Русенски университет “Ангел Кънчев”
Катедра “Промишлен дизайн”
по “Стил и символика”
на тема: “Антонио Гауди – творчество”
Разработил: Мария Венелинова Тонева
Дата:20.12.2007г. Проверил:.....................
гр.Русе / Й.Дойчинов/
Antoni Gaudí (1852-1926)
Роден е в испанския град Реус в провинция Тарагона, област Каталуня в семейството на медникаря Франсеск Гауди и Антония Корнет . Едва на 6 години, Гауди е прикован на легло от ревматизъм. Въпреки това, дори може би именно поради тази причина, момчето развива силен интерес към ботаниката, геологията, зоологията и архитектурата, което ще окаже положително влияние върху неговото бъдеще.
След като прекарва дълги години в провинцията, за да се лекува, той се мести в Барселона през 1869г. заедно с брат си. По-късно към тях се присъединява и баща им, след като продава имот в Реус, за да финансира образованието на децата си. През 1873г. Гауди започва да учи архитектура в Училището за изящни изкуства в Барселона. След като отслужва военната си служба той започва да работи като чертожник за няколко видни архитекти. Запознава се с Еузеби Гюел, който се превръща в негов покровител и основен възложител.
През 1876г. умират родителите му. Две години по-късно той вече е сред първите десет каталанци завършили прерасналото вече във Факултет по архитектура на Барселонския университет училище. Освен традиционните дисциплини — художествена, техническа и научна — младите архитекти се обучават и в историческа и археологическа. Целта на това обучение е създаването на архитекти по-различни от предишните строителни специалисти и академици. От тях се очаквало да бъдат движеща сила във възраждането на каталанската идентичност, като за целта да поемат духа на традицията в каталанското строителство (не само на жилищни и обществени сгради, но и на църкви и манастири), благоустроявайки Барселона с един впечатляващ нов обществен архитектурен фонд, отличаващ се с представителна монументалност.
2. Творчество
След като проектира витрина за Световното изложение в Париж по поръчка на един производител на ръкавици, Гауди започва да изпълнява редица скромни поръчки за индустриалеца Гюел. Скоро получава и ред поръчки за декорацията на църковни интериори.1883г. е особено ключова в творческия път на Гауди. През тази година започва ред важни проекти, един от които остава емблематичен както за творчеството му и каталанския модернизъм, така и за стила ар нуво въобще.
Най-напред започва строежът на къща „Висенс“ на една тясна уличка, която след ред разширения днес се е превърнала в известния Булевард на Каролините. Поръчката е от агента за недвижими имоти Мануел Висенс и Монтанер. По това време Гауди е почти без опит. Получил току-що сертификат за архитект той трябва да се заеме с първата си жилищна сграда, и то разгърната на не особено голямо пространство.
Цялостната концепция на постройката се формира около изграждането на една алтернативна реалност за обитателите на дома, малък свят, откъсващ влезлия вътре от външното пространство. Къщата всъщност е огромна триетажна резиденция с особено вътрешно осветление и оригинална вентилация (изобретение на Гауди).
Първото впечатление — маниер, който е ярко характерен за творчеството на Гауди — е ударно още при външния вид на постройката: богата орнаментална украса в стил мудехар, с впечатляващ усет към детайла. В силуета на сградата изпъква умелото разчленяване на иначе простата конструкция, което се забелязва и в интериора. Забележителни са множеството тухлени конзоли и ъгловата кула, както и богатата облицовка на фасадата от тухли, керамични плочки и др.
Гауди проектира и впечатляващия интериор — мебели, врати, както и стенната украса от папие-маше. Стиловата еклектика тук е още по-силно изразена. Дневната има впечатляващ вид, като от илюстрация на „1001 нощ“. С ярко подчертания арабски интериор тя прехвърля присъстващия, волно или не, в една алтернативна реалност. В същото време трапезарията, най-пищно украсеното помещение в къщата, може да се охарактеризира с типичен Ар Нуво стил. Стените са покрити с изображения на птици и с ластари с флорални мотиви. Но за тях има малко място. По-голямата част от стените е покрита с мебели и редица корнизи. Това придава неповторима топлота на интериора. Трегерите на тавана са видими и канелирани. Мястото между тях е оформено със щукатура във формата на череши.
