Смекни!
smekni.com

Інформаційне забезпечення туристичної діяльності (стр. 2 из 3)

Математичне забезпечення – це сукупність математичних засобів, використовуваних при описі алгоритмів вирішення задач автоматизованої технології, а також моделей складання й інтерпретації інформації, використовуваних у програмному забезпеченні.

Крім алгоритмів вирішення облікових задач, обумовлених нормативною базою технології, автоматизовані системи включає цілу групу моделей, що відображають основні особливості предметної галузі, але по-різному реалізованих у програмному забезпеченні:

- концептуальна модель автоматизованої обробки облікових даних;

- модель організації документообігу, що визначає порядок формування, збереження, обробки і трансформації документів у систему записів;

- модель вирішення функціональних задач;

- модель робочого періоду;

- моделі поділу й інтеграції даних.

Особливості реалізації перерахованих моделей визначають специфіку технології використання програмного забезпечення.

Математичне забезпечення відображається в технічній документації, у якій описуються завдання, наводяться моделі й алгоритми їхнього вирішення, а також тестові і контрольні приклади.

Програмне забезпечення – це комплекс програм обробки, включаючи передачу даних. По своєму призначенню програмне забезпечення поділяється на системне, допоміжне і спеціалізоване.

Системне програмне забезпечення – це операційні системи, що керують функціонуванням обчислювальної техніки, мережного устаткування і прикладного програмного забезпечення.

Допоміжне програмне забезпечення – це сукупність програмних засобів, необхідних для функціонування програм і предоставляючи користувачам додатковий сервіс. До них відносяться системи управління базами даних (СУБД), інтерпретатори програм, розроблених засобами інтерпретуючих систем програмування, різні зовнішні бібліотеки, необхідні для функціонування програм, засобу архівування і захисту даних від несанкціонованого доступу і ін.

Багато програм можуть формувати звіти у форматі MSExcel. Тому для перегляду цих звітів необхідна наявність комп’ютера або самого табличного процесора Excel, або програми перегляду файлів формату Excel. Деякі сучасні програми для можливості перегляду звітів і навіть для введення даних вимагають наявності на комп’ютері якої-небудь програми перегляду Web-сторінок Інтернет і при їхній відсутності не можуть нормально функціонувати. Спеціалізоване програмне забезпечення являє собою сукупність програм, безпосередньо реалізуючі алгоритми рішення функціональних задач туристського менеджменту.

Серед них:

· GDS Amadeus www.amadeus.ru, Worldspan www.worldspan.com, Galileo www.galileo.ru, Sabre.

· Російські системи бронювання туристських послуг Алеан www.alean.ru, Сирена www.sirena2000.ru, Matisse, Express, Кипарис, Пансіон, ТИС Навігатор.

Лінгвістичне забезпечення – це система штучних мов, термінів і визначень, використовуваних у процесі розробки і функціонування інформаційної системи. Воно включає: мови опису структурних одиниць інформації (реквізитів,показників,документів); керування (маніпулювання) даними інформаційної бази; опису алгоритмів рішення бухгалтерського обліку; інформаційно-пошукових систем спеціального призначення.

Організаційне забезпечення – це сукупність методів і засобів, що регламентують взаємодію експлуатуючого й обслуговуючого персоналу з технічними засобами, програмним забезпеченням і між собою в процесі функціонування інформаційної системи.

Експлуатуючий персонал складають співробітники підрозділів управління, що безпосередньо використовують систему в рішенні своїх професійних задач.

Обслуговуючий персонал – співробітники, що виконують функції забезпечення функціонування системи: підтримку нормальної працездатності технічних засобів, програмного забезпечення, схоронності і цілісності інформаційної бази.

На великих економічних об’єктах обслуговуючий персонал звичайно входить до складу спеціалізованого підрозділу, що здійснює обслуговування автоматизованої системи керування підприємством. Як правило, це технічні фахівці, що мають професійні навички обслуговування засобів комунікацій, обчислювальної й оргтехніки.

Діяльність технічних фахівців здійснюється в двох напрямках:

- побудова і розвиток інформаційної системи (інформаційний відділ);

- супровід технічного і програмного забезпечення (відділ експлуатації);

Фахівці інформаційного відділу розробляють проект комплексної інформаційної системи (КІСНУВ) керування підприємством; систематизують інформаційні потоки; розробляють технологію обробки інформації з використанням комп’ютерів; установлюють комп’ютери і програмне забезпечення; проектують і монтують обчислювальну мережу; забезпечують процес впровадження і супроводу апаратно-програмного комплексу КІСНУВ; навчання і підготовку користувачів. Нерідко в їхній функції входять і розробка необхідного для функціонування системи програмного забезпечення. У ході проектування і створення КІСНУЛИ фахівці інформаційного відділу розробляють регламенти експлуатації системи різними відділами і співробітниками, а також правове забезпечення.

