonomikas fakultāte
Darba veicējs: Ilva Buldinska
3. kursa studente
matr. Nr.
Jelgava
Saturs
Ievads 1.Iedzīvotāji 1.1.Dzimstība 1.2.Mirstība 1.3.Lauki un pilsētas 1.4.Reģionālais sadalījums 1.5.Dzimums un vecums 1.6.Etniskā izcelsme 1.7.Pilsonība Secinājumi 2.Nodarbinātība un darba apstākļi 2.1.Nodarbinātie 2.2.Nodarbinātie pēc vecuma 2.3.Nodarbināto struktūra 2.4.Profesionālais stāvoklis un izglītības līmenis 2.5.Darba stundas un darba grafiks 2.6.Darba apstākļi 2.6.1.Fiziskā darba vide 2.6.2.Organizatoriskā darba vide Secinājumi Izmantotās literatūras saraksts | 3 4 5 5 6 6 7 9 10 12 13 13 15 16 19 20 22 22 26 30 31 |
Latvijai dzīves apstākļu pētījums ir īpaši svarīgs, jo tā atrodas grūtā pārejas procesa pašā vidū. Ekonomiskās aktivitātes [U1] samazināšanās izraisītās dzīves pastākļu pārmaiņas, šķiet, radīs visai nopietnas problēmas gan mājsaimniecībām, gan atsevišķiem indivīdiem. Dzīves apstākļu pētījumam var būt ievērojama loma pārejas perioda sociālo problēmu atklāšanā visdažādākajās dimensijās un visos iedzīvotāju slāņos.
Sākotnējais dzīves apstākļu pētījumu mērķis Latvijā bijas savākt trūkstošos datus par indivīdu un grupu relatīvo stāvokli tādās sfērās kā veselības aizsardzība, izglītība, atpūta un darba apstākļi.Lai gan par šīm sfērām ir pieejami svarīgi dati, tomār unikāls dzīves apstākļu pētījuma ieguldījums ir tas, ka šīs dimensijas var analīzēt kopsakarībās, lai atklātu sakarības starp sociālajiem komponentiem. No tā izriet, ka dažādās dimensijās ir iespējams idenficēt grupas, kurām raksturīgi īpši nabadzīgi dzīves apstākļi. Tā kā šis ziņojums akcentē nevienlīdzību sociālo grupu starpā, tad var cerēt, ka būs iespējams to izmantot kā svarīgu līdzekli sociālājā politikā.
Tā ir vispārzināma patiesība, ka dzīves apstākļi sabiedrībā parasti atšķiras atkarībā no vecuma, dzimuma, ģimenes stāvokļa un dzīves vietas. Tātad iedzīvotāju skaits un struktūra ir svarīgs fona mainīgais lielums, raksurojot un analizējot dzīves apstākļus. Faktori,kas ietekmē cilvēku labklājību, svarīguma ziņā būs atšķirīgi dažādos iedzīvotāju slāņos.
1935.gadā tautas skaitīšanā Latvijā reģistrēja 1906000 iedzīvotāju. Šis skaits samazinājās Otrā pasaules kara laikā, tad daudzi iedzīvotāji cieta no terora, deportācijām vai arī tika nogalināti. Turpmākie gadi iezīmēja sākumu ilgstōšam liela mēroga imigrācijas periodam Latvijas Republikā. Pēc Otrā pasaules kara Latvijā bija visstraujākais iedzōvotāju pieaugums Eiropā.1989.gadā iedzīvotāju skaits bija palielinājies līdz 2667000. Tas bija vislielākais iedzīvotāju skaits, kāds jebkad dzīvojis Latvijas teritorijā. Kopš tā laiks tas ir nedaudz samazinājies, it īpaši migrācijas rezultātā.
Attēls.1.Latvijas iedzīvotāji 1935. – 1994.gadā,tūkst.
