Серед проблем соціального захисту населення країн змішаної економіки досить рельєфно проступають проблеми освіти та охорони здоров'я. Справа в тому, що в більшості цих країн переважає платна освіта і медична допомога. Причому плата є настільки високою, що навіть не кожний працюючий може дозволити собі навчання своїх дітей у престижному навчальному закладі чи належне лікування у разі хвороби. Але не всі працюють і не всі одержують допомогу по безробіттю. Тому й не кожен може навчатися і лікуватися.
Важливою проблемою, з якою стикаються суспільства змішаної економіки, є проблема якості навколишнього середовища та якості товарів народного споживання. В гонитві за високими прибутками виробники досить часто порушують екологічне законодавство, забруднюючи навколишнє середовище. Як визнають самі західні вчені, підприємства готові оплачувати негативні наслідки свого господарювання, замість того, щоб оплачувати заходи по і недопущенню.
Це саме стосується і товарів народного споживання. Досить часто вони виявляються не тільки низької якості, а й шкідливим небезпечними для здоров'я людей.
Раніше зазначалося, що однією із цілей державного регулювання, в умовах змішаної економіки є скорочення розриву в доходах членів суспільства. В Японії, наприклад, розрив між доходами найбагатших і найбідніших є найменшим. Проте в багатьох країнах, незважаючи на певні заходи щодо соціального захисту найбідніших верств населення, зберігається істотний розрив між доходами багатих і бідних.
Отже, систему змішаної економіки слід розглядати не як еклектичне поєднання капіталістичних і соціалістичних форм, а як об'єктивно зумовлений та історично закономірний етап еволюції ринкових відносин в напрямі соціалізації.
ВИСНОВКИ
В результаті проведених досліджень зробимо наступні висновки.
Змiшаною вважається функцiональний тип економiчних систем, у якому приватнi та державнi рiшення впливають на структуру виробництва, обмiну та розподiлу ресурсiв, продуктiв та доходiв мiж суб'єктами економiки. Домiнування адмiністративного чи ринкового механiзму регулювання зумовлює типологізацiю змiшаних економiчних систем на ринково-державнi та державно-ринковi. Визначальною рисою ринково-державних змiшаних економiчних систем є активне державне регулювання ринкових вiдносин, а для державно-ринкових властиве становлення ринкових вiдносин та поступове усунення централiзованих.
Структура змiшаноï економiчноï системи охоплює державний та приватний сектори. У державному секторi здiйсшоється виробницгво суспiльних i квазiсуспiльних благ i послуг, держава закуповує товари та послуги та проводить трансфертнi платежi. Приватний сектор змiшаноï економiчноï системи складається з домогосподарств та пiдприємств. Домогосподарства забезпечують, приватнi фiрми необхiдними для виробництва економiчними ресурсами, а пiдприємства, в свою чергу, пропонують домогосподарствам споживчi блага i послуги iндивiдуального порядку. Актом обмiну у першому випадку виступає - ринок ресурсiв, а в другому - ринок продуктiв.
Змiшана економiчна система є основою соцiалъно-полiтичноï системи. Поєднання iснуючих iнститутiв власностi на ресурси та механiзмiв регулювання дає можливостi по-рiзному класифiкувати такi соцiально-полiтичнi системи: змiшаний капiталiзм, соцiальна ринкова економiка, ринковий соцiалiзм тощо. Загалом видiляють два типи змiшаних економiчних систем: капiталiзм з елементами соцiалiзацiï та соцiалiзм з елементами капiталiзацiï. До другого типу можна вiднести i перехiдну економiчну систему Украïни.
Нацiоналъну економiчну систему Украïни на сучасному етапi трансформацiï можна визначити як пєрехiдну вiд адмiнiстративноï до змiшаноï державно-ринковоï з послабленням iмперативного планування i сгановлення натомiсть децентралiзованих елементiв iндикативного планування, а також як перехiдну вiд соцiалiстичноï до так званоï соцiально орiєнтованоï ринковоï капiталiстичноï економiчноï системи, заснованоï на системi державного регулювання, яка приносить у ринковi стихiйнi сили спонукання до економiчноï активностi, якостi, системностi, цілеспрямованостi та гуманності.
Для жодної країни немає однозначних і загальновизнаних шляхів розвитку та безболісних рецептів досягнення добробуту і прогресу. В розбудові сучасної економічної системи слід всебічно використовувати надбання і досвід функціонування світової цивілізації, враховуючи при цьому власні специфічні умови, можливості та ментальність.
По-перше, система господарювання вирішує проблему задоволення потреб, і цьому сприяють різні моделі, у рамках яких є можливість успішно вирішувати цю проблему. Їхнє вивчення дозволяє створити прийнятну для кожної країни модель розвитку.
По-друге, сучасна економіка будь-якої країни є ринкової. Ринок - найбільша цінність, створена людством, і йому немає заміни. Що стосується держави, те його втручання в економіку бажано, але тільки у визначених рамках, обкреслених ринком. Пошук цих рамок, практичні ради, що випливають з цих вишукувань дають широке поле діяльності для досліджень.
По-третє, у даний час велика увага вчених залучає інституціональні аспекти економічних систем. Інституціоналізм вивчає поводження індивіда і діяльність людських інститутів (домогосподарств, фірм, корпорацій, профспілок, державних організацій і ін.). Саме рух інститутів і є чинником змін.
Відтворюючи ринкові інститути, не можна забувати, що ринок будують люди, від їхньої свідомості, бажання, розуміння залежить дуже багато. Якщо суспільна свідомість не буде настроєна на ринкову хвилю, то ринок будуватись не буде. Цей процес може затягтись, а то й піти у якомусь іншому напрямі. Слід врахувати, що психологічний стан наших людей нині досить складний і суперечливий. Вони не тільки мало знають про ринок, а й вважають, що держава кинула їх напризволяще. У такій обстановці вибір моделі й шляху побудови ринку має надзвичайно важливе значення.
СПИСКИ ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Абалкин Л. Роль государства в становлении и регулировании рыночной экономики /Вопросы экономики. -1997. –№6. –С.4-12.
2. Базилевич В.Д. Економiчна теорiя: Полiтекономiя: — К.: Знання, 2006. — 631 с. I8В№66-346-198-5
3. Грабинсъкий I.М. Сучаснi економiчнi системи: Навчальний посiбник. - Львiв: Iнтереко, 1997. - 176с.
4. Злупко С.М. Об'єктивнi передумови i нацiональнi особливостi формування украïнськоï економiчноï системи // Розбудова держави. - 1996. - №6. - С.43-49.
5. Кэмпбэлл Р. Макконнелл, Стэнли Л. Брю. Экономикс: принципы, проблемы, политика. 6. Климко Г. Н., Нестеренко В. П. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник. — К.: Вища школа, 2002. — 743 с.
7. Корнаи Я. Тенденции постсоциалистического развития: общий обзор // Вопросы экономики. -1996. –№1. - С.5-17.
8/ Мочерний С. В. Економічна теорія. — К.: Видавничий центр "Академія", 2005. — 640 с.
9. Палкiн Ю. Соцiально-економiчна справедливiсть в умовах ринку // Економiка Украïни. -1997. - №10. - С.22-30.
10. Платонов Е. Экономические системы и их трансформация. МЭиМО, 1998, № 7, С. 30-40.
11. Рузавин Г. Самоорганизация как основа эволюции экономических систем // Вопросы экономики. -1996. - №3. - С. 103-115.
12. Ясин Е. Функции государства в рыночной экономике // Вопросы экономики. -1997. –№6.-С.13-22.