МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра інформаційних
систем
КОМПЛЕКСНИЙ КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
за темою: «Автоматизація процесів
обліку страхових полісів»
Виконала:
студентка факультету ЕI,
3 курсу
Шишова Г.О.
Перевірила:
Харків, 2011
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра інформаційних систем
Спеціальність 401-2, курс 3
ЗАВДАННЯ
на комплексний курсовий проект
студентки
Шишової Галини Олександрівни
1. Тема комплексного курсового проекту: «Автоматизація процесів обліку страхових полісів».
2. Строк здачі студентом закінченого проекту: 09.02.2011 р.
3. Вхідні дані до проекту: ДСТУ з обробки інформації, матеріали проектно-технологічної практики, готові програмні продукти, літературні джерела, інтернет-видання.
4. Зміст пояснювальної записки: Вступ. Розділ 1. Постановка завдань дослідження та проектування модуля пошуку роботи і працевлаштування. Розділ 2. Проектні й технічні рішення та документація. Висновки.
5. Перелік графічного матеріалу: діаграми IDEF0, DFD; схема інформаційних зв'язків; UML-діаграми.
Дата видачі завдання: 20.12.2010 р.
Керівник проекту
Студентка Шишова Г.О.
Зміст
Вступ 4
1. Аналіз та моделювання бізнес-процеса 6
1.1 Аналіз предметної області 6
1.2 Аналіз інтерфейсу та функціонування готового програмного продукту 10
1.3 Висновки та пропозиції 18
2. Розробка системи автоматизації процесу 19
2.1 Розробка специфікації бізнес-вимог до системи автоматизації 19
2.2 Глосарій проекту 22
2.3 Розробка функціональних вимог 26
2.4 Опис постановки комплексу задач 28
2.5 Проектування бази даних системи 34
2.6 Алгоритм рішення комплексу задач 36
2.7 Розробка нефункціональних вимог 37
2.8 Опис інформаційних потоків 40
2.9 Розробка прикладної програми рішення комплексу задач 41
Висновки 44
Використана література 45
Вступ
На сьогоднішній день всі компанії, що мають відносяться до сфери фінансових послуг мають програми для обліку своїх фінансових операцій. Метою створення таких програм є зниження рівня помилок під час підрахунків. З розвитком інформаційних технологій стає очевидним необхідність активного використання компаніями сучасних інформаційно-комунікаційних технологій для підтримки свого іміджу та розв‘язання задач різноманітного характеру.
Страховими компаніями світу накопичений багатий досвід застосування та використання інформаційних технологій для вирішення проблеми найточнішого обіку полісів. З появою Інтернета у широкому доступі з'явилась можливість створення програм загальнодержавного обліку полісів, що надало можливість головним офісам керувати компанією віддалено.
Інформаційнасистема, що розробляєтьсявданомукурсовомупроекті, допомагаєобробляти великийобсягінформації. Програма, що буде розроблена дозволяє вести оперативний облік страхових полісів, страхувальників та агентів. Керівництво компанії отримає можливість отримувати всю опративну інформацію вчасно, що позитивно відобразиться на фінансовому стані компанії.
Мета курсового проекту – розробити систему автоматизації обліку страхових полісів.
Такимчином, темакурсовогопроектуєактуальноюі практичнозначущою.
1. Аналіз та моделювання бізнес-процеса
1.1 Аналіз предметної області
Стабільність діяльності фінансовоїкомпаній, їхефективність іконкурентоспроможність уринковихумовах багато в чомузалежатьвід швидкостіотримання оперативних даних.
Рішеннязадач фінансового обліку та обліку полісів залежить від бухгалтерів. Прицьому найважливішоюметоюу діяльності бухгалтерів є аккуратне ведення бухгалтерії, до якої відносится і ведення обліку полісів.Ефективний бухгалтерський облік починається зі своечасного внесення інформації.
Завданнямпрограмиє організація введеня, пошуку та аналізу інформації, щодо страхових полісів, страхувальників та страхових агентів.
Для проведення аналізу діяльності організації необхідно побудувати бізнесов-модель. У вітчизняних компаніях укорінюються такі поняття як моделювання бізнес- процесів і реінжиніринг бізнес- процесів.
Бізнес-Моделювання - це розробка моделі діяльності підприємства з метою розв'язкупевнихзавдань, що стоять перед її менеджерами.
Для представленнябізнес-моделі можна використовуватиодин з популярних програмних продуктів Bpwin.