1.2.Mirstība. Latvijas iedzīvotāju novecošana atspoguļojas relatīvi augstajā mirstības līmenī, nenovēršot vecuma struktūras ietekmi. Tas palielinājās no 11.3 1970.g. līdz 12.8 1980.g. 1991.g. mirstības līmenis bija 13.1, un tas jau bija pārsniedzis dzimstības līmeni. Tas nozīmē, ka Latvijā pirmo reizi bija negatīvs dabiskais pieaugums. Turpmākajos gados šī tendence arvien pastiprinājās, un 1994.g. mirstības līmenis strauji pieauga līdz 16.4 uz 1000 iedzīvotājiem. Mirstības līmeņa kāpumu izraisīja ne tikai iedzīvotāju novecošanās, bet arī paredzamā mūža ilguma szmazināšanās visās vecuma grupās.
2.Attēls. Dzimstības un mirstības līmenis uz 1000 iedzīv.(1940. – 1994.g.)
Migrācija. Kā jau iepriekš tika minēts līdz pat 80.gadu beigām dabiskā pieauguma līmenis Latvijā ir bijis zems, bet iedzīvotāju mehāniskais pieaugums, ko izraisīja plašā mēroga migrācija, - iespaidīgs.
1.3.Lauki un pilsētas. Vidējais blīvums Latvijā ir apmēram 41 uz 1km2 . Tomēr iedzīviotāju sadalījums ir diezgan nevienmērīgs. Apmēram puse dzīvo Rīgas aglomerātā ( Rīga, Jelgava, Jūrmala un citas tuvējās pilsētas un pagasti 40 – 70 km rādiusā ), kas veido tikai 6% no Latvijas teritorijas. Iedzīvotāju blīvums lielākajā daļā Rīgas teritorijas ( neieskaitot Rīgas pilsētu ), kas veido lielāko aglomerāta daļu, ir 48 cilvēki uz 1 km2. Mazākais blīvums ie sastopams Kurzemē – Ventspils rajonā, kur tas ir 6 cilvēki uz 1 km2 .
Pētījuma dati apstiprina, ka 70% iedzīvotāju dzīvo pilsētās, bet 30% lauku apvidos. Viena trešdaļa iedzīvotāju dzīvo galvaspilsētā Rīga.
18% iedzīvotāju dzīvo relatīvi lielās pilsētās ar iedzīvotāju skaitu no 40000 līdz 120000. 19% iedzīvotāju dzīvo mazpilsētās.
1.4.Reģionālais sadalījums. Latvija tradicionāli ir sadalīta četros reģionos.
Kurzeme ir Latvijas dienvidrietumu reģions, un Zemgale ir centrālais dienvidu reģions.Kurzeme ir diezgan reti apdzīvota, izņemot divas ostas pilsētas – Liepāju un Ventspili. Zemgale ir vairāk apdzīvota, un šajā reģionā atrodas Jelgava.
Lielākais Latvijas reģions ir Vidzeme, kas aizņem valsts un ziemeļu un centrālo daļu. Bez Jūrmalas pilsētas, kas atrodas tieši ārpus Rīgas, Vidzemē nav nevienas lielas pilsētas, un vairums šī reģiona iedzīvotāji dzīvo mazpilsētās un lauku rajonos.
3.attēls parāda Latvijas iedzīvotāju sadalījumu pēc reģioniem un pēc apmešanās vietas tipa katrā reģionā. Latgale un Kurzeme ir līdzīgas tajā ziņā, ka apmēram 40% to iedzīvotāji dzīvo lielajās pilsētās un lauku apvidos, bet mazāk nekā 20% dzīvo mazpilsētās. Zemgalē un īpaši Vidzemē mazpilsētās dzīvojošo īpatsvars ie nedaudz mazāks un šajos divos reģionos ir arī daudz lauku iedzīvotāju.
1.5.Dzimums un vecums. 1994.gadā no 2.6 milj. Latvijas iedzīvotāju 46.3% bija vīrieši un 53.7% – sievietes.
Būtisko atšķirību vīriešu un sieviešu skaita ziņā var izskaidrot ar to, kas Vīriešu paredzamais mūža ilgums ir daudz mazāks sieviešu paredzamais mūža ilgums. Pēc pēdējiem aprēķiniem (1994.g.) sievietes vidēji par 12 gadiem ilgāk nekā vīrieši.
Dažādu vecumu grupu sadalījums pēc dzimuma parādīts 4.attēlā. Lai gan paredzamā mūža ilgums sievietēm ir nedaudz samazinājies kopš tā pieauguma 80.gadu beigās, kritums nav tik iespaidīgs, kāds tas bijis vīriešiem.
