Смекни!
smekni.com

Розвиток людини у четвертинному періоді (стр. 2 из 2)

Культури пізнього палеоліту розвивалися не тільки в середній смузі Європи, але і в Південно-західній Азії, включаючи Іранське нагір'я. Припускають, що саме Близький і Середній Схід був батьківщиною цих культур і звідти вони декількома групами міграційними хвилями розповсюдилися на схід до Китаю і на захід до берегів Середземного моря і Атлантичного океану.

На початковому етапі пізнього палеоліту, 40 — 25 тис. років назад, в середній смузі Європи розвивалися спеціалізовані мисливські культури: в основному ориньякская на заході і сунгирьская на сході. Найважливішими об'єктами промислу були мамонт, волохатий носоріг, північний олень, кінь і інші крупні тварини, що входили до складу верхнепалеолитического комплексу. У той час виявилися схильності людей до мистецтва, про що свідчать настінні зображення тварин і скульптури людей і звірів.

людина первісний культура четвертинний

Мал. 3. Мустьерськие знаряддя із Франції (по До. Оуклі)

Мал. 4. Позднепалеолітічеськие знаряддя із Англії і Франції (по До. Оуклі)

У 1923 р., вивчаючи печеру Монтеспан, відомий французький спелеолог Н. Кастере упірнув в підземну річку і випірнув у великому залі, на стінах якого збереглися зображення зубрів, оленів і мамонтів. В центрі залу стояла скульптура ведмедя, зроблена з необпаленої глини. Поряд валявся ведмедячий череп, який колись був надітий на скульптуру. Можна припустити, що в статую метали списи, щоб приворожити успіх на полюванні. У деяких печерах ориньякские мисливці з цією ж метою малювали чаклунів.

Період найбільшого розвитку заледеніння співпав із розповсюдженням солютрейской культури на заході, авдеевской і елисеевичской — на сході Європи. У цю сувору пору продовжувалося облавне полювання на крупних тваринах, включаючи раніше всього мамонта, що забезпечувало м'ясною їжею досить значну частину населення. Стоянки існували в умовах перигляціального лісостепу з| локальними проявами багаторічної мерзлоти.

Остання стадія пізнього палеоліту — мадленская культура на заході Європи і синхронні нею культури в східних районах (костенковская, мезинская і ін.). У той час значно удосконалилася техніка виготовлення знарядь і досягло небувалого розквіту мистецтво. У зв'язку із змінами навколишнього середовища (деградація покривного заледеніння і багаторічної мерзлоти, поліпшення клімату, розповсюдження лісів) почала змінюватися господарська основа життя первісних людей. Розширювалася спеціалізація мисливського промислу. Люди все частіше покидали печери і влаштовували відкриті стоянки. Почалася міграція населення на території, що звільнялися від льоду.


Література

1. Лукашев До. І., Кадацкий В.В. Развітіє біосфера в голоцені. Мінськ; Наука і техніка, 1978.

2. Маркин В.А. Когда квітнуть льодовики.— Наука і життя, 1979 №2.

3. Географія Антарктиди / До. До. Марков, В.І. Бардін, В.Л. Лебедев, А.І. Орлів, І.А. Суєтова. М.: Думка, 1968.

4. Беркнер Л., Маршалл Л. Кислород і еволюція.— Земля і Всесвіт, 1966 № 4.

5. Вернадський В.І. Біосфера. М.: Наука, 1967 (Вибрані твори., 5).

6. Вернадський В І. Размишленія натураліста. М.: Наука, 1977. Кн. 2.

7. Камшилов М М. Фактори еволюції біосфери Землі.— Вопр. філософії, 1979 № 3.