Bpwin являє собою потужний інструмент для створення моделей, що дозволяють аналізувати, документувати й планувати зміни бізнес- процесів.
Bpwin підтримує три методології: IDEF0, DFD і IDEF3, що дозволяють аналізувати бізнес із трьох ключових точок зору:
функціональності системи (у рамках методології IDEF0 (Integration Definition for Function Modeling) бізнес- процес представляється у вигляді набору елементів-робіт, які взаємодіють між собою);
потоків інформації в системі (діаграми DFD (Data Flow Diagramming) можуть доповнити те, що вже відбите в моделі IDEF0 оскільки вони описують потоки даних, дозволяючи простежити, яким образомвідбувається обмін інформацією між бізнес- функціями усередині системи);
послідовності виконуваних робіт (точну картину можна одержати, доповнивши модель діаграмами IDEF3. В IDEF3 включені елементи логіки, що дозволяє моделювати й аналізувати альтернативні сценарії розвитку бізнес- процесу).
Для розгляду бізнес-процесів блоку "Діяльність страхової компанії" необхідно використовувати методологію IDEF0.
Діаграма IDEF0 може бути використана для моделювання широкого класу систем. Стосовно до вже існуючих систем IDEF0 може бути використана для аналізу функцій, виконуваних системою й відображення механізмів, за допомогою яких ці функції виконуються.
Результатом застосування IDEF0 до деякої системи є модель цієї системи, що полягає з ієрархічно впорядкованого набору діаграм, тексту документації й словників, зв'язаних один з одним за допомогою перехресних посилань.
Двома найбільш важливими компонентами, з яких будуються діаграми IDEF0, єбізнес- функції або роботи (представлені на діаграмах у вигляді прямокутників) і дані й об'єкти (зображувані у вигляді стрілок) роботи, що зв'язують між собою. Усі роботи й стрілки повинні бути іменовані. Перша діаграма в ієрархії діаграм IDEF0 завжди зображує функціонування системи в цілому.
Такі діаграми називаються контекстними. У контекст входить опис мети моделювання, області(опису того, що буде розглядатися як компонент системи, а що як зовнішній вплив).
У діаграмі по веденню діяльності страхової компанії розглядається процес роботи співробітників. Усе це відбивається в діаграмі IDEF0 "Діяльність страхової компанії" (мал. 1).
мал. 1
Після того як контекст описаний, проводиться побудова наступних діаграм в ієрархії. Кожна наступна діаграма єбільш докладним описом (декомпозицією) однієї з робіт на вищій діаграмі. Приклад декомпозиції контекстної роботи показано на (мал. 2). На діаграмі виділені основні етапи роботи програми
Введення даних поліса;
Реєстрація у базі даних;
Проведення полісу по бухгалтерській відомості;
Отримання даних з БД полісів.
Мал. 2
1.2 Аналіз інтерфейсу та функціонування готового програмного продукту
На даний момент на ринку існує ряд вже створених программ для обліку полісів. Наприклад програма “Страховий брокер”. Він призначений для автоматизації обіку страхових полісів.
Основними функціональними можливостями є:
- Облік страхових продуктів(видів страхування).
Для зберігання ті використання інформації про необхідні страхові поліси в системі передбачен довідник «Види страхування».
- Облік проданих полісів
Система позволяет хранить неограниченный набор данных по каждому проданному страховому полису. Помимо стандартного набора полей для заполнения (ФИО страхователя, объект страхования со всеми данными, период страхования, стоимость полиса, размер собственной и агентской комиссий и т.д.) существует возможность создания необходимых полей пользователем. Каждый полис может хранить прикрепленные к нему файлы, это могут быть отсканированные документы или фотографии.
Система дозволяє зберігати необмежений набір даних по кожному проданому страховаому полісу. Існує можливість створення додаткових полів користувачем. Кожен поліс можже зберігати прикріплені до нього файли, це можуть бути відскановані документи чи фотографії.
Система дозволяє відслідити строки закінчення дії полісів та дату наступного платежу.
Для зміншення трудових затрат на занесення полісів досистеми, передбачена можливість автоматичного занесення полісів з таблиці excel.
- Аналіз фінансової частини
На основі введених даних керівник може сформувати аналітичні звіти з фінансової діяльності з різних точок зору.
Звіт «фінансові результати» дозволяє оцінити об'єми продажі полісів.
Звіт по агентам відображує, яку кількість полісів продав той чи інший агент.