Var būt vairāki iemesli, kāpēc vīieši tiek vairāk skarti nekā sievietes. Tā kā vīrieši bijuši atbildīgi par ģimenes materiālo labklājību, aizvien pieaugošā nedrošība darba tirgū un citās labklājības sfērās vīriešus vairāk ietekmējusi nekā sievietes. Arī pieaugošais tabakas un alkohola patēriņš nevienmērīgi sadalās starp dzimumiem,kas var ietekmēt paredzamo mūža ilgumu.
Visvecākie iedzīvotāji, izņemot Rīgu, ie sastopami Latvijas austrumu reģionā – Latgalē, kur ir mazāks skaits bērnu nekā pārējos trijos reģionos.
Lauku apvidos ir lielāks jaunu cilvēku īpatsvars nekā pilsētās . Pilsētās 20% iedzīvotāji ir jaunāki par 16 gadiem, bet lauku apvidos to īpatsvars ir 27%.
4.attēls. Latvijas iedzīvotāji pēc vecuma grupām un dzimuma 1994.gadā, tūkst.
1.6.Etniskā izcelsme. Lai gan Latvijas valsts ir nosaukta galvenās Latvijā dzīvojošās etniskās grupas vārdā, etniskie latvieši veido 55% no kopējā iedzīvotāju skaita valstī.
Masveida idustrializācija republikā pilnīgi pārveidoja etnisko sastāvu Latvijā. Darbaspēka trūkuma dēļ rūpnieciskās ražošanas ekspansiju Latvijā nodrošināja gan strādnieki, gan inzēniertehniskais personāls no citām, galvenokārt austrumslāvu republikām. Tādējādi latviešu īpatsvars republikas iedzīvotāju kopskaitā līdz 1959. gadam bija pazeminājies līdz 62%, un tas turpināja kristies arī 60. un 70.gados. 1989.gadā latviešu īpatsvars bija pazeminājies līdz 52%. Pēc VSK 1994.gada aprēķiniem latviešu īpatsvars pašlaik atkal ir palielinājies līdz 55%.
Nelatviešu reģionālais sadalījums. Kā rāda 5.att., vairums nelatvieši ir austrumslāvi, galvenokārt krievi, kas Latvijā apmetušies jau ļoti sen, kaut gan lielākā daļa pašreiz Latvijā dzīvojošo krievu ir iebraucēji. Pārējās etniskās grupas ir mazākas, ietverot lielu skaitu baltkrievu un ukraiņu, kā arī poļu un lietuvieљu.
Izņemot galvaspilsētu Rīgu, Latgale ir vienīgais Latvijas reģions, kurā latvieši ir absolūti mazākumā.
5.attēls. Etniskā struktūra pēc rajoniem un urbanizācijas līmeņa, procentos
1.7.Pilsonība. Viens no visstrīdī gākajiem jautājumiem Latvijā, kopš tā atguva neatkarību, ir bijis par tiesībām uz Latvijas pilsonību.
Pēc pētījuma datiem, kas balstās uz informāciju par 95% iedzīvotāji, kas bija iedzīvotāju reģistrā, 73% iedzīvotāju bija Latvijas pilsoņi, bet 27% bija nepilsoņi. Ja no etniskajiem latviešu pilsoņiem bija 98%, tad krievi veidoja 40%, un vidēji 31% pilsoņu bija pārējo Latvijas etnisko grupu pārstāvji.
6.attēlā īpaši uzskatāmi atspoguļo krieviem raksturīgo tendenci. Divas trešdaļas lauku apvidos dzīvojošo krievu ir pilsoņi. Tas ir pierādījums, ka krievu iedzīvotāji ir relatīvi stiprāk iesakņojušies Latvijas laukos.
6.attēls. Pastāvīgo nelatviešu iedzīvotāju īpatsvars, kuriem ir Latvijas pilsonība, pēc urbanizācijas līmeņa, procentos
7.attēls rāda, ka pilsoņu īpatsvars dažādās etniskajās grupās Latvijā dažādos reģionos ie ļoti atšķirīgs. Latgales lauku apvidos 90% vietējo krievu ir pilsoņi.
Secinājumi.