Въображението на Гауди не знае граници. Таванът на малката стая на първия етаж е украсен с добре познатия от Барока псевдо-купол — чрез брилянтна игра със перспективата наблюдателя се залъгва, че над себе си вижда истински купол, през който се виждат дори облаци. Това обаче в действителност е просто реалистичен стенопис.
В същата 1883 г. Гауди започва и работата си върху имението Гюел. Задачата на архитекта е да обнови френския парк разположен сред обширните земеделски земи край Барселона, собственост на Гюел. Имението съдържа три постройки — две конюшни, разположени пред градината, там където минава пътя, и една вила. И в трите сгради могат да бъдат уловени две стилови линии: едната — влияние от страна на мавританските постройки, които ги предхождали, а другата — изцяло нова концепция от страна на Гауди.
Къщичката на портиера представлява едноетажен октагон, увенчан със своеобразен купол. Между нея и конюшните лежи едно от най-забележителните творения на Гауди, първото в което се забелязват красноречиви влияния от Ар Нуво, а именно портата от ковано желязо (материал към който архитекта има особено отношение). Широка над 4,5 метра, тя се състои от едно единствено парче метал; закрепена е шарнирно само от едната страна. Поради това се налага използването на доста висок ок. Вратата е прикачена към колона с изображение на дърво със златни ябълки. Долната част на самата порта пък представлява плетеница от извити пръти. В ромбовидните отвори на тази мрежа са поставени плочки от ковано желязо. Върху тази основа стои (в горната половина на портата) дракон с разперени крила и зинала паст. Така в композиция с дървото той представлява митологема от древногръцкия мит за последния дванадесети подвиг на Херкулес — той трябвало да донесе от градината на Хесперидите, Атласови дъщери, трите златни ябълки от златното дърво на Хера.
Самата вила е изградена от три части в L-образен план. Централната част, отново с октагонална основа, се помещава голяма всекидневна. И тя, както портиерската къща, е увенчана с купол, изграден по специална каталанска строителна техника. Отстрани на централната част са разположени две значително по-малки крила. Спалните на горния етаж отново са засводени и увенчани с впечатляващи комини с декоративна керамична облицовка. Носещите части на стените и ъглите им са тухлени, а останалата част — глинена. Глината предоставя добра изолация. Тя е облечена в бетонни плочи следвани от зидария с тъмночервени тухли. Това е един от редките случаи в които архитекта залага на евтини материали и въпреки това постига блестящо ефекта на мудехар.
Къща "Мила"
Къща "Мила" е поръчана от Пер Мила и Кампс и неговата съпруга. Поръчителят и желаел да живее в зрелищна къща, на пъпа на Барселона, а Гауди е бил най-талантливия архитект, способен да конструира такава. Строежът започва през 1906 г., фасадата и прилича на грамада камък, а терасите са от ковано желязо. На покрива има просторен парк, подобен на лабиринт с каменни статуи. Една синусоидална форма с неспиращи движения избликва от каменна маса. Тя става известна сред хората с названието "Ла Педрера", което означава каменна. Гауди проектира сам всички елементи на обзавеждането в интериора, вътрешните и външни врати, асансьорните кабини, таваните (някои от които са изписани), стълбищните парапети от ковано желязо. И тук, както и върху другите сгради на архитекта, се издигат като фантастични фигури неговите комини и вентилационни шахти - "лунен пейзаж" от неправилни стълбове, които слизат и се качват като в сън.
През 1889 година все още младият орден на Света Тереза от Авиля (осн. 1876) започва строежа на собствен манастирски комплекс в околностите на Барселона. Още същата година свещеникът Енрик д'Осо и Сервело, основател на ордена, възлага на Гауди завършването на постройката, като му предоставя един относително оскъден бюджет. Освен това той, както и при катедралата „Светото Семейство“, трябвало да се съобрази с дизайна на предхождащият го архитект. От главната сграда на ордена вече бил построен първия етаж. Въпреки това горните етажи носят неповторимият отпечатък на Гауди.