Культура поведінки в діловому спілкуванні неможлива без дотримання правил словесного етикету, який зв’язаний з формами і манерами мови, словниковим запасом, тобто з усім стилем мови, прийнятим в спілкуванні даного кола ділових людей.
В діловій розмові потрібно уміти дати відповідь на будь – яке запитання. Навіть на найпростіше, яке задають щоденно по декілька разів “Як справи?”, завжди потрібно пам’ятати про почуття міри.
В словесному етикеті ділових людей велике значення мають компліменти – приємні слова, які передають схвалення, позитивну оцінку діяльності в бізнесі, підкреслюють смак в одязі, зовнішності, збалансованість вчинків партнера, тобто оцінку розуму ділового партнера. Під час ділового спілкування завжди є місце для компліментів. Вони надихають вашого ділового партнера, надають йому впевненості, підбадьорюють.
Етикет і такт ділової людини проявляється на кожному кроці: під час розмови з підлеглими, співпрацівниками і т.д. Тому потрібно пам’ятати про форми звернення, і до всіх працівників звертатись на “Ви”.
Основою успішної телефонної розмови є компетентність, тактовність, доброзичливість, володіння прийомами ведення бесіди, бажання швидко і ефективно вирішити проблему або надати допомогу для її вирішення. Важливо щоб службова телефонна розмова велася у спокійному тоні і викликала позитивні емоції.
БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК
1. Афанасьєв. Діловий етикет - К.: Дакор, 2006;
2. Левчук. Етика. Підручник -К.: Вища Школа, 2005;
3. Лозовий. Етика. Навч. посіб. - К.: Юрінком інтер, 2005;
4. Малахів В.А. Етика: Курс лекцій. Навч.посіб. – К., 2006;
5. Палеха. Етика ділових відносин. Навч. посіб. – К.: Кондор, 2007;
6. Радченко. Етика бізнесу - К.: КНТЕУ, 2007;
7. Тофтул. Етика - К.: Академія, 2006;
8. Чмут, Чайка. Етика ділового спілкування: Навч.посіб. 3-те вид. - К.: Вікар, 2003;
9. Діловий етикет. – 2-е вид., допов. – К., 2001.