До складу відділу експлуатації входять адміністратор системи і група експлуатації. Адміністратор системи відповідає за розподіл ресурсів мережі , визначає права користувачів на доступ до даних функцій їхньої обробки і контролює їхнє дотримання. Група експлуатації забезпечує безпеку, конфіденційність і цілісність даних (боротьба з вірусами, збоями, несанкціонованим доступом), адміністрування баз даних, розробку графіків введення даних і контроль за їхнім виконанням, складання планів-графіків поточного ремонту і профілактики устаткування і т.д. На невеликих економічних об’єктах функції такого підрозділу можуть бути зведені до простого обслуговування техніки і підтримці програмних засобів у робочому стані. Виконуються вони одним або декількома фахівцями.

Нерідкі випадки делегування функцій побудови і розвитку автоматизованих систем, а також технічного і програмного супроводу стороннім фірмам, що спеціалізуються на впровадженні й адаптації тиражних програмних продуктів або на розробці замовленого програмного забезпечення навіть у тому випадку, якщо на підприємстві є свій інформаційний відділ.

Правове забезпечення – це сукупність правових норм, що регламентують правовідносини при створенні і функціонуванні системи.

СРСР вступив у Міжнародну Організацію Інтелектуальної Власності (WIPO) у 1968р., у 1973р. приєднався до Всесвітньої конвенції «Про авторське право» (1952р.), а також виступав стороною в декількох двосторонніх конвекціях. Однак у нашому законодавстві немає статті, по якій можна притягти до відповідальності як фізичну, так і юридичну особу за використання неліцензійного програмного забезпечення.

Правове забезпечення на етапі розробки включає нормативні акти, пов’язані з:

· договірними відносинами розроблювача і замовника системи;

· регулюванням відхилень процесу розробки системи;

· забезпеченням процесу розробки різними ресурсами.

Правове забезпечення на етапі функціонування системи визначає її статус у процесі керування, правове положення про компетенцію окремих структур керування й організації їхньої діяльності, порядок створення і використання інформації, правове забезпечення безпеки функціонування системи.

Слід зазначити, що експлуатація комерційних програм здійснюється на основі ліцензійної угоди між розроблювачем (власником програми) і користувачем. Угода передбачає три основні пункти:

- використання програми є легальним;

- адаптація програми можлива, коли вбудовані механізми перевірки легальності заважають роботі користувача (наприклад, конфліктують з яким-небудь програмним або апаратним забезпеченням) або для передачі програми іншій особі;

- користувач зобов’язаний не виконувати яких-небудь протиправних дій за допомогою даної програми.

Неправомірним є також обмеження числа настановних копій. Більш того, у відповідності зі статтею 16 того ж закону, перепродаж або передача іншим способом права власності, або інших речових прав на екземпляр програми для ЕОМ або бази даних після першого продажу або іншої передачі права власності на цей екземпляр допускається без згоди правоприємника і без виплати йому додаткової винагороди.

На практиці, чинність закону не забороняє вільне копіювання програм, також як і захист розроблювачами своїх програм від копіювання, також як і зняття такого захисту іншими програмістами. Тому, власник легальної копії програми вправі розраховувати на підтримку розроблювачів, тоді як власник копії, придбаної не в розроблювачів, проблему підтримки повинен вирішувати самостійно.

Методичне забезпечення – це сукупність законодавчих, нормативних актів і інструкцій з областей знань, що забезпечують юридичну підтримку прийняття рішень, а також дозволяють розробити алгоритми обробки інформації.

Ергономічне забезпечення являє собою сукупність методів і засобів, призначених для створення умов високоефективної і безпомилкової діяльності фахівців у процесі створення і функціонування системи. Воно включає:

- комплекс різної документації, що містить ергономічні вимоги до робочих місць, умови роботи персоналу, програмного забезпечення (дизайн екранів) і т.д.

- набір найбільш доцільних способів реалізації цих вимог і ергономічна експертиза їхньої реалізації;

- комплекс методів, учбово-методичних матеріалів і технічних засобів, що дозволяють сформулювати вимоги до рівня підготовки персоналу і створити систему добору кадрів;

- методів і методик, що забезпечують високу ефективність роботи фахівців.